האם ישראל תעקוף את צרפת?

גיא בכור חגג לאחרונה את ההישג המדהים של הכלכלה הישראלית – הגעה ליחס תוצר לנפש שעומד על 40,000 דולר. הישג מעורר התפעלות, שיש איתו רק בעיה אחת – הוא לא קרה. התמ"ג של ישראל עומד בערך על 1.1 טריליון ש"ח ומספר תושביה 8.2 מיליון. פעולת חילוק פשוטה מגלה שהתמ"ג לנפש הוא 134 אלף ש"ח.  40 אלף דולר הם יותר מ-150 אלף ש"ח. אנחנו עוד לא שם. גם אם עושים תיקון לשווי הדולר האמריקני כך שישקף את יוקר המחיה, ספק אם הדבר משפר את המצב כי ישראל נחשבת מדינה יקרה.

אבל זו התמקדות בטפל – ישראל לא הגיעה לתמ"ג לנפש של 40 אלף דולר עדיין, אך היא בדרך לשם ובצמיחה מתמשכת לעומת מדינות המערב האחרות. ולגיא בכור יש בכל מקרה אילן גבוה להיתלות בו – הוא הסתמך על נתוני האקונומיסט. מה שכן, הישג גדול אחר נמצא ממש בדרך אלינו – האירו מידרדר מדי יום, ובקרוב מאוד ייתכן שיגיע לאזור ה-4.18 4.3 ש"ח לאירו. אם יגיע לשם תהיה לכך משמעות היסטורית. התמ"ג של צרפת עומד על 2.1 טריליון אירו ומספר תושביה 66 מיליון. כלומר התמ"ג לנפש הוא 31  32 אלף אירו לנפש. בשער של 4.18 4.3 ש"ח לאירו, 134 אלף ש"ח הם יותר מ-31 32 אלף אירו. ישראל נעשית מדינה עשירה יותר מצרפת! יש לנו הרבה מה ללמוד מצרפת – מדינה עם תשתיות תחבורה ציבורית מצוינות ועם שבוע עבודה קצר, ונתונים חשבונאיים רחוקים מלהיות חזות הכול, אבל משהו הם אומרים.

דבר זה שופך אור חדש על העלייה הגדולה מצרפת שלאחרונה שומעים עליה כל כך הרבה. הטרור המוסלמי שמכה בצרפת והאווירה האנטישמית ברחובות מביאים את העולים אלינו, וכך מתממשת המטרה הראשונה במעלה של הציונות – מתן מקלט ליהודי העולם. אבל יש עוד סיבה לכך שהם באים – ישראל בצמיחה כלכלית וצרפת, כחלק מגוש האירו, בקיפאון.  מעמדה הכלכלי של ישראל בעולם הוא במפנה היסטורי.

12 תגובות על ״האם ישראל תעקוף את צרפת?״

 1. תגובה נקלטה רק בנסיון שלישית. כנראה שיש סינון של לינקים מאתרים מסוימים

  היורו קונה יותר בצרפת מאשר בישראל. גם אם היורו ירד ב 20 אחוז כפי שחוזים בסטנלי מורגן זה לא יעשה את האזרח הישראלי עשיר יותר אלא רק על הנייר כפי שמציג בכור.

  אהבתי

 2. אורי , המגמה חשובה , אני בטוח שלפני 30 שנה כשהחלה תוכנית הייצוב
  אפילו האופטימים שבין האופטימיסטים לא היו מאמינים שנגיע למצב המתואר על הנייר כעבור 30 שנה וזה בלי בכלל להזכיר שגם הרצל ודרייפוס היו חותמים על המצב בלי להניד עפעף.

  אהבתי

 3. אורי, ב-2014 צרפת וישראל נחשבו בעלות יוקר מחיה זהה. ייתכן שמאז בשל שחיקת האירו צרפת נעשתה קצת יותר זולה אך ההבדל לא גדול. תעשה בדיקה באתר numbeo להשוות פריז ותל אביב ותראה. יש בצרפת כל כך הרבה מיסוי שקשה לשמור שם על יוקר מחיה נמוך. הביקורת האחרת היא אולי ששירותי הממשלה טובים יותר (פרט כמובן לחוסר יכולתה לספק תחושת ביטחון לאזרחים יהודים).

  אהבתי

 4. האירו כבר עומד על 4.33, והגענו לנקודת התיקו.. מאתרי השוואות מחירים באינטרנט לא נראה שצרפת יותר זולה מישראל, כך שגם מבחינת יוקר המחיה אין הבדל.

  אהבתי

 5. Carrefour כשאני מתבונן במחירים בקארפור של צרפת שזו רשת זולה ואיכותית אני מקבל רושם שהמחירים זולים מישראל

  אהבתי

 6. חזרתי לפוסט היום כדי לבדוק שוב את המספרים ולראות האם לאור שער השפל של האירו עקפנו את צרפת, ויש ליאיר סיבה נוספת לחגוג מלבד המשכנתא הצונחת. אבל התברר שפספסתי בפעולת חילוק פשוטה – 2.1 טריליון חלקי 66 מיליון זה 32 אלף, לא 31 אלף.
  בקיצור, צריך להתאזר בסבלנות עד שעוקפים את צרפת. וזה עוד בלי לציין שמאז הפוסט פרסמה נתון יפה על תוצר ברבעון רביעי של 2014. אבל עם הנצח לא פוחד מדרך ארוכה כמו שאומרים בחוגי המתנחלים.

  אהבתי

 7. לאור שער החליפין הנמוך של האירו ומהנתונים האחרונים של הלמ"ס נראה שעקפנו את צרפת, וגם את ניו זילנד ויפן.

  אהבתי

 8. ואני עבדתי בשנים האחרונות הרבה פחות שעות ( וגם כשעברתי, אפעס , התוצר לא היה משהו לכתוב עליו הביתה) כך שכנראה אפילו הפיריון שלנו עלה
  בנתונים האחרונים של הלמ"ס.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: