בלגן בממלכה המאוחדת

בחודש הבא יתקיימו בבריטניה בחירות, והולכים לקרות שם דברים מעניינים ומוזרים. משאל העם שהתקיים בסקוטלנד ושבו זכו מתנגדי העצמאות לרוב הוביל להתפתחות בלתי צפויה: בעבר סקוטלנד הייתה מעוז הלייבור, אבל המשאל ליכד את המיעוט הגדול של תומכי העצמאות מאחורי המפלגה הסקוטית הלאומית. בשיטת הבחירות האזורית שמקובלת בבריטניה, מיעוט גדול ומלוכד שעומד מאחורי מפלגה מבטיח את נצחונה. אם במחוזות סקוטלנד השונים תקבל המפלגה הסקוטית 45 אחוזים מהקולות ויתר הקולות יתפלגו בין השמרנים, הלייבור והליברלים, התוצאה תהיה שהמפלגה הסקוטית תהיה זו שתשיג את מספר הקולות הרב ביותר כמעט בכל מחוז. זה כנראה מה שהולך לקרות. לפיכך מפלגת הלייבור צפויה לאבד את כוחה בסקוטלנד לטובת הלאומנים הסקוטים.

השמרנים יכולים היו להפיק יותר תועלת מהמשבר של הלייבור בסקוטלנד אם הם עצמם לא היו נתונים לאיום מצד מפלגת העצמאות הימנית בהנהגת נייג'ל פאראג'. הסלידה מההגירה ומהשתלטנות של האיחוד האירופי מובילה אנגלים רבים, בעיקר מהשכבות הפחות משכילות, לתמוך בה.
לפי הסקרים, פאראג' ומפלגתו יזכו אולי לפי ארבעה קולות מהלאומנים הסקוטים אך יקבלו בערך עשירית ממושביהם. זו דוגמה קיצונית לכך שבשיטת הבחירות האזורית מצביעים למפלגות מיעוט נספרים רק אם מרוכזים במעט מחוזות. פאראג' לא יצליח לתרגם את תמיכת ההמונים להשפעה ממשית, אך עריקת המצביעים השמרנים למפלגת העצמאות תקשה על דיוויד קמרון להשיג רוב.
מה שיכול לקרות לפי הסקרים הוא מצב שבו לאף מפלגה אין רוב מוחלט, אך רק ללייבור יש סיכוי להקים ממשלת מיעוט מכיוון שהסקוטים הלאומניים לעולם לא יתמכו בממשלה שמרנית אך עשויים לרקום דיל עם הלייבור. זה אינו סיפור פשוט – האנגלים סולדים מהלאומנות הסקוטית והלייבור עלולה לשלם מחיר כבד באנגליה על שיתוף פעולה עם מייצגיה.

ממשלת לייבור שתישען על קולות סקוטיים תתקשה להמשיך במדיניות צנע, קיצוצים וחיפוש אחר איזון תקציבי וזו תהיה בשורה טובה לבריטניה שתנטוש סוף סוף את מדיניות הצנע המטופשת והמזיקה. בזירה הבינלאומית זו תהיה ממשלת שמאל מאוד לא נוחה לישראל, אף שראש ממשלת הלייבור יהיה אד מילבנד היהודי. קרוב לוודאי שתצטרף בהתלהבות לכל פעולה בינלאומית נגד ההתנחלויות ותאסור על יצוא נשק בריטי לישראל בזמן קונפליקט.
הסקוטים שנוטים מאוד לשמאל דורשים לפרק את בריטניה מיכולותיה הגרעיניות. הנושא רלוונטי להם מאוד כי בסיס הגרעין הבריטי הוא על אדמת סקוטלנד. אם יקבלו את מבוקשם תהיה זה אחת מאבני הגולל האחרונות שיונחו על מה שהייתה פעם האימפריה הבריטית – אימפריה שנודעה בכך שהשמש לא שוקעת בה, שהרי בכל רגע זורחת השמש באחת ממושבותיה מסביב לעולם.

8 תגובות על ״בלגן בממלכה המאוחדת״

 1. תודה על הסקירה.
  אכן שיטת הבחירה בבריטניה גורמת לעיוות שציינת.
  אם זאת, לייבור חלש בראשות ממשלת מיעוט לא בהכרח יפעל באגרסיביות בזירה הבינלאומית כנגד ישראל. הוא יהיה חלש מדי ופגיע.

  אהבתי

 2. אני חושב שממשלה חלשה נוטה לפעול בנושא שבו מצליחה להשיג קונצנזוס. האהדה לפלסטינים יכולה להיות בדיוק הנושא הזה. הסקוטים מדגישים את תמיכתם בהכרה בפלסטינים. לכאורה מה להם ולזה ובכל אופן זה נושא שחשוב להם.

  אהבתי

 3. צדקתי בכותרת וטעיתי בעיקר הפרשנות. כמו בבחירות בישראל, הסקרים הטעו מאוד אף ששיקפו חלק מהמגמות.
  אבל הכותרת צודקת – אף שלא נראה סביר שהלייבור יוכל להקים ממשלה, גם עבור קמרון מדובר יהיה בבלגן גדול. יצטרך להסתמך על מפלגה ליברל דמוקרטית מובסת ורצוצה (ועוד כשזה בא כתוצאה מתגובת הבוחר לדיל עם השמרנים בקדנציה הקודמת) או/ו אולי על הפרוטסטנטים השמרנים מצפון אירלנד ככוח עזר.
  מפלגת העצמאות קיבלה קולות רבים אבל השיגה מעט מאוד מושבים בגלל שיטת הבחירות ההרסנית עבורה. אולי תסתפק במושב אחד. בפרלמנט כל כך חצוי גם זה לא נטול ערך.

  אהבתי

 4. הבחירות האלו לא בלתי רלוונטיות אלינו. לדעתי הסיכוי לסנקציות אירופיות משמעותיות על ישראל חטף מהלומה קשה. הפרוטסטנטים השמרנים בכלל סוגדים למדינת ישראל כתמונת ראי של הסקוטים הלאומניים, ואם קמרון יצטרך אותם זה רק יגביר את המגמה הפרו ישראלית שלו.

  אהבתי

 5. טוב , אולי אני אשם גם הפעם.
  יש ברשותי דרכון בריטי ואני מניח שהייתי יכול בקלות ללכת להצביע בקונסוליה
  לקמרון אבל החרשתי זאת בתגובות לפוסט מחשש מכוח השכנוע של תמריץ.
  פשוט העדפתי לשבת בבית ולא לעשות כלום , כרגיל.

  אהבתי

 6. גיא, לא בטוח מה היה המסר המקורי של הפוסט עבור מצביע ישראלי בריטי. מצד אחד מיליבנד אנטי ישראלי וסוציאליסט. מצד שני מדיניות הצנע של השמרנים טעות חמורה ותשפיע לרעה על כלכלת העולם.
  בתור ישראלי לאיזה מחוז הצבעה היו משייכים אותך אם היית מצביע?

  בכל אופן הכול נראה כמו שחזור מושלם של הבחירות בישראל. הסקרים טעו לחלוטין. המדגם היה הרבה יותר קרוב אך עדיין המעיט בניצחון הימין. עכשיו כשיש תוצאות אמת כבר מסתמן שלשמרנים יהיה ממש רוב מוחלט בפרלמנט. דבר שנתנו לו סיכוי של אחד לחמש מאות ערב הבחירות. סנסציה.
  אבל כמו בישראל הרוב יהיה דחוק ועל חודו של קול.

  אהבתי

 7. נכון לגבי המסר של הפוסט ,אני חשבתי בכיוון של "מה יותר טוב ליהודים".
  לגבי הסקרים יש לי סברה לא בדוקה מדעית :
  מאחר והתקשורות נוטה חזק למחוזות השמאל והסקרים מוזמנים דרכה
  יש מה להפסיד ואין [תמריץ] לחלק מהאנשים להודות שהם מצביעים לימין.
  מספיק ש 5-10% ממצביעי הימין ינהגו בצורה הגיונית זו על מנת להטות את תוצאות הבחירות אל מול הסקרים. הייתי מעריך שהעניין הזה "מפוקטר" כבר בסקרים אבל מצד שני גם מהיכרות אישית של אירגונים לא אפול מהכסא אם לא, בשל תרבות הפארטץ.

  איני יודע לאיזה מחוז הצבעה משום שמעולם לא הצבעתי לבחירות שם.
  אני מקווה שהם מעדכנים ולא אשויך לקולניות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: