שימו לב ליוון

בכל העולם צונחים שווקי המניות ובפרט ביוון, שם נפלה הבורסה ב-13 אחוזים.
אין זו היסטריית שווא. הפלונטר הפוליטי ביוון צפוי להביא לבחירות חדשות בקרוב. המפלגה המובילה לפי הסקרים היא מפלגה סוציאליסטית רדיקלית בשם סיריזה. מנהיגה הוא מעריץ ידוע של הוגו צ'אווז ומתנגד לכל תוכניות הצנע שנכפו על יוון. יוון בהנהגת סיריזה תאתגר עד הקצה את הסובלנות של גרמניה ואולי אולי תביא סוף סוף למה שצריך היה לקרות מזמן – יציאה של מדינה מגוש האירו. עזיבת יוון את הגוש עלולה לעורר מחדש את אימת המשקיעים לגבי מדינות אחרות כמו פורטוגל וספרד ואולי אפילו צרפת.  מי שמשקיע במדינות אלו יגלה פתאום שהוא שם כספו על קרן הצבי.
מריו דראגי אמנם שכנע את המשקיעים שהוא ישפוך כמה כסף שיידרש בכדי לממן את צרותיהן של מדינות הפריפריה. אולם בקרב מול משלם המסים הגרמני, ההולנדי והפיני הזועף לא בטוח שידו תהיה על העליונה.

11 תגובות על ״שימו לב ליוון״

 1. השקיעו הרבה מאד ביוון, בעבר גרמניה היתה חזקה מספיק לכופף את הממשל האיטלקי ולהעמיד טכנוקרט ממונה מטעמה, האם יוון תהיה מסוגלת לעמוד בלחצים ולפרוש מרצונה? ומה עם החובות וההסכמים שחתמה?
  לאחרונה היו חדשות מיון על פיהם הכלכלה חזרה לצמיחה לאחר שש שנים.
  הציעו ליונים דחיה של תשלום החוב שהיה אמור להיות החודש לחודשיים וסיריזה מבקש פריסת חוב מחדש אולי הדרישות שלו מתקבלות על הדעת ולא יביאו למפולת. זה נשמע יותר כמאבק פוליטי מאשר משבר כלכלי

  אהבתי

 2. היוונים לא רוצים באמת לצאת מגוש האירו, אחרת היו עושים זאת כבר לפני כמה שנים במעמקי המשבר ונותנים רוב למפלגות הקיצוניות שהציעו לצאת ממנו.
  הם בסך הכל רוצים תנאים פחות חונקים מגרמנים ויותר תמיכה מהם.

  נראה אותם מנסים לצאת מהגוש…. נראה אותם אומרים פתאום לאזרחים שלהם שכל החסכונות, פנסיות והנכסים האחרים שלהם שווים לפחות איזה 50% פחות ממה שהם עכשיו…..

  אפשר לחשוב שהם לא פשטו רגל גם כשהם היו במטבע הקודם….
  הבעיה שלהם זה בכלכלה האוליגרכית שלהם והשחיתות הנוראית ואי תשלום המיסים שלהם לאורך שנים רבות.

  אהבתי

 3. תמריץ, גם בכתבה (הנחמדה) שנתת את הלינק, המנהיג שם לא מציע לנטוש את מטבע האירו אבל המצע שלו מאוד פופוליסטי ובעצם אומר לבטל את כל הרפורמות והצעדים שננקטו עד עכשיו (עכשיו אני מבין למה הם צפויים לזכות).

  לא רואה כמעט סיכוי שאנגלה מרקל תתקפל בפניו אבל אין ספק שזה שוב יעלה את המתחים הישנים על פני השטח… בסוף הם יגיעו לאיזשהו פיתרון פיננסי והטרויקה האירופית יעניקו להם קצת יותר הטבות

  אהבתי

 4. ברור שהיוונים לא רוצים. הם רוצים חסכונות שנקובים באירו ולבזבז חופשי כאילו מדובר בדראכמות. אבל אי אפשר לרקוד על שתי החתונות. החתונה עם האירו הפכה למרחץ דמים כמו ב"משחקי הכס"', אז אולי ימצאו עצמם בסוף בחתונה האחרת.

  מכל מדינות דרום אירופה יוון הכי אשמה במצבה ולכן מפתה להגיד שהביאה זאת על עצמה. ייתכן, אך האירו רק מעניש על החטא. הוא לא מציע שום דרך לגאולה.
  רוסיה למשל במצב נוראי כיום עם קריסת הנפט והסנקציות והשחיתות. אם הייתה בגוש האירו זה יכול היה לפתוח שני עשורים של שפל גדול. בפועל הרובל מהווה מנגנון ייצוב אוטומטי שפיחותו מקטין בחדות עלויות השכר שם וכך מאפשר התאוששות.

  אהבתי

 5. מה התחליף עבור יוון? אם יעברו ליורו איש לא ירצה את המטבע שלהם עד שיגלו יציבות, והם לא יוכלו לגלות יציבות בלי מטבע זר ועזרה מבחוץ. הם צריכים שגרמניה תסכים ליציאה שלהם, תלווה להם יורו ותסייע להם להתאושש. כפי שאני מבין יציאה חד צדדית קשה. הדרישות לביטול הרפורמות הגיוניות הם יאפשרו לכלכלת יוון להתאושש.

  אהבתי

 6. כלכלת יוון היא עם 26% אבטלה אחרי שנים ארוכות שבהן ניסתה לרצות את אירופה. אולי לא זו הדרך?
  האם יוון כל כך מסכנה שהיא אבודה אם תשתמש במטבע משלה? גם לאיסלנד מטבע משלה. מישהו זוכר את המשבר האיסלנדי הגדול? חלף ועבר לו כדרך שחולפים מהר משברים במדינות עם מטבע משלהן.

  אהבתי

 7. יש יתרון אחד משמעותי פוליטי באחזקת מטבע משלך, ברגע שיש משבר אז אין ברירה והממשלה נאלצת לבצע רפורמות כואבות (ראה ערך ממשלת שרון ב-2002, ממשלת הרוטציה ב-1984, ארה"ב בשנות השלושים ועוד המון דוגמאות) וזה בערך אותן הרפורמות שהטריוקה מאלצת את יוון לעשות.

  כיום נוח לפוליטיקאים היוונים להאשים במצב את הגרמנים ולא את עצמם שהביאו על עצמם את המצב הזה.
  יוון פשטה את הרגל 7 פעמים בעבר (אם אני לא טועה) כשהייתה עם הדרכמות ולא היו שם כאלה מהומות.

  אהבתי

 8. ד, הכול נכון אבל מה הטעם ברפורמה שלא מביאה לפיתרון. כל בעיה הופכת להיות משנית כל עוד הצרה הגדולה מכולן שהיא האירו נותרת על כנה.

  אהבתי

 9. הבנק האירופאי המרכזי הודיע לפני מספר ימים שהוא שוקל שלא להתחשב באג"ח היווני כנכס נטול סיכון בהלימות ההון של הבנקים.

  והמסר פשוט: תתחילו למכור את האג"ח היווני כי אם יוון מאיימת עלינו אנחנו נראה לה מהיכן משתין הדג. אני חושב שהמסר הבריטי הוא המשך של הסיפור הזה.

  הבעיה היא שביטול היחס לאג"ח היווני כנכס עבור חישוב יחס ההלימות, יגרור את חלק מהבנקים האירופאים מתחת ליחס הנדרש, וימנע מתן הלוואות שהוא הדבר ההפוך ביותר לצורך בנזילות בתקופת משבר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s