לא להגזים בחרדה מהחרדים

הממשלה השלושים וארבע של מדינת ישראל אמורה להתחיל דרכה הערב. בימים האחרונים הושמעה ביקורת חריפה על הממשלה החדשה בשל כניעתה לחרדים בסוגיות תקציביות רבות ובסוגיות הגיוס, הגיור ובתי הדין הרבניים. זו גם הסיבה המוצהרת שבגללה סירב אביגדור ליברמן להצטרף לממשלה. אגב, לא כל כך מזמן ליברמן היה זה שניסה להשליט על ירושלים את מי שנחשב לעושה דברם של החרדים משה ליאון. מה שמעיד על מידת האינטגריטי של האיש.
בכל אופן הביקורת על הצ'ופרים לחרדים מוצדקת. העלאת קצבאות הילדים וקצבאות האברכים, ביטול התניית הטבות במיצוי כושר עבודה, מתן כספים למוסדות שאינם מלמדים ליבה, הנחות בדיור לפי מספר שנות הנישואין – כל אלו חבלות קשות בתמריצים לצאת ולעבוד. אמנם צריך לשמור על פרופורציות. גם עתה מערכת התמריצים רחוקה מלהיות הרסנית כפי שהייתה טרם התוכנית הכלכלית של נתניהו ב-2003, אך אין ספק שנסוגנו אחורה משמעותית.

ברם, יש דברים שצריך לקחת בחשבון לפני שנותנים ליגון בגין הישגי החרדים להשתלט עלינו.
המכשול העיקרי מזה עשרות שנים להשתלבות החרדים בשוק העבודה הוא חובת השירות הצבאי. הצבא מפחיד את החרדים פחד מוות, לא בשל הסיכוי להיהרג בקרב, אלא בשל הסיכוי להתפקר או להתחיל לחפף ברמת הדתיות בשל המגע עם צעירים ממגזרים אחרים. הסירוב לשרת בצבא בעייתי כשלעצמו, אך הוא הפך לצרה כפולה ומכופלת בגלל החוק הישראלי – בלי לשרת בצבא לא ניתן לצאת לעבוד וכריכת שני הדברים יחד הפכה לשורש כל רע. החרדים לא שירתו ולכן גם לא עבדו ולכן הסתגרו עוד יותר בגטו מרצון, הסתגרות שהנציחה את היעדרם מצבא ומעבודה.
בשמונה השנים האחרונות אנו מצויים בעיצומה של מהפכה עצומה בנושא ואף המפלגות החרדיות אינן מתנגדות לה. הוקמו מסלולי שירות צבאי ושירות אזרחי לחרדים. ניתן פטור מהצבא בגיל מוקדם למי שבמילא אין סיכוי שכבר ישרת שירות מועיל (מגיע קרדיט ענק ליאיר לפיד על צעד לא פופוליסטי זה, שאפילו גרם לארגוני השוויון בנטל לעתור נגדו לבג"ץ), נוסדו מכללות חרדיות ומסלולים לחרדים באוניברסיטאות. בכך הונחו היסודות לתהליך מואץ של השתלבות חרדית בצבא ובעבודה, שלאט לאט יתקן את הנזקים שנגרמו כתוצאה מהמדיניות ששררה בשישים השנים הראשונות של המדינה. דא עקא, בשנתיים האחרונות החרדים סולקו מהממשלה ותקציביהם קוצצו. הם חשו מנודים ומורעבים. כמו כל ציבור שמתלכד ומקצין מול אויב – גם החרדים חשו צורך לצופף שורות מול לפיד ותהליך ההשתלבות הואט. עתה יש סיבה לקוות שעם השתלבות החרדים מחדש בממשלה, קהל בוחריהם גם יחוש מוטיבציה מוגברת להשתלבות במדינה.

איני בא לומר שיש לפנק ולפנק את החרדים כדי לדרבן את יציאתם לצבא ולעבודה. אין ממשלה שפינקה את החרדים יותר מאשר ממשלת בגין שקמה אחרי המהפך, והדבר לא תרם להשתלבות, אלא להסתגרותו של הציבור החרדי ולאימוץ מוגבר של סגנון חיים לא יצרני שבא על חשבון מדינת הרווחה הישראלית.   מה שצריך הוא שילוב מושכל בין המקל והגזר, מעין החוקר הטוב והחוקר הרע. הממשלה הקודמת אחזה את המקל, הממשלה הנוכחית אוחזת בגזר וזרקה את המקלות. אבל מקל אחת מרכזית – חובת הגיוס המרחפת מעל החרדים, אין באמת ביכולתה לזרוק מאחר שעומד מאחוריה בית המשפט העליון שביטל את חוק טל. גם את המקל השנייה – העוני של החרדים על רקע הקושי של הגברים החרדים להתפרנס מעיסוק בדת לבדו, ההסכמים הקואליציוניים אינם יכולים להעלים. הציבור החרדי כבר גדול מדי מכדי שמדינת הרווחה תעמיסו על כתפיה, וגם חותמה של מדיניות נתניהו מ-2003 עדיין לא דהה לחלוטין.

אז נכון, הסירוב רב השנים של הציבור החרדי להשתתף בעול הצבא והעבודה מעלה אתגרים לא פשוטים, וההסכמים הקואליציוניים בעייתיים. ועם זאת הגורמים היסודיים שמאפשרים את תהליך ההשתלבות החרדי נותרו בעינם, ואף חוזקו בתקופת הממשלה הקודמת. אל לתת לביקורת להשכיח את העיקר – עד תום כהונת הממשלה השלושים וארבע יתווספו עוד חרדים רבים למסגרות השונות בצבא, בשירות האזרחי, במוסדות ההשכלה הגבוהה ובמקומות העבודה.

מודעות פרסומת

20 תגובות על ״לא להגזים בחרדה מהחרדים״

 1. וואלה.

  לא חרד מהם הם פשוט גונבים את הכסף.
  כמו נתניהו בעצם,לכן פסיכולוגית הוא אוהב ללכת איתם כי הם גונבים את הפוקוס הרע ממנו.

  אהבתי

 2. "החרדים גנבים", זועקים השמאלנים עלובי הנפש, כמו ערס עלוב שאומר לבחורה "למה מי יסתכל עליך י'כונפה", שניה אחרי שניסה להתחיל איתה והיא דחתה אותו.
  אם חלילה לבני והרצוג היו מנצחים, החרדים היו מקבלים בדיוק את אותו הדבר ואולי אף יותר.
  אני רק אזכיר שבבחירות ב-2009 ליצמן עצמו הביא פתח שחשף איך לבני נתנה לו 2 מליארד ש"ח יותר ממה שביבי נתן, הכל בשביל שהיא תוכל להקים ממשלה.
  באשר להשתלבות החרדים בצבא, זהו עוד מהלך פופוליסטי מבית הגזענים והאנטישמים של "יש עתיד"/השמאל.
  הצבא גם ככה סובל מעודף כח אדם. אלפי חיילים שמגיעים לבסיס בלי שום מטרה ושום תועלת, עולים הון למשלם המיסים ולא מייצרים שום הכנסה למדינה (כמובן שזה לא מרצונם האישי, אלא בהתאם לחוק).
  צה"ל כבר הכין מסמכים ודרש תוספות של מליארדים לתקציב הביטחון המנופח ממילא כדי "לקלוט את החרדים".
  מי יממן את התוספת הזו?… לפיד הגזען? לא נראה לי…

  אהבתי

 3. למען האמת באמת לא ממש צריך חיילים כרגע,אף על פי שהצבא תמיד נהנה מחיילים זולים בסדיר.

  הגיוס של החרדים זה פשוט בשביל לא להרגיש פראיירים ובשביל לקרב את החרדים לזרם המרכזי בחברה.
  ז"א שהם יהיו כמו כולם עד כמה שאפשר,ישלמו מיסים וכד'.

  אהבתי

 4. לפי נתונים שפורסמו לאחרונה כ-56% מהגברים החרדים מועסקים (אני מאמינה שמגמת העליה מהשנים האחרונות תמשך וזה עוד יעלה), אבל באותה עת שעיני הציבור מופנות אל החרדים (ע"י התקשורת כמובן) כאל "גנבים" ו"עושקים",
  מעלימים את העין מהאלה שאמנם עובדים, אבל התפקידים שלהם מיותרים ואת המשכורת השמנה שלהם הם מקבלים מכספי המסים. אני מדברת על הפנסיות התקציביות, על תנאי השכר השערורייתים של מרצים לענייני כלום באקדמיה (באותו זמן שהם בוכים שלאקדמיה אין כסף), משרדים ממשלתיים מנופחים וכו'.
  בכל אופן צריך להתחיל לעשות סדר עם תקציב הביטחון, לא ייתכן שמשהב"ט יקבל צ'ק פתוח ואח"כ ישלח את החיילים למלחמות בלי אפודים בטענה שאין להם מספיק כסף. לצערי, כשבוגי שוב בביטחון, לא סביר שזה יקרה.

  אהבתי

 5. החרדים נוהגים כטפילים. זו חוצפה מצדם של גברים בריאים להתפרנס על חשבון מדינת הרווחה. זה נכון שבוז'י היה מפטמם לא פחות.

  אהבתי

 6. קרולין, מה הקשר לשמאל או ימין בסוגיית שילוב החרדים בחברה הכללית?
  את רוצה להגיד לי שימני חילוני לא מזדעזע מההטבות לחרדים?
  מה זה משנה אם גם לבני ובוז'י היו נותנים להם את זה???
  את אוהבת מטאפורות אז קבלי עוד אחת. אם כולם קופצים מהגג אז גם את צריכה לקפוץ ממנו?

  זה שגם הימין וגם השמאל נתנו את זה לחרדים לא הופך את זה לדבר צודק.

  בעניין הזה, הגיע הזמן שכל החילוניים גם יתאגדו למפלגת לחץ שתדרוש הטבות לחילוניים. שכר גבוה למשרתים שירות מלא ובמיוחד לקרבי. סייעות שניות ושלישיות בגני ילדים, הטבות בדיור, דמי אבטלה לזמן ארוך יותר (בדומה לאברכים), כספים ייעודיים לחינוך הממלכתי הרגיל (בדומה לזה הממלכתי דתי) ועוד.

  רק ככה זה יכריח את כולם להתגמש ולתרום בצורה שוויונית יותר לחברה כולה ולחלק את העוגה בצורה שוויונית יותר.

  אהבתי

 7. אני לא אמרתי שאם השמאל היה עושה את זה אז זה בסדר שביבי היה עושה את זה.
  אני כן אומרת שגם השמאל וגם הימין צריכים את החרדים להקים ממשלה, ומכאן הצד ה"מנצח" יהיה חייב להענות לדרישותיהם כדי להקים ממשלה.
  אם אתה כ"כ מעוניין בשוויון אתה מוזמן לחפש לך מדינה קומוניסטית.
  השקר של "לתרום בצורה שווה" הוא כ"כ מעוות.
  השירות שעשיתי כחיילת בקריה במשרד הביטחון (שהסתכם בעיקר בלא לעשות כלום) לא משתווה לשירות של לוחם קרבי בשום מצב, ואי אפשר להגיד שבגלל שגם אני וגם אותו לוחם עלום שם התגייסנו לצה"ל אז התרומה שלנו שווה.
  לא צריך לדרוש שום הטבות בדיור, צריך שיתחילו לבנות ולשחרר קרקעות.

  אהבתי

 8. מי שהאינטרס הראשון במעלה בעיניו קשור לסוגיית השטחים חייב להתפשר בסוגייה החרדית. השמאל יצטרך לתת משהו לחרדים בשיטת הבחירות הנוכחית כדי להגיע להסכם עם הפלסטינים. רק אם נעבור לשיטה היוונית שבה המפלגה הגדולה מקבלת בונוס של מושבים או לשיטה אזורית כמו בבריטניה – אפשר יהיה בלי החרדים.

  אהבתי

 9. למה שלא יבטלו את חובת השרות הצבאי ויעשו אותו לשרות מרצון בלבד (תמורת משכורת סבירה כמובן)?
  הרי לא הגיוני לדרוש מחלק מהאנשים שרות צבאי (או אזרחי לפציפיסטים) ומחלק לא.

  אהבתי

 10. קרולין, אז בגלל שהיית חיילת בקריה אז מגיע לחרדים פטור מגיוס?
  האם הזמן שלך ושלי לא שווה כלום?
  כל אחד מאיתנו תרם לצבא את המשאב הכי יקר (כמעט) הקיים וזה זמן. שנתיים או שלוש מאחת התקופות הכי חשובות ומהנות בחיים (כולנו צעירים,בריאים ויפים) אנו תורמים למדינה בזמן שחלק אחר עושה מה שבא לו.

  ומה הקשר לזה שהיית חיילת "פשוטה"? גם בכל עסק לא כולם מנכ"לים ואין שוויון. אחד מנקה, השני מטפל במנהלה, שלישי במכירות, רביעי בחשבות וכו' אבל כולם עובדים.

  ותודה על הצעתך לשלוח אותי למדינה קומוניסטית בחיפושיי אחר שוויון. לידיעתך, הציונות הייתה באחד השלבים בחייה אחד הדברים הכי קרובים למימוש מלא של הקומוניזם.
  היהודים שבאו לפה לא רצו עוד אמריקה….

  מאחל לך רק טוב ושתישארי יחד איתי פה וכל ילדייך ונכדייך.

  אהבתי

 11. יש בעיה עם הריבוי הטבעי שלהם:
  1. ריבוי טבעי גבוה מעמיס על משאבי המדינה, יש פחות משאבים לכל אחד וזה גורם להתדרדרות לעוני גובר והולך.
  2. מה יהיה אם הם יהפכו לרוב? האם הם לא יכפו את דתם בכוח על החילוניים?

  אהבתי

 12. הבעיה העולמית היום נראית עודף ייצור ולא מחסור. מה שמשתקף בריביות האפס ובדיפלציה. לאור זה ריבוי טבעי גבוה הוא מבורך. פה ספציפית בישראל אנחנו מצויים גם במירוץ דמוגרפי נגד המוסלמים. בשנות השמונים היה נדמה שבטווח הארוך המוסלמים יהפכו לרוב בישראל. חלק מהסיבה לכך שהתחזית הזו נראית עתה לא רלוונטית היא הילודה החרדית.

  הרוב החרדי רחוק מאוד (http://tinyurl.com/pjdor8q), אפילו תחת ההנחה שהגידול הדמוגרפי יימשך כסדרו. קשה לדבר ברצינות על מה יכול לקרות בשנת 2150, כשהחרדים אולי יהיו רוב. זה כמו לנבא את הדמוגרפיה של שנת 2015 ב-1875.
  בכל אופן בהשקפת העולם החרדית כיום אין רצון לכפות על החילוניים את הדת, ואיני רואה זאת משתנה בטווח הנראה לעין. מה יקרה בטווח הלא נראה לעין מי יודע.

  אהבתי

 13. לתמריץ: אני לא דיברתי על בעיית ייצור אלא על בעיית משאבים. יותר אנשים ידרשו יותר אדמות, יותר מים, יותר מזון ויותר אנרגיה. בנוסף כל הדברים האלו גורמים לזיהום ולנזק סביבתי שקשה לדעת את השלכותיו לעתיד. גם אם היום עדיין אין בעיה עם זה זה עלול לגרום לבעיה בעתיד. מצרים למשל נראית לי כמדינה על סף הרעב בגלל ריבוי טבעי גבוה.
  לגבי החרדים יש כבר כיום כפיה דתית למרות שהיא לא גדולה. למשל: איסור על אוטובוסים בשבת, חובה להינשא בארץ ולהתגרש רק ע"י רב.

  אהבתי

 14. הכפייה הדתית בארץ נעשית פחות משמעותית עם השנים. יותר אנשים מואסים בנישואים ברבנות, יותר מקומות פתוחים בשבת ואני מאמין שגם לתחבורה הציבורית יימצא פתרון. ועוד לפני הרכב ללא נהג שבכלל יגאלנו מהסיפור.

  לגבי משאבי כדור הארץ המוגבלים, לעת עתה מלתוס טעה. לא נוצרת בעיה. קשה לדעת מתי תיווצר ואולי התחממות כדור הארץ תצלה אותנו.

  אהבתי

 15. לדעתי העלאת קצבאות הילדים וקצבאות האברכים הוא לא בעייתי. בעייתי נושא ביטול הרפורמה בגיור עליה עמלו בממשלה הקודמת, ביטול התקצוב למוסדות ללא לימודי ליבה וכדומה.
  אלו הנושאים החשובים יותר.

  אהבתי

 16. קצבאות הילדים נושא חשוב מאוד – אנחנו בטח לא רוצים לחזור לימים שבהם הבדואים יכולים היו להתפרנס מהן בכבוד. גם קצבת האברכים היא חסם ליציאה לעבודה. חרדי שיוצא לעבודה צריך לוותר עליה וככל שגבוהה כך קטן הפיתוי לעבוד.

  אהבתי

 17. עם זאת זה נכון שבהסכם הנוכחי הקצבה הועלתה משמעותית עד הילד הרביעי בלבד כך שאינה מהווה תמריץ שלילי ברמה שקדמה לקיצוצי נתניהו ב-2003 והעניינים בשליטה.

  אהבתי

 18. במחירי דיור עולים גם העלאת קצבאות ילדים ואברכים לא תמנע יציאה לעבודה. בנוסף, יש חסמים משמעותיים אחרים ליציאה לעבודה והם השכלה ומשק שמוכן לקלוט את העובדים החדשים.
  אם שני אלו יתקיימו (השכלה מתאימה לחרדים ומשק עם אבטלה נמוכה) אז הקצבאות יהוו חסם נמוך ביותר.

  אהבתי

 19. ובשני אלו (השכלה לחרדים ומשק עם אבטלה נמוכה) ממשלות נתניהו הקודמות פעלו ועשו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s