לאן נועדות פני האג"ח המיועדות?

גלובס הוא אתר כלכלי מוזר. לפעמים הוא מקדיש את הכותרת הראשית לכל מיני נביאי זעם הזויים שמכריזים שאוטוטו יקרוס שוק המניות לעד וכולנו נשעוט כאיילות נשוכות לעבר מטילי זהב. היום לעומת זאת הוא פרסם ידיעה חשובה מאוד, והנה היא כבר נעלמה לה מעמוד הבית.   הידיעה שפרסם גלובס היום אחר הצהריים נוגעת לאג"ח המיועדות: משרד האוצר, הכריז גלובס, שוקל לשנות ואולי אף לבטל את פריסת האג"ח המיועדות לקרנות הפנסיה.   מדובר לפי החישוב של גלובס בלא מעט כסף: 175 מיליארד ש"ח, וסכום זה גדל במהירות.

האג"ח המיועדות הן דבר משונה. זהו שם מטעה למה שהולם יותר לכנות בכינוי המעט מסובך אך המובן למדי – "תשלום קצבאות זקנה, בפרט למעמד הבינוני הגבוה, שיקרה בשנת 2050 ומוכנס היום לגיליון האקסל של התקציב בשל אמונות טפלות של רואי חשבון".  הרעיון הוא שהמדינה מפרישה כסף לתשלומי פנסיה עתידיים ובאקט זה מתחייבת לדאוג לכך שתהיה לאזרחי המדינה פנסיה מכובדת כשיזקינו, במקום לשלוח אותם לשדות הקרח העגומים של שוק הון עם ריביות אפס.  בעצם מדובר בהתחייבות לקצבאות זקנה עתידיות. כדי שלא להיטיב יותר מדי עם קצבאות הזקנה של העשירים, ההטבה מוגבלת עד פעמיים השכר הממוצע במשק לחוסך, סכום שהיום מתקרב כבר ל-20 אלף ש"ח, משכורת של מעמד בינוני גבוה. למעשה מדובר בהקלת מס משמעותית מאוד לכולם, אבל בעיקר למעמד הבינוני-גבוה, שאחרת היה צריך לחסוך יותר כסף עבור הפנסיה שלו ולעשות זאת מכספי הנטו. מכיוון שהקלות מס הן בסך הכול תמריץ טוב לעבודה ולחריצות, נשאלת השאלה מדוע להחביא את הטבת המס בצורה כל כך מפותלת ומסובכת, ולא לבטל את המנגנון של האג"ח המיועדות ולהעניק הקלת מס, אם רוצים, ישירות בתלוש השכר וכך לתת לאנשים יותר מוטיבציה לעבוד בארץ הזו.

מודעות פרסומת

8 תגובות על ״לאן נועדות פני האג"ח המיועדות?״

 1. תמריץ, אל תשכח שכשאגרות חוב אלו הונפקו בעבר אז התשואה שלהם הייתה נמוכה הרבה יותר מתשואות האג״ח הארוכות בשוק בזמנו.

  לא צריך לבטל אותם אלא במקסימום להנפיק חדשות עם תשואה נמוכה יותר. אולי למצוא נוסחה כזו שהתשואה המובטחת תחושב מחדש כל כמה שנים על בסיס המצב בשווקים.

  הורדת המס תביא בהכרח להגברת הצריכה והבזבוז ופחות כסף יופנה לפנסיה. וזה מנוגד לעמדת הממשלה אשר מנסה להגדיל את החיסכון לפנסיה. ובצדק

  אהבתי

 2. ד, אתה טוען לפי גישה שאומרת שתמיד צריכה רעה וחיסכון הוא טוב וצריך לעודד החיסכון. אני לא סבור כך. הרי הריבית הגיעה לשפל כזה כי החיסכון ברמה מוגזמת.

  אהבתי

 3. תמריץ, הדור שלי והדור הצעיר יותר הרבה יותר בזבזן מהדור של ההורים שלנו ובטח ובטח של הסבים וסבתות שלנו.

  אני חס וחלילה לא אומר שצריכה זה דבר רע אלא שהכל צריך להיות במידה.

  כאן נוצר מצב שבו רוצים שתצרוך כמה שיותר (פול גז) אבל שלא תוכל לחסוך בכלל.
  זו מדיניות שלא נוסתה לעולם בעבר ולא בטוח שהיא תצליח…. ולדעתי יהיה לה תגובת נגד של יותר חיסכון מבעבר.

  לדעתי אחד ממנועי הצמיחה של הצריכה היה רשת הביטחון הסוציאלית הכוללת ביטוח לאומי ופנסיה בעת זיקנה. יכולת לבזבז בצעירותך כי ידעת שיהיה לך כסף וחסכונות בעתיד. כיום אנו מגיעים למצב שבו אף אחד לא ידאג לך בכלל בעתיד (כגון צעד ביטול אג״ח מיועדות) והמדינה אומרת בכלל שתדאג לזה רק בעצמך.
  אז אם המדינה מכריחה אותי לחסוך לפנסיה זה בהכרח יגיע על חשבון הצריכה.

  אהבתי

 4. אבל הריביות בזמן סבא וסבתא היו יותר גבוהות. הייתה אינפלציה. כלומר היה כל הזמן לחץ על צד ההיצע שהיה מוגבל. אנשים רצו לאכול מיליון כיכרות של לחם, והמפעלים ייצרו רק חמש מאות אלף.. ועכשיו לא רואים את זה, לפחות לא בשנים האחרונות.

  אהבתי

 5. עכשיו יש בעיות מבניות וטכנולוגיות עולמיות. ההיצע היום גבוה בהרבה כנראה מהביקוש והטכנולוגיה גם נמצאת בעיצומה של שינוי דרמטי בסקטורים רבים.

  תראה, לכל אדם היום שיש כסף פנוי אין מה לעשות איתו. אתה לא יכול לשים כסף בקופת גמל ל-18 שנה ולחסוך לילדים שלך עם תשואה מינימאלית כמו שהיה אצל ההורים שלנו. היום גם התשואה מאוד נמוכה וגם על פיפס תשואה הזה צריך לשלם מס רווחי הון (שכמו שנראה עוד יעלו אותו עוד יותר בשנים הבאות).

  איך אני יכול לבזבז על צריכה כשהכסף הפנוי שלי כמעט ולא מפצה אותי על הביזבוזים האלה? הריביות על ההלוואות עדיין גבוהות מאוד יחסית בזמן שהצד של החסכונות מקבל אפס אחוז וכבר כמה שנים שהריבית הריאלית היא שלילית.

  באותו הזמן המדינה מדברת על ביטול אג"ח מיועדות ואפילו העלאת גיל הפרישה ל-69….. עד שאני אפרוש לפנסיה הם בטח יעלו את גיל הפרישה ל-75…..

  בקצב הזה של משרד האוצר אף אחד מאיתנו לא יהנה מכספי הפנסיה שלו….

  אז המדינה בעצם מכריחה אותי לחסוך כמה שיותר כי אני לא אפגוש את הכספים האלה כנראה לעולם (או רק איזה שנה לפני המוות) וכך היא מכריחה את כולנו לחסוך כמה שיותר כדי שנוכל לחסוך לפנסיה, ללימודים של הילדים שלנו, לדירות (היקרות) ולעזור בגידול הנכדים…

  אני לא הלכתי בחיי לאף הפגנה למרות שהזדהיתי עם חלק גדול מהם, אבל אם משרד האוצר יעז לשקול ברצינות העלאת גיל פרישה ל-69 אז זה כבר ישבור אותי ואני גם אלך להפגנה ואפילו אשבות רעב.

  בשוק התעסוקה של היום זה ממש נס לעבוד עד גיל 67. אני אישית חושב שאפילו 67 זה מוגזם….

  אהבתי

 6. הנקודות שאתה מעלה הן מעניינות. ירידה בריבית במובן מסוים אכן מחייבת יותר חיסכון וזו השלכה שמנוגדת למטרתה מלכתחילה – לעודד צריכה. האם היא מבטלת את השלכותיה האחרות? לא הייתי אומר זאת. תראה מה קורה בגוש האירו – הריבית שם קוצצה דרמטית והאירו צונח. ההשפעה המיטיבה על היצואנים באירופה תגבר להערכתי על ההשפעה המייאשת מבחינת החוסכים האירופים מכך שהאג"ח שם נושאות ריבית שלילית. רואים את זה בזינוק של המניות בשווקים באירופה.

  אבל בהחלט הייתי מעדיף מדיניות תקציבית מרחיבה על מדיניות מוניטרית מרחיבה. זאת בתנאי שההרחבה התקציבית מתבצעת בצורה נבונה מבחינת התמריצים (הקלות מס לנשים עובדות ולא קצבאות ילדים למשל).

  אהבתי

 7. אפרופו אג"ח ושוקי הכספים בעולם..
  כדאי מאוד לעקוב אחרי הדרמה השקטה אשר מתרחשת ברוסיה בכל הקשור לפוטין ומקורביו..האם מדובר בהדחה בסבירות נמוכה או העלמו הפתאומית לצורך בחינה מחודשת של מצבה הכלכלי והביטחוני של רוסיה היום..
  הדבר דומה לשתיקה ארוכה של סטלין עם פרוץ המלחמה נגד רוסיה הסוביטית במסגרת "מבצע ברברוסה" ב1941 על ידי הגרמנים..האם רוסיה היום נמצאת תחת התקפה מצד המערב ובמיוחד מצד ארה"ב..? ומה עושים חיילי נאט"ו על אדמת אוקראינה..?כל הספקולציות היום כשרות עד שנדע את האמת אולם אם יעמידו את רוסיה בפינה הדבר עשוי לגרום לכאוס עולמי כדאי להערך לכל אפשרות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s