האם ביבי יהיה ראש הממשלה הבא? שלושה תסריטים שלא.

בנימין נתניהו הוא עדיין, למרות כל שגיאותיו ופעולותיו המוזרות לאחרונה, המועמד המוביל להרכיב את ממשלת ישראל הבאה. ברשומה הבאה אמנה שלושה תסריטים שנראים לי סבירים שבהם בכל אופן לא יהיה נתניהו ראש הממשלה הבא, לפחות לא לארבע שנים שלמות. אני מסתמך לצורך כתיבת הרשומה על תחזיות המנדטים של הבלוג המצוין בטל בשישים, שמשקלל את ממוצעי הסקרים ומוסיף עליהן קורטוב ממגמות שנצפו בעבר.

חקירה פלילית – נתניהו פורש

השליטה האמיתית במדינה היא כידוע מערכת המשפט. אם שלל הפרשיות והסיפורים שמלווים את נתניהו יהפכו לכתב אישום נגדו, מערכת המשפט לא תראה בעין יפה את המשך כהונתו כראש ממשלה ולפיכך הוא יצטרך לפרוש. רשימת המועמדים לכנסת הבאה נסגרה, ולכן גדעון סער, מספר שתיים בליכוד בכנסת הקודמת, לא יהיה זה שיחליף את נתניהו בתסריט כזה וכך נפסיד את גאולה אבן כאשת ראש ממשלה זוהרת.  מי כן יחליף? נראה שהמועמדים הפוטנציאליים הם גלעד ארדן, סילבן שלום ומשה יעלון. ארדן צעיר מדי ועדיין לא ממש הלך בגדולות, סילבן מנוסה מאוד אך כבר איבד מזוהרו, ולדעתי הציבור יעדיף את יעלון, אך מוסדות הליכוד יקבעו, לא הציבור. אם ההתקוטטות הפנימית לא תוכרע, יכול להיות שיוכרז מועמד פשרה זמני, שאינו נתפס כמי שיחזיק בשלטון לאורך ימים, כפי שקרה במערך שבו בחרו את גולדה מאיר כמועמדת פשרה זמנית אחרי מות אשכול ב-1969.   מי יכול להיות מועמד כזה? אולי בני בגין.

גוש המרכז מתאחד ומכתיר את כחלון

לפי תחזית בטל בשישים, שמשקללת את המומנטום הגדול שיש לגוש המרכז ביום הבחירות, אילו הבחירות היו נערכות היום הייתה יש עתיד מקבלת 14 מנדטים, כולנו 10 מנדטים וישראל ביתנו – 5 מנדטים.  אם יתאחדו המפלגות האלו אחרי הבחירות יוכלו להוות מפלגה אחת גדולה בת 29 מנדטים, וזו מפלגה שיכולה לטעון לכתר. לפיד כמעט נטול סיכוי להיות בממשלה הבאה, מאחר שגם נתניהו וגם הרצוג יעדיפו את החרדים על פניו. אבל הוא כבר הוכיח עצמו כפוליטיקאי ממולח. סביר שיעלה בראשו הרעיון להקים אחרי הבחירות מפלגת מרכז, שתהיה הגדולה במפלגות ותבטיח לו מקום בכיר בממשלה. אבל לשם כך הוא צריך את הסכמתו של משה כחלון. בניגוד ללפיד, לכחלון אין אינטרס כה גדול בהקמת מפלגה כזו. בכל מקרה הוא יהווה לשון מאזניים חיונית לכל ממשלה. לכן יצטרך לפיד להציע לכחלון משהו נוצץ באמת – מועמדות לראשות ממשלה מטעם מפלגת המרכז החדשה שתקום.     מפלגת המרכז של לפיד וכחלון תוכל לפנות לליכוד ולבית היהודי ולהציע להם הקמת ממשלת רוטציה נטולת חרדים. בממשלה זו שנתיים יהיה כחלון ראש ממשלה ושנתיים יכהן מועמד הליכוד, שיהיה כנראה נתניהו אם ישרוד את החקירות ואת החתרנות בליכוד לאור חוסר יכולתו לנצח בבחירות.   אפשרות אחרת היא להקים ממשלה של הליכוד וגוש המרכז בלי הבית היהודי ועם המחנה הציוני, אך היא נראית לי בעלת סיכוי נמוך יותר – בגלל לפיד הוגבל מספר השרים ואין מספיק ג'ובים לחלק לשלוש מפלגות גדולות וגם את הרוטציה אי אפשר לחלק לשלוש פיסות.

גוש השמאל מבטיח לכחלון גדולות ונצורות

הליכוד יצטרך את מפלגתו של משה כחלון כדי להקים ממשלה, ויהיה מוכן לתת לו לשם לכך עצמאות מלאה במשרד האוצר, ואם ירצה – גם במשרד השיכון. אין סיבה שליכודניק ותיק כמו כחלון יסרב להצעה קוסמת כזו, אולם אם איכשהו יצליחו הרצוג ולבני לשכנע את כחלון שגם בממשלתם הוא יקבל את כל מה שיחפוץ בו מלא מלא, התמונה תשתנה: האפשרות הפחות סבירה היא שכחלון ישוכנע להצטרף לממשלה צרה שתישען על קולה של חנין זועבי וכך יאפשר לבוז'י ולציפי לחלוק ברוטציה. מאוד קשה להאמין שדבר כזה יקרה, אבל אי אפשר לשלול אפשרות אחרת: כחלון יסכים להצטרף רק לממשלת אחדות ויגבה את דרישתו של הרצוג לרוטציה עם נתניהו. אם כך ידרוש כחלון הוא יוכל לכפות זאת על נתניהו ורוב הסיכויים שהרצוג יהיה הראשון ברוטציה כזו.

80 תגובות על ״האם ביבי יהיה ראש הממשלה הבא? שלושה תסריטים שלא.״

 1. תמריץ , תודה על הפוסט.
  לגבי שלל הפרשיות והסיפורים שמלווים את נתניהו הם תנאי הכרחי ובל יעבור
  ל[היבחר] לרשות הממשלה. אם החברים פה חושבים שסחבק שוב ציני אז קבלו את חז"ל :

  "אמר רב יהודה אמר שמואל מפני מה לא נמשכה מלכות בית שאול מפני שלא היה בו שום דופי דאמר רבי יוחנן משום רבי שמעון בן יהוצדק [אין מעמידין פרנס על הציבור אלא אם כן קופה של שרצים תלויה לו מאחוריו] שאם תזוח דעתו עליו אומרין לו חזור לאחוריך"

  אהבתי

 2. התסריט הראשון הוא נגזרת שנייה, שני התסריטים האחרים הם כבר נגזרת שלישית ואילך.

  אהבתי

 3. האמת שחשבתי שהפוסט קצת חסר ערך מוסף כי ספקולציות יש לרוב. אבל די מהנה מבחינתי לחשוב על כל התסריטים האלו. שעשוע נחמד וזה גם נושא מצוין לשיחות קפיטריה בעבודה.

  אהבתי

 4. בעבר היה פרץ אהדה ממש לפני הבחירות לאיזה מועמד שידעו עליו מעט מאד. כך נבחר לפיד. הפעם אין משהו כזה.
  האם יש איזה תחזית על פיה המפלגות הערביות קופצות ל 18 לערך?
  חצי ביבי חצי הרצוג יכול להיות כלל לא רע ביחוד עם הרצוג יקח את השנתיים של אובמה בשלטון. במצב העולמי הנוכחי ביבי שלם לגמרי לא רע. מפתיע שאין נטיה לימין עם כל הארועים.
  מדוע אמריקה לא עושה כלום עם דעש? כאילו היא אומרת: תראו איך העולם מסתדר בלעדנו, האירופאים תמיד לא הסתדרו והערבים מסביב בוודאי שאין לצפות מהם לחלץ אפילו את עצמם.
  ועוד שאלה שלא מהמניין: אם מדינות מדפיסות כסף ללא הכרה מדוע במקביל הן מעלות את דרישות המס מהתושבים שלהן? ארה"ב דורשת מכל אזרח שגר בחו"ל לשלם מס בארה"ב, האם זה כל כך משמעותי לסחוט את התושבים בשעה שמדפיסים כספים בסדר גודל כה גדול?

  אהבתי

 5. הערבים לא יכולים לקבל 15% מהקולות כי חלקם באוכלוסיה הבוגרת, בניכוי דרוזים, מזרח ירושלמים ומצביעי מפלגות ציוניות, נמוך מכך. יש המון ערבים בין הילדים נטולי זכות ההצבעה.
  אני גם חושב שרוטציה, בין עם הרצוג בחלק מהזמן ובין עם כחלון, היא בסדר גמור.
  לדעתי אין לארה"ב סיבה להילחם קרקעית בדעאש ואובמה עושה בחוכמה. מה הוא צריך לראות חייליו נופלים בשבי ונשרפים חיים. בשביל מי? ארה"ב מוגנת על ידי שני אוקיאנוסים ואינה פגיעה לדעאש.

  השאלה האחרונה שלך טובה ואני מסכים איתה, אבל חשיבה מפוכחת כזו על כספים ומסים אינה רווחת.

  יש נטיה לימין אבל היא מתנגשת בסלידה ועייפות אישית מביבי. נראה לי שאם יעלון או בני בגין היו מוליכים את הליכוד הם היו זוכים בניצחון גדול וברור.

  אהבתי

 6. תמריץ ,
  גיא בכור כתב בפוסט האחרון שלו בקשר לדעאש שמה שחשוב זה כמה אנשים אתה מפחיד ולא כמה אנשים אתה הורג.
  אני אומר שאם זה עניין של הרתעה וזעזוע אז אדרבה אם הם מזעזעים אותנו ע"י כריתת ראשים צריך לזעזע אותם בחזרה. אם תופסים איזה דעאשון צריך לצלם סרט בו שורפים לו את העניים עם ברזלים מלובנים וכורתים לו את השיניים בעזרת פלייר. יותר טוב אפשר לבשל אותם חיים בסירי סולתם ענקיים ולהגיש במסעדות יוקרה(זה אף דת מונותאיסטית לא מרשה …..(עדיין)). אני מניח שתקום קול צעקה בארץ ופתרון עדיף יכולה להיות אופציה של להטיל ילד קטן ושמן במשקל חצי קילוטון על דרעה. הצעקה תהיה אותה צעקה אבל יש הוכחות היסטוריות ואמפיריות שזה עוזר להפנים את המסר. כמובן שהיום יש הטוענים שלא היה צריך להטיל את הילד הקטן והשמן אבל הם כנראה לא ממיליון החיילים האמריקאים שהיו אמורים להתבזבז ב D-DAY ובכיבוש יפן. אגב , כנראה שאם מיליון החיילים הצעירים הללו היו מתבזבזים בנוסף ל 400000 האמריקאים שנהרגו במלחמה לא הייתה צמיחה גדולה בארה"ב אחרי המלחמה שאיפשרה את תוכנית מרשל שבסופו של דבר איפשרה לאירופאים לקשקש בנוחות על זכויות אדם לפראי אדם.

  אהבתי

 7. לא חושב שיש טעם בעינויים סאדיסטיים של דעשונים. הרבה יותר פשוט ואפקטיבי יהיה לקבוע מאסר מינימום עשרים שנה על כל איש דעאש שחוזר לאירופה או לישראל. העונשים שניתנים לשבי דעאש הם מגוחכים. מדובר אולי בגרסה הקרובה ביותר של "הנאצים ועוזריהם" מזה שבעים שנה וצריך להחמיר איתם.
  לגבי הפצצה המוצדקת על הירושימה באמת טרומן נחשב לאחד הנשיאים האמריקניים הגדולים, אף שהתחיל כמספר שתיים חסר חשיבות של נשיא ענק אחר. מה שאומר בהקשר לפוסט שאולי יש תחליף לביבי.

  אהבתי

 8. מזל שבתור טוקבקיסט אני לא כבול ל"שיח המותר".
  "הרבה יותר פשוט ואפקטיבי יהיה לקבוע מאסר מינימום עשרים שנה על כל איש דעאש שחוזר לאירופה או לישראל. " …..
  היינו כבר בסיפור הזה ..הסתבר לצערינו שזה לא פשוט ולא אפקטיבי … הם יחטפו אירופי אחד ותמורתו ישחררו האירופאים של היום מאות נאצים ועוזריהם.

  אהבתי

 9. דווקא חטיפות לדעתי לא כל כך רלוונטיות בקטע הזה. הצעירים האירופאים שמצטרפים אליהם רוצים קצת אקשן ואחר כך לחזור לארצם ולמדינת הרווחה שלהם. צריך לסגור את האופציה הזו. חטיפות לא יוכלו להכריח מדינה לקבל חזרה איש דעאש כאזרח לכל דבר, לכל היותר רק לשחררו חזרה למדבריות סוריה.

  אהבתי

 10. חירט וילדרס: And why do we try to stop jihadists when they want to leave our country? Last Sunday, the Minister of Security and Justice proudly said that the passports of 41 jihadists had been canceled so they could not leave to Syria or Iraq. What a stupid act. Now they walk around here, in our streets. People who want to wage jihad elsewhere, decapitate, commit attacks, walk our streets because of the decision of the Minister.

  I have been saying it for ten years and I will repeat it once again:

  Close the borders to immigrants from Islamic countries. Enough is enough. The Islamic culture of hatred does not belong in the Netherlands. 65 per cent of the Dutch agree with this.

  Let jihadists leave the country, but let them never come back. Reintroduce border controls.

  http://www.frontpagemag.com/2014/geert-wilders/how-to-confront-the-islamic-state/

  אהבתי

 11. תמריץ , מה שחשוב לדעאש זה איך זה מצטלם בעולם המוסלמי.
  They couldn't care less מה יעשה אותו דעאשון ברגע שיחזור למדבריות סוריה ולוב וייתכן שהם עצמם יעדיפו לבזבז אותו בעד זה שליבו התרכך בכלא.

  אהבתי

 12. טוב , קראתי … אני מבין את כוונתך יותר… אבל זה לא כמו לשלוח חיילים נאציים כשירים בחזרה לגרמניה בזמן המלחמה מסיבות שאנחנו לא רוצים שיסתובבו לנו ברחובות?
  אולי זה מקרה Drastic Times Call For Drastic Measures
  צריך אולי להקים מושבת עונשין ועבודה בשטח לוב ולהכניס אותם להסגר כלשהוא שם.

  אהבתי

 13. פוסט יפה של אבי שמחון. יש הבדל מעניין בין תיפקודו של נתניהו כראש ממשלה שהתבטא בגישה מאוד שמרנית בדרך כלל לבין תפקודו כשר אוצר.

  אהבתי

 14. גיא, האירופאים למדו מאיתנו שצריך להיכנע לטרור…
  אם אנחנו שיחררנו אלף תמורת חייל אחד שישב בשבי מאוד נוח יחסית אז תחשוב כמה אנחנו נשחרר עבור אחד שיישב בשבי של הפסיכופטים האלה…..

  ובכלל, המטרה הראשונית של דעא״ש זה להילחם בכופרים המוסלמים ולא ללכת ישר נגד שאר העולם (לדעתי לפחות). אנו מאחלים הצלחה לכל הצדדים…..

  אהבתי

 15. לגבי סילבן שלום היו מספר חשדות שתרמו להחלטה שלו לא להתמודד לנשיאות. במידה והתזה שלך נכונה ולזוית המשפטית תהיה כזו משמעות, זה ימנע ממנו להחליף את נתניהו.

  אם אהבת את בטל בשישים שגם אני עוקב אחריו, אני ממליץ לך גם על "פרויקט 61" של נחמיה גרשוני: https://twitter.com/project_61_il

  אהבתי

 16. לי יש ספקות גדולים אם פצצות האטום על יפן היו נחוצות והסיפור של מליון חילים אמריקאים שיאבדו הוא לבטח תעמולה אמריקאית. בהירושימה על קירות הבנינים רשום הסבר ופרוט תואם יותר את מה שמצאתי בגוגל מאשר את מה שלימדו אותי באוניברסיטה בלוס אנגלס בשעורי חובה של הסטוריה אמריקאית.
  ערך חיי אדם נמוך יותר אצל דעש וקראתי שהקריקטורות על קניבאלים שמבשלים מסיונר שלם בסיר באפריקה לא אמינות כי לא היתה עד המאה האחרונה הטכנולוגיה ליצר סירי מתכת בגודל כזה, היה נחוץ לקצוץ אותו קודם לבישול.
  לא הוגן להעניש את דעש שחוזרים. מה יהיה אם הולנדי יבוא להתנדב לצה"ל ויאסרו אותו כשיחזור?
  היו סיפורים שהבריטים נלחמו באופנה של מחבלים מתאבדים מוסלמים בהודו על ידי שהחזירו את גויותיהם בעור חזיר וזה הפסיק. אולי צריך ללכת לכיוון דומה.

  אהבתי

 17. "לא הוגן להעניש את דעש שחוזרים" – אתה מדבר ברצינות?

  צ'רצ'יל אמר משהו יפה לגבי פצצת האטום: נושא הכבוד הלאומי היה מעוגן כה חזק ביפן שהם לא היו מוכנים להפסיד בכל מחיר שהוא. הפצצה שההתמודדות איתה היא מעבר ליכולת האדם נתנה להם תירוץ מכובד להגיד לעצמם שאין מנוס מכניעה.

  אהבתי

 18. אורי , I second that motion … ברצינות? נראה שמישהו השתלט לך על המקלדת 🙂
  אפילו אם מדובר(ולא מדובר) ברבע מהמספרים שהאמריקאים מציינים רק בצד שלהם אתה לא מעדיף את התעמולה האמריקאית?

  אהבתי

 19. לגבי דעאש. האם צריך לראות אותם כמו כל רוצח או כמו חילים בצבא זר? החמס והפלסטינים רואים אותנו כרוצחים וכנראה גם מאמינים לזה, גם הם חושבים שכל חיל ישראלי או טיס ישראלי הם פושעי מלחמה. איך אני יכול להחליט פרט להתיחסות אינדיבידואלית לגבי כל אחד אם הוא לוחם בצד אידיולוגיה שאני מתנגד לה או פושע מלחמה? האם כל אלו ששיכים לדעאש בני מוות? או רק ה"אירופאים" שצריכים לדעת טוב יותר? הם לא ביצעו עברה על החוק על אדמת אירופה. איפה הגבול? האם כל אחד ואחד מאנשי החמס בעזה שיורה טיל על ישראל או סתם חבר באירגון צריך להיות מטוגן על שיפוד? נו טוב לדעתי צריך. אבל זו המלחמה שלי ואני צד. אם הוא יגיע לריבירה הצרפתית לנופש האם גם שם יחשבו כמוני? אם דעש הוא אירגון טרור וכל מי ששיך אליו הוא פושע כאילו היה במאפיה או בארגון רצח אז למה האמריקאים והאירופאים לא שם מסימים את הסיפור לפני שהם יכבשו את סעודיה וירדן וסוריה ויתחילו עם תורכיה? האם אובמה אומר: טוב שיחסלו אחד את השני קודם? יש כבר נמל דעש בלוב 390 קילומטר מאיטליה. היתה בזמנו תוכנית חומש של אל קעידה להקמת חליפות והם עומדים בלוח הזמנים כמו שעון שויצרי.
  לגבי אמריקה ויפן יש לי תשובה מנומקת יותר אבל פה חצות וחצי ותקצר היריעה.

  אהבתי

 20. מערכת המשפט איבדה מזוהרה בשנים אחרונות ומעמדה בחברה ישראלית נחלש אני לא מוצא סיבה שאותה מערכת מסואבת ומנותקת מהעם תקבע מי יהיה ראש ממשלה בישראל וגם אין סיבה להגיש כתב תביע פלילי נגד ביבי הכל דיבורים..אם כל זה אני אישית סבור שהאיש חייב ללכת ולפנות את מקומו בהנהגת המדינה הוכח מעל לכל ספק שהוא מסוכן לחברה למדינה ובמיוחד למדינה יהודית..יחד עם זה אם אני מתבונן על הנבחרת הפוליטית של מדינת ישראל אני כאזרח מודאג מאוד השמאל הוא לא שמאל למעט מרצ וחד"ש והימין הוא משיחי קנאי ואין לו תפיסה כלכלית חברתית מגובשת למעט לאיש אחד שהוא ארכי קפיטליסט ועל זה אין ויכוח והוא בנימין נתניהו..אם ביבי ילך סביר שכ"ץ שר התחבורה יחליף אותו הכל בהסכמה של גדעון סער ולימור לבנת להם יש השפעה חזקה על אנשי החרות הוותיקים ודור ההמשך..דבר נוסף שמדאיג אותי מאוד זאת המעורבות האמריקאית בבחירות הפנימיות בישראל אנשי הממשל לא מסתירים את רצונם העז להכשיל את ביבי ולאפשר למחנה הנגדי להקים ממשלה יציבה בישראל..גורמים לא מזוהים אשר ככל הנראה קשורים לממשל האמריקאי פועלים בישראל במרץ רב עם תקציבים לא מוגבלים ומזרימים כספים רבים לעיתונים ועיתונאים לאתרים כלכליים וחברתיים כל זה על מנת להכפיש את האיש שמכהן כראש ממשלה בישראל ..מי שחושב שזו דרכם של הדמוקרטים באמריקה בלבד טועה יש כאן צרוף של אינטרסים אמריקאים נטו להגדיל את כוחם של המתונים בפוליטיקה ובחברה בישראל מול אנשי הימין המיליטנטים אותם הם רואים כגורמים אשר מסכנים את אחיזתה של אמריקה במזרח התיכון מכל הבחינות הכלכליות וגם הביטחוניות..אי אפשר להגיד שהם לא מצליחים במעשיהם ראה את הבית היהודי איך מצטמצם כוחה בסקרים את הליכוד ואפילו את ישראל ביתינו אשר נחשבים כחלק ממחנה הימני ..בבחירות הקרובות הימין יובס אבל גם השמאל אם אפשר לקרוא להם שמאל המחנה הציוני יותר מרכז מלפיד אבל ניחא גם הם יפסידו את המערכה כי העם לא רואה בהם אלטרנטיבה אלא עוד מפלגה של סקטורים חמדנים צמאיי תקציבים לאומיים עם יש עתיד אין עתיד כחלון-כולנו אפיזודה חולפת אין מנהיגות אין לכידות ניפגש אחרי המבול..

  אהבתי

 21. שורה תחתונה רק לא ביבי..!!
  הנה התחזית שלי לתוצאות הבחירות…אחוז ההצבעה בסביבות 50%+-נמוך ביחס לכל הבחירות הקודמות..ליכוד 22 מנדטים מחנה הציוני 23 מנדטים הבית היהודי 13 מנדטים יש עתיד 13 מנדטים כולנו 8 מנדטים ערבים 11 מנדטים מרצ 5 מנדטים אלי ישי 5 מנדטים אגודת ישראל 7 מנדטים ש"ס 7 מנדטים ישראל ביתנו 6 מנדטים סה"כ 120…סיכויי השמאל להרכיב את הממשלה נמוכים מאוד אבל אפשריים…המחנה הציוני 23 מ'+יש עתיד 13 מ'+אגודה 7מ'+ש"ס 7 מ'+ כולנו 8 מ'+מרצ 5 מ' סה"כ 63 מנדטים….

  אהבתי

 22. לגבי היפנים ופצצת האטום על הירושימה מחוייבת המציאות.
  להזכירכם את דרזדן, שם האמריקאים הפציצו יותר אזרחים מאשר בנגאסאקי.
  בילדותי חלק גדול מהסרטים היו סרטי מלחמה, הגרמנים היו הרעים אבל היפנים היו משהו אחר עם הגיון שונה, מכוכב אחר, צהובים שנלחמים ביער בנאמנות רבה לקיסר ונופלים מהעצים כמו מקקים, נמלים חסרי פחד ואישיות. היה מתאים להציג אותם כזרים עם הגיון שונה, אבל זה התבסס ונוצר לאחר מעשה כדי להצדיק את האין ברירה של מעשינו. לפעמים החלק ההירואי נוצר לאחר מעשה ומיפה את ההסטוריה של המנצח.
  אין ספק שהאמריקאים אבדו הרבה חילים באיבוג'ימה אבל גם בגרמניה המלחמה המשיכה עד הבונקר של היטלר עד הסוף.
  ביקרתי לפני שנים באתר בהירושימה. ביקרתי בסייגון במוזיאון לפשעי מלחמה אמריקאי, זה שכשהיחסים עם אמריקה השתפרו שינו את שמו לשם מעודן יותר. בהירושימה הוא נקרא אתר השלום הם היו תחת כיבוש ולא יכלו לבטא בגלוי את דעתם. הם רומזים שזה לא היה כמו שהמנצח סיפר לכם. קראתי את הנושא. יפן ביקשה כניעה מרוסיה 3 ימים לפני הטלת פצצת האטום. רוסיה לא היתה במצב מלחמה עם יפן, היא הכריזה מלחמה רק לאחר הטלת פצצת האטום. יפן העדיפה להכנע לאחד מבנות הברית של ארה"ב שכבר היה לה נסיון אתו. האמריקאים לא חיבבו את הרעיון הם רצו שיכנעו להם, שלא יהיה המצב שהיה עם הרוסים בברלין. כך שהטענה של מליון חילים אמריקאים שימותו במלחמה חסרת טעם נגד יפנים פנטים שמעדיפים למות מלהכנע היא מיתוס לצורכי הצדקה שנוצר לאחר מעשה. מי מחליט אם לזרוק פצצת אטום או לא? אם זכור לי 27 מתוך 48 מדינות ארה"ב היו מעורבות בבנית הפצצות. כשליש מהוצאות המלחמה של ארה"ב היה לבניית הפצצה. תארו לכם שמאות אלפי אנשים עובדים לבנית כלי שאין לו שימוש כלל. מישהו אחראי ומישהו ישלם על כך בראשו. שלא לדבר על כל המדענים ואנשי הצבא שרוצים להיות חלק מהצלחה גדולה ולא מהפלופ המיותר ביותר בהסטוריה. היתה הרבה דחיפה מסיבות של יוקרה ואינטרסים אישיים להשתמש בפצצה. הרוסים נחשבו לאויב הבא והיה צריך להראות להם את העוצמה האדירה ולהעמיד אותם במקומם. קל יותר לזרוק פצצה על מישהו שאיננו מערבי ופחות אנושי. כך שהפצצה הוטלה מסיבות של אינטרסים שלא היה להם קשר ליפנים כלל.

  אהבתי

 23. אורי בוקר טוב, אני מודה ומתוודה שאני לא מכיר מספיק לעומק את פרטי ההיסטוריה ולכן לא אוכל לענות לך בלוגוס.
  אם כך , אעבור ברשותך לפאתוס.
  קריאת תגובתיך גרמה לי להרגיש את התחושות שתיאר מגיב אחר בבלוג …

  "….אבל היה ברור שהרעיונות שלה נכונים ומדויקים ומעשיים ושלו שטויות לא מציאותיות. הוא מוכיח ששחור זה לבן ונדרס במעבר החציה, הוא מנסח את זה במילים של מליון דולר אבל זה לא שווה דולר."

  חזרה ללוגוס
  1.) האינפורמציה שהוספת לגבי אמיתות הסיר של הקניבלים באפריקה מעניינת אבל כאמור ….
  "מה שחשוב זה לא כמה אנשים אתה הורג אלא כמה אנשים אתה מבהיל"
  2.) לגבי ההפצצה ביפן
  "מה שחשוב זה לא כמה אנשים אתה הורג אלא כמה אנשים אתה מבהיל"

  בסופו של דבר זה כנראה מביא לשקט ושלום
  http://en.wikipedia.org/wiki/Pax_Americana

  אהבתי

 24. קראתי היום שבספרד יעבירו הצעת חוק שקובעת מאסר עולם לחוזרים מהלחימה בדעאש. מעניין שזה קורה במדינה שחנכה אולי את הלחימה בייבוא חוץ בהיקף גדול במלחמת האזרחים שלה.

  אהבתי

 25. אני מסכים שהייתה מוטיבציה לממש את פרויקט מנהטן. אבל איני יודע מאיפה המעשייה על נכונות יפן להיכנע. אפילו אחרי הפצצות מפקדי הצבא לא רצו להיכנע והקיסר הכריח אותם. נאום התבוסה שנשא היה הפעם הראשונה שבה אזרחי יפן שמעו את קולו של בן האלים.

  https://www.mtholyoke.edu/acad/intrel/hirohito.htm

  הקיסר עצמו נימק את הפצצה כסיבה עיקרית לכניעה ואמר שהמשך המלחמה יסכן את קיום האנושות. לא רואה טעם להתווכח עם הירוהיטו על הסיבה לכניעתו.

  מלבד זאת אם המלחמה הייתה מתמשכת והרוסים גם היו כובשים את יפן, יכול להיות שעד היום היה צפון יפן שהיה נראה כמו צפון קוריאה.
  השנה נציין שבעים שנה להטלת הפצצה וזו עדיין נראית החלטה נכונה. אגב רק אופטימיסט קיצוני היה מתאר לעצמו ב-1945 שיעברו שבעים שנה בלי שתוטל פצצה נוספת במלחמה. לפעמים האופטימיסטים צודקים.

  אהבתי

 26. תמריץ, אני מסכים ומוסיף שהאמריקאים גם לא המציאו את הצורך השימוש במיתוסים ובפרופגנדה.גם ביפן נשארו אנשים מהכוכב הזה שפועלים ופעלו מסיבות של יוקרה ואינטרסים אישיים to http://en.wiktionary.org/wiki/save_face
  להצדיק את מעשיהם ,להרגיש בצדקת דרכם תוך הקמת מוזאונים ולספר את סיפורם לדורות הבאים.

  אהבתי

 27. גיא אנחנו לא יודעים איך היה נראה העולם לולי זה או אחרת. מכיון שאנחנו ימנים ושמרנים אנחנו מעדיפים אותו כפי שהוא. לולי פצצות האטום רוסיה היתה משתלטת על יפן ולכן על קוריאה ולא היו טלפונים סלולרים ולא טלויזיות שטוחות ולא משחקי סוני ולא מקררים ולא ….עדיף 2 פצצות אטום מכאב ראש. אך.. מכיון שאנחנו ימנים גאים ובטוחים בעצמנו אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להיות ליברלים ולחשוב על כל האופציות ועדיין לבחור בנכונה ואפילו בחירות מרכז. רק צריך להיות מודע לכך שחלק ממה שנופל על ראשנו זה גשם תעמולה. לא כל מה שהאמריקאים אמרו היה. למען השקט הנפשי נחליט שהוא נכון אבל אין צורך לשקר לעצמנו לכל אורך הדרך, רק קצת.
  לגבי דעאש. רק בתחבולות תעשה לך מלחמה. כמה יעזור להכניס פנאטים לכלא?
  כשאתה מבהיל אנשים מעבר לגבול מסויים אתה מזמין צרות.
  אני עדיין לא מבין מה ההגיון מאחורי המערב שלא נוקף אצבע כשבלוב הוא ידע להופיע ברגע הלא נכון. לא עדיף אם סאדם חוסין או קדעפי או אסאד בשלטון?
  דווקא עכשיו בנות הברית לא רוצים לאבד חילים על הקרקע. זה נראה כמו עוד ויאטנם.

  אהבתי

 28. מסכים, אורי.
  ארשה לעצמי לצטט את גיא בכור פעם נוספת מהטור של היום :
  "ככה זה כשצעירים:רואים את העולם בעיניים אידאליות,ואפילו מטופשות.אך כשמתבגרים , ויש אחריות , מבינים מי הטוב ומי הרע באמת."
  או יותר מדוייק מבינים מיהו ה the lesser evil באמת.

  אהבתי

 29. ממה שאני יודע, פצצת האטום תוכננה להיות מוטלת על ברלין אך הגרמנים נכנעו לפני שהפצצה הייתה מוכנה ולכן זה עבר לזירת יפן.

  לדעתי האישית לא היה צורך בהטלת הפצצות אטום. לארצות הברית הייתה שליטה אווירית מוחלטת. היו יכולים להחריב אותם מהאוויר. היפנים היו נכנעים בלי אבידות אמריקאיות (או מועטות) אבל כמובן שזה היה לוקח כנראה עוד כמה חודשים.

  כל התיאורים שנכתבו פה זו תעמולה אמריקאית להצדקת הטלת הפצצה (מיליון חיילים הרוגים ושטויות אחרות כשלא היה צורך בפלישה רגלית בכלל. עובדה שהם לא רצו לפלוש רגלית לברלין ונתנו לרוסים לעשות את זה). לדעתי הם פתחו דלת נוראית בהיסטוריה של האנושות תוך יצירת נשק שיכול במחי יד של משוגע אחד להחריב את העולם.

  גם איינשטיין הצטער בסופו של דבר על עזרתו בפרויקט פצצת האטום (המכתב המפורסם לרוזוולט).

  לדעתי, בסופו של דבר נשק כזה ייפול לידי פנאטים שיעשו בו שימוש ללא מורא ופחד מההשלכות, ודעא״ש הם מועמדים כאלה.

  אהבתי

 30. זאת אומרת שאתה סומך על טוב לבו של סטאלין שהיה מוותר על הפצצה אם גם ארה"ב הייתה מוותרת עליה (ומקריבה חיילים רבים מאוד לשם כך)?

  אהבתי

 31. ד ' . זהו אין סקאלה? הכל אותו דבר?
  למצילים שלך אסור "לאחל הצלחה לכל הצדדים(קומו-נאצים)"? (Opss I did it again!)
  אני אפילו לא אחפש טיעונים מפוצצים. לאמריקאים היה ברור שעניי עירך קודמים ולא אידאלים אמורפיים או הרצון של שמש העמים.

  לצערינו כשהShit hits the fan אנחנו צריכים אנשים כאילו.

  אהבתי

 32. גיא – מה זה ״עניי עירך קודמים״? הייתה לאמריקאים שליטה אווירית מוחלטת. הם היו יכולים להחריב עיר אחר עיר, להטיל מצור כלכלי טוטאלי על כל האיים (יפן, אז כמו היום, תלויים המון ביבוא) ועם מינימום של אבדות. בטח לא מאות אלפים כפי שהם מפיצים מאז.
  כל הטיעונים שלהם אחרי הטלת הפצצות זה צידוקים בדיעבד ותעמולה. גם לדעאש יש הסברים מנומקים מבחינתם לעריפת ראשים, צליבת אנשים ושריפתם. ורק לצורך השוואה, ארה״ב הטילה פצצת אטום על עיר אזרחית, זה מוות אכזרי מאוד עם נזק סביבתי אדיר חסר תקדים בהיסטוריה (ובוא לא נדבר על פצצות מימן ופצצות האטום החדישות יותר).
  אז בואו נפסיק להעלות את כל הצידוקים בעד צעד כזה כאילו שזה היה צעד הומניטארי….

  תמריץ – הטלת הפצצה ותוצאותיה הכניסה את סטאלין לפרנויה והכריחה אותו להשיג את הידע הזה בכל מחיר ובכך להיכנס למירוץ חימוש גרעיני. בדיוק כמו שאם איראן תשיג נשק כזה אז הרבה מדינות במזרח התיכון יוכרחו להיכנס למירוץ חימוש גרעיני (סעודיה ומצרים בטוח ואולי עוד).
  תוצאות ההפצצה האיומות ביפן גרמו למדעני הגרעין הקומוניסטים בפרויקט מנהטן להכיר בכך שצריך להעביר את הידע הזה לברה״מ כדי שיווצר מאזן אימה אחרת ארה״ב תוכל להשתלט על העולם בקלות.

  בכל מקרה, ייצור נשק כזה שעלול בעתיד להביא להשמדתנו תוך שעה הינו טעות וטיפשות היסטורית (גם איינשטיין הבין זאת. ואם הוא אז אני קטונתי).

  אהבתי

 33. תחשבו שכל ההישגים האדירים של האנושות, הטבע הנפלא וכל הכוכב המדהים הזה יכולים להימחק תוך שעה או פחות בגלל איזה משוגע אחד שיום אחד ילחץ על הכפתור ויגיד לעצמו ״תמות נפשי עם פלישתים״.

  האמריקאים בטח חשבו שבמקסימום הידע הזה יישאר אצלם או אצל הרוסים. הם לא חזו כמובן את נפילת ברה״מ והתפשטות הידע הגרעיני לכל מיני מדינות נחשלות כמו צפון קוריאה ואיראן….

  בגלל שאנו לא יכולים לחזות את העתיד אנו חייבים להיות סופר זהירים ושמרנים עם יכולות כאלה אדירות.

  אהבתי

 34. הנשק הגרעיני הוא בעל פוטנציאל אפוקליפטי אבל כשביבי עושה מאמץ הירואי לעצור התפשטותו במזה"ת, מטופשי השמאל קוראים לכך הסחת דעת מהאיום הקיומי האמיתי שהוא יוקר המחיה.

  אהבתי

 35. תמריץ, רחוק מהעין רחוק מהלב.
  האם סעודיה ומצרים נכנסות למרוץ חימוש גרעיני היום? לא. אפילו לא כשהן יודעות שאיראן בדרך לשם.
  אבל ביום שנקום כולנו לניסוי גרעיני איראני אז הן כן יתחילו. אולי עוד לפני זה…

  לא יודע מה סטאלין היה עושה, זה יקום מקביל.
  אבל הוא בטח לא היה נכנס לפרנויה כמו שהטלת הפצצה עצמה יצרה אצלו ושאר הבכירים בצדק. הם כבר ראו איך האמריקאים יאיימו עם נשק כזה על מוסקבה…

  זה הכל עניין של מספרים:
  1. הטילו פצצה – מכאן 100 אחוז סיכוי שסטאלין ישיג פצצה ומהר.
  2. לא יטילו פצצה – אולי 70 אחוז סיכוי שישיג. וגם אם כן זה לא יקרה מהר.

  זה שאתה לא קונה לא אומר שזה לא היה יכול לקרות.
  גם היום ביבי מבין שיש 100 אחוז סיכוי למירוץ חימוש גרעיני אם אירן משיגה פצצה. אם לא תשיג אז זה לא אומר שהיא או אחרים לא ישיגו בעתיד. אבל זה בטוח אומר שזה יקרה הרבה יותר מאוחר.

  אהבתי

 36. תמריץ, איפה הלייק לתגובות פה? במיוחד על המטופשים 🙂 . אני כבר כנראה לא אצביע לשמאל לעולם. הטבע הנפלא והכוכב הנפלא ישקמו את עצמם תוך 50K שנה.
  ד … אם הם היו מפציצים כל עיר ועיר היו יותר אבידות וזה היה עולה להם ביותר משאבים ואז בטח היית טוען שקראת מחקר שהפצצה האטומית כבר הייתה מוכנה ב1945 אבל מפני שטרומן היה טירון ופחד משיקולים פוליטיים הוא לא השתמש בה .. ולכן ברית המועצות כבשה בהמשך את כל גרמניה ויוגוסלביה ובגלל זה מכבי לא זכתה ב1977 בגביב בבלגראד.

  אהבתי

 37. אבל אם סטלין היה משיג לפני אמריקה זה היה אסון עצום. אף מקבל החלטות רציונלי לא יכול היה להימנע מלפתח הפצצה כשיודע שיריביו עלולים להקדימו. לכן מרגע שנודע על אפשריות הפצצה, פיתוחה היה בלתי נמנע.

  אהבתי

 38. אפשרויות מעניינות. בארה"ב מאוד מקובל הז'אנר הקאונטר פקטואלי. בישראל אין מספיק גיקים של היסטוריה בשביל זה.

  אהבתי

 39. אני מסכים איתך לגמרי בנושא הזה.
  בוז׳י עושה פה טעות גדולה מאוד, גם פוליטית.
  הרי אם ממש מחר הוא יהיה ראש ממשלה אז הוא יצעק שזה הסכם לא טוב.

  הוא חייב להציע באופן יזום שהוא מוכן לצאת לנאום בוושינגטון עם ביבי.
  ככה זה win-win מבחינתו. אם ביבי יסכים אז הוא ייראה ממלכתי, יקבל ניקוד על הטיקט הביטחוני והמדיני וגם יעזור לעצור בפועל את הגרעין האיראני וגם יזכה לפוטו-אופ יפה שם.
  אם ביבי ידחה את הבזמנה שלו אז ביבי ייחשף כעסקן פוליטי ושכל הנאום הזה הינו בלוף פוליטי שנועד לצרכי בחירות בלבד.

  אותו הדבר מצידו של ביבי. הזמנה שלו לבוז׳י להצטרף היא win-win מבחינתו. אם בוז׳י יסכים אז הוא ייראה ממלכתי וכזה שבאמת שם את הפוליטיקה בצד בצומת היסטורית זו וכזה ששם את המחלוקות הפוליטיות בצד בזמן כזה.
  אם בוז׳י יסרב אז בוז׳י יפסיד המון נקודות, גם בתוך המחנה שלו.

  אהבתי

 40. זה נשמע לי רעיון מצוין אבל מבחינת בוז'י יהיה סיבוב פרסה אחרי שתקף את ביבי על דרדור היחסים. הבנתי שאהוד יערי הציע כך אתמול.

  אהבתי

 41. תמריץ, ברה״מ לא הייתה מסוגלת לבנות פצצה כזו לבדה. היא הייתה מרוששת כלכלית בגלל המלחמה. לפרויקט מנהטן היו עלויות עצומות. רק ארה״ב יכלה להרשות לעצמה כאלה עלויות כיוון שהיא לא נפגעה כלל פיזית במלחמה.

  גם כל המדענים עם הידע הרלבנטי היו בארה״ב.

  אהבתי

 42. כתבתי על זה בבלוג אחר עוד לפני ההצעה של אהוד יערי….
  בוז׳י מתגלה כפוליטיקאי גרוע בקנה המידה הארצי. במקום להכניס את ביבי למלכודות פוליטיות כאלה הוא משחק איתו בסרטונים מצחיקים…. טיפש

  אהבתי

 43. בסוף הסובייטים פיתחו.. וגם הנאצים עלולים היו לפתח. בכל אופן בעולם שבו לא כל המדינות הן דמוקרטיות, סובלניות ונחמדות, פיתוח נשק גרעיני נראה בלתי נמנע גם מצד המדינות הדמוקרטיות כי תמיד יחששו שמדינות האויב יקדימו אותן. מלבד זאת ישראל למשל תעשה נכון כשתשתמש בנשק גרעיני גם אם האויב יעמוד בשערי תל אביב אף כשהוא מחזיק רק בנשק קונבנציונלי.

  אהבתי

 44. בגרמניה הייתה טכנוגליה של פיתוח טילים בליסטים. האמריקאים והסובייטים התחרו מי יגיע ראשון למהנדסים. ברה״מ אולי הייתה מרוששת אבל שמה אדם בחלל לפני ארה"ב.

  אהבתי

 45. לא יודע אם אנו צריכים להשתמש בזה בפועל אם חס וחלילה נגיע לזה. זו פעולה שאנו לא נדע את השלכותיה.
  מה שבטוח הוא שאני מקווה שאנו הפצנו לכל האויבים שלנו שאם אנחנו נושמד אז יחד איתנו יוחרבו כל הערים הגדולות – קהיר, דמשק, עמאן, ביירות, בגדד ומנה מיוחדת לאיראן…

  אהבתי

 46. תמיד אני תוהה האם ברגע האמת יהיה לישראל מנהיג שיהיה מוכן להחריב ערים שלמות על מיליוני גברים, נשים וטף. ואם לא, ואם האויב יקלוט שלא, האם דווקא זה לא מקרבנו לסיטואציה האיומה שבה נידרש לברירת שמשון.

  אהבתי

 47. גיא, האירוניה היא שמרוץ החימוש בחלל היה לבסוף אחד הגורמים העיקריים לנפילת ברה״מ…
  הם התחילו את המהלך שבסוף הביא לנפילתם.
  בנוסף, הם הכריחו לאמריקאים להיכנס למירוץ ובכך האמריקאים הראו לבסוף את העליונות הטכנולוגית שלהם על פני הסובייטים והיה לזה גם השפעות מאוד חיוביות לכלכלה האמריקאית ולמדע המערבי.

  אהבתי

 48. ההסכם המצטייר בתקשורת עם איראן הוא ממש נוראי (במידה שמה שפורסם הוא אמת). אם זה אכן מה שייחתם אז אובמה באמת הולך להיזכר כנשיא עם מדיניות החוץ הכי גרועה מזה עשרות שנים. בטח ובטח בכל הקשור למזרח התיכון.

  אהבתי

 49. ב67 ישראל הרכיבה בחופזה 2 פצצות אטום ערב מלחמת ששת הימים, כל מספרות האגדות. הכור האטומי בדימונה הפך פעיל שנים ספורות קודם לכן. מדוע אם כך אירן באמצעים טכנולוגים מתקדמים ב 50 שנה איננה יכולה ליצר פצצת אטום כבר שנים? אני נוטה להאמין שיש לה.
  לגרמנים היה פתוח אטומי בשלב פרימיטיבי ביותר. מה שלרוסים היה ניגנב מהאמריקאים.
  ביבי איננו במצב של WIN WIN, הוא נתון תחת ביקורת והדמוקרטים מוכשרים מאד בלהשפיע על דעת הקהל כשזה קשור בהכפשות. הסכוי שלו לצבור נקודות מהנאום הוא קטן ביותר. הוא נואם כי הוא מאמין שעליו לעשות ככל יכולתו למנוע אטום אירני. הפרסום האחרון של אלגאזירה שגם המוסד טוען שאירן אינה מפתחת אטום בהחלט יכול להיות הישר ממטבחי הבית הלבן.
  ביבי הימר ב 4 השנים האחרונות על הרפובליקנים וההימור שלו נראה הימור ארוך טווח מצויין. יש לא מעט גזענים שונאי יהודים בין הרפובליקנים אבל העתיד שייך לרפובליקנים. כעת דעת הקהל האמריקאית מתנגדת לכניסה קרקעית לשום מקום ברחבי העולם, אבל בהדרגה האיסלם יתפשט ללוב לים התיכון ולאירופה, דעש יאיים על ערב הסעודית ועל ירדן וטורקיה תצטרך עזרה ולא תוכל להיות ניטרלית. אז כבר יהיה צורך בצבא מאוחד אירופאי גדול ברשות שילטון רפובליקני של קונגרס ונשיא עם רוב. ישראל תהיה שחקן איזורי חשוב ויזכרו לביבי וישראל את התמיכה הפוליטית.
  לגבי עניי עירך קודמים. במלחמת העולם השניה אחרי מליוני הרוגים ערך חיי אדם היה נמוך. הרגו דרך קבע אלפים רבים של אזרחים בהפצצה לילית אחת. עשרות אלפים אפילו מאות אלפים של רוסים הורעבו למוות בשלג, במחנות ריכוז. גם לא כל כך בטוח שהיה ברור מה יהיו התוצאות של הפצצה וכמה הרוגים יהיו.
  היו הצעות להמשיך ולהשתמש בפצצה בסין בגבול קוריאה בצורה שגרתית. אגב פצצת אטום זה לא דבר כל כך נורא. ביפן לא הפציצו את הירושימה ונגאסקי כדי לקבל אפקט טוב יותר ואלו היו ערים בנויות עץ עם רכוז אוכלוסיה גבוה. מי שהיה בבנין בטון סגור או במרתף יצא בחיים. רוב ההרוגים נשרפו מגל החום המהיר בטווח של כ 800 מטר מהמרכז. לרוסים יש תסריט של מלחמה אטומית בין ישראל לאירן על פיו ישראל יוצאת בשן ועיין אך מתגברת. אירן חוזרת לתקופת האבן. יש אתר שניתן להכניס לו את עוצמת פצצת האטום ואת המפה של כל מקום בכדור הארץ ולראות את טווח הנזקים וזה לא נורא כל כך.

  http://googlemapsmania.blogspot.hk/2012/02/nuke-that-google-map.html

  אהבתי

 50. אורי, למה אתה חושב שהרפובליקאים הם הימור עדיף לטווח הארוך?
  במידה ויהיה איום אמיתי וקונקרטי על המערב וארה״ב אז ממשל דמוקרטי לא יעשה כלום?? דווקא רוזבלט מהמפלגה הדמוקרטית היה זה שהכריז מלחמה על יפן וגרמניה. דווקא הרפובליקאים מאמינים בהתכנסות פנימה.

  ואם הנשיא/ה הבא יהיה דמוקרטי אז זה אומר 12 שנים של עויינות בין ראש ממשלת ישראל לנשיא אמריקאי. זה טוב?
  רוב גדול מאוד של היהודים מצביעים לדמוקרטים. האם התרחקות פוליטית כזו בינינו ליהודים האמריקאים מיטיבה איתנו ??
  תחשוב על כל אלה….
  אנחנו צריכים להיות מיודדים עם כל הנשיאים, משתי המפלגות.
  בוא לא נשכח את ג׳ורג׳ בוש האב (הרפובליקאי) ו״אהבתו״ הגדולה לישראל… יחד עם חברו ג׳יימס בייקר…

  אהבתי

 51. כל נשיא מחפש לתקן את הנזקים שעשה קודמו. מן הסתם הנשיא או הנשיאה הבאים ישימו במקום גבוה את תיקון היחסים עם ישראל. הרפובליקנים אינם נראים כרגע העתיד של אמריקה בשל שיעור ההגירה ההיספני.

  אהבתי

 52. אורי, קשה להאמין שמדינה של 20 אלף קמ"ר תנצח מדינת ענק כמו אירן בעימות גרעיני אלא אם יש אינסוף טילי חץ 3 אפקטיביים לחלוטין.

  אהבתי

 53. אני מסכים. גם לי לא נראה סביר שאנו נשקוד מלחמה כזו עם איראן. פצצה גרעינית אחת גדולה עד תל אביב תהפוך חצי מדינה ללא ניתנת ליישוב. שתיים כאלה וכל הארץ הלכה.
  על איראן נצטרך להפיל לפחות כמה עשרות פצצות מימן כדי ששטח גדול שם לא יהיה ניתן ליישוב.

  אהבתי

 54. ד, פעם שוחחתי עם אדם חכם בעל דעות מקוריות, שאמר לי שאנחנו צריכים את השטחים כדי שיהיה לנו מקום לרכז בו יהודים מבלי חשש להתקפה גרעינית, כי האיראנים לא ילכו לחסל את הפלסטינים שם. זה נימוק מאוד מעניין נגד החזרת השטחים, אם כי אולי אפשר להסתפק באזור ירושלים רבתי.

  אהבתי

 55. חחחחחח
  אחד הטיעונים המצחיקים ששמעתי.
  אתה באמת חושב שהאיראנים ייתנו ל-2 מיליון או אפילו 4 מיליון פלסטינים להפריע להם מלחסל את ה״שטן הקטן״?!?!?
  ערך חיי אדם אצל המוסלמים תמיד היה שווה קרוב לאפס.

  איך שאמר לי מישהו, המוסלמים נלחמים אחד בשני מאז היום השני להיוולדות האיסלאם. אז מה זה כבר עוד כמה מיליונים בראי ההיסטוריה…

  אני בכלל חושב שהמטרה העיקרית שלהם זה לא להפיל פצצה על ישראל. זה יותר בשביל לתת חסינות למשטר שלהם מפני אויב חיצוני והעלאת המעמד שלהם בעולם הערבי.

  האיראנים הרי לא נלחמים בנו ישירות, הם משתמשים בחיזבאללה וסוריה נגדנו. אתה חושב שאכפת להם אם כמה עשרות אלפי לבנונים ימותו בתמורה לאלפי הרוגים אצליו? או אפילו מספרים הרבה יותר גבוהים מזה?
  מבחינתם זה מחיר קטן בהשוואה לתמורה.

  אהבתי

 56. הפלסטינים תמיד נחשבו לנחותים מאוד בקרב שאר המדינות האיסלאמיות. הם לא עם. סתם מין ערב רב של חמולות.
  מבחינת האירנים זה יהיה כמו להרוג עוד כמה ג׳וקים על הדרך…

  אהבתי

 57. הזכרת לי ציטוט שקראתי אצל גיא בכור, לקוח מאחד מהלוחמים בשם הנצרות בימי הביניים שפקודיו שאלו אותו איך יוכלו לערוך טבח ללא הבחנה בעיר מסוימת, הרי יש שם גם נוצרים נאמנים. הוא השיב להם:"הרגו את כולם. אלוהים יידע לקחת את אלו ששלו".

  אהבתי

 58. על פי גיא בכור אמש יש בסקרים של גלופ עליה באהדה של הרפובליקנים לישראל. יש גם תזוזה של היהודים לבחור ברפובליקנים מתוך אכזבה מאובמה. אובמה החליט למשוך ידים ממעורבות אמריקאית מחוץ לגבולות אמריקה וזה לא משהו אישי נגד היהודים. הרפובליקנים יזכרו מי היה בני ברית בעת צרתם. זה אופיני לשמרנים.
  המשבר הכלכלי מונע מארה"ב לבזב כספים להיות שוטר עולמי. היצור בארה"ב נחלש בקצב גדול, כשיצור נחלש יש אבטלה. התפשטות האיסלם בסופו של דבר תחייב את האירופאים והאמריקאים לפעול. זו רק שאלה של זמן. כשהרפובליקנים יגיעו לשלטון הם ישנו את השיטה ותהיה להם שליטה בשני הבתים.
  לגבי ההספנים. כאמור אנשים נוטים להצביע לא למדיניות שטובה להם אלא לעקרונות שהם מביעים, ולא תמיד העקרונות שהם מביעים הם אלו שהם חיים על פיהם. בבחירות האחרונות לקונגרס היתה הפגנה מוחצת של עוינות לדמוקרטים ואם קלינטון תעמוד שנית לבחירות תהיה הסתיגות מאופיה.אובמה נבחר ליצג את הרפובליקנים ולא קלינטון היות והיא מצטיירת כקרה ומתנשא. זה מתאים למארקל וגרמניה לא לאופי האמריקאי.

  אהבתי

 59. . "הרפובליקנים יזכרו מי היו בני ברית בעת צרתם. [זה אופיני לשמרנים]".
  קצר , קולע ומדוייק.
  חלק מהבעייה בטוקבקטים הוא שיש נטייה להגיב יותר על מה שלא מסכימים מאשר לאשר עם מה שמסכימים. זה עלול לייצר מצב שווא של אי הסכמה גדולה יותר מאשר במציאות.

  תמריץ ,
  שים לב …..
  "לגבי ההספנים. כאמור אנשים נוטים להצביע לא למדיניות שטובה להם אלא לעקרונות שהם מביעים, ולא תמיד העקרונות שהם מביעים הם אלו שהם חיים על פיהם. "

  אני חושב שאתה יכול להוסיף חלון פופ-אפ סטייל בלוגי משקיעי ערך עם הכפתור האדום בלבד ומעליו הכתובית.
  "זהירות ! כל מה שתאמר ישמש כנגדך. נקודה."

  אורי עושה זאת יפה בסגנון הנונשאלאנט הבריטי הונג-קונג סטייל.
  אני עושה זאת בסגנון ישרא-לבנטיני יותר גס של In your face! 🙂

  אהבתי

 60. על פי כל הסקרים בקרב ההיספנים יש רוב גדול לדמוקרטים. גיא, באמת איני חושב שזה עניין של אינטרס אישי בעיקרו אלא סלידה ממפלגה שנתפסת כמפלגתו של האדם הלבן.

  אהבתי

 61. אמת, אני לא מספיק בקיא בנושא.
  שאלה שמעניינת היא האם המהגרים ברובם מאסו במשטרים סוציאליסטים של דרום אמריקה ( איזה שלטון יש במקסיקו?) ורוצים לאמץ את החלום האמריקאי או שכמו המהגרים לאירופה רוצים להינות מהטוב והשגשוג מבלי לשנות השקפת עולם?

  אהבתי

 62. מה הכוונה שהרפובליקאים יזכרו מי היו בני בריתם בשעת צרה?
  מתי הם או ארה״ב היו בצרה כל כך גדולה שלא יכלו להסתדר בלי ישראל של ביבי???

  משפט שלא אומר כלום. האם הדמוקרטים יזרקו אותנו לכלבים בשעת צרה? ברור שלא.
  הרי הרבה יותר יהודים מצביעים לדמוקרטים. וגם להם יש מחוייבות גדולה לישראל.

  ובואו לא נהיה תמימים. כל נשיא פועל לטובת האינטרסים של ארה״ב לפי שיקול דעתו.
  שכחתם את ג׳ורג׳ בוש האב הרפובליקאי?
  גם ג׳ורג׳ בוש הבן הכריח אותנו ואת הרשות שהחמאס ישתתף בבחירות בעזה וראינו מה יצא מזה.
  הוא עשה מה שהוא חשב לנכון מבלי להתחשב בנו יותר מדי…

  אתם באמת חושבים שביל קלינטון היה נשיא פחות אוהד לישראל מאשר הרפובליקאים לפניו? גם יותר מהרפובליקאי שבא אחריו.

  אהבתי

 63. במקסיקו אין ממש סוציאליזם נוסח ונצואלה. הממשלה אמנם שולטת בחברות של משאבים טבעיים.
  ההיספנים וערכיהם זה נושא מעניין. השמרנים תמיד חשבו שישבו את לבם עם ערכי משפחה שמרניים ואדיקות דתית, אבל סקרים בקרבם מגלים שאינם שמרנים במיוחד. זה מזכיר לי שראיתי היום בסקר בעיתון הארץ שהרבה ערבים מתלבטים אם להצביע למרצ. לכאורה מה למרצ ולערכים של חברה שמרנית כמו החברה הערבית? אבל אנשים מצביעים למפלגה שמצטיירת כידידותית יותר לשבט שלהם.

  אהבתי

 64. ד' , הביקורת שלך בכיוון הנכון בעיקר ה "בואו לא נהיה תמימים.".
  אבל כמו שחבר שלך גיא בכור ציין בפוסט האחרון … מתחת לפני השטח
  יש את אותו אתוס מכונן בבסיס השקעת העולם.

  אהבתי

 65. השקפת – לא השקעה …מצטער כנראה פליטה פרוידאנית.

  תודה תמריץ. כנראה כמו ההצבעה המוסלמית לשמאל באירופה. זה מעגל אכזר.

  אהבתי

 66. מבחינת הרפובליקנים העולם הוא "אנחנו" מול "הם", ורוב הרפובליקנים מונים אותנו חזק בצד של "אנחנו". מבחינת הדמוקרטים העולם יותר מורכב. רבים מהדמוקרטים חושבים מן הסתם כמו הרפובליקנים, רק רוצים קצת יותר רווחה ובריאות ומיסוי לעשירים. אבל האליטה הליברלית האקדמית שהשפעתה אצל הדמוקרטים לא מבוטלת, וכן קבוצות מיעוט שמנוכרות לחלוטין ל"אנחנו" האמריקני, לא רואות את העולם בצבעים כאלו. ואולי להיפך – רואות אותו כמאבק של מדכאים מול מנושלים, ואנחנו במדכאים.

  אהבתי

 67. גיא, שמעתי שמישל וולבק מיקד את ספרו האחרון בפרדוקס של ההצבעה המוסלמית לשמאל, וניבא שאת מקומה תחליף הצבעה לאחים המוסלמים בגרסתם הצרפתית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: