התיאוריה הכלכלית השגויה של נתניהו

נתניהו ולפיד מתעמתים בעניין גודל הגרעון. נתניהו חושש מהגדלתו, ואם לסמוך על הציטוט בוואלה, הסיבה לחששו מופרכת לחלוטין:

הגדלת הגירעון תוביל להורדה בדירוג האשראי של מדינת ישראל ולהעלאת ריבית שתגרור בעקבותיה עלייה בהוצאות של שלושה מיליארד שקלים לפחות.

איך יודעים שהחשש של נתניהו לחלוטין אינו במקום? משתי סיבות. ראשית, מהמציאות העובדתית: ככל שהחוב גבוה יותר, כך הריבית נמוכה יותר. מי שלא מאמין, אני מזמין אותו להסתכל על הטבלה שכבר פרסמתי בעבר, והטבלה לא משקרת:

מדינה חוב ביחס לתוצר ריבית אג"ח ל-10 שנים
רוסיה 13% 8.3%
אוסטרליה 20% 3.7%
ישראל 66% 2.9%
ארה"ב 73% 2.5%
בריטניה 75% 2.6%
גרמניה 80% 1.4%
יפן 214% 0.6%

סיבה נוספת שלא לפחד מהעלאת ריבית בעקבות הגדלת הגרעון היא שהריביות הן נמוכות להחריד, יותר מאי פעם בתולדות המדינה. כאשר הריביות הן כה נמוכות אין בכך שום דבר חיובי. להיפך – הריביות הנמוכות מבטאות נסיון נואש של בנק ישראל להמריץ את המשק תוך ניפוח בועות. לפעמים קוראים פרשנים כלכליים שמסוגלים בטור אחד להזהיר מסכנת עליית הריביות בעקבות הגדלת הגרעון ובטור שני להזהיר מסכנת הבועות שיוצרת הריבית הנמוכה. זאת בלי לקלוט שאזהרה אחת סותרת לחלוטין את האזהרה השנייה. אם מסכימים שהריביות נמוכות מדי, אם מסכימים שבתקופות של שגשוג כלכלי בריא הריביות צריכות להיות גבוהות בהרבה, כפי שאכן היו בעבר, צריך לפעול למען עליית הריבית. אם האמצעי לכך הוא הגדלת הגרעון, הרי שזו ברכה נוספת שהוא טומן בחובו. ברכה הנוספת על היתרון האחר שלו – ביטול הצורך בקיצוצים ובהעלאת מסים.

12 תגובות על ״התיאוריה הכלכלית השגויה של נתניהו״

 1. הסבר חולני כהרגלך.
  הסיבה שיש מדינות שנותנים להם להנפיק כ"כ הרבה חוב זה בגלל שיודעים שהם יחזירו אותו.
  מבחינת המשקיעים הכי חשוב לא לקבל תספורת כמו בארגנטינה או ברוסיה.
  לגבי למה אוסטרליה,שנחשבת מאוד אמינה מבחינת חובות,בוחרת לשמור על ריבית גבוהה יחסית אני משער שהם לא רוצים ליפול למלכודת הדבש של ריבית נמוכה שמפתה להיכנס לעוד ועוד חובות.

  אהבתי

 2. חחח. תודה על המחמאה.
  ההסבר שאני מספק הוא שהריבית משקפת חשש לאינפלציה – והחשש לאינפלציה באוסטרליה גבוה בהרבה מהחשש לאינפלציה ביפן. לחשש לאינפלציה יש קשר קלוש בלבד לגובה הגרעון והחוב. למעשה בדרך כלל זה ההיפך – ככל שהממשלה צריכה להיכנס לגרעון גדול יותר, כך זה סימן שהמשק במיתון והסביבה העסקית פושרת מה שמתבטא גם באינפלציה נמוכה.

  אהבתי

 3. מסכים איתך לחלוטין בעניין הזה.
  בנק ישראל פשוט מגזים לגמרי עם החששות שלו מהעלאת הגירעון.
  גם שר האוצר הצרפתי הודיע לפני שבוע בערך שהם יפספסו את יעד הגירעון של 3% והשנה הוא יהיה מעל 4% וסוכנויות הדירוג לא רצו להצהיר שהן יורידו לצרפת את הדירוג ותשואות האג"ח בכלל לא הושפעו מזה וממשיכות להיות נמוכות מאוד.

  אהבתי

 4. בדיוק.
  הכי מדהים זה שכמעט אף עיתונאי כלכלי לא כותב זאת בגלוי וגם אף כלכלן ישראלי בעל מעמד. פשוט בושה !!

  אהבתי

 5. אבל אולי זה הפוך זאת אומרת כמו אחת הדוגמאות הסטטיסטיות אנשים שמנים אוכלים ירקות ורזים אוכלים במקדונלס.ככל שריבית נמוכה יותר יש אינטרס למדינה למכור איגרות חוב.שריבית גבוהה לא שווה לקחת חובות

  אהבתי

 6. הסיבה היחידה היא כי הבנק המרכזי לא התפתה לעזור כביכול לתעשייה בדרך הזו לפי דעתי ריבית נמוכה גורמת ליצירת עסקים בעלי ריווחיות גבולית או בעלי סיכון גבוה שיכולים להשיג הלוואות בעידן שאין דרך להרוויח וזה גורם שאותו כסף לא מגיע לעסקים עם רווחיות גבוהה ו מסוכנים פחות.עליית ריבית תגרום לשנה בה יקרסו עסקים שלא היו צריכים להיות מלכתחילה ולאבטלה של מי שמועסק בהם אבל בסוף להתאוששות.בכלל נתניהו דיבר על מצב כמו יוון שפחדו להלוות לה בריבית הנמוכה.

  אהבתי

 7. יוון לא רלוונטית כי אינה לווה במטבע משלה. אין מצב שבו יפחדו להלוות כסף למדינה שיש לה מטבע משלה וציפיות האינפלציה נמוכות.

  אתה מדבר כחסיד של ההשקפה האוסטרית. ההשקפה האוסטרית משולה למי שרץ בתיאטרון בוער ודואג להשמיד את כל מטפי המים. זאת מאחר שמלבה את הפאניקה בעיצומו של משבר כלכלי על ידי התנגדות לכל מנגנון שיקטין הבהלה.

  אהבתי

 8. אתה צודק שאם יוון היתה נשארת עם המטבע שלה מצבה היה יותר טוב אבל לא מאה אחוז הוא היה נהיה כמו המצב בטורקיה שנאלצה להכפיל את הריבית כדי שילוו לה כסף.הסיבה שביפן הריבית נמוכה היא כי אוכלוסיית יפן נאלצת לרכוש את איגרות החוב של המדינה וגם הומוגניות ו נאמנות של האזרחים מדינה שתלויה בחוב לאזרחי חוץ נמצאת בבעיה.http://www.themarker.com/wallstreet/1.2229552

  אהבתי

 9. אני מסכים שהתנהלות חסרת אחריות מביאה לאינפלציה ולפיכך לריבית גבוהה. (חייבים להעלות הריבית כי שילוב של ריבית נמוכה עם אינפלציה גבוהה יכול להביא לקריסת המטבע ולהיפר אינפלציה). אבל זה נכון לגבי טורקיה שמתמודדת עם אינפלציה גבוהה. ישראל מתמודדת לעומת זאת עם אינפלציה נמוכה מדי ולכן שיקוליה צריכים להיות הפוכים.
  צריכים גם להתחשב במציאות כשנוקטים צעדים כלכליים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s