לא עושים כסף מתקינות פוליטית

היום הודיעה רשת בתי הקפה סטארבקס שתסיים בחופזה יוזמה מוזרה במיוחד שפתחה בה בשבוע שעבר. אז נקראו עובדי סטארבקס המכינים ללקוחותיהם קפה, לפצוח עמם בשיחה בנושא יחסי הגזע באמריקה בתקווה לקדם דיאלוג וסובלנות בנושא. סטארבקס חשבה כך כנראה לקדם את המותג שלה, ומן הסתם היוזמה קסמה למנהליה הנאיביים אך שוחרי הטוב. בפועל כמובן ספג הרעיון המגוחך את קיתונות הלעג שהוא ראוי להם, והחברה נסוגה במהרה מהיוזמה. תקינות פוליטית מיסיונרית לא מייצרת הכנסות.

קשה להאמין שבעקבות דבריו המסעירים של פרופ' אמיר חצרוני בגנות המזרחיים,  ארומה או קופיקס יעלו על דעתן להפציר בעובדיהן לשוחח על יחסי אשכנזים ומזרחיים. וגם אם כן, הדבר מן הסתם לא יתקבל בנפש חפצה אצל הלקוחות הטרודים בעמל יומם הכולל מספיק בלבולי שכל בלאו הכי. החברה היחידה שאולי יכולה להריץ בהצלחה מיזם כזה היא חברת מוניות. נהגי מונית ישמחו לטחון את מוחו של הנוסע בפקודה, אם כי יהיה קשה לאלף את פיהם לפלוט דווקא את המסרים הסובלניים ביותר.

בדרך כלל דווקא העדר תקינות פוליטית מוכיח עצמו כמייצר הכנסות. לא סתם חצרוני הוזמן מלכתחילה ולדבריו, מייד אחר התוכנית אפילו קיבל הצעה להשתתף באח הגדול VIP תמורת סכום נכבד. לרייטינג טוב מה שמסעיר, לא מה שנדוש. גם מפרסמים יודעים לסחוט תשומת לב על ידי חילול קדושת התקינות הפוליטית. הוט משתמשת בתשדירי הפרסומת שלה בדמויות של "הבורר" שכולן סטיגמה אחת גדולה על מזרחיים, מצחיקה בדרכה המוקצנת. נייר חדרה פרסמה לאחרונה פרסומת שקראה לבעלי שמות מזרחיים לרדת מהעצים. העובדה שחברות מוכנות להסתכן בנגיעה בנקודות הרגישות מעידה בסך הכול על דבר חיובי – אנחנו חיים בחברה חופשית. אנשים חופשיים מעדיפים פרובוקציה על פני השתעממות עד מוות ממסרים צדקניים וטרחניים.

14 תגובות על ״לא עושים כסף מתקינות פוליטית״

 1. הוא לא אמר בגנות המזרחים, הוא גם ביקר את הרוסים באותה מידה. כמובן זה מאוחר מדי לתקן. מיד הבנו כשהוא אומר מדינות ליגה ג הוא מתכוון אלינו המרוקאים.
  מחר נראה למכירה חולצות שכתוב עליהן בצרפתית: "אני מרוקאי גאה. כולנו בוזגלו"
  מה כבר אפשר להגיד בבית קפה? ללקוחה לבנה: את רוצה אותו שחור? לכושית: את רוצה קצת לבן בשחור שלך? באמריקה זה מספיק לתביעת מליונים.
  מה אפשר לצפות ממדינה שמוציאה צו משפטי שמחייב קבוצת כדורגל שתשנה את השם שלה אחרי 60 שנה מ'אדומי העור' למשהו שונה.

  לפחות לא מדברים על הערבים שמגיעים באוטובוסים יותר. בסוף נצטרך לדבר בלי להגיד כן לא שחור לבן. הכל יהיה לא תקין פוליטית.

  אהבתי

 2. טוב בוא לא ניתמם. המזרחיים היו במוקד דבריו.
  כן, לא ברור איך בארץ של נימוסים קורקטיים כמו אמריקה העלה מישהו על דעתו יוזמה מוזרה כזו.. אבל לפחות באמריקה הבינו כבר במאה ה-18 את חשיבות חופש הביטוי. השר ישראל כץ כבר קבע שיש להכניס את חצרוני לכלא על דבריו, כלומר הוא בפיגור של 300 שנה לעומת האבות המייסדים.

  אהבתי

 3. אגב בניגוד לאיך שחצרוני מציג זאת, ה"אשמה" לעלייה הלא סלקטיבית אינה מתחילה בבן גוריון. אבות הציונות לא העלו על דעתם לברור בין יהודים. להיפך היהודים העניים והמסכנים ביותר נראו אלו שיותר מכל באים לפתור את מצוקתם. כך כתב בנימין זאב הרצל:
  "מה היא הציונות ומה אני אומר לעשות? מהו הדבר שאני חולם עליו זה ארבע שנים והמרדפני בכל שעות חיי? הנה זה הוא. רוצה אני לתת ליהודים היושבים בקרב כל העמים פינה אחת בעולם, אשר בה יוכלו לחיות בשלוה, אשר בה לא יהיו נרדפים, מתועבים ובזויים. בנוהג שבעולם, העני בתוכנו הוא הסובל ביותר. האחרים, היכולים להחליף כרצונם את מקום ישיבתם, אלה שיש להם קשרים עם החוגים הגבוהים, גם הם סובלים אל נכון מפגיעה בהכרת־עצמם ובכבודם; אולם אין הוא יכול לשער בנפשו עד איזו מדרגה מגיע, בארצות מסוימות, סבלו של היהודי העני. רוצה אני לפתוח לפני אומללים אלה ארץ, אשר תהי להם; ארץ אשר בה יוכלו להתפתח, מתוך חופש ובכוח החופש, כל סגולותיהם, ומן הצד השני ילכו שם ויתמעטו המומים והחסרונות, שדבקו בהם במשך דורות של מצוקות ורדיפות אכזריות"

  אהבתי

 4. חצרוני מנסה לישם בכל הזדמנות את התיאוריות שלו בתחום תקשורת המונים "איך מעוררים ענין מחוסר ענין" ? תוכנית שולית בטלבזיה שלא עוררה סקרנות ציבורית ואין לה רייטינג הופכת בגלל אירוע "מדליק" לתוכנית פופולרית גם מתוך מבט שלילי אבל יש לפתע סביבה רחש גדול הרבה דיבורים וחשיפה להמוני צופים סקרנים ובדבר הזה הוא הצליח יפה.. הרייטינג כמובן עלה פלאים כל האתרים המסחריים חגגו טוקבקים זרמו כמו מים גועשים ויחד אתם הרבה פירסומות בתשלום..מהמקרה הזה כולם הרוויחו כמעט למעט מר חצרוני או אולי גם הוא טעון בדיקה.?שמתי לב שתשומת לב ציבורית ירדה מאוד ממה שארע בבחירות האחרונות והתמקדה במר חצרוני האיש הפך לידוען ציבורי אולי אף יותר להבדיל מבוז'י הפוליטיקאי שהיה משעמם לעורך כל הדרך ועכשיו עוד יותר..

  אהבתי

 5. מירון, משעשע באמת לשים לב שהפרופסור לתקשורת אכן יודע את המלאכה. עם זאת ברמה מסוימת של פרובוקציות אתה כבר שורף את עצמך, ואני חושב שחצרוני כבר נגע ברמה הזו.

  אהבתי

 6. לדעתי הוא לא שרף את עצמו ההפך בעקבות האירוע החריג הוא יוזמן לעוד מפגשים מהסוג הזה במדיות מסחריות על מנת לנהל דיאלוג בנושאים שנוים במחלוקת בחברה ישראל..אני מניח שהאיש כבר בחר לעצמו יועץ תקשורת מרושת שידרוש תמורה כספית עבור המפגשים הללו וועד יתברר שמר חצרוני יצא מן הסיפור עשיר ויפה ואפילו הומניסט מכובד שרצה בסך הכל כמדען לעורר את היצרים האפלים והסמוים בחברה ישראלית כדאי לעקוב..

  אהבתי

 7. את הרעש התיקשורתי יזמה התוכנית בערוץ 2. הם התכוונו להתנצח אותו מלכתחילה ואולי אפילו להגיד לו לעזוב, מראש. זה שהביאו בוזגלו בכוונה תחילה, ועוד אחת שנראת בוזגלו פר אקסלנס, וזה שלא הגיבו כשהיא צעקה עליו פשיסט והיטלר, אומר שהם תכננו מראש פיצוץ. הוא דווקא היה די בשליטה. הוא כלל לא טיפש ואני חושב שהוא הבין גם כן מה עומד להתחולל או היה צריך להבין. יעקב אולי לא מכיר את הסיפור שהיה אתו במיכללה אבל הוא מאז שמר על פרופיל יחסית נמוך. הוא לא כל כך טרול כמו שמתארים אותו. הוא לא מחפש תשומת לב תוך פרובוקציות ללא גבול למרות שהוא מעיד על עצמו בספר פיצוחים שהוא נוטה להתנגש עם טיפשים.
  בכל אופן הוא צודק, מי שטייל לאורך החוף של בת ים לפנות ערב חשב שהוא נמצא בחצי האי קרים. רק אוקריינים בלונדינים כחולי עינים והם לא יהודים וגם הסבתא שלהם לא.

  אהבתי

 8. אורי, מכאן (ורברונה, יוון) נראה שאתה פיספסת קריירת פרופסורת
  תקשורת פרובקטורית. אני הייתי מוכן לשלם הרבה לחברת הכבלים
  שהייתה שמה אותך בדיון ראש בראש עם הפרופסור חצרוני.
  אגב, בחזרה לנושא הבין סובייקטיביות והמיתוסים…. אז אני יכול
  לצחוק שבאתי ליוון להודות לאלים אבל שפיליפ מוקדון ( האבא של…)
  הכריז על עצמו כאל ה13 של הפנתיאון באולימפוס הוא מצא את מותו על ידי
  מתנקש תוך שעה.

  אהבתי

 9. אורי מה יש לך נגד אוקראינים או יותר נכון נגד אוקראיניות בדרך כלל מדובר בנשים יפות ואדיבות אגב יש בניהן הרבה שעוסקות בסוגים שונים של רפואה בתשלום..עם הזמן חלקן אף התעשרו, בשורה תחתונה נשים פרודוקטיביות הנוף הבלונדי ועיניים כחולות שיפרו עד מאוד את חזות העיר בת ים ולראיה הנדל"ן בבתים עלה ב250% ויותר בשבע שנים אחרונות דירות שלושה חדרים יד שניה ללא מעלית וחניה 1200000 ש"ח כ320000 דולר..לענין חצרוני אני אישית אין לי לגביו דעה היות ולא ענין אותי האיש בעבר ורק לאחרונה נחשף בפני התכשיט הזה וגם אני חושב שהאיש לחלוטין לא טיפש אולי אפילו מבריק אבל הראש שלו בענין היהודים עקום אולי גם הוא אוקראיני או לפחות הוריו לך תדע..?

  אהבתי

 10. יעקב אין לי שום דבר רע לומר על אוקראיניות, לא על הנוף הבלונדיני הכחול ולא על החזות המשופרת. רוב אלו שיושבים בערב לאורך החוף בבת ים הם כאלו שהגיעו לנצל את הזכויות המתמרצות של מדינה שחוק השבות שלה פרוץ מדי וזה היה נושא הויכוח של חצרוני. לטעמי טוהר הגזע זה קשקוש, העינים הכחולות והזקן הגינגי שלי הגיעו מסבתא פולניה שבטח ניהלה רומן פרוע עם מישהו שלא ידע מילה בידיש. מעטים מאתנו צאצאיו של אברהם שהיה כנראה הודי ברהמיני. לולי ההתבוללות עוד הינו מדברים עברית בדיאלקט של הו כלכותה.
  חצי הלילה התהפכתי במיטה וחשבתי על המתורגמנית הסינית שלי מאתמול, היא חובבת ישו שהיה יהודי כמותי ואני מנסה למצוא דרך לנצל את זה לטובתי אז אל תקרא לי גזען, אני אוהב את כולן באותה המידה. בחצי השני של הלילה חשבתי על חצרוני, הוא אוהב לערער את מוסכמות החברה שזה דבר נדיר אצל ליברלים שבדרך כלל תקועים על פוליטיקלי קורקט וכמו שהבהיר יאיר, הפוסט מודרניזם בעיקר תוקע מקלות בין הגלגלים. חצרוני יודע לראות דברים מחוץ לקופסה, בלי החישוקים של דעות קדומות שמגבילות מחשבה. לא היתי עומד מולו חצי דקה בויכוח, יש לו מחשבה צלולה וכושר ביטוי טוב גם עם מעוות. אני לעומת זאת צריך לקרוא התחלה של כל משפט שלי לפני שסימתי אותו כדי לראות אם אני עדיין מסכים עם עצמי. הוא כל כך קיצוני שאי אפשר לקחת אותו יותר מתרגיל מחשבתי ואני מרגיש רגוע שהוא לא יזיק, משהו בסגנון חנין זועבי שצריך שתהיה אחת כמותה בתור שסתום לחץ.
  פליפוס השני האבא של המוקדון הידוע, שהיה מחבב יותר צעירים אוקרינים על אוקראיניות, נרצח כנראה על ידי אשתו. לאחר שבנו אלכסנדר מת בגיל 33 התמודדו 7 מהגנרלים שלו על זכות הירושה והסכימו שזה שסוסו יצהל ראשון עם שחר יזכה בכל. אחד מהם שלח את המשרת שלו להכניס את האצבעות שלו לפות של סוסה ולתת לסוסו להריח ברגע הנכון והפך ברגע להיות מלך העולם.

  מאחר וכולנו צאצאי דארט ואדר ומאחר שהפורום הזה קשור לכלכלה

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4640367,00.html

  אהבתי

 11. מי רוצח בסנדלים? ועוד מלך. הוא תכנן לרוץ בסנדלים ולברוח מכל השומרים? יכולה להיות פרסומת מצויינת לנייקי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: