שתי נקודות מבט על סין

בהפרש של כמה דקות קראתי היום שתי רשומות, כל אחת מהן הציגה נקודת מבט שונה לחלוטין על סין. הרשומה האחת, של עדו מרוז,  מתארת את נתיב ההתרסקות שבו צועדת כלכלת סין. הקבלנים איבדו את המרץ, קרקעות אינן נמכרות, קצב בניית הבתים יורד. ברשומה השנייה, הכלכלן האמריקני סקוט סאמנר שיתף מסקנות מביקור אשתו בסין. רוח הדברים אצלו היא שסין צועדת בצעדי ענק, והסינים חיים טוב ובזיל הזול. התחבורה זולה, אכילה בחוץ זולה.

מי צודק? האמת שלא ברור אם יש סתירה. כפי שכתבתי בעבר, סין יכולה להמשיך להתקדם לעבר רמת חיים מערבית, גם כאשר תפנים שהדרך לעשות זאת אינה באמצעות מפעלי בנייה גרנדיוזיים. אלו באמת מיצו את עצמם. השאלה שנותרה היא כיצד תצליח כלכלת סין להתמודד עם צניחה חדה ברמת מחירי הבתים המשמשים מקור למינוף גדול. בנקודה זו אני אופטימי – בעיות של מינוף, חובות ואשראי ניתן לפתור באמצעות הדפסת כסף. כשתעמוד בפניהם הברירה בין להדפיס כסף לבין לחזות בהתקוממות ההמון ובהתמוטטות משטרם, אין ספק שקברניטי סין יניחו כף רגלם על הדוושה של המדפסת ובמלוא העוצמה.

18 תגובות על ״שתי נקודות מבט על סין״

 1. אבל סין מדפיסה המון כסף כבר כמה שנים….
  אז מה יהיה שהבועה תתפוצץ (במידה ואכן יש) וזאת בזמן שכבר מדפיסים כסף בטונות….?

  ידפיסו עוד טריליונים של דולרים??

  אין שום דוגמא היסטורית ללמוד ממנה במקרה כזה.

  אהבתי

 2. נכון. אין דוגמה. יהיה מעניין לראות.
  אבל כל הדיבורים על החובות העצומים נראים לי פחות מפחידים. חובות זה בסך הכול מילים על נייר. שליטי סין לא יסכנו שלטונם בגלל מילים על נייר.

  אהבתי

 3. הבועה הכי גדולה שמדברים עליה היום בעולם בהקשר של סין היא הבורסה המקומית שלה- מדד שנחאי עלה 805 בחצי השנה האחרונה !
  הציבור (המשקיעים הפרטיים ) נכנס בהמוניו לבורסה בתקופה זו, בעיקר בגלל הורדות הריבית האחרונות שם (היום הריבית עומדת שם סביב 5.25%) .
  אגב, סין מחזיקה עתודות זהב לא קטנות , והמחזיקה הגדולה בעולם של אגח אמריקאי.

  אהבתי

 4. הבעיה של החוסכים בסין שאסור להם להוציא כסף מהמדינה ובמדינה עצמה ההשקעות נגועות בבועה ובשחיתות.
  אם סין הייתה נותנת לאזרחיה להשקיע בחופשיות בחו"ל זה היה מיטיב איתם מאוד.

  אהבתי

 5. אני חושב שהמשפט הנכון הוא: בעיות של מינוף, חובות ואשראי ניתן לפתור זמנית באמצעות הדפסת כסף.

  העודפים של הכסף תמיד יכולים לעבור לזהב וכסף,לא חייבים לשכנע את הסינים לצרוך יותר אף על פי שזה גם מה שיקרה.

  אהבתי

 6. עיצוב האתר לא נכון את הכתוב צריך לצמצם בשליש או ברבע ואילו את החלק הפנוי למלא בתמונות צבעוניות חלקן קשורות למאמרים ואחרים כמקשרים לנושאים קרובים כמו פרסומים ממשלתיים צילומים היסטוריים וכאלה שקשורים לנושאים אותם מפרסם האתר וכ"ו..
  בקשר לסין …אני אישית מאוד אופטימי ביחס לכלכלת סין ולסין עצמה אין כוח בעולם שיעצור את הנחישות של העם הזה לקום על הרגליים לבנות חיים טובים יותר לדורות הבאים הם חרוצים ממושמעים ויש להם להט אדיר לעלות ברמת חיים לפחות לדרגה של מדינות קרובות ואף לעבור אותן כבר בדור הזה..
  אסטרטגיה של ממשלת סין ביחס להשתלבות בכלכלה הגלובלית היא נכונה סין חודרת בהתמדה לאפריקה צפון אמריקה בריטניה ואפילו ישראל כל זה ללא כל סימן של התערבות בפוליטיקה מקומית ראה אנגולה ישראל ועוד מקומות בעולם זהו ניגוד גמור ביחס למדיניות אמריקאית בעולם.. מדיניות חדירה של ארה"ב הוכיחה את עצמה כמדיניות הרסנית כושלת בעלת סממנים אימפריאליסטים מובהקים ולאחר יציאה מאותן מדינות אומללות הכאוס חוזר ובגדול המונים עוברים טראומה של מלחמת השרדות קשה תחת משטרים לא יציבים ולא אמינים…סין בדרך הנכונה אין פרוש הדבר שהכל הולך חלק עוד צפויים בסין משברים מסוגים שונים לרבות בבורסה המקומית בנדל"ן ובחבלי ארץ מרוחקים בהם שולטים עדין פקידים מושחתים דבר אחד בטוח לסינים אין מוטיבציה להשתלט על העולם ההפך כל רצונם הוא להשתלב ולהרחיב את יחסי הסחר בין המדינות השונות לטובת כל הצדדים..

  אהבתי

 7. מסכים 100 אחוז עם יעקב, גם לגבי העיצוב גם לגבי הכלכלה והמדיניות הסינית. יש איזורים בסין שב 15 שנים האחרונות הפכו להיות יותר סימפטיים למחייה מאשר אירופה המערבית. מחוז קנטון הפך להיות יקר עוד יותר מהונג קונג.

  אהבתי

 8. מירון, באשר לסין מסכים איתך. לגבי העיצוב, עם ריבוי התלונות אני שוקל לחזור לעיצוב הישן וזהו.

  אהבתי

 9. תמריץ, העיצוב החדש אחלה. הגופן בסדר מבחינתי. השיפור היחיד זה הקטנה קצת של גודל הגופן (מהסמארטפון).

  לגבי סין- תמריץ, כל מי שיכול מעביר חלק גדול מכספו מחוץ לסין. הסינים יותר חזקים מאיתנו בקומבינות. הם קנו וקונים המוןןןן נכסים מחוץ לסין (אוסטרליה, ארה"ב וגם באירופה).
  כל האליטה שם שולחת את הבנים והבנות שלהם ללמוד באוניברסיטאות מחוץ לסין וכך הם יכולים להעביר אליהם כספים.

  נכון שהאדם הממוצע שם לא יכול להשקיע מחוץ לסין בקלות כמו פה. אבל גם בארץ, לאדם הממוצע קשה להשקיע בחו"ל כי זה כרוך בהרבה בירוקרטיה.

  אהבתי

 10. לפי דברי עדו מרוז הצמיחה בסין תהיה רק 4%-5% לכל היותר אבל מה רע בכך (אם זו צמיחה אמיתית)?
  מה רע אם תהיה צמיחה של 0% (כלומר אין צמיחה)? לפי הבנתי בצמיחה כזו רמת החיים לא תעלה ולא תרד.

  בכל אופן לפי מה שקראתי יש בעיה אחרת בסין והיא זיהום והרס המשאבים (אדמות, אויר, מים). אם זה נכון זו בעיה מאוד רצינית הרבה יותר מעניני הצמיחה.

  אהבתי

 11. לפעמים המונח "צמיחה" הוא די בלוף של גליונות אקסל, בפרט באופן שעושים בו שימוש בסין, אבל אין ספק שלסין יש עוד הרבה לאן ללכת בדרכה להיות מדינה ברמת חיים מערבית. אם הצמיחה תיעצר, המוני סינים ייתקעו באורח חיים שמבחינה מערבית נחשב לעוני מחפיר.

  אהבתי

 12. רציתי להבין למה קריסה של מחירי הדירות תגרום לתגובה הרסנית לכלכלה?
  לתמריץ אני מביא ציטוט ממה שכתבת:
  "גם בסין עצמה לא בטוח שקיומם של מבני מגורים בשפע ובזול, כפי שיהיה המצב אחר התפוצצות הבועה, מהווה כזה אסון. הלוואי עלינו מצב שבו אין מחסור בדירות. אלא מה – בשיטה הכלכלית המקובלת במערב שווי דירות מתורגם לכסף במאזני הבנקים, וכסף זה מצידו מתורגם להלוואות ומניע את הכלכלה. לכן נפילה במחירי הדירות, אף שבעצם מייצגת לעתים קרובות מצב חיובי של העדר מחסור (יש די והותר דירות לכולם), מאיצה שרשרת הרס כלכלית".
  אם זה המצב כפי שאתה מתאר, אז הכלכלה המערבית מתנהלת בצורה מאוד עקומה.

  אהבתי

 13. גלגל, זה אכן המצב. אנשי בלוג הכלכלה האמיתית מרבים לדבר על כך. הבשורה הטובה היא שיש פתרון – הגדלת הגרעון או הנהגת ריבית שלילית כדי לייצור ביקושים בתקופה שבה אנשים בהלם מהתמוטטות המינוף.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: