לא לבחירות, כן לכלכלת בחירות.

המדינה לא זקוקה עכשיו לבחירות. צריך לקוות שהפוליטיקאים ינטשו את הרעיון לשגע מדינה שלמה על כלום וללכת עכשיו לבחירות בשל מחלוקת על חוק חסר משמעות כמו חוק הלאום. גם לא ברור מה יולידו בחירות כאלו. נתניהו ודאי יהיה ראוי לעונש בידי הבוחר על פיזור מופקר שכזה של הכנסת בטרם עת, אך מה האלטרנטיבה – בנט הקיצוני, בוז'י איש השמאל נטול הכריזמה, כחלון שלא הבשיל וזיגזג מעמדת אהוב המתנחלים מתפקדי הליכוד אל המרכז?

ובכן, המדינה לא זקוקה לבחירות, אבל המדינה כן זקוקה לכלכלת בחירות – להורדת מסים, להעלאת שכר מינימום, להגדלת תקציבי רווחה ולכל יתר הרעיונות שמעוררים בעתה באנשי משרד האוצר. העלאת שכר המינימום במיוחד מיטיבה לשלב צדק חברתי והגיון כלכלי, כי היא גם עוזרת לעניים, גם מזרימה כסף למשק וגם מעודדת יציאה לעבודה. הקלישאה הכלכלית אומרת שכסף שניתן לעניים הוא מועיל במיוחד למשק, כי הוא זורם ישירות לצריכה. זהו דבר שאנשי שמאל מרבים להגיד ובמידה של צדק. הוא נכון לזמן שבו הצריכה במשק נמוכה מהרצוי. כדאי לשים לב שבזמנים של משבר אינפלציוני, אותו הגיון בדיוק הופך לאכזרי ומצדיק הטלת גזרות קשות גם על העניים. זאת דווקא כי הם מנוע הצריכה של המשק, ואם רוצים להעביר את המשק מצריכה אל חיסכון, אין מנוס מלפגוע בעניים.

עכשיו, בכל אופן, איננו בזמן של משבר אינפלציוני אלא בזמן ההפוך – בזמן של האטה הנובעת מכך שאנשים ממעטים לקנות ולצרוך. זה אכן הזמן להזרים כסף אל העניים, בתקווה שיזרימו אותו אל החנויות והשווקים, המפעלים ובתי המלאכה. כפי שכתבתי בעבר, זה הזמן להעלות את שכר המינימום.

אחד הדברים המעניינים שקרו בבחירות אמצע הקדנציה בארה"ב היה שלצד הישגיה המזהירים של המפלגה הרפובליקנית, גם תומכי העלאת שכר המינימום זכו להישגים גדולים במשאלים שהתקיימו בכמה מדינות, ואפילו במדינות שהצביעו לרפובליקנים ברוב גדול. גם פה הימין יכול לחקות את הטוב שבאמריקה ולהרשות לעצמו לתמוך בהעלאת שכר המינימום.

24 תגובות על ״לא לבחירות, כן לכלכלת בחירות.״

 1. תמריץ, אם כמו שאתה אומר יש טעם בהעלת הצריכה בתקופת מיתון , דשדוש וכמעט דיפלציה והפוך בתקופת אינפלציה האם מנגנון שכר המינימום הוא מנגנון יעיל לשם כך. אקסיומה שאני זוכר משיעורי הכלכלה מלפני שנים רבות היא ״קשיחות השכר כלפי מטה״ משמע שבתקופת אינפלציה לא יתאפשר להוריד את שכר המינימום.

  אהבתי

 2. גיא, זו טענה טובה. בעולם אידיאלי המכשיר הטוב ביותר לטפל בביקושים חלשיים זמניים הוא הורדת מע"מ. אבל כרגע אף אחד לא מקדם זאת ולעומת זאת מקדמים את שכר המינימום. על פניו נראה שאנחנו רחוקים מעליית ריבית גדולה שתסמן סוף הדשדוש מרחק של שנים וגם ששכר המינימום פה הולך ונעשה נמוך בהשוואה לעולם. כך שזה נראה לי בכל אופן רעיון טוב.

  אהבתי

 3. http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3646012,00.html

  בנק ישראל: רמת השכר הריאלי דומה כיום לרמתו בתחילת העשור הקודם
  בין השנים 2000 ל- 2013 עלה השכר הריאלי ברוטו בשיעור מצטבר של 0.35% בלבד. השכר מעבודה הוא מקור ההכנסה העיקרי של משקי הבית בישראל, ובממוצע הוא מהווה יותר מ-70% מהכנסתם

  אהבתי

 4. גיא אני באמת לא כריש נדלן, נפלה לידי הזדמנות ולדעתי זה פשוט צרוף מיקרים והימור. פגשתי מספר אנשים שהם במקרה ישרים ונאמנים אחד לשני, וההתחלה היתה עם מעט הבנה של מה שקורה והכיוון של השוק עזר. באותה מידה יכולתי גם להפסיד את התחתונים. ראיתי בעבר במדינות שונות כיצד שוק הנדלן יורד ב 50% תוך זמן קצר. ההגיון שלי אומר שדירות נהיות ספקולטיביות רק כשהשוק לא מתפקד בצורה נורמלית. בשוק נורמלי דירה היא יותר מהשקעה כלכלית ערכה נקבע על ידי ערכים חברתיים, רצון לתת משהו לילדים, רצון לבטחון. אחרי מלחמת העולם השניה היתה צמיחה כלכלית די רציפה ובצמיחה כלכלית כזו הריבית נותנת אפשרויות השקעה טובות מקנית דירה, הרי לא נוכללהמשיך בכלכלה הנוכחית לעד ואז מחירי הדירות יפלו. כשיש מדינות קטנות אליהן יש הגירה גדולה בשל שפע כלכלי מחירי הדירות עולים מעל ההגיון. זה קורה אפילו בברלין לאחרונה. אבל אין הרבה הגיון. זה סתם הימור. בהונג קונג אופי המעמד הבינוני הוא לתת לאחרים לעשות את העבודה השחורה לכן אפשר היה לקנות דירות זולות במצב גרוע ולשפץ אותן כי הם רוצים לקנות מוצר מוגמר. בארץ זה לא עובד כי כולם מחפשים מציאות.

  זו כתבה שמעבירה ביקורת על שכר המינימום.

  http://mida.org.il/2014/11/25/%D7%94%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%A3-%D7%94%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%94%D7%A1%D7%AA%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%AA/

  אהבתי

 5. אורי , בוקר טוב. מאחל לך שיפלו לידך עוד הזדמניות שינצלו.

  אני מודה שעניין שכר המינימום סבוך ואין לי דעה מוצקה.
  (יש קישור נוסף מעניין לכתבה אחרת מהקישור שלך)
  בכל מקרה עלייה בקפיצה של 30%! לא מדורגת בזמן של יושב ראש חדש
  להסתדרות עם אינטרסיים אישיים נראית לי מוגזמת.

  אהבתי

 6. גיא ואורי, גם אני כמובן תומך בהדרגתיות בהעלאת שכר המינימום.
  לגבי הקישור של רדלר, הוא מאמין בשימור הכסף. כל כסף שיילקח לטובת משתכרי המינימום, יבוא מכיסי השאר. אני איני מאמין בחוק שימור הכסף. לפחות לא בסביבת ריבית האפס.

  אהבתי

 7. גיא, גגל "מחקרי קרד וקרוגר".
  בגדול התמונה אמביוולנטית בלי מסקנות נחרצות. נראה לי ברור שאין הוכחה לירידה קטסטרופלית בתעסוקה בגלל העלאה מתונה בשכר המינימום. אבל המחקרים לא בוצעו בסביבה של אינפלציה אפס וריבית אפס. מסתבר שבסביבה כזו תועלתו של שכר מינימום גבוהה. אם היו מעלים את שכר המינימום דרמטית בתנאי המשק ב-2002, הייתי חושב שזה רעיון יותר בעייתי.

  אהבתי

 8. מדוע יש הבדל בין סביבה של אינפלציה וריבית 0? הרי זו לא המדינה שנותנת הטבת מס, מישהו צריך לשלם את זה ולהעביר את זה הלאה והמישהו זה המעביד. אם הוא לא יכול להתיעל אז הוא יעלה מחיר או יקצץ באיכות.

  אהבתי

 9. יעלה מחיר זה גם בסדר. אינפלציה היא תופעה חיובית במצב כזה. בנוסף יש סבירות גבוהה שהכספים שהרוויח המעביד ישבו בחסכון ועכשיו ייצאו לצריכה.

  אהבתי

 10. אז אני איתך ולא מאמין בחוק שימור הכסף אבל ממה שהבנתי מקריאת המחקרים של קרד ופרדי קרגור אז הם די מעורפלים ולא ממש מערערים על ההנחות הקלאסיות(?) של השפעות העלאת שכר המינימום.

  אהבתי

 11. ברור לחלוטין שהעלאת שכר המינימום ל-10000 ש"ח למשל תמוטט את המשק הישראלי. הויכוח הוא על המינון. לא בטוח שתזיק העלאה מוגבלת כי לשכר מינימום יש גם תועלות בדמות הגברת הצריכה ותמריץ להתייעלות.

  אהבתי

 12. מבלי שאני בקיא בעניין ואם שואלים אותי אז נראה לי שהעלאה של 5% בשנה לשלוש שנים בזמן שהשכר הריאלי של כולם די קפוא בעשור האחרון היא צעד סביר שאפשר לבחון את תוצאותיו עם הזמן על המעסיקים והעובדים ומשק.
  הבעייה שצעד כזה כנראה לא מביא קולות לקלפי או פרסטיזה ליושב ראש ההסתדרות.

  אהבתי

 13. העלאת שכר מינימום תעלה את השכר של כולם, הרי לא יתכן שחסר נסיון ישתכר כבעל ותק.

  הנפט ירד ל 69.5 דולר לחבית, האם יש לזה השפעה חיובית או שלילית על כלכלת העולם? לטווח קצר? לטווח של שנתיים? ירידה של מחירי נפט מקבילה לירידה ביבוא ויצוא כך קראתי לא שברור לי מדוע,
  רוב המדינות מיבאות נפט כך שזה צריך להקל על המאזן המסחרי שלהן, ארה"ב מתחילה להיות פחות תלויה במחירי הנפט כך שהירידה לא צריכה להשפיע עליה. יבוא ויצוא זולים יותר ותחבורה זולה יותר לכן יותר כסף יתפנה להוצאות זה נשמע לי חיובי.
  מצד שני זה מעיד על האטה בביקוש ומיתון בפתח?

  אהבתי

 14. קודם כל הכלכלה היא אודות המחסור האנושי בדברים והרצון לגבור עליו. אם כך בוודאי שנפט זול שמקל על המחסור באנרגיה הוא טוב.
  מבחינת ההשפעה על ענפים אחרים, לאנשים יישאר יותר כסף לבזבז על דברים אחרים וגם זה טוב.

  אהבתי

 15. מה אכפת לכם אם יהיו בחירות?
  שום דבר לא ישתנה לטוב או לרע. הממשלה תהיה בערך אותו דבר.

  אהבתי

 16. מבזבזים כסף בקרקס וזה מסתבר טוב ליהודים

  קפה בשקל: אחרי המהפכה שחוללה רשת "קופיקס" בשוק מכירות הקפה עם בשורת ה"קפה בחמישה שקלים", מגיעה הוזלה נוספת במחיר המשקה – אבל הפעם מדובר ביוזמה של המדינה.
  אם עד עכשיו התרגלנו לשלם בחנויות הנוחות של תחנות הדלק בין עשרה ל-12 שקלים עבור כוס קפה הפוך, כבר מהשבוע הבא נוכל לקנות כוס שכזו בשקל אחד בלבד. המבצע יהיה בתוקף מדי לילה בחנויות הנוחות של תחנות הדלק הבינעירוניות, במשך חודשי החורף, בין חצות לשש בבוקר.
  היוזמה היא של סגנית שר התחבורה, ח"כ ציפי חוטובלי, והמטרה היא כמובן בטיחותית: כוסות הקפה הזולות ינסו לספק לנהגים מנוחה קלה בכבישים הבינעירוניים. מנתוני "אור ירוק" עולה כי בחורף האחרון נפגעו בשעות הלילה 614 בני אדם בתאונות דרכים.

  אהבתי

 17. חברה שפיתחה רובוט שמחליף שומרי לילה ומאבטחים נשענת על תפיסת שיווק מבריקה: השכרת הרובוט תמורת שכרו השעתי של האדם שהחליף. המעבר להחלפת עובדים אנושיים ולא מערכים שלמים מנגישה את הרובוטים גם לעסקים קטנים, אך תחולל משברי תעסוקה
  כצפוי, החלפת עובדים ברובוטים עתידה לגרור התנגשות: חברות שואפות לחסוך הוצאות תפעול ולהתייעל ואילו אנשים שואפים להתפרנס בכבוד. האינטרס התאגידי, כמו תמיד, צפוי לנצח;

  http://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3645566,00.html

  אהבתי

 18. אם המתכנת שלו מרוקאי הוא יחזיר.
  אלו שמתעמרים בנו בעבודה הם אנשים, רובם עם בעיות שהם מביאים מבחוץ. אם המתכנת של הרובוט בחר לתת לו תגובה אלימה כלפי אנשים לפי גוון העור שלהם, או לספר להם בדיחות על בלונדיניות זה יתגלה במשפט. העדויות של העדים במשפט של הצעיר הכושי שנורה על ידי שוטר מראה שאי אפשר לסמוך על עדים בשר ודם. כמובן שבאיזה שלב ימציאו רובוטים שיודעים לשקר וגם את זה הם יעשו טוב יותר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: