הפעם אני עם עדנה ארבל

לפני כמה פוסטים שפכתי אש וגופרית על פסיקתה של עדנה ארבל, אבל היום מצאתי עצמי מצטער על כך שהיא בדעת מיעוט. כיום מוסדות החינוך החרדים התיכוניים לא מלמדים דבר את תלמידיהם, מלבד תלמוד, והמדינה מספקת למוסדות אלו מימון מכובד כדי שיוכלו להמשיך במנהגם. ארבל כתבה פסק דין שביקש לשנות מצב זה, אך עמיתיה לא הצטרפו אליה ודעתה לא התקבלה.

קשה לי מאוד להגיד מה הייתי עושה אילו הייתי שופט. בלתי נסבל הוא המצב שבו המדינה מאפשרת ומממנת את הפרוצדורה שבה נערים מחונכים לשמש כזומבים נבערים של ההנהגה החרדית מבלי ללמוד שום דבר אחר שיהיה שימושי לחייהם ולתועלת החברה. מאחר שהציבור החרדי גם מתרבה במהירות, מדובר באיום קשה על המדינה ועל דמותה. יותר מכל מדובר בטפילות – החרדים נהנים מתקציבי חינוך של מדינה מערבית, אבל החינוך שהם מקנים באמצעות תקציבים אלו חותר תחת יכולתה של המדינה להישאר עשירה מספיק כדי לממן חינוך ראוי.

מצד שני, הכרעות כאלו אמורות להתקבל בכנסת, לא בבית משפט.

כך שאיני יודע מה הייתי פוסק לו היה עליי להכריע כשופט, אבל המדינה הייתה מקום טוב יותר אם דעתה של ארבל הייתה מתקבלת היום.

5 תגובות על ״הפעם אני עם עדנה ארבל״

 1. אוי ווי.
  אל תתנשא על החרדים.
  " אני נאלץ לקטוע את לימודי כדי ללכת לבית ספר"- אוסקר ויילד.
  זומבים נבערים תוכל בקלות למצוא במרבית הפקולטות "החילוניות", בעיקר במדעי החברה, ברם לא רק.
  ולגבי בתי הספר – הרמה (גם) שם עדיין נמוכה.
  לגבי עדנה, היא לא הייתה ראויה להגיע לכס בית המשפט העליון, מסיבות אתיות ברם לא רק.
  אגב, היא בוגרת רק תואר ראשון.

  אהבתי

 2. עדנה ארבל לא הייתה ראויה להגיע לעליון. מסכים.

  אין כאן עניין של להתנשא. החרדים במוצהר עושים כל מאמץ להסתיר את עולם הידע המערבי מצעיריהם כדי למנוע מהם לנשור. זו מדיניות מוצהרת של מנהיגי החברה החרדית והם מצהירים עליה בפה מלא. השאלה אם סביר שהמדינה תממן את הרצון הזה.

  אהבתי

 3. אני מקבל את הטענה לגבי הזומבים במידה מסוימת. אישית העברתי שנים גם בפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה שמאלנית וגם בתוך החברה החרדית. גם שם וגם שם יש אנשים נפלאים שכיף להכיר. גם שם וגם שם שקועים בגרסה קיצונית ומנותקת מהמציאות של אידאולוגיה. החברה הישראלית תצטרך למתן את שני הקהלים האלו כדי לשרוד ולשגשג.

  אהבתי

 4. השכלה ברמה אקדמית קשה לרכוש מחוץ לאוניברסיטה. החינוך החרדי לא מכשיר לקראת אוניברסיטה. אולם – אדם בעל יכולת חשיבה ולימוד מסוגל לרכוש מקצוע של טכנאי או מתכנת או פקיד, מהר למדי. החינוך החרדי מקנה מידה סבירה אולי אפילו מעולה של כישורי לימוד.
  בעולם החרדי רכישת השכלה ההולכת ומתגברת ראה למשל :
  עדינה בר שלום http://israel.ashoka.org/%D7%A2%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%94-%D7%91%D7%A8-%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%9D

  http://www.y-or.co.il/
  http://www.ono.ac.il/
  ועוד הרבה.
  בזכות פירמידת הגילאים של החברה החרדית: הרבה ילדים, המון נכדים; היחס בין מספר העובדים ובמיוחד העובדות לבין מספר הבטלנים (עם או בלי מרכאות), הוא כמו בציבור החילוני, יתכן שאפילו טוב יותר.
  ההוצאה הציבורית על בריאות קרובה להוצאה על בטחון. החרדית "גוזלים" הרבה פחות תקציבי בריאות משום שממוצע הגילאים שלהם נמוך מזה של החילונים. ביקור קצר בבית-חולים מלמד שרוב המאושפזים הם זקנים. בציבור החרדי אחוז הזקנים נמוך פי כמה מאשר בציבור החילוני.
  למרות כל זאת אני חושב שהציבור החרדי עושה טעות, עושה עוול לעצמו, בכך שאינו משקיע בלימוד חומר המועיל לרכישת מקצוע.

  אהבתי

 5. אני סבור שאתה טועה. היחס בציבור החרדי בין העובדים לבין אלו שאינם עובדים הוא נמוך במיוחד גם בגלל העדר השתתפות בעבודה וגם בגלל הריבוי העצום של הילדים. צריך להבין שהחרדי הממוצע הוא ילד שעוד לא הגיע לגיל ההצבעה לכנסת! בשל ריבוי הילדים השפעתם הפוליטית של החרדים תלך ותגדל בקצב מהיר עם השנים. זה נכון שבקרב הזקנים יש להם ייצוג נמוך מאוד. אבל זה לא רציני להגיד שבגלל זה החרדים אינם צורכים שירותי בריאות. גם הם יהיו זקנים בסופו של דבר.

  בכל מקרה, בעיניי הילודה הגבוהה היא בסופו של דבר נכס למדינת ישראל ולעם היהודי שעוד רחוק מלהחזיר לעצמו את מימדיו בטרם השואה. אבל כשנולדים ילדים צריך לתת להם חינוך שיאפשר להם גם לפרנס עצמם וגם לשלם מסים כדי לתחזק את מדינתם.

  לגבי השינויים במגזר החרדי אני מסכים שהם בכיוון הנכון. אבל הם לא קרו רק מעצמם – בג"ץ תרם לכך בעבר כשפסל את הסדר תורתו אומנותו בצורתו הישנה ב-99' ויכול היה לתרום לכך עוד אם היה מונע מימון ישיבות קטנות בפסק הדין הנוכחי. בסופו של דבר השופטים בחרו לא לקבל החלטה מתוך הבנה שהסוגיה הרבה יותר פוליטית מאשר משפטית וגם את זה אני מכבד.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s