הפרנק השוויצרי נוסק מעלה

אירוע חסר תקדים מתרחש היום בשווקים הפיננסים. הבנק המרכזי של שוויץ ביטל את החסם העליון שהציב למטבע שלו. התוצאה היא תיסוף חד בשיעור שאין לו אח ורע.

קשה לתאר כמה ההחלטה הזו משונה. שוויץ מצויה בדפלציה. זה הזמן מבחינתה לנקוט הרחבה מוניטרית, כלומר לנקוט צעדים שיגדילו את זרימת הכסף בשווקים ויהפכו את הכסף לזול ולזמין יותר. במקום זאת בחרו השוויצרים לנקוט בצעד ההפוך בדיוק והפכו את הפרנק השוויצרי למטבע יקר יותר.
לא סתם הגיבה הבורסה בשוויץ בנפילות חדות.

46 תגובות על ״הפרנק השוויצרי נוסק מעלה״

 1. גילי, לא ברור כל כך למה התכוונת. היום הפרנק התחזק דרמטית מול הדולר.

  אל רום, קראתי עכשיו ההודעה. מסבירים בעצם שהאירו נחלש מדי. עולה השאלה: ומה בכך. הרי שוויץ לא משלמת באינפלציה על ההצמדה לאירו. אז שייחלש האירו ואיתו הפרנק עוד קצת. בנוסף אפשר היה להקטין קצת את תקרת ההצמדה, לא לבטלה לחלוטין.

  אהבתי

 2. תמריץ , יש משהו בדברים שלך , שהרי זה לא יועיל ממש ליצוא השווייצרי , אלא שניסיתי לברר גרסאות , והגרסה שכרגע הכי מקובלת עלי הינה זו , שהמאזן של הבנק המרכזי השווייצרי , הינו נקוב בעיקר ביורו , והיורו בירידה , והוא רצה לחזק אותו ( את המאזן ) לקראת ההרחבות הכמותיות של הבנק המרכזי האירופי , שהרי בכך הוא צופה עוד ירידה של היורו ( עם ההרחבות ) והמאזן של הבנק יחלש עוד יותר . אני עדיין מברר גרסאות , זה לא לגמרי מגובש לי עדיין . אחזור עם חדשות יותר מאורגנות . תודה

  אהבתי

 3. אבל אם בצד החובה רשומים הפרנקים השוויצרים שהוצאו לקניית המט"ח ובצד הזכות רשום המט"ח, הרי שעכשיו צלל ערך המט"ח ונוצר הפסד עצום במאזן. זה אמנם חסר חשיבות לדעתי אבל אם כבר מייחסים לכך חשיבות הרי שיש שיקול נגד תיסוף.

  אהבתי

 4. במונחים דולרים הבורסה השויצרית עלתה היום משום ששיעור התחזקות הפרנק גדול משיעור הירידות בבורסה.

  אהבתי

 5. gili,
  תנודת מטבע נמוכה, לרב, מתנודת מניה/מדד.
  וגם, עדיין, רב המשקיעים העולמיים במניות שווייצריות הפסידו היום חבילות (המדד ירד 9%) של כסף.
  כל זאת ועוד: כנראה שהמהלך מחק גם רבים מהמשקיעים באסטרטגיית carry trade (מוכרים מטבע עם ריבית נמוכה וקונים מטבע עם ריבית יותר גבוהה במינוף. המהלך היום במטבע השוויצרי הטביע אותם).

  אהבתי

 6. גילי, גם אם הערך המוחלט של המניות בשוויץ עלה, השאלה למי זה עוזר והתשובה היא שזה עוזר למי שמשתמש ברווחי הון כדי לקנות מוצרים לא שוויצרים. מי שמשתמש בהונו כדי לקנות מוצרים שוויצרים הפסיד כי עלות המחיה שלו הנקובה בפרנקים שוויצרים עלתה ואילו המניות ירדו.
  המשמעות היא שיותר קשה לצרוך מוצרים שוויצרים.

  אהבתי

 7. לא קשור לנושא הבלוג

  "בעזרת השעון החדש של אודי ניתן לפתוח ולנעול את דלתות דגמי המכוניות החדשים של אאודי, וכן להדליק את הפנסים ולשלוט במוזיקה ברכב. אך הוא לא מסתפק בזה: אם איבדת את המכונית בחניון השעון יגיד לך לאן ללכת ומה המרחק ממנה. חשוב מכך הוא השילוב בין השעון לדגם החדש של אודי, RS7, שכולל יכולת ניווט עצמאית ללא נהג. השעון מאפשר להפעיל את הניווט ולזמן את המכונית לכיוונך, וגם מצויד במד דופק: כאשר הוא מזהה מקרה חריג (כמו התקף לב), המכונית תדע לנסוע לבד לבית החולים. וואו."

  אהבתי

 8. שלושה וחצי בליון פרנק היו בשורט מצפים לירידת ערך הפרנק עם היורו הנזק לחברות הברוקרים יהיה גדול.
  FXCM Inc הברוקר האסיני הגדול ביותר בהחלפת מטבעות מצא את עצמו בנגטב אקוטיטי של 225 מליון דולר בעקבות היסוף.
  ברוקר אמריקאי גדול וברוקר ניוזילנדי הודיעו שהערך שלהן נמחק לחלוטין.
  רק לפני כמה ימים בנק שויצריה אישר מחדש את 1.2 כשער המקובל עליו מדוע הוא לא יכול היה להגדיל את רצועת הניוד ומדוע הוא לא תאם עם הבנק האירופאי?.

  גילי אם אתה מתכוון שכמשקיע זר שהשקעתי בחברת סואטץ אני יכול למכור את המניה שלי בהפסד של 15 אחוז ועדיין לקבל את הערך שהשקעתי ביורו או בדולר זה אמנם נכון אבל רוב המשקיעים אינם ספקולנטים לטווח קצר והם משקיעים לרווחים של החברה.
  קיים גם הצעד הפסיכולוגי של אמון ואני מקבל רושם שיותר אנשים פרטיים מחפשים דרכים לסלק את הנכסים שלהם מאירופה מחוסר אמון בממשלות ובבנקים המרכזים.

  http://www.wsj.com/articles/swiss-franc-move-cripples-currency-brokers-1421371654

  אהבתי

 9. לטעמי הטעות של הבנק השוויצרי היתה לפי כמה שנים בקביעת שער קשיח. מתכון כזה לעולם מוביל לבעיות.

  אהבתי

 10. הבנק המרכזי השוויצרי מכין את עצמו לקראת השקת תכנית רכישת אג״ח ממשלתיות של הבנק המרכזי האירופאי הצפויה בשבוע הבא.
  תכנית קביעת הרצפה מול האירו הייתה יקרה מאוד כאשר סך הנכסים היום של הבנק המרכזי השוויצרי גדול פי 3 (!!!) מהתמ״ג עקב רכישות האירו הרבות כדי לקבוע שער רצפה כזה.

  השקת תכנית הרכישות הגדולה של הבנק המרכזי האירופי תכריח את הבנק המרכזי השוויצרי להשקיע סכומי כסף אדירים נוספים ונראה שהם החליטו שזה יקר מדי עבורם.

  ההחלטה אתמול היא שוק עצום למשקיעים כאשר רק לפני ימים מעטים בכירים בבנק השוויצרי הציגו מחוייבות מחודשת למדיניות קביעת שער הרצפה.

  זו רק עוד דוגמא איך התערבות מלאכותית בשווקים יכולה להזיק משמעותית בטווח הבינוני-ארוך.
  בנוסף, הבנק המרכזי השוויצרי איבד את אמינותו בקרב המשקיעים. בטח ובטח כאשר הוא אפילו לא הכין אותם לשינוי מדיניות דרסטי שכזה.

  אהבתי

 11. ד, אני חולק על המונח "יקר מדי עבורם". יש את הדמות של עוץ לי גוץ לי שיודע להפוך קש לזהב. כשהוא נותן למישהו תמורה על עסקה הוא אומר לו כלאחר יד:"קח את כמות הזהב שנראית לך הולמת". כשאתה הופך קש לזהב שום מחיר לא יקר מדי עבורך. על אחת ואחת כשאתה בנק מרכזי שהופך ביטים לזהב.
  אמנם יש בכל אופן מגבלה על הבנק המרכזי בכך שאינו יכול להוזיל ערך המטבע עד סכנה לאינפלציה, אך שוויץ רחוקה מאוד מסכנה זו. מה שעשה הבנק המרכזי זה פיגוע נגד היצואנים בשוויץ.

  גם לאיבוד האמינות שציינת יהיה מחיר.

  אהבתי

 12. תמריץ, האם לדעתך בנק מרכזי יכול להדפיס את המטבע שלו ללא שום מגבלה על גודל המאזן שלו?
  גם פי 50 מסך התמ״ג זה בסדר?

  אהבתי

 13. כן. מה שנמצא במאזן של בנק מרכזי חסר משמעות לדעתי. מאזן חשוב רק כשיש סכנת פשיטת רגל, סכנה שאינה קיימת בפני עוץ לי גוץ לי או בנק מרכזי.

  אהבתי

 14. מה יקרה במדינות אחרות שינתקו את הקשר שלהם למטבע עיקרי? הדולר ההונג קונגי קשור לדולר האמריקאי מה יקרה לו אם הוא יתנתק? האם יתכן מצב שבו מספר מדינות ינתקו את הקשר שלהן ליורו וזה יצור תגובה שתזיק לחברות וכלכלות? האם יתכן מצב שהרבה חברות השקעות שהיו קשורות למטבע השויצרי יפגעו וזה יצוץ במועד מאוחר יותר?

  אהבתי

 15. אם הבנק המרכזי של שויצריה עמוס ביורו האם הוא לא מזיק לעצמו כשהוא מייסף את המטבע שלו? אומנם הוא יכול להמשיך ולהדפיס כסף עד מחר ולקנות אתו עוד יורו בחינם אבל עדיין במאזנים הוא כרגע בהפסד אדיר

  אהבתי

 16. הוא מזיק למאזנים שלו אבל כאמור למי אכפת? פירוק גוש האירו יכול להביא להתמוטטות בנקים בגרמניה למשל כי הם מכסים על חבויות באירו גרמניים עם נכסים באירו ספרדיים. ברגע שיתברר שאין שקילות בין סוגי האירו יתגלה הבלוף.

  אהבתי

 17. חבר'ה , רק שני הערות :

  שימו לב לאחד הלקחים הפילוסופיים המרכזיים , שאני מתריע עליהם מזמן . נותנים יותר מדי כבוד לנגידים מרכזיים . למה ? הם מינויים מקצועיים מכובדים , לעומת קברניטי משק , שהם פוליטיקאים , ולרוב כלל לא אנשי מקצוע . אלא : שנגידים , מענין אותם בעיקר : אינפלציה , ומאזן הבנק . צריך גם ראייה אינטגרטיבית של המשק ( כפי בן ברננקי למשל , וראו התוצאות ) . יש מנטרה לאחרונה ( שנים ) גם בישראל כמובן : עצמאות הבנק המרכזי . זוהי בעיה .

  הנגיד השווייצרי צפה שזה יוריד היורו , אבל , זה לטווח קצר ויבוא תיקון . וממילא לגבי דידו , היורו אמור לרדת ורצינית ( בגלל ההרחבות הכמותיות , ותהדקו חגורות , 22 בינואר שבוע הבא , ייתכן גם טריליון דולר הרחבה מצד מריו דרגי ) . בעצם , יש לנו עוד 28 אחוז ירידה ביורו , עד נקודת תמיכה אסטרטגית :0.836 . אלא שעכשיו הוא קיבל מרחב תמרון לשפצר המאזן כפי הבנתו עם מטבעות אחרים . תודה

  אהבתי

 18. מדינות שהמטבע שלהם מקובע ליורו:
  קובה צפון קוריאה
  French Polynesia, New Caledonia and Wallis and Futuna Islands
  Cameroon
  Benin
  Burkina Faso
  Guinea-Bissau
  Ivory Coast
  Mali
  Niger
  Senegal
  Togo
  Chad
  Republic of the Congo
  Equatorial Guinea
  Gabon
  Comoros Islands, Cape Verde, Macedonia, Serbia,Tunisia Czech Republic, Croatia, Romania, Hungary, Bulgaria and Bosnia and Herzegovina
  מדינות שקשורות ליורו בסל מטבעות
  Botswana, Jordan
  , Libya, Morocco, Russia, Seychelles, and Vanuatu.

  אהבתי

 19. 0.836 זה פשוט לא ניתפס. לא יתכן שהיורו יחזור לגובה הזה בזמן קצר בלי שיהיו תוצאות הרסניות לכלכלות של מדינות שונות ומהפכה כלכלית עולמית. אני גם לא מאמין שיתכן דבר כזה בלי אינפלציה באירופה, אני אוכל לקנות מוצרי מזון מאירופה ב 40 אחוז פחות מערכם כיום? מכוניות? מה עם היצוא שלנו לאירופה שהוא נכבד? אי אפשר להתחרות בכלום בוודאי שלא ביצוא מזון זה יפגע בכלכלה שלנו כהוגן. סין מיצאת הרבה לאירופה זה יפגע בכלכלה שלה. ירדן שנמצאת על סף משבר כלכלי תתפרק אם היא תאבד עוד שוק. צפון אפריקה אפילו אמריקה. הנפט יתיקר באירופה מאד ועוד בחורף כי הרי עדיף ליצא אותו מאשר להשתמש בו.

  אהבתי

 20. יש עיוות בסיסי במצב גוש האירו ושער נמוך מאוד של האירו יכול לפתור את העיוות. בשער של 0.83 כנראה כבר באמת לא תהיה כל סיבה לפירוק הגוש. בגרמניה תהיה אינפלציה אבל ביוון ובספרד כנראה לא תהיה כי יש המון משאבים אנושיים פנויים של מובטלים שממתינים לעבודה.

  אהבתי

 21. בכל אופן 0.83 נראה באמת מדע בדיוני אבל אם גוש האירו הולך להתרפא מתישהו אזי האירו צריך להתקרב לפחות לשוויון עם הדולר.

  אהבתי

 22. אני לא מאמין שמדינה יכולה לפתור את הבעיות הכלכליות שלה על ידי פיחות קיצוני מבלי שיהיו תוצאות לוואי.
  יש בעיה באינפלציה בגרמניה הרי המחירים לא יכולים לעלות. מה קורה אז?

  אהבתי

 23. התשואות על אג"ח גרמניה 10 שנים צונחות ב-4% לרמה של 0.45%, גם בארה"ב התשואות יורדות לשפל כאשר התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים מאבדת 1.75% לשיעור של 1.74%.

  אהבתי

 24. כלכליסט
  תשואות האג"ח ממשלתיות באירופה וביפן נכנסו לטריטוריה השלילית והמשקיעים בכל זאת נוהרים בהמוניהם אולי מתוך תקווה שהם מעדיפים כרגע את שוק האג"ח מאשר הטלטלה המטורפת שעוברת על שוק המט"ח בימים אלו.

  "זוהי בעצם עמלה עבור פחד" אומר ניקולס קולאס, אסטרטג ראשי ב-ConvergEx. "פחד מדיפלציה, פחד מהתנודתיות העצומה בשווקים אחרים ופחד כללי מהלא נודע" מסכם קולאס.

  מתחת לאפס
  מה משותף לשוויץ, בלגיה, דנמרק, צרפת, גרמניה, יפן והולנד? תשואות האג"ח הממשלתיות לטווח קצר של כל המדינות האלו נסחרות כעת מתחת לאפס. גם בארה"ב המצב לא מזהיר כאשר תשואות האג"ח קצרות טווח ננמצאות רק מעט מעל לאפס.

  בשוויץ שם הבורסה צוללת גם היום, תשואות האג"ח ל-9 שנים צוללות כעת ב-750% לרמה של -0.052%. בגרמניה תשואות אג"ח ל-10 שנים יורדות 4.4% לשיעור של 0.45%, בצרפת תשואות האג"ח ל-10 שנים מאבדות 5.6% לרמה של 0.63%.

  הסיפור הזה הוא חסר תקדים בהיסטוריה המודרנית של עולם ההשקעות שכן תשואות האג"ח הממשלתיות בדרך כלל נסחרות בטריטוריה חיובית לאורך השנים. "מדובר בתמרור אזהרה שמתריע מפני דיפלציה, לא זכור לי מקרה שבו היינו בחששות דיפלציונים ממש בכל העולם" אומר פיל קמפורלה, אסטרטג ב-JPMorgan. נראה כי לבנקים מרכזיים וגם לחלק מהמשקיעים יש עדיין זיכרון מר ממשבר הדיפלציה ביפן שגרר אותה ליותר מעשור של צמיחה אפסית.

  אינדקציה נוספת שהדיפלציה באירופה כבר בדלת, היה מדד המחירים לצרכן בגוש האירו לחודש דצמבר שהצביע על ירידה. בתגובה המשקיעים מצפים לפעולה אגרסיבית של ה-ECB בדמות השקת תוכנית הרחבה כמותית מאסיבית. בשבוע הבא ב-22 לינואר (ה') המשקיעים יקבלו את התשובה.

  אהבתי

 25. איני שמח על הפניית מנגנוני המשפט הבינלאומיים נגדנו. זו רק אות לצביעותו ולכיעורו של העולם. עם זאת אם הדבר הזה יסייע בעצירת הטירוף הדו לאומי שמכוונים אליו חלק מהאחראים למפעל ההתנחלויות, מעז ייצא מתוק.

  אהבתי

 26. אכן , כך בדיוק הערכתי התגובה שלך תמריץ , אם כי "דו לאומית " לא קשור כלל לענין , אבל זה נושא אחר , שכבר כתבתי עליו אגב בבלוג . תודה

  אהבתי

 27. עובדתית כלכלת העולם המערבי ברובה היא כלכלה דפלציונית כולל זו של ישראל הסימנים לכך היו כבר לפני חודשים אולי אף שנה..הרחבה כמותית במיוחד זו האירופית לא השיגה את יעדה הצמיחה היא מזערית יש הרבה מוקדי אבטלה והלחץ על הקופה הציבורית גדל כאשר התזרים לרוב שלילי..דרגי מתנהג כקוסם בקירקס מול קהל נואש ורדום כל מאמציו להביא לחיוך ושמחת חיים לא הועילו עד עתה אולם המשחק חייב להמשך אבל עד מתי..?אירופים חיים בהכחשה יש לכך סימנים ברורים בשטח אבל ההצגה עומדת להסתיים הקהל יתפזר איש איש לביתו ולמקומו הראוי משמע לצנע אובדן זכויות פנסיוניות השתתפות פחותה מבעבר של המדינות בשרותים החברתיים ועוד..עיקר עוצמת הכלכלית של שוויץ היסטורית נובע ממעמדה הניאוטרלי ומעצמאות כלכלית להיות חלק מאירופה מדממת זה לא בשבילם ..אבל לכל מהלך מפתיע וקיצוני יש תוצאות בשטח בעיקר בין מדינות קרובות או משתתפות וזה אכן מה שקרה ממשלת שוויץ הדליקה נורה אדומה אבל מי יכבה אותה..?

  אהבתי

 28. מירון, המצב של אירופה כיום אינו מחייב השתתפות פחותה של אירופה בשירותים החברתיים, אלא להיפך. זה הזמן עבור אירופה ועבור כמעט כל מדינה אחרת במערב לתת עוד ועוד שרותים חברתיים.

  אהבתי

 29. בהרבה מדינות איסלמיות נערכו הפגנות גדולות נגד הדפסתו של מוחמד על העמוד הראשון בהוצאה החדשה של העתון הצרפתי. אלו למעשה הפגנות אנטי הפגנות בצרפת ותמיכה עולמית בצרפתים. בארצות הברית רשת חדשות עיקרית הפסיקה את מהדורת החדשות לאחר שהכתב הציג את הקריקטורה. הקריקטורה מביעה רצון לפיוס. המערב עדיין לא מבין בפני מי הוא עומד. כשנערכת באירן הפגנה אוהדת טרור שכזו, זה בחסות אותו המשטר שאובמה מאים על הקונגרס להטיל וטו על סנקציות כלכליות נגדו.
  גרפיקאים מליגה ב מצליחים לעורר סערה עולמית.
  אולי גיא יעלה פה קריקטורה נגד מוחמד ונשלח אותה לדע"ש ולמחרת יהיו לתמריץ 3 מליון כניסות ממבקרים מוסלמים וכולנו נתחלק ברווחים היות ותמריץ הודיע שיש לנו זכויות יוצרים.

  אהבתי

 30. אורי , עם כל הכבוד לתמריץ שיודע להפוך קש לזהב , אני לא בטוח
  שהוא יודע להפוך כניסות לאתר לכסף. זה משחק אחר לגמרי.
  חוצמזה , אני גם ככה מסתבך עם חצי מהבלוגוספירה, יש לי מספיק אויבים גם ככה בלי לצייר קריקטורות.
  הנה , באמצע שמירה במושב אני מגיב בבלוגים. מקקוה שהרב"ש לא ישמע מזה.

  אהבתי

 31. מירון, אתה מנבא שואה כלכלית וחברתית. הדברים שאתה כותב אם יתקיימו יביאו לרעב ומהומות והתפרקות המערכת לפני שנחזור לכלכלה הישנה אם אי פעם. השאלה היא איך להתגונן מפני זה. למכור הכל ולהחזיק מזומנים? איך זה ישפיע על היהודים בא"י? אניטישמיות באירופה? לנסות להשיג גרין כרד?

  אהבתי

 32. רוזה שבת שלום לך לאורי, תמריץ ואחרים..אני אופטימי מטבעי ולא רואה שום שואה כלכלית באירופה או בישראל לפחות בטווח הקרוב והבינוני..אני מסכים עם תמריץ שבמדינות במצוקה כלכלית צריך להנהיג מדיניות כלכלית מרחיבה אולם לא כולם תומכים בהשקפה זו..דווקא בקרב מנהיגי אירופה במיוחד בגרמניה אנחנו שמענו על הסתייגות מכל אפשרות להרחבה כמותית ותמיכה כלכלית במגזרים חלשים במדינות חלשות כמו יוון וספרד שהן חלק מהגוש האירופי..דפלציה זאת מגפה מסוכנת צריך להאבק בה בכל הכוח עוד מתחילתה אחרת בהחלט אפשר שמדינות רבות יתרסקו כלכלית וחברתית ולא יהיה ניתן לסיעה..דרגי מגלה מנהיגות פיננסית אולם לא די בכך רוב הכלכלה האירופית צריכה לעבור התאמה למצב החדש שנוצר בעקבות המשבר המוניטרי וגידול חד בחובות של מדינות.. הדבר לא נעשה בנחישות מספיק חזקה היות ואין למנהיגים מקומיים מנדט מהעם לבצע שינוי מתחייב וכל מה שהמדינות או הממשלות מנסות לעשות זה לשפר את המצב ולשמר את הקיים וזה לא הולך ביחד..איך מתגוננים מדפלציה ברמת הפרט.?שאלה טובה אין תשובה אחידה כל אחד והשכל הישר שלו בכל מקרה אין שום צורך למכור רכוש זאת דעתי בכל מקרה חשוב להצטייד במזומנים היות ומשברים נוצרים במהירות מפתיע ראה את המשבר סביב המטבע השוויצרי והנפילות מסביבו..

  אהבתי

 33. לא הבנתי. קרוגמן מצד אחד הוא כותב:
  " אנחנו לא יודעים למה בדיוק, אבל איש מהאנשים שאני מכיר אינו מאמין להסבר הרשמי, לפיו המהלך נעשה בתגובה להיחלשות היורו. אך סביר להניח שגל חדש של כסף שמבקש מקלט בטוח בשווייץ הפך את הניסיונות לבלום את התחזקות הפרנק ליקרים מדי. "
  מיד אחרי זה הוא כותב שזו טעות.
  ממה שנכתב כאן בכל זאת יש עלות להדפסת הפרנקים. לפי תמריץ אין לזה שום עלות. לפי קרוגמן יש עלות אבל היא נמוכה מהאלטרנטיבה ?

  אהבתי

 34. לא מחדש הרבה והדברים כבר נאמרו פה, אבל הכותב בוושינגטון פוסט מציין גם את משבר הרובל הרוסי כמניע נוסף להחלטת הבנק השוויצרי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: