הצבעה לביבי כהשקעת ערך

בעקבות אנלוגיה פוליטית (שגויה לדעתי) שעשה אלדד בתגובות לפוסט הקודם שעסק בהשקעות ערך, תהיתי האם לא ניתן לעשות אנלוגיה פוליטית אחרת ולהקביל השקעות ערך להצבעה לביבי. לדעתי נקודות הדמיון ברורות.

משקיע הערך מעדיף להשקיע בעסקים יציבים, פשוטים וניתנים לניבוי ללא מינופים והרפתקאות פיננסיות וללא הבטחות מרחיקות לכת על צמיחה. כך גם כהונתו של ביבי שמתאפיינת ביציבות ובסלידה מהרפתקנות. ביבי אמנם מדבר על איומי שואה ועל תקיפה באירן אבל אלו דיבורים שלא הופכים למעשה. כמוהו כעסק יציב ומשעמם שמשתמש בפרסומות טורדות שלווה. לא משהו שירתיע משקיע ערך שאומנותו על התבוננות שמעבר לקליפה השטחית.

משקיע הערך קורא דו"חות ומבסס תפיסתו על מספרים ונתונים עובדתיים. לא על התלהמות והתלהבות בתקשורת וברחוב. בתקופת ביבי מצב הכלכלה והביטחון, כפי שמתבטאים במספרים קונקרטיים כמו מספר המובטלים ומספר ההרוגים במלחמות, הטוב בתולדות המדינה. זאת בניגוד לרחש בחש של כישלון ותבוסה בכל החזיתות שמייצרת התקשורת.

משקיע ערך מוכן להשקיע לעתים גם בתעשיות שכולם קוברים אותן וסבורים שעבר זמנן כמו רדיו או כבלים. בשאלה המדינית העיקרית כולם טוענים שהסטטוס קוו עם הפלסטינים לא בר קיימא, וצריך להיערך לאחת משתי אפשרויות:סיפוח או מדינה פלסטינית, שאת שתיהן ביבי שולל. בפועל הסטטוס קוו שביבי פועל להמשכתו, הוא כמו תעשיית הרדיו, חזק בהרבה ממספידיו. למה שעובד בהווה יש סיכוי גדול משנדמה להמשיך לעבוד בעתיד.

איני מאמין שרוב אלו הכלולים בקבוצה המצומצת של משקיעי הערך במדינה הצביעו לביבי. משקיעי ערך מטבעם שייכים לאליטות, והאליטות שמאלניות. גם באמריקה וורן באפט הוא תומך מושבע של המפלגה הדמוקרטית. אבל השיטה של השקעת הערך – היא מצביעה לביבי.

36 תגובות על ״הצבעה לביבי כהשקעת ערך״

 1. השקעת ערך עאלק
  ספר את זה לשוכרי הדירות ששכ"דם זינק בעשרות בכהונת בילבי.
  ספר זאת לעשרות אלפי קוני דירות, בתק' כהונתה של שרה, שנקברו תחת משכנתאות אימים ואין להם בכלל מושג לאיזה ברוך נכנסו.
  ספר את זה לקוני הדירות למגורים עד שבועת הנדלן תנפח את נשמתה.
  ספר זאת להורים שמשכנו את דירתם או השכיבו את פנסייתם העיקר שהילד יוכל לקנות דירה, ושנים יגידו איך יחיו בפנסיה.
  וספר זאת לנפגעים הרבים מנפיחת הבועה, שיתבררו עוד מס' שנים.

  ההערצה שלך ל ביב מעוררת חלחלה. סוג של הערצה שאופיינית יותר לבורים, מה שאתה ממש לא.

  דש להיפופוטמוש

  גיא,
  בדוק אינבוקס בסולידית

  אהבתי

 2. אני חושב שיכולת ההשפעה של ביבי על מחירי הנדל"ן מוגבלת. אולי השפיע בעיקר בשלושה צעדים – הגבלת הבנייה בשטחים, מינוי פישר לנגיד בנק ישראל והעלאת מס רווחי הון. מכל הצעדים האלו הראשון והשני נראים לי נכונים מאוד גם בהתחשב במחיר, והיה קשה להבין מראש את הנזק שבצעד השלישי.
  זה נכון שביבי לא היה הראשון לזהות בעניין זה, ומהסתכלות לאומית הנושא מורכב כי יש גם יתרון להתייקרות הדירות והוא עידוד המגורים בפריפריה.

  אהבתי

 3. טוב, כמעט והשפרצתי את כל הקפה של הבוקר על המקלדת בעבודה בקריאת הפוסט.

  אני באמת לא יודע אם להתייחס לטקסט כפרובוקציה, סאטירה, או עוד הוכחה לכך שהשקפה פוליטית משבשת שכל ישר.

  משקיעי ערך מעדיפים חברות עם הנהלה יציבה, לא סחיטה, שיודעת לנהל משא ומתן עם ספקים ולקוחות. איפה זה היה בדיוק בהקמת הממשלה האחרונה?

  משקיעי ערך מעדיפים חברות עם חזון, עם תוכנית קדימה מעבר להישרדות.

  משקיעי ערך מעדיפים חברות שלא עושקות את הקופה של החברה לטובת ההנהלה.

  משקיעי ערך מעדיפים חברות שלא נתונות לשינוי תנאי רגולציה. במקרה של ממשלת ישראל, האו"ם וארה"ב יכולים לשמוט את הקרקע באופן פתאומי מתחת הרגליים של ההנהגה המפגרת שלנו.

  אני יכול להמשיך…

  ביבי אוליי השקעת שורט.

  אהבתי

 4. הסיפורים הרגילים….
  כמו להגיד שהיכולת של מנכל לטפל בבעיה אקוטית בחברה שלו היא מוגבלת….
  נכון כשכל היום עסוקים במילמוליי אירן ובהישרדות פוליטית אז יכולתך מוגבלת.

  בולשיט!

  אהבתי

 5. לייק.

  מזדהה עם אבחנתך שלא להתפתות לא לחלומות של "מזרח תיכון חדש" ולא "לתעשיית הביוטק צריך להדביק מכפילים של 50-60 כי זה תעשיית העתיד". אישית אני חושב שיש שינוי תרבותי ומהותי באנשים, גם סביבנו במזרח התיכון, אבל ברמת קבלת ההחלטות הציבוריות צריך לראות את המציאות בעיניים מחמירות ("הערבים הם אותם ערבים והים הוא אותו ים").

  בדומה לויכוח הישן בבלוג לגבי מדענים ומהנדסים: אני לא חושב שרוב משקיעי הערך בישראל מצביעים לשמאל. רובם מצביעים לימין המדיני או הכלכלי.

  אהבתי

 6. קיי בי, ביבי מאמין בשוק חופשי ובממשלה קטנה. לא הוא צריך ליצור את החזון, אלא האזרחים. "הממשלה אינה הפיתרון, אלא הבעיה עצמה", כדברי רייגן. וזה דווקא דבר שעובד בעליל – ישראל היא שם נרדף לטכנולוגיה ולחדשנות.

  לגבי הסחטנות והעושק לטובת ההנהלה, ברוב הדברים אצל ביבי מדובר באלמנטים זניחים כגלידת פיסטוק. גם עלות השרים זניחה. והרי השקעת ערך מבוססת על יכולת להבדיל עיקר מטפל. במישור החרדי יש עלות אמיתית להסכמים הקואליציוניים, אבל עדיין התהליכים הכוללים שקורים שם הם חיוביים. התייחסתי לכך בהרחבה רבה לפני שני פוסטים.

  לגבי האופן שבו רגולציה יכולה לשנות את הכול – דהיינו סנקציות עולמיות. זו ספקולציה, לא משהו שברור לעין. העבר מראה שהעולם היה מאוד מרוסן ביחס לישראל בסופו של דבר. השקעת ערך מתרחקת מחששות ספקולטיביים.

  אהבתי

 7. ביבי מאמין בשוק חופשי אך לא עושה דבר בנושא כבר שנים
  ומשמר את קב' הלחץ הריכוזיות במשק
  יותר מזה
  מי שקידם שוק חופשי מצא עצמו נפלט הצידה עקב איום על הפריץ, כמו כחלון סלולר, ארדן ומנכל התקשורת אינטרנט מהיר, TV ועוד

  אהבתי

 8. תמריץ, זה ממש מצחיק, מה זה "ביבי מאמין בשוק חופשי ובממשלה קטנה"?

  קטונתי מלהבין צפונות ליבו של ביבי, אני יודע רק מה הוא עושה.

  ביבי ר"מ-2015 זה לא ביבי שר-אוצר-2003. אין לאיש הזה כיום שום עקרונות או אמונות, למעט פרנויה איראנית. מורשת ביבי על 4 ממשלותיו תהיה "בניית גדר". שימשיך להתגאות בזה.

  אהבתי

 9. קיי בי, אז במילים אחרות אתה מודאג מכך שהשקעת הערך שהניבה שיאים חיוביים באבטלה ובביטחון, אינה השקעת צמיחה..

  אהבתי

 10. תמריץ, הערתי בנושא בתגובה לאחד הפוסטים הקודמים שלך, יש לי בעיה עם ייחוס ה-"תשואה" (אבטלה, ביטחון) לקדנציה נוכחית, לפרי ממשלות קודמות, או למצב העולמי. לנכס לביבי אבטלה נמוכה, ולא לסייקל הנוכחי של הריביות הנמוכות בעולם ולגאות בשווקי ההון, נראה לי תלוש מהמציאות. ולגבי ה-"ביטחון" – ביבי פועל בשיטת – אחריי המבול. מעניין אם כשתבוא האינתיפאדה הבאה יאשימו את ראש הממשלה הבא או את הסטגנציה של 4 ממשלות ביבי.

  אהבתי

 11. הערכת החסר שלך לגבי ביבי – האם זה לא דומה לכך שלפעמים השוק לא מעריך חברה. לא מתרשם מהתוצאות החיוביות שלה. היא זוכה לתת הערכה (ולפיכך נסחרת בזול). בכל אופן משקיע הערך כן מתרשם. כי הוא יודע שעם כל התיאוריות והספקולציות ותחושת אי הנוחות והחשש לגבי העדר צמיחה, העובדות בשטח הן הדבר המרשים ביותר.

  אהבתי

 12. לגופו של עניין, ישראל צלחה את המשבר העולמי בצורה שהיא יוצאת דופן לטובה, לא מדובר במגמה עולמית.

  אהבתי

 13. חשוב לי להדגיש שביבי נראה לי כהשקעת ערך, אבל הימין בכללותו לא. רעיונות של בנט כמו סיפוח יו"ש או כניסה קרקעית עמוקה לעזה הם רעיונות של "צמיחה". כמו שהפלישה של ג'ורג' בוש לעירק הייתה סוג של "השקעת צמיחה".

  אהבתי

 14. ישראל צלחה את המשבר העולמי באמצעות ניפוח בועת נדלן. נחפוח בדיליי של כמה שנים אחרי העולם.
  ימים יגידו איך ההצלחה הזו נגמרה.
  האם צלחה או דחתה.
  את הכסף סופרים במדרגות . רק כשהגברת השמנה שרה.

  אהבתי

 15. משקיעי ערך רגישים לפגיעה העמידות החפיר של החברה שהם משקיעים בה.
  אנחנו כאן טירה מוקפת אויבים.חיים בעזרת סיוע וציוד צבאי אמריקאי .בעלי כלכלה עם מרכיב גבוהה של יבוא יצוא ולא עם שכנותינו הקרובות.
  מה ביבי עושה ליחסינו עם ארה"ב ו אירופה ולאן חוסר נכונותו לשחק את משחמתהליך השלום עלולים להוביל אותנו,לא צריך להיות רגיש לעומק לרוחב החפיר כמשקיע ערך כדי לא להתלהב מרידוד החפיר.

  אהבתי

 16. טל, השאלה לאן הוא יכול להוביל אותנו אלו ספקולציות שלא מתבססות על דברים שקורים כאן ועכשיו. יותר מכך, גם אם נניח שיהיה לחץ בינלאומי שיסכן את החפיר שלנו, מן הסתם אפשר יהיה לנקוט צעדים בעתיד מולו. למה צריך לפעול עכשיו.

  אהבתי

 17. תמריץ,אני קורא אדוק של הבלוג שלך,כך שרק שאחסוך ממך את כל המשל ורק אומר שזה נשמע כמו משהו 'הצרצר אומר לנמלה בקיץ.
  בעיקרון אתה צודק,אי אפשר לדעת כמעט אף פעם בוודאות איזה מהלך יתברר
  כטוב ביותר,כמו הפיתגם הסיני על הזקן שגר ליד הגבול והיה לו סוס(הסיפור אצל עידו).
  מלבד חפיר משקיעי ערך מחפשים בעיקר מרווח בטחון.
  כשאתה הסנטור הרפובליקני בישראל אתה נוגס בתמיכה הדו מפלגתית בישראל. כשאתה פסיבי,אחרים יוזמים יוזמות שלא נוחות לנו.כשאתה חוזר בך מנאום בר אילן לפי הבחירות, האמינות שלך אם היתה כזאת נפגעת.
  בגדול הצלחתו הצלחתנו כשלנו כשלוננו.
  לא הייתי לוקח אותו לנהל מכולת.

  אהבתי

 18. ל-kb, בהחלט אפשר לנכס לביבי אבטלה נמוכה ולא לסייקל הנוכחי- ספר את זה לספרדים (23% אבטלה), יוונים 25,איטלקים 13, גוש אירופי 11.
  בנושא הבטחוני אתה מאשימו ב"אחרי המבול", ואני , בשונה ממך מאשימו ב"הליכה בין הטיפות".
  אתה ממורמר על הימין או על ביבי? לא הבנתי.

  ממליץ לך לקרוא את זה:

  רק אל תשפוך את הקפה של הבוקר (כמו שכתב פה אחד המגיבים).

  אהבתי

 19. טל, נחמד לשמוע על היותך קורא קבוע בבלוג.
  התנהלותו של ביבי מול אובמה יכולה לגרום נזק ארוך טווח לישראל, לצד מגמות אחרות כמו התרחקות היהודים הליברלים והגידול באוכלוסיה ההיספנית, שישראל אינה מעניינת אותה כלל וכלל. אני באמת רוצה לכתוב על העתיד של יחסי אמריקה וישראל. לזכותו של ביבי ייאמר שהוא חושב שהסכם הגרעין יכול לחולל שואה חדשה, ומול סכנה כזו לא מחשבים חישובים.

  ג'וש, רוב ההצעות של הבלוגר שהבאת מעוררות חלחלה.

  אהבתי

 20. ג'וש
  לגבי זכאותו של ביבי על אבטלה נמוכה
  ישראל צלחה את המשבר העולמי באמצעות ניפוח בועת נדלן. ניפוח בדיליי של כמה שנים אחרי העולם.
  ימים יגידו איך ההצלחה הזו נגמרה.
  האם צלחה או דחתה את המשבר.
  את הכסף סופרים במדרגות . רק כשהגברת השמנה שרה.
  גם את רמת הנזק שהבועה הזו תגרום למשק ולקוני דירות במשכנתות אימים, נדע רק עוד כמה שנים.

  אהבתי

 21. תמריץ,לחשוב ולחשב זה לא מותרות,זאת חובה בכל תפקיד ניהולי מקל וחומר ראש ממשלת ישראל.
  אין כישלון מדיניות יותר מובהק ובולט של ביבי מהגרעין האירני.
  כהרגלו הפך את הפירמידה על ראשה במקום לעשות יותר כמו שרון ואולמרט ולדבר פחות.התרכז באיומים ריקים על תקיפה שאין לה היתכנות ובזבז מיליארדים.שבר את האמון עם אובמה ויצא מעמדת השפעה והפך את הבעיה ל ישראלית מעולמית ובכך מזער אותה(יש לנו חמאה על הראש).

  אהבתי

 22. טל, אם היינו מעמידים פנים שאירן היא לא בעיה ישראלית, היה יותר טוב? אני מפקפק.
  האפשרות שישראל תתקוף הפעילה לחץ אמיתי על העולם ותרמה לסנקציות.

  ג'וש, כל הרעיונות הקיצוניים על הרחבת ההתנחלויות והפלת החמאס של הבלוגר לא יובילו לשום מקום טוב. גם לא פיטום הסחטנות החרדית.

  אהבתי

 23. תמריץ כמשקיע קל לי עם חילוקי הדעות בינינו,תמיד יש קונה ומוכר.
  כהשקעה ביבי מתומחר בעיניי בתמחור בועתי,סוג של החלילן מהמלין.
  אשמח להתבדות.

  אהבתי

 24. קודם כל לגבי המספרים יש ספק.
  הוא הרי פיטר את הסטטיסטיקאי הראשי.

  ביבי כמו שמיר בזמנו הוא אלוף בסטטוס קוו.

  רק שבזמן שמיר היה רצון למשהו חדש והיום אין אמונה – בטעות אבל לא משנה זה מה שהרוב מאמין. בין אם זה נכון או לא הנבואה מגשימה את עצמה כי אם לא עושים כלום אז שום דבר חדש לא קורה.

  לגבי זה שההוצאות שלו זניחות אולי לגבי תקציב המדינה אבל לא יחסית לראשי ממשלה לפניו. נזכיר לך את המיטה במטוס,גלידות זה 20 אלף בחודש ועוד.
  כאן הנזק הוא יותר מורלי – לא משמש דוגמה אישית.

  מעניין שים לב איך ביבי עבר,כמו ש kb אמר מלקצץ בתקציב ולתמוך בממשלה רזה להגדיל את התקציב ולתמוך בממשלה שמנה.
  רק מראה שאין לו עקרונות והוא הולך לפי מה שזורם בעולם.
  בעולם עברו מניסיון לפתור את המשבר הכלכלי ע"י קיצוץ להרחבה.

  לסיכום הייתי אומר שהנזק הגדול של ביבי בהרחבת הפערים החברתיים(הכלכליים) ובהפחדת העם שהערבים בני זונות ולא לגעת בהם במקל – ע"ע תאורית מה שהיה הוא מה שיהיה.
  למרות שהסתכלות קלה בעולם תראה שאצלנו בין המקומות היחידים שנשאר סכסוך חם.

  מי שדוגל בשיטה הכלכלית הקיימת,ומתנהג בהתאם,ביבי בלי ספק שומר על הערך של ההשקעה שלו.

  אהבתי

 25. חשוב לי להדגיש שביבי נראה לי כהשקעת ערך, אבל הימין בכללותו לא. רעיונות של בנט כמו סיפוח יו"ש או כניסה קרקעית עמוקה לעזה הם רעיונות של "צמיחה". כמו שהפלישה של ג'ורג' בוש לעירק הייתה סוג של "השקעת צמיחה".

  אם אתה רוצה לנצח את השוק אתה צריך לשלב בהשקעות שלך אחוז מסויים של השקעות נועזות שלוקחות סכונים. האם ההימור של ביבי על הרפובליקנים נחשב השקעת צמיחה? ישראל כמדינה צעירה היתה מריכה להמר, ככל שיש לך מה להפסיד אתה נהיה זהיר יותר ומרוויח לכן הרבה פחות. המרכז הוא השקעה סולידית.

  אהבתי

 26. קראתי הבוקר את המאמר של אורי טל טנא בכלכליסט ונזכרתי שהגבתי על הנושא הזה פה פעם בתגובות…
  https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3843402,00.html

  "…יש לי בעיה עם ייחוס ה-"תשואה" (אבטלה, ביטחון) לקדנציה נוכחית, לפרי ממשלות קודמות, או למצב העולמי. לנכס לביבי אבטלה נמוכה, ולא לסייקל הנוכחי של הריביות הנמוכות בעולם ולגאות בשווקי ההון, נראה לי תלוש מהמציאות…"

  אני שם לב שב-2015 היית ביביסט נלהב יותר, תמריץ.
  אז אחרי 5 שנים נוספות ב-"השקעת הערך" הזאת, תגיד אתה – מלכודת ערך או השקעת ערך?
  איזה ערך ייצר נתניהו בחמש שנים האחרונות?
  רק בלבול מוח ארוך ומתמשך (סיפוח כן/לא, בחירות כן/לא, תקציב חד/דו שנתי, סגר כן/לא… ויש עוד מיליון דוגמאות).

  Liked by 2 אנשים

 27. ההישגים של ביבי בחזית האירנית בשנים האחרונות הן בהיקף דמיוני.. בראש ובראשונה יציאת ארה״ב מהסכם הגרעין. אבל אין לנו פרספקטיבה ארוכת טווח וזו תצטרך להימדד בממשל ביידן. גם בקורונה המספרים של ישראל עדיין טובים. אני מסכים שבמדיניות הבחירות החוזרות ונשנות שלו הוא הורס לחלוטין את המורשת שלו וחבל, כל כך חבל.

  Liked by 1 person

 28. תמריץ ייתכן שהישגי "אירן" של נתניהו דומים להישגיו הכלכליים – הוא פשוט היה שם. טראמפ לא נבחר בזכות נתניהו. לפי ההתנהגות הכללית של טראמפ יש סיכוי טוב שהסכם הגרעין היה מתבטל ללא קשר לזהות היושב בראשות ממשלת ישראל.

  אני כן אציין לחיוב את הישגי נתניהו בתקופתו כשר אוצר, אולם עברו מאז כמעט 20 שנה.

  אהבתי

 29. אי אפשר לקחת מביבי את ביטול הסכם הגרעין.. בתולדות ממשלות ישראל זה אחד ההישגים המפתיעים ביותר. כמובן בזכות הסנסציה של בחירת טראמפ אבל אף נשיא אמריקני לא היה עוקף את ראש ממשלת ישראל מימין בנושא זה.

  אהבתי

 30. kb,
  בפוליטיקה אתה בוחר בין אלטרנטיבות ריאליות. האלטרנטיבה לנתניהו מתקיימת במרחב שבין יחימןביץ' לברק. בהשוואה כזו נתניהו הוא ענק

  אהבתי

 31. חייל אני מסכים שברק כפי הנראה לא פחות מושחת מנתניהו. עם זאת הוא גם לא פחות מוכשר. אפשר להגיד על ברק הרבה דברים, טיפש הוא לא אחד מהם.

  אהבתי

 32. תמריץ, כל ראש ממשלה בישראל היה פועל לביטול הסכם הגרעין, אפילו הקומוניסטים ביותר. לדעתי קשה מאוד לכמת את התרומה הספציפית של נתניהו לענין.

  לנתניהו יש חוזקות (שמרנות, הבנה כלכלית וכו') וחולשות (שחיתות, מינוי חדלי אישים לתפקידים בכירים וכו') כמו שיש לכל אדם. לא הייתי קושר לו כתרים ומצד שני גם לא הייתי מאשים אותו בדברים שהוא לא אשם בהם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: