על מצביעי יהדות התורה ועל גידול מעריכי

יהדות התורה יוצאת מבחירות 2015 עם ירידה בכוחה. היא קיבלה שישה מנדטים. מנדט אחד פחות ממה שקיבלה בבחירות הקודמות. כנראה הדבר נובע מפיצול בקרב החרדים הליטאים. חלק קטן מהם פרש ואינו מקבל עוד את מרותו של מנהיג הרוב הרב שטיינמן בן המאה.

אובדן המנדט ממסך את העובדה שבטווח הארוך, הגידול בכוחה של יהדות התורה יכול להיות אחת ההתרחשויות המשמעותיות והגורליות בעתיד המדינה. מבין המפלגות החרדיות ש"ס בולטת יותר מיהדות התורה. היא גדולה ממנה ותנודתית ממנה במספר מצביעיה. אולם יהדות התורה, המייצגת את החרדים האשכנזים, מבטאת משהו שאין לש"ס ולציבור שלה – דטרמניזם דמוגרפי. מצביעי יהדות התורה מולידים הרבה ילדים ומחנכים אותם (במימון המדינה), באופן שיבטיח שאף הם יצביעו יהדות התורה ויולידו גם הם הרבה ילדים שיצביעו יהדות התורה. מדובר למעשה במכונה אבולוציונית משוכללת לייצור מצביעים ליהדות התורה. מצביעי ש"ס אינם מצליחים להבטיח באותו שיעור מדהים את שמירת דפוסי ההצבעה בקרב ילדיהם, ורבים מהם נושרים מהדרך.

לאורך השנים ועל פני מערכות בחירות גדל כוחה של יהדות התורה בשיעור מעריכי די מרעיש המתקרב ל-4% לשנה.  שיעור זה גדול בהרבה, כמעט כפול, משיעור הגידול השנתי באוכלוסיית המצביעים הכללית בעשרים וחמש השנים האחרונות, אף שבמהלכן הייתה עלייה חילונית המונית מרוסיה.  אם נניח שיהדות התורה תמשיך להגדיל את מספר מצביעיה בקצב של 4% בשנה, ואילו אוכלוסיית המצביעים הכללית (שאינה מצביעה יהדות התורה) תגדל בקצב שנתי של 2%, כפי שגדלה בעשורים האחרונים, נקבל את המספרים הבאים:

בשנת 2030 תקבל יהדות התורה 8 מנדטים.

בשנת 2050 תקבל יהדות התורה 12 מנדטים.

בשנת 2070 תקבל יהדות התורה 16 מנדטים.

בשנת 2100 תקבל יהדות התורה 26 מנדטים.

אם אוכלוסיית המצביעים הכללית תגדל רק בקצב שנתי של 1.5%, המספרים יהיו:

בשנת 2030 תקבל יהדות התורה 8 מנדטים.

בשנת 2050 תקבל יהדות התורה 14 מנדטים.

בשנת 2070 תקבל יהדות התורה 21 מנדטים.

בשנת 2100 תקבל יהדות התורה 36 מנדטים.

הקצב הוא איטי, אולם ההשלכות הסופיות של המשך הגידול הדמוגרפי הנוכחי הן מדהימות.  יהדות התורה והגידול בכוחה ממחישים שתי טעויות שעושים בני אדם שחושבים על גידול מעריכי.  הראשונה היא שאינם קולטים את עוצמתו הסופית שלא תיאמן, כמו בסיפור על המלך שרצה לתת לפונה אליו מתנה – גרגרי חיטה שכמותם תוכפל ממשבצת למשבצת על לוח השחמט, ולא קלט שבסופו של דבר יצטרך לתת לו יותר חיטה מאשר קיימים גרגירי חול בעולם כולו. הטעות השנייה היא שאחר שקלטו את עוצמתו המטורפת של הגידול המעריכי, בני אדם מצפים לראות פירותיו די מהר, ואינם מבינים שבכל אופן הוא זקוק לזמן עד שיצבור תאוצה.  בימי חיינו לא נראה את ממשיך דרכו של יעקב ליצמן מקים את הממשלה וספק אם ילדינו יראו זאת, אבל זה דבר שיכול לקרות בימי חייהם של נכדינו.

26 תגובות על ״על מצביעי יהדות התורה ועל גידול מעריכי״

 1. תוסיף לקלחת הזו את המנדטים של ש״ס והערבים ותבין מהר מאוד שצריך להכין אפשרויות יציאה מן הארץ…

  אהבתי

 2. תמריץ, בעניין שונה לגמרי, קראתי עכשיו בידיעות אחרונות שכחלון מתכנן מס ירושה של 25% לירושה מעל 10 מיליון שקל…
  מעניין מה יעשו האליטות האשכנזיות והמזרחיות בנוגע לזה…. כולן עומדות ברף הזה. כך גם הרבה מהמקורבים לשלטון….

  אהבתי

 3. כתבתי על זה:
  http://tinyurl.com/q56v7qh

  לא מאמין שיעבור. זה לא בליבת הנושאים שחשובים לכחלון, נוגד להשקפתו של ראש הממשלה, ידרוש יותר מדי מאמץ להתגבר על ההתנגדויות שחלקן הגיוניות (יורשים לבעלי עסקים קטנים ונחלות חקלאיות למשל, שהצורך פתאום לחתוך את העסק כדי לשלם עליו מס הוא באמת אכזרי מבחינתם) ולא יתן שום תועלת מיידית.
  אגב, כשאנשים יקלטו שמדובר לא רק במס ירושה אלא גם במס מתנות, הם בכלל יתחרפנו.

  אהבתי

 4. מסכים איתך. לדעתי רק משבר כלכלי עצום בדומה למה שהיה בתחילת שנות האלפיים יוכל לגרום לכך שיעבור חוק כזה (כמו שהיה אז עם מס רווחי הון שהיה טאבו מוחלט עשרות שנים).

  אהבתי

 5. כוחה של יהדות התורה ירד בגלל עליה בשיעור ההצבעה הכללי.

  מספר מצביעיה דווקא גדל ביותר מאחוז ביחס להחירות הקודמות, אך שיעורם הכללי ירד בכשישית אחוז.

  אהבתי

 6. רץ, מספר מצביעיה של יהדות התורה המשיך לגדול ב-4% בשנה, כלומר ב-8% בסך הכול בשנתיים שחלפו מאז הבחירות. אז 195 אלף. היום 211 אלף.

  אהבתי

 7. תמריץ, חיכיתי לפוסט שהבטחת על יהדות התורה אך כגודל הציפייה כך גודל האכזבה.
  ראשית, הפוסט בנוי על עיקרון "נגזרת שנייה" אותה אתה דוחה בכל הזדמנות.
  שנית, הפוסט בנוי על עיקרון "חישובי אקסל" ו"נומרולוגיה" שגם אותם אתה דוחה תדירות.
  שלישית, אין דבר כזה גידול מעריכי לאורך זמן. זה לא קיים בשום מערכת טבעית.
  רביעית, כפי שגם אתה טענת בעבר מגמות דמוגרפיות הינן מדבקות ומשתנות בקלות רבה.

  חמישית ועיקר, גם אם המספרים הדימיוניים שאתה מציג יהפכו למציאות, הרי שהם חסרי משמעות. וכי אתה חושב שהציבור החרדי יהפוך ל-20% מהציבור והוא יוכל להמשיך באותם דפוסי התנהגות (ודפוסי הצבעה) כמו עכשיו? האם הציבור הדתי-לאומי שמונה כ-15-20% מהציבור מהווה מקשה אחת? האם הוא מצביע כאיש אחד לאותה מפלגה? בוודאי שלא. אז מה גורם לך לחשוב שזה יקרה בציבור החרדי? הרי זה בדיוק מה שאנחנו רואים בהתפלגות בתוך המחנה החרדי בין הרב שטיינמן לרב אוירבך. הציבור הפך לכזה גדול שהשיטה הנוכחית לא מצליחה לשמור אותו תחת מנהיג אחד. נגמרו ימי ה"חזון-איש" בהם מנהיג דומיננטי אחד שלט ב-15 אלף איש. נגמרו הימים הללו.

  אז נכון שרואים זאת בעיקר במעברי הנהגה (כמו שקרה גם בש"ס) אבל התופעה תמיד שרירה וקיימת. ככל שציבור גדל נחלשת היכולת שלו לכפות "רצון קיבוצי" על חבריו. זאת עובדה סוציולוגית שלא קשורה בכלל לחרדים, דתיים או חילונים. זה טבע האדם וטבע החברה.

  וזאת הזדמנות לדבר כללי שעלה כאן בתגובות לפוסטים אחרים. כולם שואלים: "איך יכול להיות שתושבי הדרום הצביעו לביבי כאשר יש אבטלה ומצב קשה שם?"

  תהפכו את כיוון המחשבה. זה לא "איך תושבי הדרום הצביעו לביבי כאשר יש שם אבטלה" אלא "זה שתושבי הדרום הצביעו לביבי על-אף שיש שם אבטלה מלמד שלא כצעקתה והתושבים שם לא רואים בנושא עניין קיומי כמו שזה מוצג כלפי חוץ".

  בדומה:
  "איך יכול להיות שהמחנה החרדי לא הצליח להתארגן יחדיו כנגד "גזירות הגיוס האיומות המבקשות להכחיד את עולם התורה"?"
  אלא
  "זה שהמחנה החרדי לא התארגן יחדיו זה מלמד שהוא לא רואה כיום בגיוס לצבא איום קיומי כמו שהוא מציג כלפי חוץ".

  להסתכל על המציאות בצורה שהצגתי עושה קצת יותר סדר בראש.

  אהבתי

 8. יאיר, זו לא נגזרת שנייה אלא ראשונה..
  אני דוחה חישובי אקסל של דברים מדומיינים וחמקמקים (כמו כסף), לא של עצמים קונקרטיים בעלי ממשות פיזית כמו מניין אוכלוסיה.

  הציבור החרדי האשכנזי כיום מאוד מאוד ממושמע. גם כשהתפלג עכשיו הציבור הליטאי, הוא התפלג לשני מחנות ממושמעים. ניתן לראות למשל שמפלגת הנשים החרדיות קיבלה קולות ספורים. ייתכן כמובן שדברים ישתנו, וגם מגמות דמוגרפיות יכולות להשתנות, אבל זו תהיה מהפכה. נקודת הבסיס שממנה אפשר לבחון את הדברים היא שהגידול המעריכי של החרדים יביאם לשלטון בתוך מאה שנה או מאה וחמישים שנה. כל השאר זה ספקולציה, אם כי אולי ספקולציה הגיונית.
  כמו בתסריט של בן גוריון מהפוסט הקודם, המציאות לא לגמרי שונה ממה שחזה ובכל אופן שונה מאוד, אני מניח שכך יהיו גם פני הדברים עם החרדים. אבל באמת מי יודע. צריך לדבר על מה שאפשר לדעת ולא על מה שלא.

  אהבתי

 9. לדעתי נושא הגיוס הוא אולי הנושא המרכזי שבו תצטרך לעסוק הממשלה הנוכחית. אף שנשכח לחלוטין במערכת הבחירות. נראה מה יקרה.

  אהבתי

 10. מה שיקרה זה שהסנקציות הפליליות יבוטלו. גם אם ממשלת שמאל הייתה קמה זה היה תנאי של החרדים לתמיכה בממשלה כזאת.
  כך או אחרת צריך להשלים עם זה ולהעמיק בשילובם בתעסוקה במקום להמשיך ולהילחם על גיוסם. זאת דעתי, על-אף אי השיויון הבולט כאן. להתרגז לא יעזור.

  אהבתי

 11. המוטיבציה שלי לפוסט הייתה שיש לי חברים שרוצים לרדת מהארץ מחשש לשלטון חרדי בקרוב. לא יקרה, גידול מעריכי זה דבר בעל עוצמה אדירה אך הוא מתחיל באיטיות רבה. האם לא יקרה גם בשל נטישת אורח החיים החרדי, ירידה משמעותית בילודה או סתם הפרדת הדת מהפוליטיקה? לך תדע.
  כקוריוז אגיד שגם בפוליטיקה האמריקנית הילודה החרדית יכולה לשחק תפקיד במאה ה-22. החרדים יוכלו אז לקבוע מי ינצח במדינת ניו יורק וכך להכתיב את תוצאות המירוץ לנשיאות. ורובם נאמנים מאוד לישראל (פרט לסאטמרים). פרספקטיבה חדשה למי שמפחד מדרדור היחסים בין ישראל לארה"ב :-).

  אהבתי

 12. נדמה לי שכבר לא הסכמנו בנושא הגיוס. אני לא רואה איך המערכת המשפטית תמשיך לסבול המצב הקיים. יהיה משבר רציני.

  אהבתי

 13. יאיר, זלזלת בפוסט, אבל לעניות דעתי המשוחדת זהו פוסט חשוב. תראה מה כותב היום יאיר שלג, שהוא באמת פובליציסט מאוד רציני ואף מומחה בתחום:.
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/684/567.html?hp=1&cat=404&loc=3

  "הירידה המסוימת בכוחה של ‘יהדות התורה‘ מסגירה סיפור מרתק אחר. כמה מערכות בחירות העלו את השאלה כיצד קורה שלמרות הגידול הדמוגרפי הברור בקהילה החרדית היא לא גדלה מבחינה אלקטורלית. התשובה המקובלת הייתה שצעירים חרדים רבים בוחלים בעסקנות החרדית ומעדיפים להצביע לליכוד (כחלק מתהליך ההשתלבות והישראליזציה) או לא להצביע כלל. “אפקט לפיד“ – הפחד מהעליהום כלפי החברה החרדית, שזוהה עם דמותו של יאיר לפיד – הביא שינוי במגמה הזו. והנה מתברר שביטחונם העצמי של הצעירים החרדים גדל וחששם מלפיד קטן, והם שוב יכולים להרשות לעצמם להצביע לליכוד או לא להצביע (חלקם בהוראת הפלג הבדלני של הרב שמואל אוירבך)".

  מובן שכל הבסיס של הטענה של שלג נובע מאי הבנת משמעותו של גידול מעריכי שכאמור כולל שני מרכיבים. תוצאות דמיוניות בעוצמתן בעתיד הרחוק מצד אחד, ומצד שני גידול איטי בטווח הקרוב. שלג מבין רק את המרכיב הראשון ולא את המרכיב השני, ומכיוון שכך מופתע כנראה מכך שלא רואים עשרות מנדטים ליהדות התורה כאן ועכשיו ובונה תזה שאין לה שום בסיס. אולי כמה אלפים בודדים מבין חסידי הרב אוירבך לא הצביעו, אבל אין לזה שום משמעות בתמונה הגדולה (אף שבטווח הקצר אכן הוריד כנראה מנדט ליהדות התורה, כי חסרו כמה אלפים בודדים של קולות).

  הגידול בקולות יהדות התורה הוא באזור 3.9-4% בעשרות השנים האחרונות. צפי הלמ"ס לגידול באוכלוסיה החרדית, בהתבסס על ילודה טבעית ואפס נשירה, הוא 3.9%… הזהות מדהימה.

  אהבתי

 14. מה שכותב יאיר שלג, זה בדיוק מה שטענתי בתגובה הקודמת שלי (https://tamritz.wordpress.com/2015/03/18/%d7%9e%d7%a2%d7%91%d7%a8-%d7%9c%d7%9b%d7%9c-%d7%93%d7%9e%d7%99%d7%95%d7%9f/comment-page-1/#comment-4396) שבו טענתי שהחרדים לא מצליחים לתרגם את כוחם הדמוגרפי לכוח אלקטורלי, אף בהינתן 100% הצבעה.

  אני חושב שהתחזית הדמוגרפית שלך שהחרדים ישתלטו על הכנסת בטעות יסודה. החרדים לא מצליחים לכפות רצונם על כלל הציבור החרדי. חד וחלק. חוץ מזה שאין מערכת שגדלה באופן מעריכי לאורך זמן, כי אין דבר כזה, עדיין בהתקיים גידול הציבור החרדי גדל ב-4%, הנשירה הפוליטית שם תהיה הרבה יותר גבוהה מ-4%.

  אהבתי

 15. משאלת הלב שלי שהחברה החרדית לא תהיה אחידה כל כך פוליטית. אבל לפעמים העובדות לא מתיישבות עם משאלת הלב. העובדות הן שכרגע אין שום נשירה פוליטית שם.

  אהבתי

 16. מטריד לראות בדף פייסבוק כל כך אינטליגנטי כמו הדף של אורי כץ, שהוא טועה בכזו קלות בטעות השנייה של הבנת הגידול המעריכי. נכון שהשלכותיו בטווח הארוך לא ייאמנו, אבל הטווח הארוך הוא עדיין הטווח הארוך ולא צריך לצפות לראותו כאן ועכשיו (בפרט כשמדובר בילודה אנושית. דור של בני אדם הוא הרי בין 20 ל-40 שנה).

  אהבתי

 17. אני לא חושב שאורי כץ טועה (אבל לא נתווכח על זה כי עשינו זאת בתגובות למעלה).
  לטעמי, אם כבר אתה מעדכן את הפוסט בתגובות חדשות, אז התגובה שהייתה צריכה להופיע כאן זאת החלטת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל לאפשר לליצמן להפוך לשר בממשלת ישראל.
  החלטה כזאת (אף שהיא טכנית) יותר משמעותית מחיזוי אלקטורלי על-סמך מודל מעריכי.

  אהבתי

 18. מה זאת אומרת לא חושב שהוא טועה. קח מחשבון ותתחיל לעשות חישובים תראה שגידול מעריכי עובד לאט באוכלוסייה אנושית. קצב גידול של 4% בשנה, שהוא עצום, מכפיל אוכלוסיה בערך כל 20 שנה. כשאתה מגיע מנקודת מוצא של 4 מנדטים וכשגם שאר האוכלוסיה במדינה גדלה בגלל ילודה גבוהה יחסית ועלייה, ההגעה לשלטון על בסיס הגידול הדמוגרפי תהיה איטית אבל בוא תבוא.

  אהבתי

 19. למה אתה מזלזל כשבאתר "הכלכלה האמיתית" מחשבים את ה"גידול בחוב" (שהוא מעריכי גם-כן). למה?
  כי מדובר במספרים חזויים כאשר יש משתנים נוספים, אינפלציה, צמיחה ועוד …
  כי כסף היא רק שיטה מוניטרית אבל רווחה היא ממשית.

  בדומה,
  החישובים שלך על הגידול החרדי (שהם נכונים מתמטית – כמו חישובי החוב של הכלכלה האמיתית) לא לוקחים בחשבון את המציאות.

  הפחידו אותנו (כבר שנים רבות), בחישובים פשוטים ומעריכיים, שהערבים יהפכו תוך כמה שנים לרוב אזרחי במדינה. זה קרה? לא. למה?
  – כי היהודים סירבו להתנהג לפי המודל והגדילו את הרגלי הפריון שלהם
  – כי הערבים סירבו להתנהג לפי המודל והקטינו את הרגלי הפריון שלהם
  – כי למרות עליית גיל הנישואין במגזר היהודי לא נצפתה ירידה ברמת הפיריון הכוללת
  – כי השכלה נכנסה לתמונה והובילה לשינוי רצונות במגזר הערבי
  – כי עליית יהודים נכנסה לתמונה (והיא רק מתגברת)
  – כי הגירת צעירים משכילים ערבים לחו"ל נכנסה לתמונה
  ועוד …

  אז למה אתה חושב שהאקסל שלך הוא זה שצריך להפוך לנר לרגלנו?

  אני לא נגד מה שאתה טוען. זה טוב שאתה מעלה את הנושא.
  אבל השאלה למה זה מוביל?
  אם זה מוביל לכך שחילונים יעלו את שיעורי הפיריון שלהם – סבבה.
  אם זה מוביל לכך שהמדינה ואזרחיה יעזרו בשילוב החרדים כך שהפיריון הרב שלהם יהפוך למנוע צמיחה – מצוין.
  אם זה מוביל ליאוש וירידה מהארץ – יצא שכרנו בהפסדנו.

  אני חושב כך גם בנוגע לאיומים הדמוגרפים המעיבים על הרוב היהודי. על-אף שהאיום הדמוגרפי כרגע איננו ממשי, אין זה אומר שסיימנו את תפקידנו. הגליל עדיין צריך עזרה רבה וגם הנגב.

  מה עושים?
  מקימים רשת תחבורתית לצפון ולדרום, כך שהזמינות למרכז תגבר
  מקימים עיר בה"דים כך שתגיע אוכלוסייה נוספת
  משקיעים בחינוך הערבי

  וכשאני מסתכל סביבי, אלו בדיוק הדברים שמבוצעים, גם אם לאט.

  אהבתי

 20. יאיר, חוב אינו מציאות פיזיקלית. בני אדם הם מציאות פיזיקלית. אני לא מכחיש את קיומן של השפעות גומלין ובוודאי הן יופיעו בשלב מסוים. הרי לא יהיו יותר חרדים מאטומים ביקום. אבל ההבדל גדול. כשאתה מדבר על גידול אקספוננציאלי של מושגים מופשטים מדומיינים שלא ברור כיצד מתכתבים בדיוק עם המציאות האנושית, זה שונה לגמרי מאשר כשאתה מדבר על גידול אקספוננציאלי של עצמים שאפשר לחוש במישוש.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s