פשע, צבע וצביעות

בשנה האחרונה אירעו בארצות הברית כמה מקרים שבהם צעירים שחורים מתו כתוצאה מהיתקלות במשטרה.  מקרים אלו, בין השאר מותו של פרדי גריי בבולטימור, הובילו לפריצת מהומות בשכונות השחורים. תגובת השלטונות הייתה להטיל הגבלות על התנהגות השוטרים, ולחפש דרכים למצות את הדין עם שוטרים שנהגו באלימות מופרזת.

הוול סטריט ג'ורנל, עיתון המזוהה עם הימין בארה"ב, מפרסם עתה שלמדיניות זו יש השלכות.  מקרי הרצח והירי בשכונות השחורים, ובפרט בבולטימור ובסט לואיס שהיו מוקד מהומות, בעליה חדה. בבולטימור מדובר בעלייה של 60% לעומת השנה שעברה, בסט לואיס ב-40% בערך. וגם בערים נוספות התמונה קודרת. באטלנטה, בשיקגו ובלוס אנג'לס העלייה היא בטווח שבין 20% ל-30%. אף בניו יורק נרשמה עליית מה, גם אם קטנה יותר, בפשיעה. בעיר התחולל עימות חריף בסוף 2014 בין ראש העיר הליברל ביל דה בלאסיו, הנשוי לאישה שחורה, לבין השוטרים שחשו שאינו מגבה אותם.

קל להבין את תמונת התמריצים החדשה. השוטרים נעשו אגרסיביים פחות ומהססים לבצע מעצרים, גם בשל הפחד להפוך לשעיר לעזאזל של אמריקה ואולי גם מרצון להראות לממוניהם שהם לא מסוגלים לעשות עבודתם כיאות תחת הדרישות החדשות. אנשי הכנופיות בשכונות השחורים מרגישים בטוחים יותר. השכונה השחורה כולה סובלנית פחות לפעילות השוטרים שנתפסים ככוח עוין.

לכל תגובה יש תגובת ריאקציה, וגם לתגובת הריאקציה יש תגובת ריאקציה משלה. אלימות השוטרים הביאה להטלת הגבלות עליהם וקשירת ידיהם, ודבר זה מצידו מעלה את שיעור הפשיעה, וגם לכך תהיה תגובה ציבורית מן הסתם, בפרט בשנה שבה מתחילים הקמפיינים לקראת הבחירות לנשיאות ולקונגרס. המועמדים השמרנים יקפצו על ההזדמנות להאשים את הדמוקרטים בכך שהם מחלישים את המשטרה ומובילים לזינוק בפשיעה, ואם הטענה הזו תגובה בנתוני אמת, יהיה לה הד ציבורי חזק מאוד.

נקודה שמעוררת מחשבה בכל העניין, שאותה מציין הוול סטריט ג'ורנל, היא שקורבנות הפשיעה השחורה הם לרוב השחורים עצמם. אם יד תקיפה בשכונות השחורים תוביל לצמצום בפשיעה, החיים שיינצלו יהיו בראש ובראשונה חייהם של התושבים העניים שם עצמם. ואם ההיפך יקרה ומשטרה חלשה תעמוד חסרת אונים מול פשיעה גוברת, הראשונים להיפגע בנפש וברכוש יהיו השחורים שחיים בשכונות העוני.  כאשר הליברלים נותנים יד להחלשת המשטרה, הם פוגעים אם כך בעיקר בשחורים עצמם, אך סוג זה של מצוקה שנגרם בידי שחורים לשחורים אחרים, מטריד פחות את הליברלים.

זהו למעשה מוטיב בעל אופי אוניברסלי. השמאל אינו מוטרד דווקא מסבל אנושי, אלא מסבל אנושי שנגרם כתוצאה מכך שבני המעמד הגבוה פוגעים בבני המעמד הנמוך. אותה תופעה ניכרת כאשר ישראל חוטפת ביקורת עצומה אם פעולותיה מביאות למותם של פלסטינים, אולם העולם מגלה עניין מועט יחסית בסיטואציות שבהן אסונם של הפלסטינים בא להם מידי ערבים אחרים, כמו מה שקרה לאחרונה במחנה הפליטים אל ירמוכ ליד דמשק. גם בזירה הפנים ישראלית, וממש בדומה למה שקורה בארה"ב בקרב השחורים, השמאל מקדיש מעט תשומת לב למצוקת אזרחי ישראל הערבים שנגרמת בשל הפשיעה הפלילית של ערבים אחרים.  תושבים ביישובים ערבים בישראל מספרים לעתים על תחושה של אין דין ואין דיין ששוררת בכפריהם. אפשר לדמיין איזו מהומה היה השמאל בארץ ובעולם מעורר אם פושעים יהודים היו אלו שגורמים לכך, אולם יש לו עניין מועט בסבל שנגרם לערבים בידי ערבים אחרים.  בהקשר זה, אולי פה אצלנו דווקא ממשלת הימין החדשה תתברר כמושיעה. כחלק מההסכמות בין גלעד ארדן לראש הממשלה נתניהו על כניסתו של ארדן לממשלה, הובטח שיופנו תקציבים לשיפור משמעותי באכיפה במגזר הערבי. נחיה ונראה.

מודעות פרסומת

18 תגובות על ״פשע, צבע וצביעות״

 1. הנשיא שחור, אחרי 6 שנים בשילטון זה מביא להרגשת בטחון אצל השחורים וצפיות שלא מומשו מאידך.
  הם היוו משקל בבחירות, הם מקבלים תמיכה כלכלית וציבורית. הם השבט השולט. המצב הכלכלי שלהם לא משתפר,אין עתיד, הכנופיות מתחזקות.
  נראה אצלנו את המשטרה אוכפת איזה שילטון חוק אצל ערביי ישראל. זה בלתי אפשרי, הם למדו להשתמש הדמוקרטיה ה ובבתי המשפט כנגד היהודים.

  Conditions for Baltimore’s black residents have been dire for years. , 7 out of 10 Baltimore residents who are incarcerated in state prison are from neighborhoods where nearly half of residents between driving age and retirement are unemployed. Most of those residents are black. The average median income there is $32,050, nearly $10,000 less than the city average of $40,803. One in seven houses in these neighborhoods is abandoned.

  כותב מצרי: על מדינות ערב להפוך למדינות סף גרעין כדי שיוכלו להוות גורם השפעה בעולם

  http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=107345_memri&act=show&dbid=articles&dataid=3877

  אהבתי

 2. מצרים היא מדינה קבצנית והדבר האחרון שכדאי לה לעשות זה להתעסק בגרעין. עדיף לה להאכיל את רעביה.

  אין ספק שמצבם של השחורים בארה"ב אינו מזהיר, מרגשת ככל שתהיה העובדה שהנשיא שחור.

  אהבתי

 3. תמריץ זה מתקשר למה שאמרתי לפני כמה פוסטים זה שמישהו מקבוצה מופלה נמצא במצב מעולה לא עוזר לאחרים המופלים רק עוזר ליחסי הציבור.

  וכן חשפת את הצביעות של השמאל שהוא לא הומני קבוע אלא רק הומני ביחסי אנחנו מול האחרים.
  לדידו זה שהערבים הורגים אחד את השני זה בעיה של הערבים וזה לא מעניין אותו. מעניין אותו להרגיש טוב ונקי כפיים.
  חייב לציין שיש כאן היגיון פנימי מסוים.
  הוא לא מנסה לתקן את כל העולם אלא רק את עצמו.

  אהבתי

 4. מה שאתה מתאר על השחורים בארה"ב זאת תופעה שחוזרת על עצמה בכל מקום. אין לי הסבר עבורה ואני רק יכול להצביע על תופעות דומות בפוליטיקה אצלנו:
  המפלגות הערביות – על-אף שהן נבחרות ע"י בוחרים ערביים הן מעדיפות להפנות את משאביהן לנושאי "כיבוש 67" במקום הטבת מצבם החומרי של ערביי ישראל.
  יש עתיד – על-אף שהדגל שלהן היה מעמד הביניים, שרת הבריאות גרמן (לשעבר) עסקה באי-הפלרת מי השתייה, שהוא נושא של פיננשמיקריים בעשירון העליון.

  יתכן שכמו שתמריץ טוען, מדובר בתופעה שמאלית, של עיסוק ב"רוממות העניין" ובצד הסמלי, אבל אני לא בטוח בכך. אני אנסה לחפש גם דוגמאות דומות מהימין.

  אהבתי

 5. אלדד, נכון יש בזה הגיון פנימי מסוים – מסכים איתך.

  יאיר, תראה אפשר להגיד גם על הימין דבר דומה. מעניינים אותו יהודים שמתים בפיגועים, אבל כמה תשומת לב מקדיש ליהודים שמתים בגלל זיהום במפעלים במפרץ חיפה למשל. במובן מסוים זו ההאשמה הקלאסית של השמאל, שהימין מפתה את העניים בני עדות המזרח בלאומנות שלו, אך אין לו עניין במצוקתם היומיומית בערי הפיתוח.
  אז אפשר להגיד שגם הימין וגם השמאל מתעניינים בסבל שנגרם על רקע של עימות בין הקבוצה שלך לקבוצה אחרת. רק שמה שמטריד את הימין זה שהקבוצה שלו נפגעת ומה שמטריד את השמאל זה שהקבוצה שלו פוגעת.

  אהבתי

 6. לא טענתי שרק השמאל לוקה בתסמונת הזאת.
  לגבי הדוגמה עם ערי הפיתוח – אני לא מסכים. אנשי עיירות הפיתוח, בסופו של דבר, אחרי עשרות שנים של הצבעה שבטית ומוטה, מזהים כיום שהימין הוא זה שקידם אותם. לא את כולם, לא במידה שווה, לא בהכרח מ"אהבת מרדכי", אבל בסופו של דבר הכלכלה החופשית (יחסית) של הימין איפשרה מובילות רבה מאשר הכלכלה הריכוזית של מפא"י. ובוודאי שהערכים והיחס של הימין מאפשרים לאנשי ערי הפיתוח להצטופף ולהתכנס לתוך "מדורת השבט" מה שהשמאל לא מצליח לעשות.
  וההצבעה שלהם היום היא לא רק שבטית.
  זאת דעתי. היא מושפעת משבטיות (כמו כולנו) אבל היא גם נסמכת על מעשי העבר.

  אהבתי

 7. יאיר 2 דברים,
  נתחיל מהקל לכבד.

  גרמן כבר בהיותה ראש עיר התעסקה בהפלרה.
  ההפלרה זה נושא לחלוטין עממי.
  מי שיש לו כסף קונה מים בבקבוקים.
  זה שאתה לא מאמין בזה וחושב שזה שטויות – ככל הנראה מדובר בטעות גדולה שלך.

  לגבי זה שהימין עוזר כלכלית לערי פיתוח.
  פה אני בטוח ב 100 אחוז שהעמדה שלך נובעת מהשתיכותך לימין.
  לא ציינת זאת בפוסטים האחרונים שבהם אני הייתי פעיל אבל ניתן לקרוא זאת בין השיטין.
  אז לדעתי אתה טועה טעות גדולה ובדיוק ההפך – השמאל אם כבר עוזר לעיירות הפיתוח ול"מסכנים" הרבה יותר מהימין.
  יעידו על כך ימי בייגה שוחט בתקופת רבין.
  כמו כן פחות כסף לביטחון אומר בהכרח יותר כסף לנושאים חברתיים.
  רווח כלכלי נוסף נובע משיפור המצב הבינלאומי ולכן פחות חרמות על מוצרים
  ושירותים מישראל.

  הימין "מרוויח" בצורה חולנית מזה שהמסכנים נשארים מסכנים כי ככה הם נשארים עצבניים והימין מנתב את הכעס לכיוון הערבים ואז קוצר קולות בקלפי.

  אהבתי

 8. אלדד, באמת? הימין מרויח מזה שעניים עצבנים ומצביעים בקלפים לימין? הפלרה זה שולי, זה לא ענינים ברומו של עולם, זה מטריד את מי שיש לו כבר הכל

  אהבתי

 9. כן למעו האמת כן הוא מרויח מזה.

  הפלרה זה הרעלה במסווה של דאגה לבריאות ושל מי שלא יכול להרשות לעצמו מסננים טובים למים או בקבוקים.

  הייתי אומר שאחרי האויר המים הכי חשובים אז איך זה שולי?

  אהבתי

 10. הימין לא עוזר כלכלית לערי פיתוח – הימין מייצר סביבה כלכלית ופוליטית שבה מסעודה משדרות יכולה לשלוח את הבן שלה ללמוד תואר ראשון בהנדסת חומרים, לאחר סיום הלימודים הוא יכול לקנות עם אשתו דירה קטנה בשוק החופשי (למשל בשכונה נחמדה בבאר-שבע) ולנסוע לעבוד בת"א ולהרוויח יפה מאוד.

  הפריפריה נהנית מכלכלה ימנית ותקשורת שמאלנית שמייצרת לחץ סביר להפנות כסף ציבורי לשם, והשילוב הזה מייצר מצב אופטימלי לטובתם.
  כל הטענות על כך ש"הימין מרויח מזה שעניים עצבנים ומצביעים בקלפי לימין" זה אופיום לשמאלנים. אנשי הפריפריה (כמו כולם) לא נקנים בדיבורים יפים. הם היו תחת שלטון מפא"י והם זוכרים מה היה שם. ופשוט לא מתחשק להם לחזור לימים הללו. כל הסיפורים על "שיפור המצב הבינלאומי ופחות חרמות על מוצרים ושירותים מישראל" הם סיפורים יפים, אבל בין 67 ל-73 היינו הגרופי של העולם וזה לא ממש עזר לתושבי הפריפריה, בעוד שמאז 73 הפכנו לאנדרדוג של העולם, אך במקביל תושבי הפריפריה התקדמו. אז בין דיבורים על חרמות לבין מעשים של שיפור תשתיות ונגישות להשכלה גבוהה – כנראה שהפריפריה בחרה במעשים.

  אהבתי

 11. לגבי ההפלרה:
  אם הדיון היה על הריכוז שצריך להוסיף – אזי הדיון היה מקצועי. ואם הדיון היה מהיכן להביא את הפלואור או מהי דרגת הניקיון שהוא צריך – אז הייתי מצטרף אליו, אבל מדובר על עניין חברתי-פוליטי מובהק, של קבוצת אנשי ניו-אייג' חסרת עומק היסטורי, שאינה מבינה מה הביא את הצליביליזציה למקומה הנוכחי. לא רחוקה הדרך שהם יבקשו לבטל גם את ההכלרה ואזי נחזור לזיהומים במי השתייה שלנו.

  הסרטון שצירפת מבייש את הדיון, ואם הוא אמור להסביר לנו למה לא צריך להפליר, אז הפסדת את הדיון עוד לפני שהוא התחיל. למשל צילום של ה-MSDS של החומר, כאשר כל מי שיש לו הבנה מינימלית ב-MSDS יודע שרשימת הסיכונים תלויה בריכוזי חשיפה [גם אם תאכל 5 ק"ג סוכר בשעה אתה תמות בגלל שהמים מהתאים שלך יעברו לזרם הדם].

  הציבור בכללו (כולל הפריפריה) מעוניין בהפלרה, אחרת הוא יצטרך להוסיף אותה בעצמו לשתייה של הילדים שלו במחיר גבוה יותר. המיעוט שמתנגד להפלרה שיתקין לעצמו מערכת פחם פעיל בבית או שיקנה מים מינרליים.

  אנחנו עטופים בזיהומים סביבנו ועיסוק בהפלרה הוא כניסיון לתפוס גנב מכונית בלילה תחת מתקפת טילים בליסטיים.

  אהבתי

 12. במשך שנים טוענות ממשלות בעולם, וגם בישראל, שהוספת פלואוריד למי השתייה מונעת עששת אבל לפי מחקר מקיף מאוניברסיטת הרווארד לא רק שהכימיקל מזיק הוא עלול לגרום לנזק רב http://www.mako.co.il/hix-science/Article-5fe859596bcd831006.htm

  פעם רציתי לכתוב פוסט בעקבות המחקר הזה, אבל ראיתי שהנושא כל כך שנוי במחלוקת שאין לי באמת שום דבר קוהרנטי להגיד.

  אהבתי

 13. הנושא יותר מורכב. ראה מסקנות ועדת עדין.
  ראה את הדיון שלהם (בערך בעמוד 20) ואת ההסתייגות בנספחים.

  אהבתי

 14. הימין ייצר סביבה פוליטית-כלכלית… ות'כלס הפריפריה לא התקדמה התקדמות משמעותית. תראה אני לא אומר שהשמאל עזר הרבה יותר,עזר טיפה יותר לא משמעותי אבל בכל זאת משהו.

  תראה איזה מצחיק מה שכתבת:

  לקנות דירה בב"ש בשכונה נחמדה – אין שכונות נחמדות בב"ש.
  מי שגר בב"ש זה מי שאין לו ברירה.

  ליסוע כל יום מב"ש לת"א בשביל לעבוד שם – אתה מאחל את זה לעצמך או לילדך? אז אל תאחל לאחרים.

  אתה גם משווה לשלטון מאפ"י שברור שאז הייתה אפליה חזקה.
  באמת עברנו את זה והמצב עכשיו בשמאל הרבה יותר טוב לגבי ערי פיתוח וכד'.

  ההפלרה – גם בסרטון נאמר שאין רמות בטוחות לחומרים האלה.
  לכן דיון על כמות החומר המוסף היא לא רלוונטית.

  מצחיק שנתת את הדוגמה על סוכר.
  אנחנו כבר יודעים שסוכר זה רעל גם בכמות נמוכה,
  וכל כמות נוספת מצטברת ומריעה את מצב הגוף.
  זה כמו הפלואוריד – לא מרגישים מייד – זה מצטבר במשך שנים וגורם
  מחלות כרוניות.
  אבל בשונה מסוכר קשה יותר להיפטר מהחומרים הרעילים שבגוף.

  דוגמת המתקפת הטילים בליסטיים שציינת – לא במקרה ציינת.
  זה קשור לפארנויה מהערבים של מי שמצביע לימין.

  וכאשר יגורתי בא לי – פחדו שהערבים יזרקו טילים על ת"א עוד בשנות ה 80, עלו לשילטון במשך זמן רב ובכל זאת נזרקו טילים על ת"א.
  אז מה התועלת בימין?

  אהבתי

 15. "אין שכונות נחמדות בב"ש" – איזו התנשאות !!
  מתי היית לאחרונה בבאר-שבע?
  האם התגוררת בהווה או בעבר בפריפריה?
  מהתגובה שלך ברור למה אתה לא מבין ולא תבין למה הפריפריה לא מצביעה לשמאל.

  אהבתי

 16. אלדד, זה שכולם רוצים לגור בתל אביב והשכירות גבוהה בה אומר שהרוב חושבים כמוך. אולי העלאת מחירי הדיור תפתח את הפריפריה. התישבות של עולים חדשים בפריפריה לא נגועה בדעות קדומות. אנשים מגיעים למקום וחושבים שהוא ניפלא בזכות עצמו. אני בטוח שהיית גר באושר בכפרים מקסימים בכריתים או בפורטוגל בלי לדעת את הסטיגמה. דבר נוסף הוא שיש קבוצות שונות וחברות שונות שלמרות האינטרנט אנחנו כלל לא יודעים על חייהן. והאינטרנט לא סוגר את הפערים. האינטרנט מראה שאנחנו בוחרים להפגש עם אנשים כמונו. אנחנו אפילו לא מודעים שיש הרבה מאד קבוצות, חלקן נעלות על שלנו, קבוצות עשירים גדולים שיש להם חיי חברה פעילים ואנחנו לצנינים בעיניהם, הן גם מנהלות את המדינה.
  אם תקרא ספרי הסטוריה תראה שתמיד בודדים קבעו את גורל ההסטוריה לפעמים כגחמה פרטית. זה הכל מקרה. גם החיים כולם מקרה. מצד שני אין שום דבר חשוב באמת ומעט מאד דברים חשובים בכלל.
  זה שאתה מעיר לי אני רואה את הדברים מבוסס על דרך החיים והנסיון האישי שלי מעיד על כך שאתה מודע לזה שאתה עושה את זה וחושב שהמודעות שלך מונעת ממך לחזור על הטעות.
  לגבי צריכת הסוכר שהיא רעל וההפלרה. אולי אם יפסיקו לאכול סוכר העששת תרד ולא יהיה צורך בהפלרה. אבל אז יהיו לי שינים בריאות ולא יהיה משהו שווה לאכול.

  בתקופת המנדט האמריקאים עשו סקר רציני בארץ ומצאו שרובם המכריע של ערביי ישראל רצו להשתייך לממלכת סוריה בשליטת פייסל ההאשמי. הם כלל לא ראו את עצמם כפלסטינים בעלי הגדרה עצמית. אבל הצרפתים בעטו אותו למכה ולורנס איש ערב וצ'רצ'יל החזירו אותו למלכות עירק ואת אחיו עבדאלה לעבר הירדן. למעשה הם אחראים במידת מה לכך שהפלסטינים רוצים את ישראל ולא את סוריה ומתעקשים על שטח בגודל בול דואר. אף אחד לא יתיחס ברצינות לרצון שלהם לחזור למקום בו לא נולדו אבל בהחלט כן לזכותם למקום בו הם נולדו וחיים כיום. כל המהומות בעולם המוסלמי רק מגדיל בעיני המערב את זכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית בשטח בו הם חיים. בשלב שני המערב ידרוש ובצדק לתת להם הגדרה אוטונומית בתחומי ישראל בכפרים שלהם ובערים שלהם. אי אפשר להלחם בזה. 9 עשיריות מהחוק זה פוזשן

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s