הדלים יירשו את הארץ

בפוסט הקודם התייחסתי לנושא אי השוויון הכלכלי בזמננו, ולאופן שבו הוא מתחבר לשאלות של חסכון וצריכה. בפוסט הזה אני רוצה להתבונן בנושא אי השוויון מפרספקטיבה עמוקה בהרבה ולחזור דורות רבים לאחור.

לבני אדם יש הרבה צרכים, תקפים בזמננו כפי שהיו תקפים בזמנים עברו – מזון, מחסה, טריטוריה, רצון בפרטנר רומנטי ומיני, השגת מעמד גבוה בחברה. מאז שהגה צ'רלס דארווין את תיאוריית האבולוציה במאה ה-19, יש לנו דרך בהירה להסביר את מקור הצרכים האלו. מי שהיה בעל הצרכים האלו ומימש אותם במרוצת הדורות הצליח להעמיד צאצאים שורדים שנשאו בגנים שלהם את הצורך ואת היכולת לממשו. מי שלא היה להוט לממש צרכים אלו, או שלא הייתה לו את היכולת לכך, פשוט נכחד. אי שוויון ביכולת לממש את הצרכים הבסיסיים כגון מזון, ביטחון פיזי והשגת בן זוג מהמין השני הפך אפוא במהרה לאי שוויון במספר הצאצאים השורדים. העשירים והחזקים הולידו הרבה צאצאים ששרדו, העניים והחלשים הלכו ונכחדו. דוגמה מרשימה מצאתי במחקר שטען כי באזורי מזרח אסיה, 8% מבני האדם הם צאצאים ישירים של ג'נג'יס חאן. 8% מהאנשים באזור גיאוגרפי עצום הם צאצאים של אדם שחי לפני פחות מ-800 שנה! זו אבולוציה מהירה. כיצד הגיע ג'נג'יס חאן להישג דמוגרפי כזה? הוא הנהיג אי שוויון קיצוני, שבו הוא היה זה שבמעלה הפירמידה. ציטוט המיוחס לו משקף זאת בצורה שלא משתמעת לשתי פנים:

העונג הגדול ביותר לגבר הוא להביס את אויביו, להביאם לפניו, לקחת מהם את כל רכושם, לראות את אהוביהם בוכים, לרכוב על סוסיהם ולהחזיק בנשיהם ובבנותיהם בזרועותיו.

גם במקומות שג'נג'יס חאן לא הנהיג בהם אי שוויון כה אכזרי, המציאות הייתה עדיין אכזרית למדי. למשל, גרג קלארק שחקר את אנגליה במאה ה-17, עומד על כך ששם הולידו העשירים הרבה יותר צאצאים שורדים מאשר העניים.

משמעותו האבולוציונית של אי השוויון נעוצה אם כך בתוצאה אחת – בכך שהוא גורם לאלו שבמעלה הפירמידה להעמיד יותר צאצאים שורדים מאלו שבתחתיתה.   אם רכוש היה גורם לבני האדם שחיו במרוצת ההיסטוריה לעשות פחות ילדים, האנושות הייתה מתפתחת כך שהייתה סולדת מרכוש ולא חומדת אותו, ואלו שהיו מושאי הקנאה ובמעמד הגבוה ביותר היו אלו שהצליחו להיפטר מרכושם כליל.

הדבר המוזר הוא כמובן העובדה שאנו חיים בעידן ההפוך הזה שבו הרכוש הופך למפגע אבולוציוני . חסרי הרכוש הם המולידים צאצאים שורדים בזמננו, העתיד הדמוגרפי של האנושות הוא באפריקה, וגם בארצנו חרדים וערבים מוזכרים הן בהקשר לילודה הגבוהה בקרבם והן בהקשר לעוני שהם שרויים בו.   למי שסולד מחומרנות, למי ששנתו נודדת מחרדת אי השוויון ובפרט למי שמוטרד משני הדברים כאחד, זו בשורה טובה מאין כמוה. האנושות מתפתחת כך שהיא תתעב את הרכוש, ואלו שלא שווים כלום ייחשבו לשווים ביותר. הדלים יירשו את הארץ.

51 תגובות על ״הדלים יירשו את הארץ״

 1. אולי זה משום שהמערב פיתח והפיץ את הרפואה המודרנית ביחד עם ערכים הומנאיים מודרניסטים. אכן ייתכן שמוקדם מידי לקבוע , כמו באשר למהפיכה הצרפתית אם התהליך הזה הצליח. זה מזכיר קצת את סיפור מגדל בבל – התערבות בוטה וניסיון להתקרב ליכולות הבורא שעלולה לביא לחורבן בלבול והרס
  התרבות הקיימת.

  אהבתי

 2. אני מסכים שמוקדם לדעת. הרי בשלב מסוים התהליך יכול לחסל את הצלחות הרפואה המודרנית שהפכו אותו לאפשרי.

  אהבתי

 3. טוב , אז בנוסף לניאו-קיינסאיני אפשר לסווג אותך גם כניאו-מלתוסיאני 🙂

  נתקלתי אתמול בראיון הזה על MMT.

  אהבתי

 4. תמריץ , יש מונח מעניין שהוא משתמש בו (בסביבות הדקה ה9) discorporate welfare …. ייצור האג"ח ההמשלתי הוא כמו תוכנית חסכון לשוק הפרטי שיוצרת בטחון ויותר חשוב [אמון] בהכנסה בטוחה בעתיד. הפירוש של discorporate welfare הוא למעשה מדיניות רווחה [חוץ גופית].

  האמון הזה במשהו וירטואלי(שוב מיתוס במובן סיפור) יוצר מעגל קסמים ואמונה שמגשימה את עצמה ובסופו של דבר יוצר עושר.

  מה שהMMT טוענת להבנתי בהנחות המוצא שתחת הנחות מסויימות
  By printing money governments can create wealth

  כלומר , אם הייצוג (כסף) אמין אנשים יאכלו אותו.
  הנה אנקדוטה של טובע האימרה שהמפה אינה הטרטוריה שמציגה את הנטייה של אנשים להתבלבל בינהן ולמעשה לנצל לטובה את הבלבול הנ"ל.

  One day, Korzybski was giving a lecture to a group of students, and he interrupted the lesson suddenly in order to retrieve a packet of biscuits, wrapped in white paper, from his briefcase. He muttered that he just had to eat something, and he asked the students on the seats in the front row if they would also like a biscuit. A few students took a biscuit. "Nice biscuit, don't you think," said Korzybski, while he took a second one. The students were chewing vigorously. Then he tore the white paper from the biscuits, in order to reveal the original packaging. On it was a big picture of a dog's head and the words "Dog Cookies." The students looked at the package, and were shocked. Two of them wanted to vomit, put their hands in front of their mouths, and ran out of the lecture hall to the toilet. "You see," Korzybski remarked,

  "I have just demonstrated that people don't just eat food, but also words, and that the taste of the former is often outdone by the taste of the latter."

  אהבתי

 5. אדם חכם אבל לא הייתי רוצה להיות סטודנט שלו.. עכשיו אני מבין למה יש בי רתיעה אינסטנקטיבית מלהיענות להצעות לשיתוף במזון.

  ההגדרה של רווחה לשוק הפרטי היא מוצלחת מאוד. בארץ מגדילים עשות ומנפיקים אג"ח ייעודיות לקרנות הפנסיה יקרות מאוד. נוצר חוסר הבנה בשל הטעות במיפוי שהדבר יוצר. הדבר יכול היה להיות מוצג כתשלומי רווחה שהקצבתם לא שונה בהרבה ממתן קצבאות זקנה (אם כי קצבאות יותר פרוגרסיביות). במקום זאת מציגים זאת כריבית, ואז באים ורואים שהריבית הממשלתית גבוהה ומדברים בה סרה ואומרים שהיא אויב תקציב המדינה ומונעת הקצבה של דברים חשובים יותר ואוי ואבוי לנו אם תגדל. האם מישהו היה מעז להביע סלידה כזו ממתן קצבאות זקנה או סיוע לקשישים בכל דרך אחרת.

  אהבתי

 6. בעניין העוגיות לכלבים-זו לא שאלה של טעם כי אין סיבה שעוגיות לכלבין לא תהינה טעימיות. זו שאלה של בריאות. אוכל לכלבים לא עומד בסטנדרטים. באותה מידה אנחנו לא אוכלים מפחי זבל של אחרים או לא אוכלים חתולים וכלבים.
  מדוע השקעה באג"ח היא אמונה במשהו וירטואלי? אתה משתמש בוירטואלי כאילו משהו לא ממשי או לא אמיתי. האם אתה וירטואלי? אני מדבר אתך בעזרת כלי אבל אתה דמיוני. אם אני קונה אג"ח וערכו עולה ואני מקבל ביטחון שי שלי הכנסה בטוחה מהמדינה מה לא אמיצי פה? הרווח? הבטחון? המדינה?
  בעניין הדלים ירשו את הארץ: במאה ה 17 כשהיתה תמותה גדולה מאד של ילדים עד גיל 7 אוכל ונקיון שיחקו תפקיד והם היו למתי מעט עשירים. כיום כמעט כולם מעבר לסף. לכולם יש די אוכל ודי תנאי תברואה. הדרישה של הטבע לקיים הרבה ילדים נבעה מסכויי ההצלחה המעטים.
  אלו שיש להם מעט ילדים זה מעמד הביניים. הצטמצמות האוכלוסיה תקטין את מספר הגאונים והממציאים ולכל היותר ההתפתחות תתעקב. האפריקנים שיתרבו כמו שפנים ימותו מרעב כי לא יהיה מי שיממן בליוני אנשים בלי יכולת לפרנס את עצמם. לכל היותר הפער בין העשירים לעניים יגדל.
  "אם רכוש היה גורם לבני האדם שחיו במרוצת ההיסטוריה לעשות פחות ילדים, האנושות הייתה מתפתחת כך שהייתה סולדת מרכוש ולא חומדת אותו" ניתן להבין מהמשפט הזה שלהביא לעולם ילדים זה השג והצלחה ואי הבאת ילדים זה כישלון גדול. אתה אומר שאנשים בעלי רכוש היו נעלמים מחוסר ילדים ואנשים אוהבי ילדים היו מתרבים אבל זה לא צבע שיער או עיניים, זה לא גנטי. לא כל הילדים של בעלי משפחות מרובות רוצים הרבה ילדים בעצמם. למעשה ההפך הוא הנכון.
  בכל מקרה אם אתה צודק אז מעמד הביניים יעלם וישארו רק כאלו שלא מסוגלים לכלכל את עצמם. אם זה יקרה בקצב מהיר אז לא יוכלו להיות מספיק אנשים בעלי השכלה לתחזק את הקיים. לא יהיה מי שידע לבנות אלא אם כן המחשבים יספיקו להגיע בזמן ולהציל אותנו.
  העניין הזה של נבואה שמגשימה את עצמה מוגזם.

  אהבתי

 7. כן , מצד שני אפשר לומר שמורה כזה צורב את התודעה לתלמידיו. רוב המרצים שאני נתקלתי בהם באקדמיה היו מונוטונים ומשעממים ולא נראה לי שהיה אפכת להם כל כך מהאוכל למחשבה שהם סיפקו לסטודנטים שלהם.

  אני יודע שאני קצת חופר עם [המפה היא לא הטרטוריה] אבל כשנתקלתי בבלוג שלך ובתיאורים של הMMT ( תחילה לא ידעתי אפילו את שמה) נזכרתי באימרה
  ובמשמעויותיה. החפירה שלי היא למעשה תהליך נפילת האסימונים אצלי ולכן אני חוזר על עצמי קצת.

  התיאור שלך של האג"ח היועדיות בדיוק מדבר על טעיות במיפוי , בהנחות מוצא מקדימות של הציבור שהוא אינו ער להם ומשחק במילים\אריזות שיש לבצע לטובת הציבור עצמו.

  אהבתי

 8. היי אורי ,
  אני לא גסטרונום גדול אבל לספר את הסיפור רק שאוכלים את הכלב( נעזוב שנייה את ענייני הכשרות) בסנדויץ במקום עוף. התוצאה תהיה זהה מבחינה בריאותית כנראה אבל המסקנות לגבי מוסכמות יהיו זהות.

  vir·tu·al
  ———————————————————————–
  almost or nearly as described, but not completely or according to strict definition.
  ———————————————————————–
  אם ניקח את המשפט
  Governments can print money but they cannot print wealth

  איך שאני מבין אג"ח זה הבטחה להדפסת כסף בעתיד במקום בהווה (תמריץ נא לתקן אם לא הבנתי)
  אני חוזר אם כך על הראיון שאנחנו אוהבים מאוד ייצוגים של רעיונות (סיפורים,כסף)
  ואם סיפור מקובל על חלקים גדולים מהציבור יווצר אמון בו . האמון יגרום לפעולה שתייצר בסופו של דבר את העושר.

  אהבתי

 9. אורי, הרצון להביא הרבה ילדים לעולם פחות משמעותי מבחינת האבולוציה כי לאנשים לא הייתה שליטה בימי קדם על כמות הילדים שיביאו. לעומת זאת שני דברים אחרים כן היו משמעותיים מבחינת האבולוציה לאורך הדורות – הרצון לקיים יחסי מין והרצון להגן על ילדיך אחרי שנולדו, ואלו אכן הוטבעו עמוק בתוך הנפש האנושית. סלידה מאמצעי מניעה לא הוטבעה כנראה רק כי לא היו אמצעי מניעה.

  העובדה שהיום הרצון להביא הרבה ילדים הוא המסביר העיקרי של מספר הצאצאים השורדים של אדם, ושהרצון הזה קשור דווקא לעוני, היא דרמטית. זהו שינוי טקטוני מבחינת האבולוציה. מה שנכון, שינויים אבולוציוניים דורשים עשרות דורות לכל הפחות ולכן יומרני מאוד לנתח את העולם החדש של העתיד הרחוק מהזווית הצרה של זמננו.

  אני לא מטיף להפוך שימוש אינטנסיבי ברחם האישה למדד של הצלחה של אדם או חברה. להיפך, בעבר כתבתי נגד רעיונות הסיפוח של הימין שמבוססים על אופטימיות לגבי הצלחה במלחמה דמוגרפית. עם זאת, מצד שני נראה בלתי נמנע שעל העתיד הרחוק יישלטו הפוריים ביותר.

  אהבתי

 10. במחשבה שנייה יש אלטרנטיבה לעתיד שבו יישלטו הפוריים ביותר – מדיניות סינית שמכתיבה הולדת ילד אחד בלבד (או שניים לכל היותר). אני לא תומך בהצעה שמשמעותה שלילה דרמטית של החירות המשפחתית אבל בהסתכלות קרה זו בוודאי המדיניות ההגיונית ביותר בזמננו.

  אהבתי

 11. בסין אם היית חבר מפלגה או איש צבא או בקיצור עשיר היית יכול להביא לעולם יותר מילד אחד. לך תעביר חוק במדינה מערבית שרק למי שגמר לשלם משכנתה מותר ילד שני. אפשר אולי לדרוש חשבון חסכון עם כל ילד.
  הסיבה שלעניים יש הרבה ילדים היא שהם עוד לא התעשרו. ברגע שמצבם הכלכלי משתפר הם לא רוצים להרוס אותו עם עדר ילדים.
  נראה שחוק הטבע של להיות עשיר גובר על חוק הטבע של להביא ילדים ולכן ככל שהעניים ימשיכו ללדת ילדים חלקם יגדלו להיות עשירים.
  העובדה שהיום הרצון להביא הרבה ילדים הוא המסביר העיקרי של מספר הצאצאים השורדים של אדם, היא פשוט שינוי איטי של ערכים למול שינוי מהיר של הכלכלה והתרבות. כשלכולם יהיה טוב יותר, כולם יפסיקו להתרבות כדי לא לאבד את הפוטנציאל וזה מה שקרה. עם הרווחה אובד הצורך להביא ילדים. זה בערך כמו שפרס אמר: אם ניתן לפלסטינים משהו שלא ירצו לאבד הם יפסיקו להביא ילדים לעולם, או משהו כזה.

  http://www.panarabiaenquirer.com/wordpress/mia-khalifa-forced-apologize-fourth-man-left-latest-video-identified-israeli/

  אהבתי

 12. משפחות הציבור הדתי לאומי בארץ הן דוגמה מעניינת. הן ברמת הכנסה ממוצעת ומעלה וגם מביאים בדרך כלל לפחות ארבעה או חמישה ילדים. אידיאולוגיה דתית כנראה גורמת גם למשכילים לעשות הרבה ילדים.

  אהבתי

 13. אני חושב שאנחנו מנסים להגדיר בפשטות מדי מדוע אנשים מפסיקים להביא ילדים. יש יותר מדי קבוצות יוצאי דופן, רובן מסיבות שמרניות אנאכרוניסטיות.
  הצטמצמות הילודה זו חלק ממגמה "טבעית" של התפתחות תרבותית. כשהמדע מתפתח ומתגבר על הדת ששיכת לתקופה עם צרכים ודרישות שונות, משתנים הרבה ערכים שהתאימו לתקופות של כלכלה פרימיטיבית ולכן לסגנון חיים וחברה פרימיטיבית.
  משפחות צבור לאומי דתי נצמדות לערכים שנקבעו בעבר אפשר לחיות עם סתירה כזו?
  אם בן אדם אמור לחיות חיים ארוכים יותר וטובים יותר אין צורך שהוא יתרבה וזה מה שקורה. עוד 30 שנה אנשים יפסיקו למות ולכן הם צריכים להפסיק להתרבות.
  אני בטוח שאפשר למצוא בקלות כתבות על הנושא

  אהבתי

 14. אורי, בוא נתערב שאנשים לא יפסיקו למות. אם ניפגש בשנת 2200 תוכרז כמנצח בהתערבות, והפרס שלך יהיה התשואה שיתן מדד הדאו ג'ונס עד אז על מאה דולר שיופקדו בו היום (אם התשואה תמשיך להיות 9%-10% כל שנה כולל אינפלציה – מדובר נומינלית בקרוב למיליארד דולר).
  אם לעומת זאת אני אנצח, אני מוותר על תמורה. שנינו כבר נהיה אז במקום שבו כסף חסר חשיבות.

  אהבתי

 15. גיא, הקשבתי לקטעים מהראיון. על אף אהדתי לחלק מהדברים, הרעיון של עבודות יזומות מצד הממשלה לא בהכרח נבון ולא בהכרח קשור לרעיונות האחרים של MMT. ובכל מקרה הרי למשל בארץ אין באמת אבטלה, במובן הזה שמי שיהיה מוכן ללכת לעבודות שעושים היום הסודנים והפיליפינים והתאילנדים, כנראה לא יהיה מובטל.

  אהבתי

 16. אורי, במחשבה שנייה אני מתרכך בתנאי ההתערבות. אפשר להיפגש כבר ב-2100. קח בחשבון שהפרס שאוכל להציע לך אז יהיה הרבה פחות נדיב.

  אהבתי

 17. "הדבר המוזר הוא כמובן העובדה שאנו חיים בעידן ההפוך הזה שבו הרכוש הופך למפגע אבולוציוני ."
  ————————————————————-
  העידן , התהפך תודות לעולם התעשייתי :

  בעולם העתיק למעשה לא היה כל הבדל בין רכוש לילדים שכן הם היו רכוש.
  אב המשפחה באימפריה הרומית , הפטרון , היה יכול למכור את ילדיו לעבדות אם רצה. תינוקות שלא היו רצויים היו נעזבים ומי שהיה מוצאם היה יכול לגדלם כעבדים.
  בימינו, הורים בני העידן התעשייתי,שכחו מה רבה התועלת שיכולים ילדים להביא למשקי הבית. מחקרים שביצעו אנתרופולוגים באינדונזיה ובנגלדש מראים שנערים בני 12 עד 14 תרמו 33 שעות בעלי ערך כלכלי בשבוע ונערות בנות 9 עד 11 תרמו 38. בנים זכרים מתחילים לייצר יותר ממה שהם צורכים בגיל 12. בגיל 15 הם כבר פיצו את הוריהם על כל השנים שהיו תלויים בהם לפרנסתם.זאת השקעת הערך של העולם השלישי מאחר וילידים הם קרנות הפנסיה וקצבאות הביטוח הלאומי של ההורים בעולם זה.

  אהבתי

 18. גיא, יפה כתבת. שים לב איזה חיסכון הגיוני זה. זה חיסכון שמבוצע על ידי יצירת מכונה אנושית לנטילת משאבים מהעולם. היום אנחנו חוסכים על ידי הקלקה על כפתור באתר הבנק אבל במצב הנוכחי הפעולה שלנו לא גורמת לאף אחד לבנות יותר מכונות לנטילת משאבים מהעולם ולכן אין פלא שהתשואה כה נמוכה.

  אהבתי

 19. גיא, לאבא של אשתי היו 7 ילדים רק מאשתו השניה. הוא היה אומר שילדים זו השקעה טובה יותר מכסף בבנק. האבא של אשתי היה סיני והוא מת קודם שיכול היה להפיק תועלת מהיותו אב למשפחה מרובת ילדים וזו בדרך כלל המציאות. כיום יש לו רק נכד אחד. לכל 7 הילדים האלו יש רק ילד אחד ביניהם. החברה היום שונה מאשר היתה ב2010 כשנולד. חמותי שתלה אורז בגיל 12 ואחיה מכר אותה בגיל 16 כשהוא מציג תמונה שלה. היא לא מדברת אתי עד היום כי סרבתי לשלם לה עבור אשתי. כיום ילדים דורשים השקעה לטווח ארוך. בסין מקובל מאד שילדים שאינם נשואים נשארים לגור עם הוריהם עד גיל מאוחר ומשלמים את הכנסתם למשפחה כשכירות.
  תמריץ, ב23 לינואר 2100 יכול יום ההולדתי ה 145. אני חושש שלא אגיע לפגישה כי יהיו לי תוכניות. אם נולדת אחרי 1975 להערכתי יש לך סכוי גדול מ 50% להגיע לפגישה ואפילו סכוי מה להגיע לפגישה ב 2200. אלא שכל הערך של הכסף יהיה שונה. אולי הכסף יהיה מדד שיביע גאווה או שחצנות או כוח או חוש הומור או אינטליגנציה אבל לא ערך כלכלי. כמו שגיא אומר הוא יהיה כולו וירטואלי.

  אהבתי

 20. אורי, נראה שחמך וחמותך סבלו מ[ברירה תרבותית]. שינו להם את השיטה באמצע החיים. משכו את השטיח מתחת לרגליים. ממה שאני מבין במגזר הערבי בישראל הולכות להיות אותן בעיות של פירוק מסורות , הורים רבים שבו על ילדים בתור פנסיה הולכים להתאכזב.

  לגבי העתיד לדעתי תמיד תישאר תחרות על משאבים וסטטוס. הרצון להשפעה
  ולעוצמה ישאר וכסף ימשיך להיות אמצעי חליפין לפרטים שלא יהיו מרוצים ממצבם.

  גם אם לתקופות מסויימות המציאות (איך שתקרא לה אמיתית או וירטואלית) תיראה אוטופית , הטבע , כמו שאמר אריסטו – שונא ואקום ויצמח ממנו משהו תחרותי שיפר את האידליה המדומה.

  זה מזכיר לי סיפור של אסימוב – "קץ כל זמן" (קראתי באמת מזמן) ….
  המין האנושי מאד מתקדם והוא המציא משהו כמו משטרת זמן שחוזרת לנקודת בהיסטוריה ובוחנת את כדאיותן וכך כל הזמן משפרת את ההיסטוריה למען הווה טוב יותר. סופו של דבר יצא שהם ויתרו על תוכניות החלל משום שלא היו כלכליות ובזבזו הרבה משאבים. ההחלטה נראתה מאוד נכונה משום שהם אפילו שלחו שליחים לעתיד של עוד 50000 שנה וראו כי טוב. רק כשהם הגיעו לעתיד של 70000 שנה בעתיד ראו עולם הרוס. ובכן , הסתבר שמי של חוצנים תחרותי(הטבע שונא ואקום…) עם טכנולוגיית חלל ומלחמה מתקדמות השמיד את המין האנושי שלא היה ערוך.

  אהבתי

 21. גיא, איך אהבתי את "קץ כל זמן" בנעוריי (שהיו באמצע שנות התשעים, כך שאורי אופטימי לגבי עתידי).
  אצל החרדים דווקא נראה לי שהולדת ילדים היא עול כלכלי כבד. מקובל שהמשפחות העניות ומרובות הילדים שלהם מחתנות כל ילד עם נדוניה נכבדה.

  אורי, מעניינים סיפורי חייך והרבה מזל טוב על יום הולדתך שאני מבין שחל אתמול. קשה לי לראות את העולם משתנה כך בתוך זמן די קצר. אמנם ראיתי לאחרונה את הסרט "משחק החיקוי", שמספר על חייו של אלן טיורינג, ממציא המיחשוב. אמנם כל כך הרבה דברים השתנו מאז (הרבה בגלל עבודתו של טיורינג עצמו) ובסך הכול שבעים שנה חלפו. מצד שני נראה לי שהשינויים שאתה מצפה להם דרמטיים יותר, מבחינת האופן שבו מגדירים מחדש את הקיום האנושי.

  אהבתי

 22. טעיתי כמובן חמי נולד ב 1910.
  אתה מאמין שיש חוצנים? קראתי שחוצנים זו המצאה שנועדה להכנס לואקום שנוצר עם ההתרחקות מדת.
  אנחנו כולנו נהיה בשר ודם ובבוא יומנו נהפוך לוירטואלים על המחשב ונחיה בגן עדן. הרי בגן עדן אין ערך לכסף. למרות שכשהקשבתי להרצאות נוצריות על החיים אחרי המוות הטענה היתה שאנחנו מקבלים אחרי מותנו תמורה על התנהגותנו בחיים. כך שגם בגן עדן יש כנראה מעמדות כלכלים ואמצעי חיליפין. זה רק מכיון שהדמיון שלנו מוגבל. אם האדם נוצר לפני כ 200 אלף שנה, האדם הלבן לפני כ 110 אלף שנים והאורינטלים לפני כ 80 אלף שנים, איך אפשר לדעת מה ואיך יהיו החיים בעוד 70 אלף שנים. תשאל צעיר של היום אם הוא יכול לדמיין לעצמו חיים בלי סלולרי או מחשב שלא לדבר על מטוס או רכבת.
  בקרוב יהיו מחשבים לבישים לצורכי בריאות, הם ימדדו אם יש לך התקף לב או רמת סוכר ולאט לאט הם יתקנו את מה שמקולקל ולפני שנידע מה קורה אנחנו נהיה כולנו עשויים ממתכת וסיליקון. לא יהיו כאבי שיניים.
  במדריך טרמפיסטים לגלאקסיה מסופר על מסעדה באחרית הימים שאפשר לבקר בה וזה בחינם מאחר וכבר יש מסעות בזמן כל מה שאתה צריך לעשות זה לחזור 200 שנה אחורה ולהפקיד שקל אחד בבנק וכשאתה מגיע למסעדה אחרי 200 שנה עם הריבית זה כבר סכום ניכר. בסופו של דבר אתה נותן להם את השקל והמלצר חוזר בזמן להפקיד אותו.

  אהבתי

 23. מעניינת העובדה שפעם הייתה ילודה רבה בסין (לא סתם יש כל כך הרבה סינים). עכשיו נראה שבכל מקום שחיים בו הסינים, הפוריות שלהם נמוכה מאוד.
  מייחסים לאיינשטיין את האמרה שבמלחמת העולם הרביעית יילחמו במקלות. אני קצת פסימי – חושב שכוח ההרס של האנושות כה גדל שהסיכויים לעתיד אינם בהכרח לטובתנו. האדם נותר בסופו של דבר מאוד פגיע. וגם האבולוציה שלו נראית היום כהולכת אחורה ולא קדימה. אם האיסלאם ישלוט על אירופה במאה ה-22, איזה מדע ייצא משם. אלו יהיו ימי ביניים חדשים.

  לדעתי יצור תבוני הוא מכונה משוכללת מכדי שתיווצר במקרה במרחבי הפלנטה הסמוכים אלינו ולכן ספקן לגבי קיום אחרים כאלו.

  אהבתי

 24. אורי , יום הולדת שמח כמובן , כתבתי את התגובה מהר לפני צעידת בוקר.
  שמתי לב לעובדה באחורי התודעה ונזכרתי בצעידה לאחל לך איחולים.

  אני לא מאמין שיש חוצנים סטייל התרבות האמרקאית החדשה שבהם הם קצת חלופה לדת.
  אבל נוסחת דרייק נראית לי סבירה.
  http://tinyurl.com/mbmhdju

  אהבתי

 25. תודה גיא, יש לאוניברסיטה המשודרת ספר המגדיר מהם חיים ומה דרוש לקיומם ולהתפתחותם ולאחר שקוראים אותו די משתכנעים שאין בלעדינו שום דבר.
  גם אם נניח שיש משהו שהוא 50 שנות אור מאתנו כנראה לעולם לא נגיע אליו כך שהוא יכול להיות דמיוני ויש לזה משמעות זהה. גם יגיעו לארץ חיזרים איך נתקשר אתם? את ההגיון של אשתי אני בקושי מבין.

  אהבתי

 26. חחח! 🙂
  בקשר להיגיון אני כמובן איתך. אני כמובן מקווה שהם יהיו גזע של נשים אמזונות
  חתיכות. אני אף יותר מקווה שבשל כך הם לא יהיו מעוניינות יותר מידי דווקא בתקשור.
  בכל מקרב ,כמו שג'ף גולדבלום אומר בפארק היורה.
  Nature will find a way

  נראה לי בפרק הזמן הקרוב , של כ70 אלף שנה , כמו שאסימוב דימיין כנראה כבר נפגוש איזה צורת חיים ואולי אפילו תבונית. בכל מקרה זה שאנחנו חושבים שאנחנו מיוחדים בין אם זה אצל ההורים , בתרבות ואפילו ביקום זאת כנראה תכונה אובולוציונית הישרדותית. כמו שאמר קארל סייגן של בילניום של ביליונים של אפשרויות….

  אהבתי

 27. עדיין מטריד אותי הרעיון של תמריץ שהדלים ירשו את הארץ. אני משוכנע שמשהו בפילוסופיה לא מתאים. לא יתכן שפשוט כולנו נהייה עניים ועוד מבחירה.
  הילודה הנמוכה של סינים קשורה לכך שהם מתאימים את עצמם לתנאים חדשים מהר יותר המערביים. מחירי דירות עולים ויורדים אצלם מהר כי הם לא מתעקשים שלא למכור בהפסד. בעבר רוב הסינים חיו בכפר וילדים היה חשוב כיום רובם בעיר, ויש להם נטיות לחסכון. הונג קונג היא דוגמה מצויינת מכיון שהדור הקודם הי ההדור של הסינים שהגיעו מסין מיד אחרי מלחמת העולם השניה וחיו בתנאי מגורים איומים ובכל זאת היו להם הרבה ילדים כי זו היתה התרבות והמצב הכלכלי השתפר מהר. אבל כל הדור השני שהוא בשנות הארבעים פלוס, חמישים, כבר לא רוצה ילדים. כל חיי החברה השתנו והם משקיעים עצמם בעבודה ולא במשפחה ומעדיפים ללכת למסעדות ולכנסיה לחפש חברים. אולי זו אכזבה מאחים ואחיות או חשש מאחריות. סינים מתבגרים בגיל מאוחר יותר ממערבים ונשארים צעירים יותר. אנשים ללא ילדים נשארים ילדותיים יותר.
  אולי חלק מהסיבה להצטמצמות במספר הילדים היא השוויון זכויות לנשים שיכולות להחליף את הדחף לגדל ילדים בקרירה. אבל כשיש משרתות פיליפיניות זו כבר לא סיבה, כך שממש לא ברור לי.

  אהבתי

 28. דיון מעניין בנושא החוצנים
  http://www.haayal.co.il/story_764

  מעניינת הטענה על סינים שנותרים צעירים. יש כאלו שסוברים שהסינים הם החוליה היותר מאוחרת באבולוציה, ושלבים מאוחרים באבולציה מתאפיינים בהתבגרות איטית.

  אהבתי

 29. אורי , זה נראה לי מעגל אכזר הברברים בשער. הם תמיד אורבים לציביליזציה, הורסים אותה , יש ימי ביניים חשוכים ואז קמה ציביליזציה מחדש.

  תמריץ, הדיון שם החל כמעניין אבל אז איבדתי את הסבלנות לעקוב.
  זה קצת מעודד כי יש תקווה שאף אחד לא יעקוב בעתיד אחר השטויות שאני כותב פה בטוקבקים.

  בכל מקרה , בתור חנון של סטאר טרק אני חסיד של הפריים דירקטיב. אם גזע הגיע לרמת טכנולוגיה גבוהה מבלי להרוס את עצמו סביר שפיתח גם מוסר ברמות גבוהות ואז לא נפגוש אותו עד שלא נהיה באמת מוכנים לכך.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Prime_Directive

  בכל מקרה אם משהו בגודל כדורגל ( הראש שלי) מסוגל להבין חלק מהיקום ולדווח על המבנה שלו אין סיבה שתרבות מתקדמת ( אפילו כמו שלנו) לא תשלח לווין בגודל כדור לכל מערכת שמש מבלי שיתגלה ויפקח בינתיים על העניינים. זה גם הרבה יותר זול משלוח משלוחות מאוישות (מחויזרות).

  אהבתי

 30. מאמר נחמד ומעורר שאלות רבות תמיד כאשר עוסקים בהתנהגות של בני אדם צריך לזכור שלא מדובר במדע מדויק לרבות בתחומים כמו סטטיסטיקה וכלכלה ולמרות הכל ברור לכולנו שלכלכלה יש תפקיד חשוב בדמוגרפיה..אני אישית לא מקבל את תורת האבולוציה כמדע ומסתייג מתורתו של דרווין אני בהחלט מאמין שהתשובה להווצרותו של "האדם החושב" נמצאת בכתובים בתנ"ך שלנו..תורתו של דרווין טובה אולי לניתוח תורת הגלמים מסוג הגולם אשר נוצר בעבר על ידי רבה של פראג המהר"ל ז"ל אולי לזה תורתו יותר מתאימה..לגופו של ענין בין חברה וכלכלה יש יחסים כמו בחוקים של כלים שלובים יש כאלה שלא מקימים משפחה ויש משפחות קטנות עם ילד או שניים ולעומתם יש רבים וטובים עם הרבה ילדים ובעיקר הדבר הזה היה קיים לפני הרבה מאוד שנים ראה את יעקב אבינו שהיו לו הרבה ילדים ומצבו הכלכלי באותם ימים היה טוב למדי..מעמד הביניים בעיקר המשכילים שבניהם נוטים לקיים משפחה קטנה מסיבות של זמן והעדר תקציב ראוי
  למשפחה גדולה אולם מאידך המעמד הפחות משכיל ופחות מבוסס נוטה להרחיב את המשפחה ובדרך זו ליצור בהמשך עתודות של עושר על ידי קופה משפחתית משותפת ראה את החמולות של הערבים אבל הדבר קיים גם אצל יהודים כי הכל מתנהל בהתאם למציאות כלכלית וצרכים קיומיים לרבות הסכמות חברתיות המקובלות מעת לעת..אין יסוד לחשוב שעניים ישתלטו על החברה בהווה או בעתיד הדבר הזה מנוגד לעקרונות הטבע כי מי שעני היום יכול להיות עשיר מחר וההפך ראינו את הדבר הזה מתקיים באמריקה במיוחד בשנים אחרונות לאחר פרוץ המשבר הפיננסי ב2008 הכל מתנהל על פי חוקים של כלים שלובים אין וואקום הכל מתמלא ומתאזן..

  אהבתי

 31. מירון, גם מי שספקן לגבי השאלה האם האבולוציה לבדה אחראית להיווצרות האנושות, לא יכול להכחיש שזה תהליך הגיוני שיכול להשפיע על העתיד. למשל היכחדותם של האינדיאנים בארה"ב שלא היו מחוסנים לנגיפים שהגיעו מהעולם הישן זה תהליך אבולוציוני. עליית האיסלאם באירופה גם כן.

  האם עשירים ועניים יכולים להתחלף בנקל בין הדורות? במישור הגלובאלי הטענה שקולה לאמירה שאפריקה עוד תהיה יבשת עשירה. בינתיים נראה רחוק.

  אהבתי

 32. כמה זמן יקח לכדור להגיע? כמה זמן יקח לאותות שלו להגיע חזרה? מערכת הכוכבים הקרובה ביותר אלינו היא אלפא סנטורי 4.37 שנות אור. הוואיגר 1 שנשלחה לחלל ב 1977 והיא המהירה ביותר ועדיין מאיצה נמצאת אחרי 38 שנה ו 4 חודשים במרחק של 11 שעות אור מכדור הארץ, אפילו לא יום אור אחד.. הפגישה הקרובה ביותר שלה עם כוכב צפויה להיות בעוד 40 אלף שנים. מאחר ושביל החלב בקוטר 100 אלף שנות אור ועובי 1000 ובמרכזו חור שחור שמקשה על קיצורי דרך ביקור בכל הכוכבים ומישלוח המידע מהם יקח יותר זמן משהיקום קיים וזה רק בשכונה שלנו. שלא לדבר על כך שהמשאבים ליצר כל כך הרבה כדורים לא קיימים על כדור הארץ והעלויות ידרשו קוסם.
  הפרים דירקטיב מנוגד להגיון המסחר החופשי. אם אני פוגש בדרך מישהו אני אחליף אתו או אמכור לו ולכל הפחות אציע לו אג"ח של המגבית היהודית. למה לא ללמד אותו איך לבנות אופניים? מה זה מזיק ?
  בעיניני יפנים אולי יעניין את תמריץ. נפגשתי הערב עם מפיק של מוזיקה ו DVD. הוא צריך להיות אדם מצליח כי הוא גר בדירה של כ מליון וחצי דולר אמריקאי. הוא אומר שזה ענף במשבר מוחלט כיוון שאנשים לא קונים מוזיקה יותר. הם פשוט כבר לא מקשיבים כמו פעם, יש יותר מדי דברים אחרים לעשות.
  הוא הוסיף שלפני כמה עשרות שנים היפנים היו הקובעים בכל עניני תרבות דרום מזרח אסיה. ממוסיקה שמחקים אותה ועד ביגוד, אוכל ומינהגים. כיום כולם צורכים רק תרבות דרום קוריאנית. כולם הכוונה לסינים בעיקר. לדעתו יפן לעולם לא תחזור להיות גורם דומיננטי באיזור.

  אהבתי

 33. נראה לי ששינזו אבה שביקר פה השבוע מגלם את ההשקפה שיפן צריכה לחפש בעלי ברית במערב וגישתה כלפי סין צריכה להיות לעומת זאת יותר מתריסה.

  אהבתי

 34. אורי , הנה , יכול להיות שבזה הרגע הם קוראים את הטוקבקים שלנו
  וחושבים "נו טוף, הפריים דירקטיף כל כך הגיוני שהרי מי בכלל ירצה לסחור חופשי עם הפרימיטיבים הללו."
  http://tinyurl.com/q6hc4ye

  אהבתי

 35. עם כל הכבוד לתורת האבולוציה של דרווין היא לא הרחיקה לכת מהתחום הביולוגי לנושאים דתיים או חברתיים זה מה שאני יודע אבל אני גם יכול לומר שהידע שלי בתחום חלש מאוד והתורה עצמה לא ענינה אותי בעבר אני יהודי חילוני מאמין באלוהים…אורי ידידי עם כל ההתפתחות והידע הטכנולוגי שיש לבני אדם העולם שלנו והיקום עדין בחזקת רב הנסתר על הגלוי..על מנת להגיע לכוכבים אחרים בגלקסיה שלנו צריך לבדוק אם יש אפשרות להגדיל את המהירות מעל מהירות האור הידוע לנו..? דהיינו אם קיימים בטבע כוחות אשר מתנהגים שונה ממה שידוע למדע למשל גלי המוח או דבר מה דומה לזה ומה פרוש אנטי מטריה..? גם סודות העבר נסתרים מעינינו ועם כל הידע במדע ובארכאלוגיה עדין אין תשובות להרבה מאוד שאלות פתוחות ..מי יכול להסביר למה נועדו הפירמידות ואיך הם נבנו בפועל ובכלל תרבותה של מצרים העתיקה לא גלויה לעינינו ועדין מתגלים דברים חדשים ומפתיעים..גם ההיסטוריה של עם ישראל היא מדהימה מאז יציאת מצרים וקבלת התורה במעמד הר סיני ועד עצם ימינו אנו יש הרבה מאוד מסתורין ובכלל איך אלוהים נגלה למשה רבינו והעניק לו מנדט להעביר לבני ישראל את עשרת הדיברות וחוקי התורה ..השאלה שאני שואל את עצמי מי הם בני ישראל היום ובכמה אנשים מדובר..?אין לי ספק שרוב רובם של בני ישראל חיים בתוכינו בין היהודים אבל יש מהם גם בקרב בני אומות אחרים הכל עדין נסתר ומיסתורי..

  אהבתי

 36. אורי, מזל טוב
  קצת התאכזבתי לגלות שאתה מבוגר ממני בכעשרים שנה.
  מהתגובות שלך חשבתי שאתה צעיר ממני. מסתבר שמה שאתה קורא בין השורות לא תמיד נכון.
  ומלבד בריאות ומזל טוב, אני מאחל לך ברוח הפוסט הנוכחי גם פוריות ונחת מצאצאיך.

  אהבתי

 37. התכוונתי פוריות לצאצאיך. קצת מבאס שמי שהביא לעולם 7 ילדים יש לו רק נכד אחד.

  אהבתי

 38. תודה יאיר כל הברכות והאיחולים..
  גם אני התאכזבתי לגלות שאני ב 20 שנה מבוגר יותר. בין גיל 40 ל 60 חולפות דקות ספורות. אני מקווה שלא תשפוט אותי על פי הגיל, כי אני חכם הרבה פחות מאשר היתי בגיל 40. אולי עדיף לא לגלות פה פרטים אישים כדי שכל אחד ישפט לפי התוכן אבל יש פה אוירה משפחתית, (אני מצפה לראות את התמונות של גיא מהטיול ביון.)
  הדבר היחיד שטס מהר יותר ממהירות האור, מירון, הם החיים.
  כשאנחנו מקווים שיש חוק עוקף טבע שיאפשר מהירות גבוהה ממהירות האור אנחנו פשוט מבקשים פתרון דתי, אלוהים שיניף שרביט אבל אנחנו קוראים לזה מדע כדי שזה יהיה הגיוני. אין פתרון ואין פתרונות מדע בדיוני. בילדותי קראו בעברית למדע בדיוני מדע דמיוני. האדם לעולם לא יתרחק מכדור הארץ אלא אם כן יהפוך להיות וירטואלי. שום גוף ביולוגי לא יכול לעבור לאורך זמן בחלל ולמעשה אני מסופק אם יצליחו להגיע למאדים אבל בוודאי שלא רחוק מזה.

  אהבתי

 39. אורי, דווקא אתה דוגמה טובה להתמודדות עם משבר הגיל. סיפרת פעם שפתאום קמת משולחן משרדך והתחלת לנדוד בין ארצות.

  אהבתי

 40. תודה עבור העידוד תמריץ.
  היתי אז בן 45 אז וזה היה נחמד לדהור על אופנועים בתאילנד והודו עם בני 20 אבל זה דבר שהייתי צריך לעשות כשהיתי בן 20 המקום לבזבז את החיים ליד השולחן במשרד ולחשוב שאני מנצל את הזמן ביעילות. זה בערך כמו התאוריה שלך שצריך לבזבז ולא לחסוך. פגשתי פעם בגסט האוס בסינגפור בריטית בת 67 שאמרה שהיא מטיילת 50 שנים ללא הפסקה ופגשתי זוג צרפתי שטייל 12 שנה ללא הפסקה ונולדו להם 2 ילדים בדרך וככה צריכים להיות החיים. פגשתי פעם אמריקאי בן 83 כפוף עם מקל הליכה שהיה מדדה בדרך לנסיעה ברכבת הטרנס סיבירית מסין לאירופה וביקר ב 108 ארצות בימי חייו ואמר לי שהוא רק מצטער שלא הצליח להגיע ל 150 כמו החבר שלו. שאלתי אותו אם הוא לא חושש שימות בדרך והוא ענה שאז זו כבר בטח לא תהיה בעיה שלו. העולם מלא באנשים שמטיילים בלי סוף ונפגשים אחד בשני שוב ושוב בגסט האוסים במדינות שונות במשך שנים. זה עולם שלא ידעתי עליו. פגשתי שני תרמילאים פעם בגסט האוס בנפאל פעם בגסט האוס בבודפשט, פעם בגסט האוס בקניה ובפעם השלוש וחצי ראיתי משחק רוגבי בטלויזיה באוסטרליה והמצלמה התמקדה עליהם בקהל. היתה תקופה שהיתי מקבל הזמנה של עיתונאי לבקר בפסטיבלים של קולנוע וגיליתי שיש הרבה אנשים ממדינות שונות ששנים רבות רבות נפגשים בפסטיבלים ברחבי העולם ואחרי זה הולכים לארוחות ערב ולבירה ומזדקנים ביחד. ובפרטוריה נתקלתי בקבוצה של פוסט דוקטורנטים שכל שנתיים שלוש מוצאת מחקר באוניברסיטה אחרת ברחבי העולם ונודדת כמו צפורים. אני יכול להגיד לך שכל השנים שהלכתי לעבודה ועבדתי כמהנדס מחשבים וחשבתי שאני מוצלח היו בזבוז אחד גדול. וכשאני שומע אותכם פה נלחמים בברוקרטיה הישראלית במיסים והשקעות אני נאנח ביאוש.

  אהבתי

 41. מאחר שזה בלוג כלכלי עולה השאלה איך מממנים אורח חיים כזה. מדי פעם רואים באתרי האינטרנט כתבות על משפחות ישראליות שחיות כך.

  אהבתי

 42. יש איזה ישראלי שיש לו אתר והוא מטייל ברחבי העולם כבר 9-10 שנים וממן את עצמו מהאתר. התארח אצלי 3 פעמים ב 10 השנים האחרונות. כעת הוא יושב בכפר בטאיוואן ואומר שזה עולה לו 3000 ש"ח לחודש כולל אוכל אינטרנט וקטנוע. זה זול.
  חלק מהאנשים בעלי דירה שהם משכירים וחיים בצניעות במקומות זולים בדרכים, יש תמיד אופציות זולות. אני הסתובבתי 5 שנים על 40 אלף דולר וחלק גדול מהזמן ממנתי בחורות שפגשתי כך שבהחלט אפשר לחיות זול. חלק מלמדים פה ושם או מוכרים דברים במקומות מסוימים חודש חודשיים. בחורות לסביות כותבות ספרים על ההתנסות שלהן כטיילת לסבית רק לזה יש ביקוש. שקלתי לפרסם את זכרונותי כטיילת לסבית. חלק מוצאים עתונים או אוניברסיטאות שיממנו להם ארועים מסוימים וחיים בין לבין מהכסף הזה. חלק מלמדים אנגלית וצרפתית.
  נדיר מאד לפגוש אנשים שעושים דברים לא חוקיים כהכנסה למימון הטיולים. (למרות שבקרתי בחו"ל צעירים ישראלים שישבו בכלא על הברחות זהב). כל המשכורת שלך יוצאת על דברים חיוניים וזה סכום גבוה בהרבה ממה שאתה צריך כדי לטייל רק שזה מעגל לא סופי שאי אפשר להחלץ ממנו.
  לדעתי צריך לחסוך בגיל צעיר ולהשקיע בדירה ולעבוד כמו משוגע לכסות את זה מכל חור ואחרי 7 שנים כשזה נותן הכנסה להתחיל להסתובב. וכמובן עדיף לא להתחתן ולא להביא ילדים.

  אהבתי

 43. אורי , אני כמובן בעד
  (כוונה לתגובה מ 11:56 – כבר התחתנתי ועשיתי 3 ילדים 🙂 ).
  רק הערה קטנה לגבי … ". אני יכול להגיד לך שכל השנים שהלכתי לעבודה ועבדתי כמהנדס מחשבים וחשבתי שאני מוצלח היו בזבוז אחד גדול…."

  ובכן, כיצד יודעים שחגורה נוחה?
  האם רק כשהיא נוחה ,שוכחים את הבטן ולמעשה שוכחים מקיומה?
  או אולי יש צורך בהעדר שלה קודם לכן על מנת להעריך אותה יותר? אז כשהיא נמצאת לא שוכחים ממנה לגמרי ? למעשה היא אולי היא משמשת מסגרת ליצירה שמבליטה בקונטרסט את היצירה עצמה.

  אהבתי

 44. תמריץ,
  אני מעדיף שחלוקת הפריון בכלל עם ישראל תהיה מאוזנת יותר.
  עדיף שלכל אחד יהיו 4 ילדים משלו ולא ממוצע של 4 כאשר לחילוני יש בממוצע 2 ולחרדי 6. זאת חלוקה נכונה יותר. לא ממקום של שיווין מזויף אלא ממקום של חינוך נכון, של רווחה טובה ושל איזון בין כל חלקי העם.

  ובכלל, בבלוג שלך הפכתי לאחראי על הפיריון והדמוגרפיה. אבל זאת רק ההתחלה. לא מספיק להביא ילדים. צריך לדאוג גם לחינוך נכון, לרווחה עבורם, ולמכלול חיים נוספים שלא מוזכרים כאן בבלוג.

  אהבתי

 45. בכל מקרה, אני אופטימי. אני מאמין שהילודה תתמרכז. תהליכים בחברה החרדי יובילו למספר לידות נמוך יותר, ובמקביל החברה החילונית תעלה את הפיריון שלה.

  אהבתי

 46. אני נוטה להסכים עם מירון שלא ניתן ליחס את חוקי האבולוציה להתנהגות חברתית. אפשר ליחס אבל לא לתת לזה משמעות מוחלטת. הבטחון הכלכלי יצר מצב שבני האדם אינם רוצים ילדים היות ומשרתת פיליפינית לעת זיקנה זה פתרון עדיף. מספר האנשים בעולם יתיצב ותמיד יהיו עשירים ועניים. אם זה תהליך שיעבור בזמן קצר ויצור משבר תהיה לו השפעה על הכלכלה. גם בתקופת מגפת הבעבועות השחורות ימי הביניים היה מצב דומה ועברו מאות של שנים לצאת ממנו.

  גיא הורדתי את הסרטון ואני חמוץ מקנאה ומתכנן תגובה הולמת.

  אהבתי

 47. הציבור של העדה החרדית בירושלים ציבור ממש עני, ואלו דפוסי ההתרבות שלו. במלחמת העולם הראשונה הציבור הזה מת מרעב בהמוניו. היום הוא מוגן מדבר כזה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s