מעבר לכל דמיון

תוצאות האמת של בחירות 2015 מדהימות ונוגדות כל אינטואיציה. בכל מקום שומעים אנשים ממורמרים על ביבי. נהגי המונית מצביעים לכחלון. האליטות מתעבות את ביבי תיעוב עמוק. קשה היה למצוא מכרים שלא הצביעו לו בבחירות הקודמות והצביעו לו עכשיו. היה סביר להניח שבכל אופן ינצח בדוחק. אבל מאיפה הגיע הניצחון המדהים הזה ואיך הסוקרים טעו כל כך?

71 תגובות על ״מעבר לכל דמיון״

 1. אולי הטענה שלו שתשדירי הבחירות מומנו על ידי גורמים זרים והציגו מיצג מוטעה נכונה. השמאל כנראה חזק בתעמולה טועה ומטעה

  גם אחרי בן גוריון דברו בצורה דומה. צומח לנו מנהיג היסטורי.
  עכשיו שבועיים כל העתונות תנתח את התופעה, אבל בצורה מעוותת.
  כנראה שהאופציות האחרות פחות טובות, הרצוג וביחוד השמאל בשילטון לא מתאימים בזמן רגיש שכזה. חוכמת ההמונים החליטה שעדיף להשאר עם המוכר והמנוסה. האם הסיבות לבחירה בביבי שנית היו כלכליות או החשש מהסכמים מדינים גרועים?
  נראה אם חל שינוי או שנחזור לאותה ממשלה של לפני כמה חודשים.

  לדעתי הסיבה לנצחון היא שגיא התחרט מלהצביע לו ברגע האחרון. מזל שהיה תור ארוך ששינה את פני ההסטוריה.

  אהבתי

 2. המפלגה הערבית השלישית בגודלה בכנסת ישראל. ימשיכו להתעלם מהם? מה יקרה אם נוסיף לה עוד מליון וחצי קולות? המספר הזה אומר שהם לא חלק מאתנו, הם לא מצביעים למפלגות ישראליות הם הם ואנחנו. לולי ההפתעה של ביבי הם יכלו עם מרץ והרצוג להרכיב ממשלה לתת אזרחות לכל הפלסטינים באשר הם ולחתום על איחוד מדיני עם ירדן

  אהבתי

 3. אורי למי אתה רוצה שהם יצביעו?
  לזה שמזהיר "הערבים באים להצביע באוטובוסים"?
  לפי ההגיון הזה גם החרדים הם לא חלק מאיתנו כי הם מצביעים למפלגות חרדיות.
  תקרא ראיונות עם עיימן הודה ראש הרשימה המשותפת, הוא ישראלי לא פחות ממך וממני.

  תמריץ לדעתי ביבי פשוט מומחה בלשחק על הפחדים של אנשים, בתוספת העובדה שבארץ ההצבעה היא שבטית (של שני הצדדים) אז אנשים התלוננו הרבה, אבל ברגע האמת בקלפי רעדה להם היד.

  אהבתי

 4. גיא, שמעתי פעם בארצות הברית פרשנות למשחק כדורסל. הפרשן אמר: "לפני המשחק ספרתי לכם ששתי הקבוצות חלשות בריבאונדים ואני כבר רואה שאחת קטפה 18 והשניה 16 אז שתיהן ביום טוב."
  מי כבר יכול לקחת ריבונדים? השופט?.
  בדרך כלל יש הצבעה נמוכה אצל הערבים וההתאחדות לגוף אחד עודדה אותן. האם היתה פעם מפלגה ערבית כה גדולה? פעם הם היו עם מפלגת העבודה. הם לא יהיו מיעוט דומם הרבה זמן. יכול להיות שאני קצת משוחד, מאז שאיזו סעודית סרבה לצאת איתי באוניברסיטה באמריקה, אבל בכל זאת היתי מעדיף להיות סבלן לחרדים ולצפות מהם רק לטוב והרבה פחות לחלק לא מבוטל מהערבים. הדור הצעיר קיצוני ומגלה עינין בלהיות מוסלמי. לך תסתובב ביפו אחרי העבודה תופתע לראות שיש ביגוד דתי ערבי נפוץ בין הצעירות. יש קיצונים יותר מטיבי.

  אהבתי

 5. אני חושד שהערבים משיגים קצת מכוחם גם על ידי זיופים. בכל אופן אחרי ספירת קולות החיילים אני צופה שיירדו ל-13 מנדטים והליכוד יעלה ל-30. גם יהדות התורה תאבד מנדט למרצ.

  אהבתי

 6. בתשובה לשאלת תמריץ – התקשורת מגויסת נגד ביבי. חד וחלק.

  ניסיתי לחפש בתגובות כאן באתר התבטאות ישנה שלי לגבי התחזקות המפלגה הערבית המשותפת ולא מצאתי אותה. מה שזכור לי שטענתי (ואולי כתבתי זאת במקום אחר) שהתחזקות המפלגה הערבית תגרום לדינמיקה של תזוזה של אנשים מהשמאל למרכז ומהמרכז לימין.

  זאת התחזית שלי גם לשנים הקודמות:
  מרץ לא תתמודד בכנסת הבאה מחשש לא לעבור את אחוז החסימה
  השמאל יהפוך למזוהה עם הערבים
  מפלגת העבודה תקלוט את פליטי מרץ והיא תהפוך לבעלת דעות שמאלנית (העבודה תוותר על הסלוגן "המחנה הציוני") שלא תאפשר לה להוות אלטרנטיבה שלטונית
  הליכוד והימין יחזק את כוחו

  בניגוד לטוענים שביבי עשה עבודה טובה ושהוא קוסם, לדעתי הוא עשה עבודה גרועה ביותר. טעה כל הדרך.
  מי שהביא את המנדטים לליכוד זה בנט עם סיפור אוחנה וגרבוז עם סיפור מנשקי המזוזות.

  והתחזית לימין:
  גם ליברמן לא ירוץ בפעם הבאה בגלל אחוז החסימה. הקהילה הרוסית תתפזר בין המפלגות האחרות ואופי הצבעתם יהיה ימני יותר כי זה הכיוון הישראלי הכולל ולא בגלל שהם רוסים
  ביבי יציע לכחלון לחזור למפלגת הליכוד ולרשת אותו
  הימין יתחזק ואולי תקום מפלגת ימין נוספת (ימינה מבנט). לחילופין הפלטפורמה של הבית היהודי קטנה על בנט והוא ינסה לעבור לליכוד, והבית היהודי יהפוך ל"תקומה" (אורי אריאל) בלבד

  ותחזית נוספת לחרדים:
  (כמעט) לא מדברים על ש"ס ואגודה. ש"ס הפסידה 4 מנדטים ולא לאלי ישי. אלי ישי לקח מהם אולי מנדט אחד. הבוחרים של ש"ס עברו לליכוד ולכחלון. ש"ס תמשיך להיחלש. ללא מרן אבד הקסם.
  אגודה שמרה על כוחה אבל פנימה יש בעיות קשות. בעצם הציבור החרדי האשכנזי לא מצליח לתרגם את גודלו למנדטים. בהינתן 100% הצבעה הוא לא מצליח להתרומם ובפנים מבינים את זה. [הפלג הירושלמי של הרב אוירבך הצביע ש"ס או שלא הצביע כלל. מה שעוד יותר ממחיש את הכשלון של דרעי]

  אהבתי

 7. יאיר, מוזר לי הסיכום שלך. קשה לראות כזה ניצחון של ביבי ולהגיד שהפסיד. ביבי קיבל אמון גורף מהעם.

  אהבתי

 8. רבותיי, אין ספק שביבי הפתיע בגדול. זה הניצחון השני הכי מפתיע שלו (אחרי בחירות 96 המופלאות) ומראה על עוצמת המותג שלו.

  אבל עם כל זאת בואו לא נשכח שהאתגרים המדיניים עכשיו יתגברו כאשר לכל העולם ברור שביבי ממשיך.
  אופיר אקוניס הבוקר לא שלל לגמרי ממשלת אחדות.

  עכשיו השמאל יצטרך להוכיח אם יש לו עמוד שדרה ולשבת באופוזיציה (עבודה ויש עתיד) וגם נראה אם הנטייה לשמאל של ביבי תגבר עליו למרות שהוא יכול להקים ממשלה ימנית.

  אהבתי

 9. לא אמרתי לרגע שהוא הפסיד. הוא ניצח ובגדול.
  אני אומר שהוא לא קוסם.
  הימין ניצח כי מדובר באמת בשינוי שקורה בציבור הישראלי של תזוזה ימינה.
  הניצחון של הליכוד עצמו הוא על חשבון הבית היהודי שנפל בסיפור אלי אוחנה.

  אהבתי

 10. אני זוכר באיזו באסה קמתי כנער ב-96' ויכול להזדהות עם צער האליטות הבוקר.. אבל מאז התפכחתי לגבי טיבה של המציאות המזרח התיכונית. אולי גם האליטות יתפכחו מתישהו. נתניהו יצטרך ללכת בין הטיפות ולמצוא דרך להדחיק את דיבוריו מערב הבחירות. תומכי הנסיגות הם מיעוט בעם אבל הם רוב ענק בקרב הנהגת העולם המערבי.

  אהבתי

 11. עכשיו באמת הכל תלוי בביבי ובאיזו ממשלה הוא יקים. הוא יכול גם ממשלה ימנית וגם ממשלת אחדות.

  אני מקווה שלא יתחמק כמו תמיד מהקמת ממשלה ימנית….

  אהבתי

 12. כחלון יצטרך לשחזר את הנס של לפיד – לכהן כשר אוצר מבלי שהדבר יפיל אותו לקרשים. לא יודע אם בליכוד יתלהבו לקבלו בחזרה. ימים יגידו. ישראל ביתנו נראית מפלגה מתה ואני מצטרף לתחזית על התחברותה לליכוד. ליברמן רוצה להיות שר ביטחון ובלעדיו לביבי יש רק 61 מנדטים, אז אולי יקבל זאת.. מקווה שלא.

  אהבתי

 13. לגבי ממשלת אחדות – פירוש הדבר שנתניהו יירק בפרצופו של הציבור הדתי לאומי שהכתיר אותו. לדעתי לא ימהר לעשות זאת. עם זאת הכנסת ה-20 אמורה לכהן עד סוף שנת 2019, ועד אז יהיו המון הזדמנויות למפצים פוליטיים ורגעי הכרעה לאומיים.

  אהבתי

 14. יאיר אהבתי את הניתוח שלך הוא רציונלי ומשקף את המציאות הפוליטית בישראל לאשורה..בוז'י כשל אבל הצליח בגדול מנהיג לא כריזמטי ילד טוב ירושלים בתנאיי שגשוג ושקט מדיני היה לו סיכוי טוב יותר.. אבל אפשר לסכם ולומר מה שקיבל המחנה הציוני זהו השג מרשים והרבה תודות לאישיותו של בוז'י כאדם כישראלי ומלח הארץ אשר רצה לחולל שינוי אבל לא הצליח עוד נתגעגע אליו.. עם עובדות אי אפשר להתווכח הימין שרד על אף כל הכשלונות החברתיים טוהר המידות וכ"ו…בשנים הקרובות ביבי יוביל את המדינה בראש המחנה שלו זה מה שקבע העם זאת הדמוקרטיה וצריך לקבל את הדין..

  אהבתי

 15. האליטות לא יתפכחו. מרגע שאליטה הופכת מאליטה חלוצית וסוחפת למגדל שן היא לא יכולה להתפכח, וזאת מסיבה פשוטה ביותר:

  באליטה של "אחרי" כשהמדריך/מפקד רואה את החניך/חייל שלו כשהוא לא מקבל את הדברים שהוא מחנך להם, אז הוא מבין שצריך להגדיר מחדש את המסרים או לבחון אותם מחדש.

  באליטה של מגדל שן הפרופסורים בעיקר מתכתבים במיילים עם פרופסורים מאוניברסיטאות בעולם, מה שמגביר עוד יותר את הניתוק שלהם.

  מאמר המערכת של הארץ הוא בדיוק התגובה של השמאל ב-77 – "העם טעה וצריך להחליף אותו".

  אהבתי

 16. אעזוב את נקודת המנתח ואחזור לתפוס צד כי מאמר המערכת של הארץ מרגיז מאוד:

  "ישראל דוהרת לעבר עתיד אנטי דמוקרטי דו לאומי" – כל פעם שהשמאל מפסיד עתידנו הופך קודר ואנטי דמוקרטי.

  "הבחירות הללו, שבהן התמודד איש שרוב העם סולד ממנו, ובכל זאת ניצח" – השמאל לא מבין שהעם סולד מביבי אבל סולד עוד יותר מהשמאל המתנשא. ביבי שחצן אבל לפחות בסוף לוחץ לי את היד. ביבי מסתובב במסדרונות וושינגטון ונואם באנגלית מושלמת בקונגרס אבל בנאום הוא מצטט מהתנ"ך. השמאל לא נוהג כך.

  "העם בישראל אינו רוצה שלום" – שוב אמירה מתנשאת שהשמאל לא מבין את המשמעות של האמירה שלה. כשאתה בא למישהו ואומר לו "אתה לא מוכן לשלם מחיר אמיתי על רצונך לשלום" הוא יקבל זאת ואולי יצטרף אליך. אבל כשאתה אומר לו "אתה לא רוצה שלום" כשהוא כן רוצה שלום – איבדת אותו.

  "[העם] הוא מוסת ומפוחד" – השמאל לא מסוגל לבחון את העמדות שלו ואם העם לא בחר בו אז העם פחדן.

  "[העם" אינו רוצה לחיות במדינה מערבית ליברלית ודמוקרטית. הוא רוצה לחיות בממלכת יהודה" – טעות. העם רוצה לחיות בממלכת יהודה כשהיא מדינה מערבית ליברלית ודמוקרטית בעלת ערכים יהודיים.

  אהבתי

 17. לדעתי הניתוח של יאיר לגבי העתיד, כדברי מירון, תענוג. אנחנו צריכים להפנים את השינויים שיחולו. השמאל מזוהה עם ערבים לא כל כך טוב כי תהיה דחייה אוטומטית ממנו. מצער שליברמן מזוהה עם רוסים ולא עם מפלגת אופציה ימנית קיצונית אבל לא קיצונית מדי. אין סמן ימני חילוני. יתכן שהם יתאוששו מהמכה שחטפו עם כל כתבי האישום. הם היו קרובים להעלם. שר בממשלה יעניק להם מרחב לנשימה. מרץ והשמאל ישתנו מאד בשנים הקרובות.
  הממשלה הזו הולכת להיכנס להסכמים עם האמריקאים והאירופאים לפעולה נגד דעאש. לאהבת דוד ויהונתן בין ג'ב בוש לנתניהו, להידוק קשרים כלכלים עם הסינים. ולמלחמה אחת רצינית.

  אהבתי

 18. קצת כואב לי לדבר הבוקר עם מכרים וחברים ולראות כמה קשה הם לוקחים את התוצאות. מקווה שביבי ישכיל לא להתנהג בצורה מפלגת.

  אהבתי

 19. אכן חלק מהציבור לוקח זאת קשה. מיני המפלה של 77.
  אבל בל נשכח שהשמאל הכניס את עצמו לזה כי הקמפיין שלו היה פרסונלי ונגטיבי.
  אני חושב שטאי-צ'י או אומנות לחימה אחרת מבוססת על הרעיון לזוז כאשר היריב תוקף ואז לגרום לו לאבד את שיווי משקלו בגלל האנרגיה שהוא השקיע בתקיפה. בוודאי גיא יוכל לפרט על תורות המזרח בהקשר הזה.

  אהבתי

 20. ובכל מקרה מצטרף לתקוותו של תמריץ שביבי ינהג בצורה מאחדת. זה לא אומר שצריך להקים ממשלת אחדות אבל הקמת ממשלת ימין במהירות (וללא כותרות), שתנהג בכבוד פרלמנטרי בשמאל, שתכבד את הערבים ותפעל לקידום מצבם החומרי – כל אלו מחוייבי המציאות. וכמובן טיפול ביוקר הדיור והרבה יותר צניעות אישית (כנ"ל לגבי שרה נתניהו).

  דיברנו קודם על הצטמקות השמאל אבל צריך גם לזכור שהשמאל מצטמק כי הימין מממש חלק מהאידאות שלו: רעיונות ליברלים יש גם בימין, שלום – עם מצרים הימין עשה ועם הפלסטינים הציבור לא מאמין בצד השני, חברתיות – יש יותר מדרך אחת להיות חברתי (הורדת מיסים למשל במקום העלאת מיסים) [ועכשיו בגין חוזר ומתגלם בדמותו של כחלון].

  אני חושב שהשמאל כמקים המדינה עדיין לא מצא את עצמו מאז 77. לא צריך להקים ממשלת אחדות בשביל שתהיה אחדות. זאת החלטה חברתית עצמית.
  אולי שמפלגת העבודה (ואני אומר זאת ברצינות) תגבש רשימת נושאים שהם רוצים לקדם ושניתן להסכים עליהם. שילכו עם הרשימה הזאת לימין, ושיקדמו זאת בכנסת החדשה. שימשיכו להילחם בממשלה מהאופוזיציה כאילו אין "ספר לבן" אבל ישתפו פעולה בנושאים המשותפים. אני מאוד הייתי רוצה לראות משהו כזה.

  אהבתי

 21. אני אישית מקווה שהמפלה הזו תגרום לחשבון נפש רציני בשמאל. אני קיוויתי שממש יתרסק כי רק ריסוקו יגרום לבנייתו מחדש.

  השמאל מתרסק כי הוא לא מאתגר מספיק את הימין ומהווה אופוזיציה רופסת להחריד ומתגוננת.

  מה שכן נראה לי זה שאם יאיר לפיד רציני בכוונותיו להישאר עוד שנים רבות בכנסת אז יש לו סיכוי להוות אלטרנטיבה כמנהיג המרכז-שמאל. יש לו כריזמה גדולה, יכולת להתחבר לאנשים, הוא מתבטא מעולה בתקשורת וגם גבר נאה שזה ממש לא מזיק (זה גם עזר ועוזר מאוד לביבי).
  אין היום אף אחד בשמאל שמדגדג אותו בכריזמה שלו.

  אהבתי

 22. יאיר, מאוד מסכים עם טענתך לגבי זה שהימין מממש את חלק מרעיונות השמאל. בכלל, כל עוד מעמדו של בג"ץ נשמר, השמאל לא מאבד כוחו כשליט שותף במדינת ישראל, אף שמסרב לקחת על כך אחריות תמיד ("השלטון אצלכם שלושים שנה ואתם מאשימים אותנו", פוסק השמאל ומתעלם מכך שהמשפטיזציה של ישראל מעבירה לשופטי בג"ץ וליועצים המשפטיים שכמעט כולם אנשי שמאל נתח עצום מהשליטה במדינה).

  אהבתי

 23. גיא נוסע היום בלב חצוי? תמונות, תמונות יש גם שם אינטרנט.

  ובעניני אטום אירני בעיני הסעודים, מאתר מממרי

  http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=107345_memri&act=show&dbid=articles&dataid=3829

  וקצת בעניני החמס טוני בליר שואל שאלות חסרות שחר

  http://www.memri.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=107345_memri&act=show&dbid=articles&dataid=3830

  מעט כלכלה ממשה שלום על סין. לא משהו אבל ממממ.

  https://mosheshalom.wordpress.com/2015/03/18/%D7%A2%D7%A0%D7%A7%D7%99%D7%9D/

  אהבתי

 24. לא מיותר לזכור שהציבור שחטף את החבטה הקשה ביותר מעם ישראל הוא לא השמאל, אלא ציבור המתנחלים בהתנתקות. ובכל אופן לא התנתק בעצמו.

  אהבתי

 25. ההשוואה עם המתנחלים יכולה ללמד אותנו משהו קטן:

  המתנחלים טענו כל הזמן "באהבה ואמונה ננצח" והם האמינו שעם ישראל לא יפקיר אותם. הם טעו וקיבלו (כדברי תמריץ) חבטה קשה ביותר ובכ"ז לא התנתקו מעם ישראל.

  השמאל בבחירות הללו הריץ קמפיין שכל כולו "רק לא ביבי" ומראש עלב ופגע ב"מנשקי המזוזות". ומכאן גם מגיע מפח הנפש הנוראי שלו לנוכח התוצאות.

  אהבתי

 26. לד,
  כתבת "השמאל מתרסק כי הוא לא מאתגר מספיק את הימין ומהווה אופוזיציה רופסת להחריד".
  מה זה בדיוק אומר? מה הוא צריך להעמיד כנגד?

  תמריץ טוען שהשמאל והאליטות שלו הן "חדשניות" ו"מחדשות". אז בבקשה שהשמאל יחדש לנו משהו שלא ידענו אותו קודם. את התיישבות שלו אנחנו מכירים כבר מעל 100 שנה (השמאל הקים את המדינה אי אפשר לקחת זאת ממנו), את הסוציאליזם שלו אנחנו מכירים כבר 70 שנה ויותר (והשפעתו החיובית ניכרת על מדינת הרווחה שלנו), את סיפורי משיח השלום שמעבר לפינה כבר 30 שנה ויותר (פה השפעתו מעורבת ונוטה לשלילי). הגיע הזמן שבאמת השמאל יחדש משהו. אני מחכה לכך בכיליון עיניים.

  אהבתי

 27. השמאל צריך להפסיק להתגונן כל הזמן, להתגאות במורשת שלו. הימין לא צריך ללמד את השמאל על ביטחון והתיישבות אלא ההיפך.

  הימין יוצא כל הזמן במסעות הפחדות: ״פרס/שמאל/בוז׳י יחלק את ירושלים״, ״טילים על בן גוריון״ ״דעאש בכביש 6״. אז אל תבלבלו לי בשכל על כך שהימין פועל על ״באהבה ואמונה ננצח״ אלא ההיפך הגמור.
  הימין מצייר כל אחד שסוטה מילימטר מדרכו כבוגד ואנטי-ציוני. זו לא אהבת האחר אלא שנאת האחר.
  אפילו את מאיר דגן ציירו כשמאלני הזוי… בושה (דרך אגב, זו דרך הפעולה של כל מי שנמנה על מפת הימין בעולם , ראה ערך רפובליקאים בארה״ב).

  השמאל צריך להתחיל לצאת במסעות הפחדה משלו על מדינה דו לאומית. על כך שהימין הולך להגשים את חזון השמאל הקיצוני. זה לא יתפוס מהר אבל אחרי כמה שנים טובות של שטיפת מוח אז זה היה חודר לראשים של האנשים או לפחות עולה לדיון ומכריח את הימין להגן על המדיניות שלו. הגיע הזמן שיראו גם את הישגי אוסלו ושייצאו מתסמונת מינכהאוזן שאכן אוסלו היה אסון.

  העבודה צריכה להתנתק מהוועדים ומההסתדרות שחלקם הגדול מצביעי ימין. תראו איך למרות כל הפיטורים בדרום, לפיד ומרצ באו לעזור להם ובכל זאת רוב הדרום הצביע באופן מוחלט לימין. שיפסיקו כבר להתרפס וללקק להם. היו צריכים להגיד להם בפירוש: הצבעתם ביבי – קיבלתם קפיטליזם, מה שביקשתם. אז תפסיקו לבוא בתלונות.

  מצביעי הימין נהנים מהכלכלה השמאלנית סוציאליסטית שהשמאל הקים אבל בקלפי מצביע ליכוד שהוא קפיטליסטי/כלכלה ימנית. צריך לעשות חשבון נפש ולהתנתק מההסתדרות.

  והכי חשוב – להפסיק לשתף פעולה עם מדיניות הימין כפי שעשו מאז 2001. תנו לימין לאכול את הדייסה שהוא מבשל.

  אהבתי

 28. מבטיח לך שאם אני הופך להיות יועץ לשמאל אז הכל היה נראה אחרת. אופוזיציה צריכה להיות לוחמנית. שילמדו מביבי.
  לדוגמא, אם הייתי יועץ שלהם אז הייתי קודם כל שולח את כל החברי כנסת מהשמאל לסדנה סגורה של שבוע לפחות על הופעה בתקשורת ודבר ראשון מראה להם נאומים וראיונות בתקשורת של בגין, ביבי וליברמן ועוד.
  שיפסיקו להיות לפלפים כאלה. מטריף אותי…

  אהבתי

 29. חברה.תודה.אני פה עכשיו ליד האולימפוס . להודות לאלים על ההצלחה בבחירות? 😉
  ראיתי שיש מגיב בשם גיא חדש שהוא לא אני. ברוך הבא.
  אני אולי אשנה את שמי לגיא קיחוטה ( או כי חוטא)…..
  אורי בסוף כן הצבעתי מה שצריך ובכל זאת ניצחנו כנראה שהקסם של ביבי באמת מסתמכות הנאמן שלי.

  אהבתי

 30. רוצה לומר שהקסם שלן עולה על כוח הנאחס שלי אבל הסינגל המזורגג מתקן…. אם קינדל עושה מה שהוא רוצה תחשבו מה תעשה מכונית ללא נהג!

  אהבתי

 31. דבר נוסף שהייתי עושה זה מאחורי הקלעים (אולי אפילו בפומבי) מול ארה״ב ואירופה זה לעזוב אותנו ואת הפלסטינים לעצמנו.
  כל עוד הם מחזיקים את הרשות צפים פיננסית אז אנו לא נאלצים לשלם על המדיניות הזו.

  אם הימין יגיד שזו בגידה אז השמאל יענה: מה אתם רוצים? אמרתם בעצמכם כל השנים שזו רשות טרוריסטית אז אנו תומכים באי מימון טרוריסטים.

  אהבתי

 32. יאיר, יש המון דרכים לאתגר את הימין ולהפסיק להתרפס.
  חובה להמשיך ולפרסם את כל ההשקעות בשטחים לעומת השקעות בתוך הקו הירוק (סתיו שפיר התחילה את זה וכל הכבוד לה על זה). מעניין שהשמאל רצה להתנגח בעניינים הכספיים של הדתיים וכמה כל אברך מקבל אז לא הייתה לו בעיה אבל שזה נוגע למתנחלים אז הוא שותק…

  אהבתי

 33. תרשו לי להעיר את תשומת לבכם למעשיו של ביבי בשבוע אחרון ובמהלך יום הבחירות עצמו..האיש היה בפאניקה אמיתית ולא רק בגלל "כישלון אפשרי" שלו ושל המחנה הלאומי אלא יותר מכל מהחשש הכבד של אובדן דומיננטיות יהודית על השלטון בישראל..סוף כל סוף האיש הבין את גודל הטעות של המחנה הלאומי בהקשר לזחילה לכיוונה של מדינה דו לאומית..אין היום דיוויזיות של מתנחלים אשר מוכנים תוך הקרבה וסיכון פיזי להתנחל על אדמות פנויות ביו"ש ולדרוש בעלות על הנחלה תוך עימות עם הצבא ואוכלוסיה מקומית..הזמנים השתנו חנן פורת ז"ל הלך לעולמו ולא נותרו יורשים יעילים שימשיכו את דרכו ואת דרכם של חבריו..על המתישבים של גוש אמונים ביו"ש עובר תהליך דומה למה שארע בשנות השבעים והשמונים עם המתישבים במושבים וקיבוצים של מחנה השמאל בישראל דהיינו התברגנות התמסדות והתנתקות מהמאבק על המשך הדרך של הרחבת ההתנחלות בכל יהודה ושומרון..המחנה הלאומי ספג מהלומה בבחירות האחרונות אולם יש לו ניצחון בנקודות מול השמאל הנבוך והמבולבל מהמחנה הנגדי..
  כולם צריכים לערוך חשבון נפש גם ברמה המקומית וגם ברמה הבנלאומית האויב לא מחכה עם זר פרחים ויונה לבנה וככל שנדע להסיק מסקנות ולפעול בהתאם אולי נצליח לשרוד את המשבר הממשמש ובא..

  אהבתי

 34. לצאת במסעות הפחדה על מדינה דו לאומית
  להתנתק מהוועדים ומההסתדרות
  להפסיק לשתף פעולה עם מדיניות הימין
  לפרסם את כל ההשקעות בשטחים לעומת השקעות בתוך הקו הירוק

  כל אלו הן פעולות נגטיביות. לא הצגת אפילו משהו חיובי אחד. גם ההצעה לשלוח את כל החברי כנסת מהשמאל לסדנה סגורה של שבוע על הופעה בתקשורת מעידה על הכחשה כאילו הבעיה של השמאל היא פרזנטציה בלבד. כנראה שהבעיה של השמאל זה חוסר בעשייה. "עייפה הבובה זהבה ועייף גם הדוב".

  נ.ב.
  מאוד מכובד שזהבה גלאון לקחה אחריות והתפטרה. אני לא חושב שהאחריות היא באמת עליה, אבל עדיין זה מכובד שהיא לקחה אחריות.

  אהבתי

 35. הסדנה לא היתה עוזרת. אולי אם היית סוגר גם את העם אבל שבוע לא מספיק.

  אתה צריך להפריד בין המדיניות חוץ ורעיון מדינה פלסטינית לכלכלה. אני לא מבין מדוע כולם מדברים על ביבי בתיעוב שכזה. האם העתונות יצרה לו תדמית דוחה שאינה מציאותית או מוגזמת?או שהוא מאמת אדם דוחה? האם זה חלק מהאופי של אזרח לדבר רעות במנהיג שליט ולמנות חסרונות?
  יתכן שרוב הסקרים נעשו באיזור תל אביב לכן הם היו מטעים.

  להתגאות במורשת שלו. אין מורשת ואין שלו. המילה מורשת פרצה לתודעה עם רבין ובהחלט לרשת להוריש ולהתמרש סיפור של טעות שהפכה לכתובת קעקע בשל רצח זה קישקוש, אין טעם להתווכח מי עשה מה ומי הסכים לתת לעראפאת עד חצי המלכות. זה היה בעבר והרבה אנשים עברו צדדים וזה לא אומר שאם השמאל עשה אז תמיד הוא יעשה. זו לא אותה הדרך זה לא המורשת של קבוצת ספורט כשכבר כל השחקנים מזמן פרשו ונשאר רק השם שהוא חסר משמעות.יש מציאות ועתיד וצריך רק ללמוד מנסיון העבר.
  מה לא בסדר בקאפיטליזם? הוא עבד כמה עשרות שנים טובות. כל אחד יכול להיות יזם ועצמאי.
  האם ביבי אשם שמחירי הדיור גבוהים? האם הוא היה צריך להסכים למע"מ 0? ומדועלא חילקו את כספי השילומים כשעוד היה למי לחלק? ומדוע אין דיור צבורי? או שרות רכבות טוב?

  אהבתי

 36. יאיר, תזכיר לי בבקשה את הקמפיין הפוזיטיבי האחרון של הליכוד כנגד העבודה?
  הבעיה של השמאל שהוא נחמד מדי, שילמד מבנט שלא צריך להתנצל.

  ואורי, נכון שנושא המורשת הוא בעייתי. אבל הדמגוגיה של הימין כנגד השמאל גורמת לצעירים להתכחש לגמרי להיסטוריה של השמאל. הימין הצליח בשטיפת המוח לצעירים שהשמאל בטוח יפקיר את המדינה ובכלל לא ידאג לביטחון. לכן השמאל צריך לחזור ולתזכר זאת.

  המצב מגוחך עד כדי כך שבתשדירי הבחירות של הימין הם הישוו את מעשיהם למנהיגי מפא״י השנואה… פתאום ביבי הוא כמו בן גוריון ואשכול…. ואת מעשיהם עצמם הלא נעימים (עסקת ג׳יבריל) הם מייחסים לגמרי לשמאל (למרות שזה נחתם בממשלת האחדות כאשר כמעט כל שרי הליכוד הצביעו בעדו).

  בקצב הנוכחי, הדור הבא יחשוב שבגין הקים את המדינה וביבי הוא זה שניצח לבדו את מלחמת ששת הימים…..

  אהבתי

 37. ויאיר, לגבי הסדנת תקשורת, זה לא הכחשה של המציאות אלא לדעת יותר איך להטמיע מסרים עמומים בציבור.
  בעוד השמאל עד היום מציג דרך ברורה יחסית מבחינה מדינית, כלכלית וחברתית עם מצע אז הליכוד כבר שנים לא מציג מצע ואם כן אז בטח לא פועל לפיה. אז גם השמאל צריך לעבור למסרים עמומים בתקשורת ולא לנסות להציג דרך ברורה.

  גם לפיד הציג צעדים קונקרטיים וברורים וקיבל זפטה לפנים מהציבור.

  אהבתי

 38. ד. תמיד זה ששולט כותב את ההסטוריה. כך היה גם עם מפלגת העבודה. לא דיברו על רבין שירה על אלטלנה ובן גוריון שנתן את הפקודה ועל התנהגות פיזית אלימה כלפי חברי לחי ואצ"ל. בגין תמיד הוצג כמפלצת לא שפוייה חסרת הגיון. כשהוא עלה לשלטון אני חשבתי שזה הסוף של המדינה כי הוא היה חולה הרוח התורן כמו מרזל ורבי כהנה. הכל שטיפת מוח.
  תראה איך מציגים את ביבי, לפני ואחרי הבחירות בצורה הדוחה ביותר. הצעד עצמו הוא צעד מכוער ומחבל ביחסי הדברות. תאר לך שכולם היו מסתובבים סביבך ואומרים: למה אתה חושב שתמריץ מרשה לאדם לא ישר כמוך להביע דעה בבלוג שלו, האם לדעתך יש זכות התבטאות לרמאי חסר מוסר כמוך ד? האם אין לך רגשי אשמה שכבר זמן רב אתה כותב פה שקרים וכל מה שמעניין אותך זה חשבון הבנק שלך ואתה מבטיח ולא מקיים ואחראי אישית להתחממות האטמוספירה ולא עשית כלום בנוגע לבלאבלא. זה מאוס בפני עצמו, אתה לא יכול להוציא אנרגיה כדי לשבת ולהסביר בהגיון שזה לא כך. אתה לא תוכל להביע דעות כי תהיה עסוק רוב הזמן בהתגוננות הפורום יראה גועל נפש…..כמו שהבנקים קמו על יוצרם ואינם משרתים את הציבור כך גם המידיה. הפורום הזה יוצא דופן משום שדרך מקרה התאספו פה מספר אנשים בעלי דעות שונות שאין להם ענין לריב. נוצרו קשרים אישיים לפני שנוצרו מריבות וזה בעצם מה שקיים בממשלה, יש שמה אנשים שיש להם יריבות פוליטית שמתוארת בצורה מוגזמת אבל בפועל הם מגיעים לארוחת ערב אחד בביתו של השני ומדברים על אלף ואחד דברים בשעה שבעתון כתוב שלכאורה הם שונאים. תראה מה קורה בפורומים אחרים, הם כולם יוצרים קבוצות של אנשים בעלי דעה אחת ואחידה. אצל דני אורבך שהוא שיא ההשכלה אתה לא יכול להעביר שבריר ביקורת בלי שהוא יזמין אותך לעוף מעבר לדלת. וזה המצב החברתי. אי אפשר לדון בדברים ולהבהיר לעמנו תמונה בלי צעקות קרב. תראה איך גיא מקשיב ושוקל ומגבש דעה. איפה זה עוד קיים? כולם מחליטים לפי משיקים לא רלוונטים. הבחירות בארץ תוארו בעתונות הזרה כצעקניות ביותר.
  אגב גיא ביון נוסע לו בין כפרים ומדמין לעצמו שהוא ביון העתיקה. בטח לקח אתו גלאי מתכות ויחפש בבוץ מטבעות מימי אלכסנדר מוקדון או אג"ח מתקופת הדרכמות. החמיץ את הכתבה של גיא בכור היום על מסכת הפאן היונית שנמצאה בכנרת ליד מקדש יוני עתיק לעל פאן שעל שמו קרוא הבאניאס כי לערבים אין פ.
  בחירות זה כמו אליפות אירופה בכדורסל ולך יהיו עוד הרבה הרבה משחקי גמר כאלו לחזות עם שחקנים שעוד לא נולדו. אולי אפילו תראה בחירות בעזרת מחשב ולא בפתקים עם אותיות. נס שלא אזכה לראות בחיי.

  אהבתי

 39. אורי, אתה רק מגבה את טענותיי, רק קמפיינים נגטיביים עובדים (מה שלא הצליח לעבודה נגד בגין אבל בגלל סיבות אחרות).
  ביבי ניצח רק בגלל מסע הפחדה שהוא: רק לא שמאל.
  שני המפלגות עשו קמפיינים נגטיביים (רק לא ביבי/ רק לא שמאל).

  ואכן אתה צודק, בפוליטיקה הכל אישי. האידיאולוגיה הרבה פחות חשובה. ככה זה היה תמיד, ממש לא חדש (רבין ופרס, פרס ושמיר, ביבי ושרון ועוד).

  הערה נוספת על הבחירות: הנושא הכלכלי-חברתי הינו פאסה לגמרי. העבודה מנסה לרכב על הגל הזה כבר שתי בחירות רצופות ולא מצליחה. התרכזות בזה תצליח רק בימים של משבר כלכלי אמיתי ועכשיו ממש אין כזה. זה פן חשוב לבוחרים אך בסוף מצביעים על בסיס אמוציונאלי לגמרי.

  ההבדל היחיד בין העבודה לליכוד זה היחס לפלסטינים. ורק על זה צריך לשחק. מדינה דו לאומית או היפרדות.

  דבר נוסף, תגובה ראשונה של אובמה: ארה״ב שוקלת את המגן הדיפלומטי זהיא מעניקה לישראל.

  התרחיש שלי מתחיל לרקום עור וגידים… מעניין.

  אהבתי

 40. תמריץ, הפנית לפוסט מעניין. אבל ההבדל הוא שהשמאל שולט בתקשורת עשרות שנים (אם כי בשנים האחרונות הימין מגדיל מאוד את נוכחותו שם) ועדיין הימין מנצח.

  אבל זה נכון שבנושאים ליברליים אנו מושפעים מאוד מסרטים ותכניות טלויזיה וזה בתורו יצר פתיחות מחשבתית גדולה בנושאים כמו זכויות חד-מיניים, קבלת האחר (חוץ מערבים) ועוד.

  אהבתי

 41. שתי הערות נוספות על הבחירות:
  1. תוצאות הבחירות מדגישות שוב את ההחלטה האומללה של בוז׳י לא להצטרף לנאום בוושינגטון ולהתנגד לתכנית הגרעין האיראנית באופן נחרץ.
  זה רק מדגיש את עובדת היותו של בוז׳י כ-nice guy. הוא לא מנהיג אלא פשוט מישהו שלא רוצה להרגיז אף אחד אבל מנהיג אמיתי תמיד מרגיז ודופק אחרים. אין דרך אחרת.

  2. החלטה מבריקה בדיעבד של ביבי ויועציו לא לפרסם שום מצע כיוון שהבינו טוב מאוד שהבחירות הן אישיות לגמרי – ביבי נגד בוז׳י וציפי. פה הייתה הטעות הגדולה של העיתונאים וה״יועצים האסטרטגיים״ של השמאל.
  דווקא העבודה הייתה זו שהפכה את זה לבחירות אישיות עם הסלוגן הראשון של ״רק לא ביבי״.

  אהבתי

 42. אורי אתה מפתיע אותי לטובה א..משום שאתה כותב דברי טעם אולי בהשפעת הסינים או יותר נכון הסיניות..ב..אתה עקבי בתמיכתך הלא מסויגת בביבי וזה לזכותך למרות שאני לא מסכים עם חלק ממה שאתה כותב או חושב עליו..אגב הערה שלא לענין נציגי האוונגליסטים בישראל פתחו בקבוקי שמפניה ושרו שירי הודיה מיד עם הוודע תוצאות המדגם בסוף יום הבחירות הכל לכבודו של ביבי, האיש נחשב בעיניהם ליהודה מקבי (מכבי) מס' 2 לוחם אמיץ נגד הכופרים באמונה באלוהים..
  לגבי הבחירות אני מוכרח להודות שקיוויתי למהפך בשלטון במדינה אבל זה לא קרה בדיעבד ככל שאני מעמיק להסתכל על המועמדים משני הצדדים אני מגיע למסקנה שהיה זה קרב לא הוגן בין נמר פיכח ואכזרי (ביבי) לבין שני חתולים סיאמים (בוז'י וציפי) אין ספק שלחתולים לא היה סיכוי אולי בפעם אחרת..בנקודה אחת אני מזדהה עם ביבי אני מתעב כמוהו את הליברלים במיוחד כאלה שמגדירים את עצמם כשמאל אני מעדיף אנשים כמו שלי יחימוביץ' שלפחות אצלה ברור לי מה אני מצפה ממנה.. כל ניסיון ליפות את התמונה של השמאל בישראל עם נציגי מרכז ליברלים לא הצליח וגם לא יצליח בעתיד השמאל היהודי ביסודו הוא שמאל בולשביקי כל שמאל אחר לא רלוונטי בישראל..

  אהבתי

 43. מירון, יש מרכז חזק לא בולשביקי בישראל ובנסיבות מסוימות הוא יכול לקחת את ההובלה. טומי לפיד האב בפרט היה אדם בעל פוטנציאל גדול, כי הוא היה אדם שחי את זהותו היהודית-לאומית באמת ובתמים. אולי יקום לו ממשיך דרך. בנו שמאלני מדי לדעתי.

  אהבתי

 44. יאיר הוא ליברלי יותר מאביו, זה בטוח, כי הוא גדל בתקופה ליברלית יותר מאביו אך מבחינה מדינית הוא די במרכז ומאוד עמום לגבי זה.

  לפיד זה סיפור מעניין מעתה והלאה וצריך לראות מה יהיה הכיוון שלו. הוא רכב בהצלחה מדהימה על הגל כלכלי-חברתי אך בהנחה שהוא הולך להיות 4 שנים וחצי באופוזיציה וכחלון יהיה שר אוצר עם הישגים יותר משמעותיים בכיוון הזה אז הוא יאבד חלק גדול מהקסם שלו ועלול להיעלם. לא תהיה לו ברירה אלא לבחור כיוון מדיני, שמאל או ימין, ולצאת מהטעם פרווה שלו כעת כדי להישאר רלבנטי.

  יש לו פוטנציאל אדיר לדעתי (ושל אחרים מהמחנה הזה) להיות ראש מחנה השמאל. אין כיום אף אחד בשמאל שמתקרב לכריזמה שלו, ביכולת הרטורית שלו, כישוריו החברתיים הציבוריים והאישיים.

  אהבתי

 45. לד,
  אתה רוצה שאזכיר לך את הקמפיין הפוזיטיבי האחרון של הליכוד כנגד העבודה, אבל כאן טמון הכלב.
  אני בכלל לא מדבר על קמפיין. אני מדבר על עשייה ממשית.
  ברור שאנחנו בעידן שאם לא פרסמת אז לא עשית, אבל חייבים גם לעשות. הנפילה של השמאל קרתה כשהוא עזב את המעשה ועבר לדבר. שם נפילתו ולא תהיה לו תקומה אם הוא לא יעשה מעשה.
  גם כשהצעתי שיתוף פעולה בין ימין לשמאל על המשותף, לא דיברתי על קמפיינים אלא על עשייה ממשית. לא בדיבורים ניגאל אלא במעשים.

  רשימת נושאים שאפשר להסכים עליהם ולקדם אותם במשותף – שמאל וימין כאחד בארבע השנים הקרובות:
  הוספת 10,000 איש לנגב
  הקמת קו רכבת בין אילת לאשדוד ומיצוב הקו הזה כתחליף לתעלת סואץ
  שינוי הרוח האנטי ישראלית בעשרים הקמפוסים המובילים בארה"ב
  חיזוק תנועות הנוער בעידן הפייסבוק והאינסטגרם
  הקמת 3 פקולטות ללימודי סין, הודו ודרום אמריקה במערכת ההשכלה הגבוהה

  ויש נושאים נוספים ורבים …

  אהבתי

 46. מסכים לגמרי עם התכניות שהצעת.
  לגמרי עניין הקמפיינים אני חולק עליך לגמרי. וגם אם נניח שכן אז מדוע הליכוד לא הציג זאת בגאווה בקמפיין האחרון ובמקום זאת רק עשה מה שהוא עושה תמיד עם הפחדות (דעאש כבר פה וחילוק ירושלים)?? לפי דבריך הישגיו רבים אינספור (ואכן יש לו כמה הישגים שאני לא מזלזל בהם).

  אהבתי

 47. אני לא בא להגן על הליכוד במערכת הבחירות האחרונה אלא לדבר על מגמות ארוכות טווח בנוגע לימין ולשמאל. השמאל עשה רבות בעבר ועכשיו העשייה בצד של הימין. אם השמאל רוצה לחזור לשלטון, או לפחות להשפיע מתפיסת העולם שלו על הציבור בישראל, הוא חייב לחזור לעשייה.

  אהבתי

 48. קו רכבת מאילת כלכלי? היתה הצעה לתת לסינים לבנות קו רכבת מהירה על חשבונם תמורת זכויות תפעול וזה לא הבשיל. הקמת פקולטות ללמודי סין : לפני כשנה הטכניון קיבל את התרומה הגדולה ביותר שלו, מביליונור הונג קונגי בכוונה לפתוח פקולטה של הטכניון במחוז קנטון בסין וזה עדיף על פתיחת פקולטה בישראל. עדיף לפנות לסינים וליצר קהל אוהד. הבוגרים יזכרו אותנו לטובה. זה מה שIBM ו HP היו עושות, נותנות מתנה מחשבים ישנים לאוניברסיטאות חינם כי זה ניכוי מס במחיר מלא והבוגרים היו תמיד מעדיפים מחשבים מסגנון מוכר.
  הייתי מעדיף לראות עוד עשרות אלפי ישראלים בגליל.

  אהבתי

 49. תמריץ אני מסכים אתך שטומי לפיד ז"ל היה איש מוכשר יהודי שורשי שאהב את הארץ הזאת וניסה לבנות כאן מרכז פוליטי חשוב וחזק אבל לא הצליח..היו ניסיונות קודמים לפניו בכיוון הזה על ידי יגאל ידין ז"ל וגם תנועתו תנועת שינוי לא הצליחה לשרוד בג'ונגל הישראלי..יש אומנם ציבור גדול מאוד בישראל גם בקרב ערביי ישראל אשר חולמים על מרכז ליברלי יציב וחזק בישראל תמיד אפשר לקרוא להם לדגל ואת הדבר הזה עשה יאיר לפיד בכשרון רב אבל לא בטוח שתנועתו תצליח יותר מאחרים ותאריך ימים..לעומת זאת תנוע בולשביקית יהודית היא תנוע שורשית וחזקה חלק ממנהיגיה בעבר חלמו ונלחמו על ארץ ישראל השלמה כמובן לפי אורינטציה ציונית סוציאליסטית ואילו חלק אחר היה יותר פרגמטי ודרש להקים כאן חברה סוציליסטית על בסיס מדינה יהודית עם גבולות מוסכמים ומוכרים..אותו חלק שני והגדול בקרב תנועת הפועלים בישראל לא שלל הקמת ישות פלסטינית עצמאית לצד ישראל ישות אשר שואפת לשלום בין הצדדים על בסיס פתרון מוסכם לכל המחלוקות מן העבר..
  אבל לעצם הענין מדינת ישראל השתנתה מאוד בעשר השנים האחרונות במיוחד תחת הנהגתו של ביבי חסיד מובהק של כלכלה קפיטליסטית נוסח כלכלה אמריקאית החברה כאן לאט לאט הפכה להיות חברה מפולגת קוטבית ולא סולידרית איש איש לנפשו..אומנם יש הרבה משותף בתחום הלאומי דתי ותרבותי אבל הדבק הזה הולך ונחלש וזה בולט בתוצאות הבחירות האחרונות הכל אינטרסים כיתתיים ותו לא..

  אהבתי

 50. אני חלוק עליך לגבי קביעתך שאצלנו "הכל אינטרסים כיתתיים ותו לא", אבל לא אכנס לוויכוח על-כך כי זה זה יותר ויכוח על הגדרות מוויכוח על מציאות.
  מה שאני כן מוכן להתווכח ולטעון בתוקף זה שאנחנו לא יותר כיתתיים מעמים אחרים. ובהתחשב בעובדה שמדובר אצלנו בקיבוץ גלויות מעשרות מקומות שונים אז התמונה אצלנו אידיאלית הרבה יותר ממה שאתה מצייר וטוען.

  אהבתי

 51. אני שמח שאתה חלוק עלי וזה בדיוק הכוונה שלי: לדון ולבצע דברים במדינה כאשר המחלוקת אינה קשורה לשמאל או ימין. אלא מחלוקת עניינית שלאחר דיון רציני וממצה עוברים לביצוע שמקובל על הרוב.

  בהזדמנות אוסיף כמה מילים לגבי נושא פקולטות ללימודי סין וכדומה. אני חושב שצריך לשנות את מבנה התואר בישראל (לפחות חלק מהם) לשם כך. אבל זה ארוך מדי וחורג מהפוסט הזה.

  אהבתי

 52. תיק דבקה זה אתר מאוד ימני. ממש לא שמעתי אף מצביע ליכוד שאמר שהסיבה שהוא מצביע לביבי זה בגלל שהוא נגד אובמה.
  הסיבה העיקרית ששמעתי הייתה למנוע את עליית השמאל עם בוז׳י וציפי.

  ההצבעה הינה אמוציונאלית ושבטית והוכחה ככזו לנוכח מפת ההצבעות בערים. זה סתם ניסיון למצוא סיבות לאחר התוצאה.

  אהבתי

 53. אנשים לא הצביעו לביבי כנגד אובמה, אבל הם לא מאשימים את ביבי בהרס היחסים עם אובמה. אנשים חושבים שאובמה שונא את ישראל. הרבה פעמים אמרתי לאנשים את השקפתי שאובמה בסך הכול בסדר, גם לאנשים שהם מצביעי מרכז-שמאל, והם היו מאוד מופתעים מהאופן שבו אני רואה את הדברים.
  אם אובמה באמת יחתום עם אירן על ההסכם שאומרים שהוא יחתום, אחשוב שטעיתי וכל מכפישיו צדקו באמת. הסכם שיאפשר לאיראן בעוד עשר שנים לצבור חומר גלם למאה פצצות הוא דבר נוראי.

  אהבתי

 54. מדיניות החוץ של אובמה במזרח התיכון היא כל כך נוראית שעוד ילמדו על זה דורות של מדינאים בעתיד. תהיינו צריכים עכשיו את קיסינג׳ר במו״מ עם איראן. הוא היה משיג דיל הרבה יותר טוב. הוא ידע להיות אכזרי וקשה אך גם טובעם מי שטוב אליו.

  אהבתי

 55. לדעתי אובמה ממש לא שונא את ישראל. הוא פשוט ניסה מדיניות שונה שהתפוצצה לו בפנים אך הוא המשיך איתה וזה הכי מרגיז…

  אבל הוא כן שונא את ביבי באופן אישי. זה הדדי.

  אהבתי

 56. ליאיר ההערה שלך במקומה יתכן וקצת הקצנתי בתאור של הכיתתיות בעם אבל תסכים איתי שהחרדים ערבים מתנחלים וחקלאים מיצגים קבוצות של אינטרסים כלכליים וחברתיים ועל פיהם הם מצביעים ויש את הענין העדתי במיוחד אצל עולי רוסיה ואחרים..אין פרוש הדבר שאנחנו גרועים יותר מאחרים ההפך ישראל היא חברה מתקדמת מפותחת בעלת משטר דמוקרטי מתקדם אבל אסור לנו להתעלם מ"באגים" חברתיים אותם צריך לתקן..
  בשורה תחתונה מדינת היהודים זהו סטארטאפ שהצליח בגדול בעולם כולו ממזרח וממערב לומדים עלינו ובחלק מהמדינות מנסים לחקות את הצלחת ישראל..

  אהבתי

 57. הגדרת העדתיות לגבי עולי רוסיה היא לא מדויקת היות ומדובר בגוונים שונים של אדום אולם לרובם יש קוו מחשבה אחיד ביחס לסכסוך בנינו לבין הפלסטינאים וביחס לתנאיי קליטטם בחברה הישראלית והתמיכה הכלכלית לה הם זוכים..הכל כמובן תודות לנציגים מזוהים עם אותה קבוצת עולים גדולה ראה את ליברמן שצ'רנסקי אדלשטיין ואחרים לפיכך אפשר להגדיר אותם כקבוצת לחץ חברתית אחידה..יעברו עוד עשרות שנים עד שהחברה בישראל תתגבש למספר שבטים מצומצם עם מאפינים אחידים עוד נראה כאן שינוים קיצוניים בהתנהגות של עדות וקבוצות חברתיות מזוהות והדבר הזה ישנה בהכרח את המפה הפוליטית בישראל..

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s