שיעור בכלכלה לשר הכלכלה

לנפתלי בנט נכונו עוד גדולות ונצורות. הסקרים בעדו והוא נוטף כריזמה ומוקף בעדת מעריצים ומעריצות. בנט מכהן כבר כמעט שנתיים כשר הכלכלה ואולי עוד יהיה שר האוצר, אבל הדברים שפרסם לאחרונה בפייסבוקו לא מעידים על הבנה גדולה בכלכלה. כך השתבח בנט בפועלו:

לאחר עשור של עליות מחירים במדינת ישראל, העליות נבלמו, ובשנה האחרונה החלו לרדת.
הנה שיעורי ירידת המחירים במוצרים השונים ב12 החודשים האחרונים, על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה:
כלל סוגי המזון – 3.08%
לחם ודגנים – 3.22%
בשר עופות ודגים – 4.22%
שמנים ומרגרינה – 6.03%
חלב ומוצרי חלב – 3.22%…

ובכן, לידיעת נפתלי בנט, שר הכלכלה לא אמור להתגאות בירידות מחירים בכלל המשק. ירידות כאלו קרויות דפלציה, וזה דבר ממש ממש גרוע.

הממשלה שבה בנט מכהן הגדירה יעד יציבות מחירים שאמור לנוע סביב 2%. זאת אומרת שאם המחירים של מגוון המוצרים במשק לא יעלו בממוצע ב-2% מדי שנה, דבר זה ייחשב לכישלון ולבעיה כלכלית חמורה. ירידות מחירים אינן אם כך דבר להתפאר בו, אלא כישלון חמור וחריף. אמנם האחראי הראשי על כישלון זה הוא בנק ישראל, אבל גם לשר הכלכלה זו אינה סיבה לחגוג.

אז למה כן צריך לקוות? אם אסור לנו לקוות לירידת מחירים, למה כן נייחל?  התשובה היא שיש למה לקוות – אנחנו צריכים לייחל כמובן לעליית משכורות העובדים. זהו האתגר הכלכלי הגדול שאליו נדרש שר הכלכלה.

12 תגובות על ״שיעור בכלכלה לשר הכלכלה״

 1. מאז קום המדינה אחד מתפקידי ראשי הכלכלה היה למנוע עלית מחירי מוצרים בסיסים. עליית מחירים עושים את החייים פחות טובים. מדוע חייבים לעלות משכורות ומדוע חייבים אינפלציה בשביל צמיחה ושיפור מצב כלכלי? היו תקופות ארוכות בהסטוריה שמחירים לא עלו ומשכורות לא עלו.
  אם אני מקבל העלאת שכר שווה לאינפלציה כדי לאזן אז בשביל מה צריך את הרדיפה הזו? ואם מחירים עלו שנים ועכשיו הם יורדים אז למה זה רע ולא טוב?
  למה אני לא יכול להחזיק כסף בבנק ולחיות ממנו, למה אני צריך להיות תמיד בריצה אחרי לעשות מהכסף יותר כסף?

  אהבתי

 2. לגבי המוצרים שמוצגים פה, אם בנט היה משתבח רק בכך שהוריד מחירי מזון בסיסי, היה לו מה להתגאות מבחינת צדק חברתי. אמנם כלל המוצרים במשק יעלו בשני אחוזים כי לשם כך פועל בנק ישראל, אך העלייה תרוכז בדברים שצורכים העשירים יותר.
  אבל מהפוסט המלא שכתב בנט ומשלל המוצרים שכתב שם שלא כולם מניתי, נראה שמתכוון להשתבח בכך שירידת המחירים הקיפה כל המשק, אבל זה אבסורד.

  אהבתי

 3. אורי , אם משקיע נדל״ן למשל רוצה למנף את עצמו, לקחת הלוואה ולהשקיע בדירה- דיפלציה שתהיה במחירי השכירות תנפח לו את החוב הריאלי.
  דיפלציה מתמשכת רעה לפעילות הכלכלית ומאחר ואינה מעודדת השקעה , צריכה ואמון בעתיד. האמון שהעתיד יהיה יותר טוב הוא כמעט אתוס של יסוד הכלכלה המערבית שהחלה במאה ה-16 בהולנד … (צירפתי באיזה פוסט הרצאה (20? במספר) של יובל הררי שמציגה את הנושא).

  אהבתי

 4. גיא, אם אני רוצה למנף את עצמי ולוקח משכנתה צמודת מדד מדוע שאפגע אם מחירי השכירות יורדים בשל הדיפלציה? הנה יש לנו כיום מצב שבו יש דפלציה ומחירי השכירות עולים. זה מצב אידיאלי לבעל דירה שניה.

  אהבתי

 5. אורי, שאלה טובה.
  אם אני לא טועה הצמדה למדד היא איזה יציר כלאיים ישראלי שכמעט לא קיים בשום מקום אחר. יש לה כמובן עלויות נסתרות לדעתי (נכון תמריץ?).
  ברור שאם המדד הכללי הוא בדיפלציה חלקים ממנו יכולים להיות אינפלציונים ומי שנהנה מהם מרויח , כמו שציינת. אם הדיפלציה מתמשכת היא פוגעת באוכלוסיה הכללית כמו שציינתי וגם בסקטור המוניטריסטי בעל המכונות להדפסת כסף 🙂

  אהבתי

 6. הצמדה למדד היא רעיון מהגיהנום.. טוב שהמשק הישראלי משתחרר ממנו באיטיות. אפשר להסתכל על זה כך: אינפלציה גבוהה משמעותה שיש עודף כסף במשק. לכן הכלכלה שואפת לפלוט כמה שיותר כסף לשווקים. בסופו של דבר מסתיים שלב הפליטה והעניינים מסתדרים. אם אתה מצמיד כל דבר, אתה חייב כל הזמן להוסיף כסף לכלכלה. זה נוראי כמו לקחת פליטה של מישהו ולהכריח אותו לבלוע אותה.. סליחה על הדימוי.

  אהבתי

 7. 1. אני מקווה שבנט לא יהיה שר האוצר הבא. הניסיון הנוכחי עם לפיד מלמד שמצב בו שר האוצר אינו ממפלגתו של ראש הממשלה המכהן יוצר מצב מתחים לא בריאים שמפריעים לניהול המדינה.

  2. אני חולק עליך לגבי ירידת מחירי המזון.

  ראשית, ירידת מחירים תוך כדי שמירה על רמת השכר היא שוות ערך לעליית שכר תוך שמירה על רמת המחירים.

  שנית, הורדת מחירי המזון אינה אומרת שיש דפלציה. בשביל להכריז על דפלציה צריך להקיף את כל המשק, את כל מדד המחירים לצרכן ובעיקר לבדוק את מצב המגזר העסקי.
  לדוגמה, כחלון הוריד את מחירי הסלולר. האם בגלל זה נוצרה דפלציה? בוודאי שלא. להיפך, הוא פינה את הסכום שנחסך לדברים אחרים. אפשר לייצר צמיחה מהורדת מחירים ואפשר לייצר דפלציה. תלוי מה עושים ותלוי מה המצב.

  3. מסכים שהאתגר העיקרי הוא העלאת רמת השכר במשק. אבל צריך לעשות זאת בחכמה בשביל לא להזיק.

  אהבתי

 8. יאיר, כתבתי קודם שציטטתי את בנט חלקית. הוא הביא שם גם מוצרים נוספים מעבר למזון. אם היה מתמקד במזון היה אומר דברים של טעם.

  אהבתי

 9. אין דרך שתפתור את הבעיה הכלכלית שנורצה במדינה שלנו, בטח לא במשיכה השמיכה הכלכלית מצד לצד. אין כסף למדינה וברגע שתתחיל להדפיס תיהיה אינפלציה מטורפת… חברות ענק ומנכ"לים לא יזיזו את המשכורת שלהם כדי שלנו יהיה יותר כסף – יש ערבות במדינה והיא אחת – לדאוג לתחת שלי.

  עד שלא תתחילו לעשות פעולות למען איחוד העם שום דבר לא יקרה, אף כלכלן לא יציל אותנו מהמשבר שנכנסנו אליו. היחידים שסובלים מזה זה הילדים שלנו שגם אותם הבאנו לעולם הזה מבלי לחשוב לרגע על איך החברה הזאת נראת… תראו מה הולך בבתי ספר תראו במה הם מתעסקים ובמה אנחנו כחברה מעסיקים אותם מה קורה סביבנו תפתחו עיניים 2030 מתקרבת…מה אנחנו משאירים להם?!

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4595922,00.html?fb_action_ids=10152629417479755&fb_action_types=og.comments

  ממליץ להיכנס לקרוא את הכתבה בYNET

  אהבתי

 10. אלי, איחוד העם זה חשוב אבל אני לא כל כך מאמין בקבלה לשם כך. מה שמאחד זה אויב משותף ופה במזרח התיכון אין מחסור בכאלו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: