חברת פרטנר מלמדת כלכלה

חברת פרטנר מציעה מבצע חדש – 39 ש"ח לחבילת סלולר שכוללת שיחות ללא הגבלה וכמות מכובדת של גלישה. מה שמבדיל את המבצע הזה מיתר ההצעות הזולות עד גיחוך שמקובלות מאז מהפכת הסלולר של משה כחלון הוא טווח הזמן. פרטנר מתחייבת שמי שיצטרף לתוכנית, מובטח לו שיקבל מחיר זה, צמוד למדד, למשך 25 שנה. ההצעה של פרטנר נוגעת באחת הנקודות החשובות במקרו-כלכלה, היכולת של הצרכן לשקלל את טווח הזמן בין שיקולי הצריכה שלו. בעולם שבו הצרכנים רציונליים לחלוטין הזמן הוא פקטור חשוב. יש כאלו שטוענים למשל שאין טעם בהורדת מסים כדי לעודד צריכה, מאחר שהצרכן רציונלי לחלוטין ויידע שבעתיד יצטרך לשלם מסים עודפים כדי לממן את הגרעונות שיווצרו. לפיכך הוא יתחיל לחסוך כבר בהווה ולא יתפתה להקלות המס. איני מאמין שהצרכן באמת מתנהל ברציונליות מושלמת כזו ולפיכך בעיניי ובעיני רבים אחרים טענה זו היא שטות מוחלטת.

המבצע של פרטנר נותן אפשרות לבחון כמה רציונלי הצרכן והאם הוא יודע לתת לזמן את המשקל הראוי בין יתר שיקוליו. אם נראה התנפלות המונית על דוכני 012 מובייל תהיה זו הוכחה לרציונליות של הכלכלה הישראלית. אסתכן בכך שמה שאני כותב יישמע כמו פרסומת חינם, אבל צריך לומר שמבחינה כלכלית רציונלית המבצע הנוכחי טוב לאין ערוך מכל דבר אחר שמוצע היום בשוק מאחר שזמן הוא כסף.

פוסט המשך: עם ישראל מבין כלכלה

31 תגובות על ״חברת פרטנר מלמדת כלכלה״

 1. תודה על הפוסט תמריץ . אלא שאתה מגדיר רציונליות , באופן נוקשה במקצת . לקוח יכול כתוצאה מסיבות פתלוגיות ולא ברורות כלל , לא להתחייב למבצע , או כן להתחייב , ואין זה כלל מוריד ומעלה . לכן הכלכלה מקצוע כה סבוך .

  נניח שללקוח יש הנצ' , תחושה , אינטואיציה :

  איזה שכלול טכנולוגי , איזה התקדמות טכנולוגית , משהו חינמי בעתיד , אולי הוא לא ישאר בארץ , אולי לא מתאים לחו"ל , ועוד " ים " שיקולים אינטואטיביים .

  מה שנחזה להיראות רציונלי , או מה שמביע דרך רציונלית , הוא לאיו דווקא כה נוקשה , וגם לא מעיד שהוא רציונלי כלל וכלל . ובכלל , הרי צריך לשקול את מחיר הקנס והשבירה או הסנקציה במידה והופרה ההתחייבות של הלקוח , לא הבאת זאת כלל בחשבון .

  החשיבות של הפוסט , בחתך או מיקרוקוסמוס למעשה , להבנה של הקושיה הנצחית : למה סוחרים מפסידים בשוקי הון ….. למה מודלים בכלכלה כה קשים ליישום או להערכה . על רגל אחת . תודה

  אהבתי

 2. תמריץ, אתה כבר הצטרפת? מתכוון להצטרף מחר ? או אולי לחכות לראות אם יהיו מבצעים יותר טובים של חברות אחרות עד ה-16 וכך לקחת סיכון קטן שה-10000 יגמרו? אני שואל כמה רציונאלי הכלכלן? הכנת כבר אקסלים לבדוק את פוטנציאל הרווח\הפסד שלך?

  אהבתי

 3. אין קנסות כיום בסלולר ולכן השיקול להימנע ממעבר הוא קלוש מאוד.

  לקוח שיש לו אינטואיציות כלשהן שבגללן לא עובר אינו עושה שיקול רציונלי. מי ימנע ממנו לעבור בעתיד. כאמור אין קנסות.

  אישית אני בפלאפון כי אני חושב שיש להם הסכמי נדידה עם חברות טובות יותר בחו"ל. או לפחות כך היה בעבר, וזה יותר חשוב לי. אבל לכמה אנשים יש את השיקול הזה? בכל מקרה אני בדרך כלל לא אדם שמחושב ברמת הגרוש מבחינה כלכלית.

  בכוונה כיוונתי את הפוסט אל הצרכן, כי משקיעים מתנהגים אחרת. גם הם לא ממש רציונליים, אבל בצורה אחרת. לאו דווקא מבחינת הזנחת שיקול הזמן. למשל אנשים קונים מניית חברת תרופות בשווי מופרך רק בגלל תרופה שאולי תרוויח עליה עוד 15 שנה. אז משקיעים כן יודעים לשקלל זמן די טוב.

  אהבתי

 4. נו טוב תמריץ , אז עכשיו אתה נשמע קצת אחרת , או קצת יותר מחודד .. אבל , דע לך , ששיקולים פסיכולוגים או רציונלים אם לאיו , לא ממש שונים לגמרי , בשוק ההון , וביחס לצרכנים מן היישוב . דיסוננס הוא דיסוננס , ורק חומרי הגלם שונים לרוב . ומשאבי קצרים להרחיב היריעה על נושא כה סבוך להדהים . אולי בהמשך , תודה

  אהבתי

 5. התגובות לכתבה מראות שהאמון של הציבור בחברות הטלפונים קטן. אם יסתבר לחברת הטלפונים שהיא טעתה היא כבר תמצא דרך לצאת מההתחיבות או לא לקיים הבטחה. אבל גם אני חושב כמו תמריץ שרוב הציבור לא רציונלי ולא כל כך מעניין אותו מה יהיה טוב עבורו בעתיד.
  ביוון המפלגה המובילה לקראת הבחירות ב 25 לינואר אומרת שתיתן לציבור להחליט בהצבעה אם הוא רוצה קיצוצים כלכליים כדי שפרק זמן קצר יהיה רע ואחר כך טוב יותר. אולי הם היו צריכים לבדוק את דעת הקהל עם חברת טלפונים.

  אהבתי

 6. האמריקאים נוהגים לומר: "כל איש עסקים יפשוט רגל במוקדם או במאוחר, אלא אם כן הוא ימות לפני כן".
  המשפט נכון גם לחברות עסקיות.
  פרטנר – או שתבלע ע"י חברה אחרת או שתעלם בפרק זמן כ"כ ארוך.

  אהבתי

 7. ג'וש, יש ספר מצוין של ג'רמי סיגל, מניות לטווח הארוך, שבו הוא מסתכל על המניות המקוריות של ה-s&p500 ורואה מה היה קורה למי שהיה מחזיק בהן עד עצם היום הזה. יש לשים לב – לא מי שהיה מחזיק במדד שבו המניות מתעדכנות מדי פעם, אלא במניות המקוריות עצמן. התברר למרבה ההפתעה שתשואתו של המשקיע הזה הייתה גבוהה מאוד, באזור ה-14% לשנה (כשדיבידנדים מושקעים מחדש), וגבוהה מתשואת מי שהחזיק במדד.
  אז יכול להיות שהיו מיזוגים ורכישות, אבל בהחלט אי אפשר לומר שפשיטת רגל מחכה לכל חברה. אחרת שווי השקעה כזו לטווח הארוך היה אפס.

  אהבתי

 8. ירידת מחירי הנפט אמורה לתת זריקת מרץ לכלכלה העולמית, אולם היא מכניסה את גוש האירו למלכודת הדפלציה.

  מדברי יוסי פרנק. יש לי קושי להבין את זה. מה רע בדפלציה אם היא נגרמת מירידת מחירים כתוצאה מירידת מחירי דלק שאירופה לא מיצרת אלא צורכת? מדוע זה לא פוגע בארה"ב? אני קורא שביוון אנשים על סף רעב. אם מחירי המזון יורדים והתחבורה זולה הרי מצבם טוב יותר.

  אני גם מקבל רושם שיש מלחמה פסיכולוגית בין המנהיגות העתידית של יוון לגרמניה. צד אחד אומר: אם לא תשפרו את תנאי ההלואות ותשמטו חובות אין לנו בעיה להפרד מגוש היורו. הנה אנחנו עומדים לעשות משאל דעת קהל על פיו הציבור מוכן להצטמצם שנה שנתיים ואז נצא לדרך חדשה בלעדיכם. תחשבו על גלי ההדף. צד שני אומר: אתם רוצים להפרד? זה לא מזיז לנו, רק תדעו שנמנע מכם הלוואות נמית אותכם מרעב ונראה לכם שבלעדינו אי אפשר רק כדי ששאר המדינות החלשות יקבלו דוגמא מה קורה למי ששובר איחוד.

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000998085#fromelement=hp_deot

  אהבתי

 9. לדעתי אין בעיה בדיפלציה שנובעת מירידת מחירי הנפט, במדינה שאינה מפיקת נפט.

  אני חושב שהגרמנים מתוחכמים. אם יגידו שהם מוכנים לזרוק את יוון מגוש האירו, תתחיל פאניקה ביוון ואנשים יוציאו את כספם מהבנקים. באווירת ההיסטריה ההמונים ישתכנעו לא להצביע לסיריזה. באמת מוזר לי שיווני שפוי כלשהו משאיר כספו בבנק בארצו. זה מעשה טירוף.

  אהבתי

 10. נראה שבפרטנר בונים על כך שעבור לקוחות שגולשים באמצעות הסלולרי, ומהווים קהל היעד של מבצעים כאלו, נפח גלישה של 3GB לא יספיק כשיתבסס הדור הרביעי, מה שיקרה תוך הרבה פחות מעשרים וחמש שנה.

  אהבתי

 11. רץ, זה אכן טענה רצינית נגד האפקטיביות של המבצע. איכשהו נראה לי עכשיו ש-3GB יישארו טובים לרוב הגולשים גם עוד שנים, אבל אולי לפני עשר שנים לא הייתי מאמין שסמרטפונים יהיו נחלת הכלל.

  אהבתי

 12. כן, זו טענה טובה. היום בבוקר העברתי 2 קוים למבצע …
  באחד לא חסכתי ובשני כן. לקחתי בחשבון את מה שרץ אמר ומאחר ואני very late adapter אז חישבתי שיהיה לי שקט לשבע שנים לפחות.

  אהבתי

 13. גיא. אתה לא חייב להשאר עם החשבון החסכוני לאורך זמן. לכמה זמן צריך להתחייב? תוכל לעבור אחרי שנה שנתיים. 3 גג זה די מספיק אם אתה לא על יו טיוב

  אהבתי

 14. היי תמריץ , אורי, רץ יש הוכחה לרציונליות של הכלכלה הישראלית – התוכנית הסתיימה! התנפלות. הצטרפו כבר 10000 לקוחות.
  אין התחייבות … בין כה שילמתי 39 אצל ספק אחר ובטלפון השני כ 50 …
  אבל צריך לעקוב אחרי המבצעים ועכשיו יש שקט … בהוט יש 2 ל 40 לשנה …
  אבל צריך לעקוב וזה עולה ל69 או 99 לקו אם לא שמים לב.

  אהבתי

 15. אורי,
  אתה צודק. יש מלחמה פסיכולוגית בין גרמניה ליוון עד הבחירות וגם אחריה במידה ומפלגת סיריצה תנצח. אפשר להסתכל על זה גם בצורה של משחק פוקר שבו שני השחקנים מבלפים.
  קשה לראות שגרמניה תסכים לתת ליוון לצאת. ההשלכות הכלכליות אולי לא גדולות כמו לפני שנתיים אך ההשלכות הפוליטיות קשות לחיזוי. יציאה של יוון יכולה לתת דחיפה למפלגת הצעירים החדשה בספרד שגם יותר בכיוון של יציאה מגוש האירו וגם למפלגות הקיצוניות באיטליה. בנוסף, רוסיה תשמח לכל חוסר יציבות בגוש האירו שנאבק בה.

  אורי, זו הבעיה בסיפוח כושל.. הגרמנים לא היו צריכים לספח את היוונים לגוש האירו מלכתחילה. הם אוכלים קש ומרורים מכל הבחינות בגלל זה עד עכשיו וכנראה בעתיד.
  תחשוב על זה….
  וזה עוד שהיוונים הרבה יותר מתקדמים תרבותית, כלכלית ופוליטית מהפלסטינים….

  אהבתי

 16. מי שיש לו כרטיס you וקונה במגה או בדור אלון ב-1500 ש"ח מקבל סלולר בחינם (אינני יודע אם זה כולל חבילת גלישה או לא אבל אני לא גולש דרך הסלולר).

  אהבתי

 17. ליוונים יש חוב של 240 בליון יורו לגוש האירופאי. את ההלוואה הראשונה של 110 בליון הם היו אמורים לשלם עד אמצע 2013 אבל בסוף לקחו עוד הלוואה של 130 בליון כדי לשלם את הריבית על ההלואה הקודמת. סך הכל החוב הלאומי שלהם נוגע ב 400 בליון יורו שזה יותר מפי 2 מהGDP שלהן.

  ישראל מאיימת לא להעביר למיסים לרשות הפלסטינית, הקונגרס האמריקאי מאיים לא להעביר 400 מליון לרשות. האם האיומים ישארו בגדר איומים?

  אהבתי

 18. היום מושבע הקונגרס האמריקאי. מספרים: 29 יהודים רק אחד רפובליקני ואחד לא מפלגתי, שני בודהיסטים, שני מוסלמים והינדו אחד. 46 שחורים רק 3 רפובליקנים, אחת מהן הכושית הרפובליקנית הראשונה אי פעם.

  יפן: מספר הלידות השנה הנמוך ביותר מאז התחילו לספור ב 1947. 1 מליון של לידות, ירידה של 3 אחוז משנה קודמת, בהשוואה ל 2.69 מליון בשנת 1949.
  מיתות 1.27 מליון. יותר מכל שנה אחרת רשומה. מהם 30 אחוז מסרטן 20 אחוז מהתקפות לב.
  מספר הנשואים ירד השנה ב2 אחוז משנה קודמת והוא 59% ממספר הנישאים בשנת 1972 שנת השיא.

  %92 מהילדים בגילאים 12-17 בישראל מחוברים לאינטרנט אך רק מחצית
  מבני ה-55 ומעלה. מסתבר שהאוכלוסייה הערבית פעילה במיוחד בשיתוף תוכן. %58 מהגולשים במגזר הערבי דיווחו שהם קוראים בלוגים בתדירות כלשהי, פי שניים משיעור קוראי הבלוגים במגזר היהודי הוותיק (%37% ).
  %26.5 מהגולשים במגזר הערבי דיווחו שהם מפרסמים טקסטים בבלוג שלהם, כמעט פי ארבעה משיעור הגולשים שמפרסמים טקסטים בלוג שלהם במגזר היהודי הוותיק (%10.5)
  %28.3 מהערבים אשר דיווחו שהם כותבים בלוג, עושים זאת מדי יום. רק %12 מהיהודים הוותיקים מפרסמים פוסטים חדשים מדי יום. %37 מקוראי הבלוגים מהמגזר הערבי קוראים בלוגים מדי יום. רק %24 מקוראי הבלוגים במגזר היהודי קוראים בלוגים מדי יום.

  %20 מהבלוגרים לא הצליחו לחשוב על סיבה כאשר הם נשאלו מדוע הם כותבים בלוג

  ­­בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג הודיע אמש (ב') כי הפלסטינים קיבלו על עצמם את סמכותו החל מה-13.6.14, כלומר יום למחרת החטיפה של שלושת הנערים. המשמעות: הפלסטינים מעוניינים שחקירת בית הדין, אם תתקיים, תתעלם מחטיפת הנערים ורציחתם בדם קר, ותתמקד רק באירועים שקרו לאחר מכן.

  במרכזי הסיוע לנשים מתקבלות כ-40 אלף פניות בשנה, מחצית מהן דיווחו כי נפלו קורבן לאונס, לניסיון אונס או לאונס קבוצתי. מרכזי הסיוע מציינים כי 30% מהפניות למרכז בשנה הן מצד מתלוננות שנפלו קורבן לעבירת מין כשהיו מתחת לגיל 12, אולם החליטו להתלונן רק בגיל מאוחר יותר.

  אהבתי

 19. גלגל, גם יש חבילת גלישה. אבל התמריץ לקנות במגה לא בהכרח עובד לטובתך אלא אם ידוע לך שמדי חודש במילא אתה כבר עושה זאת.

  אהבתי

 20. – לא כל לקוח , אחרי שבחר את המסלול הזול והמתאים לו, יעבור שוב לחברה חדשה עם גימיק חדש.
  – לתמריץ בקשר למה שכתבת על המניות אז ברשותך שוב אצטט את האמריקאים : "on a long enough timeline the servival rate for everyone drop to zero". מחקר שבדק 5000 מניות בוול סטריט בשנות השמונים, הראה ששרדו חצי מהן כעבור 20 שנה. מישהו האמין לפני 10 שנים שענקיות קודאק, נוקיה ,לוסנט ועוד תפשוטנה רגל או תבלענה ע"י אחרות?
  -לגבי הנתונים שהצגת של סיגל, הסטטיסטיקה הבורסאית לא ארוכה דיו כדי לקבלה . בשנתיים האחרונות היו ארועים שלא קרו מעולם …
  -ב-2008 , כמה חודשים לפני המפולת, הנפט ירד מ-145 ל-80 (ובהמשך ל-30). בנוסף הייתה ירידה משמעותית בציפפיה לאינפלציה. מזכיר מאוד מה שקורה היום… ואז הגיע הזרז בדמות ליהמן ברדרס….

  אהבתי

 21. ג'וש, יש הבדל גדול בין פשיטת רגל לבין קנייה בידי חברה אחרת (שאמורה לשמור על ההתחייבות של החברה הראשונה ושמעניקה תמורה במניות או במזומן לבעלי המניות של הראשונה).

  אהבתי

 22. תמריץ, עוד מעט אני אתחיל לספור ת'כסף.
  מחירי הסלולר בישראל צפויים לעלות. וגם מצאתי היכן הוחבאה שקילות ריקארדו…
  ———————————————————–
  יש כאלו שטוענים למשל …. שאין טעם בהורדת מסים כדי לעודד צריכה, מאחר שהצרכן רציונלי לחלוטין ויידע שבעתיד יצטרך לשלם מסים עודפים כדי לממן את הגרעונות שיווצרו. …
  ———————————————————–

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001065203#fromelement=hp_morearticles

  אהבתי

 23. אפשר עכשיו לנטוש את חבילת ה3 ג"ב של פרטנר ב-39 ש"ח לטובת חבילת 40 ג"ב של We4G ב-29 ש"ח. אפילו לא ל25 שנה, אלא לכל החיים..

  אהבתי

 24. אני זוכר שמישהו כתב בבוז על רפורמת כחלון שהיא חסרת ערך כי תחזיק מעמד לכמה שנים והכול יחזור למה שהיה. האמת היא שזו הפתעה שמחירים כל כך נמוכים מחזיקים לאורך זמן.

  אהבתי

 25. לא זוכר שאני כתבתי משהו כזה, נכון?

  כן, זו אכן הפתעה .. אם תראה בכתבה בתגובה למעלה מסוף 2015… איזה חברת יעוץ(בעלת חתיכת שם יומרני – "פרומותיאוס") אמרה שהמחירים צריכים לעלות ויעלו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s