מזרח תיכון ללא גבולות פתוחים. למזלנו.

אחרי חתימת הסכמי אוסלו ב-1993 הכריז השר יוסי שריד:

"המזרח התיכון בעוד שנה יהיה חדש לחלוטין והוא יהיה אזור של גבולות פתוחים ושל שיתוף פעולה. הבעיה לדעתי היא שרוב האנשים חושבים על המזרח התיכון במושגים של העבר".

ובכן, ההיסטוריה לא תמיד מאירה פנים לניבויים ולתחזיות, מה לעשות. המזרח התיכון לא נעשה אזור של גבולות פתוחים כעבור שנה וגם לא כעבור עשרים שנה. אבל מה שמעניין במיוחד בתחזית שנתן יוסי שריד ב-1993 הוא שכבר בשעתה ניתן היה להבין שהתסריט ששריד הכריז עליו באופטימיות רבה הוא למעשה חלום בלהות עבורנו, תושביה היהודים של מדינת ישראל. כאשר מדינה כל כך עשירה כמו ישראל סמוכה למדינות כל כך עניות כמו מדינות ערב והרשות הפלסטינית, גבולות פתוחים משמעותם הגירה לא מרוסנת מהמדינות העניות אל המדינה העשירה. מי רוצה להיות עני במדינה ערבית, כאשר אפשר לנסוע כמה עשרות קילומטרים ולחלוק עם היאהוד העשירים ולו מקצת מעושרם. ישראל היא מדינה שבה חיים כמה מיליוני יהודים בתוך מרחב שמכיל מאות מיליוני מוסלמים. מה היה נשאר מהזהות היהודית (והמערבית) בעולם של גבולות פתוחים?

אף שהעתיד שהתממש אחרי הסכם אוסלו היה הרבה יותר עגום ממה שראה יוסי שריד בעיני רוחו, עדיין נותר בו שמץ מחזון הגבולות הפתוחים. מכל מיני סיבות, בעשור שלאחר אוסלו צבר תאוצה התהליך שבו תושבי השטחים נישאים לערביי ישראל ומקבלים אישור לאיחוד משפחות ותושבות. מה שנקרא "זכות השיבה הזוחלת" שלמעלה ממאה אלף פלסטינים מימשו.
רק פיגועי הטרור שאת חלקם יזמו פלסטינים שנכנסו במסגרת איחוד משפחות שכנעו את המדינה ואת בג"ץ (בהחלטה שהתקבלה על חודו של קול – שישה שופטים נגד חמישה) בתחילת העשור הקודם שצריך להפסיק את התהליך הזה. אבל גם אם היינו חיים בשלום אוטופי ולא היה כרוך בהתאזרחות הפלסטינים איום טרור, עדיין היה בו איום גדול על אופיה הדמוגרפי של המדינה. רק שאז לא היה לנו תירוץ קביל משפטית להפסיק את השיבה הזוחלת.

הדוגמה הכי משכנעת לגורלנו הצפוי במזרח תיכון של גבולות פתוחים היא מה שקורה לאירופה. המוני פליטים מסוריה שוטפים את גבולותיה, והיא חסרת אונים. שוודיה עומדת לקלוט בשנים הקרובות פליטים מסוריה בקנה מידה עצום שיעמוד על כמה אחוזים מאוכלוסייתה, ודבר זה מעורר במדינה תרעומת עצומה ומחזק את מפלגת הימין הקיצוני המנודה שכבר מגיעה ל-20% בסקרים. אפילו לא ניתן לטעון, כמו שטוענים בדרך כלל מתנגדי הגירה, שהסורים הם מהגרים כלכליים ואינם פליטים של אמת, מאחר שכל אחד רואה את זוועות דעאש בטלוויזיה וביוטיוב ומבין שלסורים יש סיבה טובה מאוד לברוח מארצם.

אפשר לומר שאם לא הייתה קיימת העוינות הערבית לישראל, היינו צריכים להמציא אותה. מה מונע מערבי סורי לברוח אל ישראל, המדינה השכנה העשירה והשלווה, במקום לשלם הון עתק למבריחים שיעבירוהו לאירופה במסע רב חתחתים? רק החשש מהאויב הציוני והידיעה שהוא יתקבל כמחבל פוטנציאלי ויחטוף כדור אם ינסה לחתוך הגדר. היו אמנם בעלי מוחות פוריים כמו העיתונאי בן כספית שסברו שעלינו להקים מחנה פליטים בגולן כדי לסייע לאזרחי סוריה ולהוכיח להם כמה הומניים ונחמדים אנחנו. למרבה המזל לא בן כספית מנהיג את המדינה (אלא שנוא נפשו ראש הממשלה הנוכחי) ולפיכך הרעיון לא קרם עור וגידים.

נפתלי בנט הזהיר לא פעם מכך שמדינה פלסטינית, אם תקום ביהודה ושומרון, תקלוט המוני פליטים פלסטינים מכל ארצות ערב ותרע את המאזן הדמוגרפי בין הים לנהר. אמנם האמת היא שהפלסטינים עצמם סולדים מהרעיון הזה. הם לא מייעדים לפליטיהם עתיד בשכם ובג'נין, אלא בצפת, בחיפה ובאשקלון. הרי מערים אלו הנמצאות בתוך ישראל הריבונית אבותיהם ברחו. עקשנותם היא כנראה המזל שלנו. אם לא היו נוגחים עם ראשם בקיר ומתעקשים על הסדר בתנאים שאפילו זהבה גלאון לא תוכל לקבל, ייתכן שהיו יכולים לממש את תשוקתם לשוב לארץ ישראל שלא כקריאת תגר, אלא במסגרת הנדידה הטבעית מהאזורים העניים לאזורים העשירים במזרח תיכון של גבולות פתוחים.

מודעות פרסומת

11 תגובות על ״מזרח תיכון ללא גבולות פתוחים. למזלנו.״

 1. ואתר מידה מוסיף דובדבן

  מעולם לא הייתה הדגמה כל כך מוחשית לסדר העדיפויות הזה, מהפרסומים האחרונים בעניין הצלת כ-18 אלף פלסטינים ממחנה אל-יארמוכ שבפאתי דמשק. שיבה או מוות, אפשר לקרוא לזה. מסתבר שלפני כחודש וחצי עלתה שוב על סדר היום ההצעה לאפשר למספר גדול של פלסטינים, קורבנות רעב וחרב ממלחמת האזרחים בסוריה, למצוא מקלט בשטחי הרשות הפלסטינית, ביהודה ושומרון ובעזה – והכל בתיווך האו"ם. להצעה זו ישראל הסכימה בעבר ועמדתה לא השתנתה, אך היא נתקלה בהתנגדות מפתיעה, משום שהייתה כרוכה בוויתור של אותם פליטים על שיבה לישובים המקוריים שלהם מלפני 1948. אבו מאזן החליט לוותר בשמם על הוויתור על זכות השיבה, ובכך דן אותם לסבל נורא במחנה אל-יארמוכ בדמשק, שבו התקיימו קרבות בין ארגוני מורדים, כולל דאע"ש, לבין כוחות משטרו של בשאר אסד. כפי שהסביר אבו מאזן לעיתונאים ערביים כשההצעה עלתה לראשונה: "מוטב שימותו בסוריה ולא יוותרו על זכות השיבה".

  http://mida.org.il/2015/05/26/%D7%90%D7%91%D7%95-%D7%9E%D7%90%D7%96%D7%9F-%D7%9E%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%91-18000-%D7%A4%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A9%D7%9D-%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A9%D7%99%D7%91%D7%94-%D7%94/

  אהבתי

 2. תמריץ ,
  אני מודה שבמבט ראשון אתה עלול לשאול את עצמך איך זה קשור לפוסט הנוכחי?
  אבל יש בקטע הזה הכל והרבה ממה שדיברנו עליו בפוסטים האחרונים….
  זה מתחיל בקשר בין בולטימור לכיכר רבין , מה היה בשנות ה-70 ,ממשיך במזרח תיכון , ישראל , פליסטינים , ארה"ב והקשרים בינהן , כיצד רואים אותנו משם ולבסוף גם באירופאים (דגש על הצרפתיים)

  אז אם לא ראיתם , בהחלט מומלץ 🙂

  אהבתי

 3. זה מוכיח שהערבים לא באמת רוצים לחזור לאשקלון וכד' !!!!!!!!

  אם הם באמת היו רוצים לחזור,והרי ידוע שלערבים יש סבלנות ברזל,היו מאמצים
  את מה שאמרת:
  עושים איתנו שלום ואז מטפטפים פנימה למקומות שבהם הם היו פעם.

  עכשיו בטח תהפוך שחצן ותגיד אבל הם ערבים הם טיפשים וכד'
  טוב כאן לא צריך להיות זוכה פרס נובל בשביל לחשוב על הרעיון הזה ועובדה
  שהם לא עושים את זה עד עכשיו.

  המסקנה שלי זה שהם כועסים עלינו ורוצים להתנקם בנו – בין אם בצדק או לא פחות חשוב.
  ולכן בשביל לפתור את הסכסוך צריך שיכוך אמיתי לכעס(ולא לשחרר אסירים לא פותר בעיות מהותיות;הם הפכו לאסירים מלכתחילה כי הם עשו פשעים נגד היהודים מפני שמשהו לטענתם לא בסדר).
  שחרור אסירים צריך להיעשות אחרי שניגמר הסכסוך לא לפני.

  אהבתי

 4. בכל אופן השאלה מדוע הערבים לא משיגים את מטרותיהם באמצעות עבודה עלינו בעיניים היא שאלה מאוד טובה. אולי אקדיש לה פוסט.

  אהבתי

 5. למה שלום פרושו גבולות פתוחים?
  יש שלום בין ישראל לארצות-הברית, קנדה, אוסטרליה ועוד מדינות אבל הגבולות אינם פתוחים. אין לך יכולת להגר למדינות אלו באופן חופשי.
  לאירופה אפשר להגר חופשי? לא ידעתי זאת.

  אהבתי

 6. ישראל והמדינות שהזכרת אינן מאוד שונות ברמת החיים. לכן התמריץ להגירה מוגבל.
  לעומת זאת התמריץ לבוא לישראל ממדינות עניות עצום. כמו ההגירה ממקסיקו לארה"ב. כמו מאפריקה לדרום אפריקה. יש מנגנונים משפטיים כמו איחוד משפחות וחובת המקלט לפליטים והקושי לגרש ילדים שהיו תורמים לכך. אלא אם זה היה שלום מנוכר ונטול חילופי תיירים כמו עם מצרים וירדן.

  אהבתי

 7. הכתבה הבאה של מרדכי קידר, מדברת על דעאש ועתיד סוריה.
  אנחנו מתיחסים בזילזול ליכולת הצבאית של דעאש למול צה"ל. לנו זה לא יקרה נשאר אי בודד באיזור לא שפוי.
  מדוע שירדן לא תצליח לעמוד בפני דעאש? יש לה צבא מתקדם ומודרני. מדוע שסעודיה תכשל יש לה חיל אוויר אדיר. גם לסוריה היה צבא מצויין שנלחם יפה בישראל בעבר ולעירק היה צבא מחומש היטב.
  מדוע שישראל תצליח לעמוד בפני דעאש ? לא במלחמה חזיתית, בפעולות טרור וחבלה והתאבדות כשפלסטינים מהגדה ומישראל משמשים שליחים. איזה חיים יהיו בארץ? איזו כלכלה תתקיים פה.

  http://mida.org.il/2015/05/28/%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%A9%D7%98%D7%A8-%D7%90%D7%A1%D7%93/

  אהבתי

 8. הכתבה הבאה של מרדכי קידר על דעאש ועתיד סוריה.
  אנחנו מתיחסים בזילזול ליכולת הצבאית של דעאש למול צה"ל. "לנו זה לא יקרה נשאר אי בודד שלו באיזור חרב"

  מדוע שירדן לא תצליח לעמוד בפני דעאש? יש לה צבא מתקדם ומודרני. מדוע שסעודיה תכשל יש לה חיל אוויר אדיר.
  גם לסוריה היה צבא מצויין שנלחם יפה בישראל בעבר ולעירק היה צבא מחומש היטב. האם אירן תתמודד אתו טוב יותר?
  מדוע שישראל תצליח לעמוד בפני דעאש? זו לא תהיה מלחמה חזיתית, אלא פעולות טרור וחבלה והתאבדות כשפלסטינים מהגדה ומישראל משמשים שליחים. איזה חיים יהיו בארץ? איזו כלכלה תתקיים פה.

  http://mida.org.il/2015/05/28/%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%A9%D7%98%D7%A8-%D7%90%D7%A1%D7%93/

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s