הטיעון הכלכלי נגד כיפת ברזל קלוש

באתר NRG פרסם שניאור שפירא מאמר הקורא לכניסה קרקעית לרצועה. המוזר הוא שאת טענתו הוא תמך בטיעון כלכלי שלדעתי הוא אבסורדי.

מדובר במלחמה אבודה מראש. על מנת ליירט טיל פשוט, מתוצרת ביתית של חמאס, אנו משלמים מיליונים. עלותם של טילי הקאסם אפסית. המשוואה הכלכלית לא הגיונית.

הטענה שטיל מיירט של כיפת ברזל עולה עשרות אלפי דולרים בעוד שעלות הקסאם אפסית, ועל כן כיפת ברזל אינה הגיונית כדרך התגוננות, הושמעה לא פעם. אבל בבירור היא מסתמכת על הנחות בלתי סבירות.

ההנחה הבלתי סבירה הראשונה היא שיש עלות קבועה לכל יירוט. בדרך כלל דבר זה אינו נכון. לרוב העלות לפריט הולכת וקטנה ככל שמתרבים הפריטים. אם פסי הייצור כבר מוכנים ותוכניות הפיתוח כבר הושלמו, ייצורו של כל פריט נוסף יעלה הרבה פחות מייצור הפריטים הראשונים.

ההנחה הבלתי סבירה השנייה היא שצריך למדוד עלות מיירט לעומת עלות קאסם. זו טענה לא הגיונית. יש דרכים אחרות סבירות למדוד עלות סבירה של מיירט. הדרך האחת היא למדוד עלותו מול עלות הנזק שהיה נוצר בלעדיו, ורקטות יכולות להסב נזק רב לרכוש ולחיי אדם, וכך לעלות הרבה יותר ממחיר חומרי הגלם שלהן. דרך אחרת למדוד עלות מיירט היא למדוד עלותו מול עלות הנזק שנגרם לאויב בגלל שיגורו, ואין ספק שכשצה"ל מחריב את עזה, הוא גובה מהחמאס מחיר קשה מאוד על שיגור הקסאמים, מחיר שעולה בהרבה על עלות קסאם או גראד בודד. דרך נוספת למדוד עלות סבירה של מיירט היא לבחון את עלות האלטרנטיבה המבצעית האחרת. נראה שהאלטרנטיבה היא כיבושה של עזה והקמה מחודשת של הממשל הצבאי בה. מכל בחינה שהיא זו אלטרנטיבה יקרה בהרבה.

ההנחה הבלתי סבירה השלישית היא שהעלות תישאר קבועה לאורך זמן, אבל כמעט בכל מוצר טכנולוגי מתקיים תהליך שיפור תמידי שהולך ומוזיל את העלות. לא דומה עלות טלוויזיה 42 אינטש היום לעלותה לפני עשר שנים. למעשה כבר ידוע שתהליך כזה התקיים גם לגבי טילי כיפת ברזל. אם נכונה הטענה שטילי מיירט עולה כיום פחות מ-10,000 דולר, ואם צריך יירוט אחד לכל ארבעה שיגורים, הרי שמוציאים בממוצע פחות מ-2,500 דולר על כל שיגור מעזה. גם אם ישוגרו 10,000 רקטות, מעל ומעבר ליכולות של החמאס ככל הנראה, מדובר בפחות מ-100 מיליון ש"ח, סכום זניח למשק הישראלי.

ולסיום אציין שדיון זה כולו הוא רלוונטי בימים שבהם הכלכלה מתנהלת באופן נורמלי. בימים שבהם הריבית קרובה לאפס ובנק ישראל נדרש לקנות עוד ועוד דולרים, הרי שמלכתחילה ההוצאה על כיפת ברזל אינה מטרידה. כל הוצאה שהיא מבורכת, גם הוצאה על טיל מיירט. ייתכן למשל שההוצאה העיקרית על כל טיל מיירט היא בחומרי גלם שהמדינה נדרשת לקנות מחו"ל. הוצאה כזו יכולה להיות אפקטיבית לאישוש הכלכלה ממש כמו קניית דולרים בידי בנק ישראל, עם אותה השפעה חיובית של פיחות ושיפור שער החליפין ליצואנים.

23 תגובות על ״הטיעון הכלכלי נגד כיפת ברזל קלוש״

 1. לאן הגענו ש"כל הוצאה היא מבורכת".
  מלחמה היא שלום.
  חירות היא עבדות.

  פעם מלחמות היו מרוששות מדינות.
  היום לפי מה שאתה אומר אולי זה לא נורא בכלל שיש מלחמה מבחינה כלכלית.
  רק תבין כמה המערכת הכלכלית עקומה.

  דרך אגב בכלל אף אחד לא מדבר שאפשר לגמור את הסכסוך עם הערבים.
  הימין מנסה לתת להם בראש עד שהתנהגו יפה.
  השמאל מנסה לשחד אותם בשטחים בשביל לפייס אותם.

  2 הדרכים נכשלו.

  הבעיה היא שהערבים כועסים עלינו.
  אם מישהו כועס עלינו להרביץ לו מכות רק יגביר את הכעס שלו.
  גם לשחד אותו יעצבן אותו.
  מה שצריך לעשות זה למתן את הכעס שלו.
  במקרה דלהלן נקודת התורפה של עזה היא המצב הכלכלי הקשה שם.
  אם היינו פותחים את הגבול בין עזה לשאר מדינות ערב,ומסננים רק אמצעי לחימה היינו משפרים את המצב שם בלי לשים שקל רק באמצעות המסחר.
  זה לדוגמה היה מפחית את הכעס מאוד.

  שימו לב שמהגדה לא תוקפים אותנו.
  הדיעה הרווחת בגלל אבו מאזם אבל לדעתי זה בגלל שהמצב הכלכלי שם הרבה יותר טוב.

  אהבתי

 2. אחת הטענות היא שהמחיר לא יורד. בכל אופן זה מורכב יותר. המערכת היא חלק משיקולים צבאיים ופוליטיים. הטענה במאמר היא שאנחנו מסתמכים עליה בצורה כבדת משקל יותר מדי. כמובן שאי אפשר להכניס לחישוב כמה יעלה למערכת לשלם לפצועי צה"ל במערכת קרקעית ומה עדיף אבל למרות שזה מכוער זה הכל כלכלה במישרין או עקיפין.
  ההסטוריה הישראלית הוכיחה שהגנה תמיד היתה יקרה יותר בכל המובנים.
  יש פתרונות אחרים, סגירת חשמל ומיים, פגיעה בבני משפחות של אנשי חמס ואפילו הפצת מחלות במזיד
  משונה שבמלחמה מתנהגים בצורה סטירילית

  אהבתי

 3. בטח זה משונה כי מלחמות הם לא מה שהיו פעם.
  פעם במלחמה המטרה היתה להרוג את כולם או לפחות לנטרל את כולם.
  כמו שנאמר kill them all,let god sort them out

  היום המלחמות הם לצורך הגנה ואינטרסים נוספים.
  לא באמת רוצים להרוג את האויב.
  מה אתם רוצים יותר מזה אפילו אנשים שנתפסים על זה שהרגו אנשים משלנו – לא הורגים אותם.

  זה קרה כי המצב הרוחני השתנה מחיים אחד על חשבון השני לחיים בשיתוף פעולה.

  אהבתי

 4. זה לא מדוייק אלדד. בדקת מה קורה בשטח? האמריקאים התרבותיים יורים ממזלטים והורגים בדרך אזרחים ולא תמיד אתה שומע מה קורה שם כי הם אמריקאים ולהם מותר. אני מניח שאם אתן לך דוגמאות של הודים נלחמים בפקיסטנים או סומלים ולובים וסורים עירקים אתה תגיד שאנחנו זה לא הם. אנחנו נלחמים נגד פרימיטיבים חסרי מוסר שיורים על אזרחים מתוך כוונה להרוג אותנו אתה לא חי בשתוף פעולה והבנה אתם ואתה לא יכול לנהוג באותם כללים שהיית נוהג כלפי בן תרבות מערבי. כיום דעת הקהל משחקת תפקיד משמעותי ושופטים מזדקנים נהנים להרגיש שיש להם כוח. הצבא צריך לעשות את הדבר היעיל ביותר. להגיד "הם כועסים כלינו" זה מגוחח הם שונאים אותנו והיו הורגים אותנו בלי היסוס לו יכלו הרי הם הורגים אחד את השני. אם תתחיל להוריד בתים של משפחות מחבלים על יושביהן בלי להרתיע הם ילמדות רק זו הדרך

  אהבתי

 5. לגבי הקטע הכלכלי העקום, לדעתי הכול מתחיל מסין, ונובע בסופו של דבר ממשהו חיובי – בגלל סין יש שפע עצום שחלקו לא מנוצל. הכול נובע מהנכונות של הסינים לייצר המון דברים זולים מצד אחד ורצונם לחסוך את הכנסותיהם מצד שני. זה יוצר עודף אדיר של חיסכון במערכת הכלכלית העולמית. וכשיש שפע כזה שמעוות את המערכת הכלכלית העולמית, כל דרך לנצל אותו היא ברוכה – גם ייצור סתמי של טילי יירוט.

  לגבי התיאוריה שלך על עזה, אני מסכים שכנראה אפשר לפתור את העימות הנוכחי על ידי פתיחת מעברים לחמאס. אבל אני רוצה להדגיש שאפשר יהיה לשחד את הפלסטינים עם טובות הנאה כלכליות רק כל זמן שאינם רואים אלטרנטיבה של ניצחון מוחץ עלינו. כשתהיה להם אלטרנטיבה צבאית אמיתית הם תמיד יבחרו בה ובכל מחיר. עמים רוצים להגשים שאיפותיהם הלאומיות. כמו שהיישוב היהודי בארץ לא הסתפק בתנאים הטובים הכלכליים בתקופת המנדט ורצה עצמאות שעלתה לנו ב-6,000 חיילים.

  אהבתי

 6. המצב הרוחני במערב השתנה לחלוטין. אבל כמו שקל לשים לב בימים אלו, המצב במזרח התיכון לא השתנה כלל ודברים מתנהלים אצל שכנינו בדיוק באותה ברבריות שאפיינה ימי קדם או שמאפיינת את ארצות הפנטזיה של "משחקי הכס".
  כאן נוצרת בעיה כשאומה מערבית עם נורמות מלחמה מערביות באה להתמודד עם אומה מהלבנט עם נורמות מזרח תיכוניות.

  אהבתי

 7. באופן מעשי לא מדינות המערב ולא המשפטנים השמאלניים שלנו יתנו לנו לפעול בדרך שאתה מציע, לפחות לא כל עוד מספר הנפגעים אצלנו מצומצם ולא קטסטרופלי.

  אהבתי

 8. מאחר ואני גר בסין ורואה את הדברים מקרוב אני יכול להעיד שזה כבר לא ככה. הדור החדש מוציא הרבה יותר ועסוק בלהרשים ובלבזבז. כל הערים מלאות בקניונים והמאזן המסחרי שלהם עם השכנות הוא שלילי. הם כוח קניה ובזבוז גדל. עדיין בזבוז סתמי נראה לי לא במקום. במקום לשרוף את הכסף אולי כדי להשקיע אותו בחברה שתיצר תרופות או לבנות בתים או משהו יעיל?
  הטענה שמלחמות טובות לכלכלה היא מעוותת

  פתיחת המעברים תתן להם הזדמנות טובה יותר להצטייד לעמות הבא הבלתי נמנע כמו שקרה הפעם. הם לא יעשו שום דבר להיות נחמדים והם חושבים לטווח קצר. הדרך היחידה היא לפגוע בהם בחוזקה ולהרוג מאות בני משפחה שלהם עד שהם יתמרדו נגד המנהיגים

  אהבתי

 9. מעניינים הרשמים שלך מסין. לא ידעתי שאתה חי שם. ככל שהסינים יבזבזו יותר, ייטיב לכלכלת העולם. עם זאת, אני חושב שהעדפת החיסכון על הצריכה היא יותר מהחלטה של הפרט, אלא החלטה של הממשלה בסין ששולטת במטבע הסיני ומונעת מערכו לעלות (על ידי קניית אג"ח אמריקניות בכמויות שלא ייאמנו). כך היא מנסה לבסס את סין על כלכלה של ייצור ומונעת מהייצור לעבור למדינת זולות עוד יותר.

  הסימן המובהק לאובססיה של הסינים עם החיסכון היא בועת הנדל"ן שם. הם קונים בתים כאמצעי לאחסון כסף.

  ההצעה להרוג מאות בני משפחה פשוט לא מעשית במדינת ישראל של שנת 2014. ולמען האמת, גם בשנת 1948 לא קרו דברים כאלו.

  אהבתי

 10. אמיתי לגמרי וזה שמעט אנשים חושבים ככה בגלל זה אנחנו נראים ככה.
  "כושים" כבר אסור להגיד אבל זה שאין הרבה הבדל בין הגזע הערבי לגזע השוויצרי(או כל אחד אחר פשוט לקחתי מקום שליו בשביל הקיצוניות) זה נשמע מטורף.
  מעניין מי המטורף?
  אחרי שיהיה שלום איתם פתאום הערבים כן יהיו בסדר וכל התיאוריות על הערבים הקיצוניים תשכחנה.

  אהבתי

 11. יותר הגיוני לקנות זהב וכסף כאמצעי לאיחסון כסף.
  הרי השטח בסין די גדול זה לא ישראל הקטנה עם הגנה פסיכולוגית ליהודים שרוצים לגור בה(מה שנותן משיכה קבועה מצד היהודים בגולה).

  אהבתי

 12. יש שלום עם מצרים ועם ירדן, אבל מכל בחינה שהיא, וגם בלי שום קשר לסכסוך הישראלי – ערבי, שתי המדינות האלו לא דומות לשוויץ.

  אהבתי

 13. הוא רציני. אלדד פשוט שייך לדור של פוליטיקלי קורקט. הוא גם לא מרשה לעצמו לחשוב אחרת. זו צורה של שטיפת מוח. גורג אורוול. יש לאנשים קושי להבדיל בין גזענות לנסיון חיים. זו בעייה רצינית מאד.
  השאלה היא איך צריך להתמודד עם עם לונטיני. האמריקאים בוודאי שלא משתמשים בכפפות משי אבל הם מכתיבים את המוסר. אם אין לנו במי לפגוע כי אין צבא מאורגן כל מה שנשאר זה לסיים את המערכה מהר כי להכנס לשם אנחנו לא יכולים. חסר טעם הם בדרך להתפרק בכוחות עצמם. הפתרון הטוב הוא לגרום לעולם ללחוץ על הפסקת אש ולכן צריך להרוג קצת אזרחים מחוסר ברירה. הפסקת חשמל ומים והריגת משפחות בטעות זו הדרך הזולה.הרי ממילא אנחנו נהיה חצי אשמים שלפחות יצא משהו מזה

  אהבתי

 14. סליחה עניתי לפני שאלדד העלה תגובה. אלדד אתה פשוט חסר נסיון ולא חוקר את הנושא לעומק. תדבר עם אנשים שגרים בחיפה בכפיפה אחת עם ערבים. תדבר עם אנשים שעושים עסקים עם ערבים. הודיםת פקיסטנים. תראה מה קורה בסוריה ועירק זה לא קורה בשון מקום אחר. בצצניה עם מוסלמים אולי זה כן קורה. בקוסובו שם האו"ם הפציץ בעצמו בתי אזרחים במלחמה כם מוסלמים. אפילו בסין המוסלמים הם מקור הבעיות והאלימות. באנגליה אחוז המוסלמים ההודים בבתי כלא גדול בהרבה ביחס להודים הלא מוסלמים. אם הם לא שונים מאתנו מדוע הם יורים על אזרחים ואנחנו לא? אתה מקבל את זה כמובן מאליו. אנשים שונים. תרבויות שונות גברים ונשים שונים זו המציאות

  אהבתי

 15. יש פי 7 יותר גברים גאונים מאשר נשים. האי קיו של נשים מתפזר במרכז עקומת התמורה. זאת אומרת שגם יש יותר גברים מטומטמים אבל נשים גאוניות זה דבר נדיר. זה לא פוליטיקלי קורקט לומר אבל זו הסטטיסטיקה. אין שיאי ספורט שמוחזקים בידי נשים. אין כמעט לבנים בNBA אבל אין שחורים בהוקי קרח. מספר היהודים באמריקה כ שנים וחצי אחוז אבל 30 אחוז מזוכי נובל האמריקאי הם יהודים. אין כמעט זוכי נובל מוסלמים או ערבים ובוודאי שלו במדעים מדויקים. והרשימה בלתי סופית זו המציאות אנשים וגזעים שונים אחד מהשני

  אהבתי

 16. ביהודה ושומרון צה"ל נכנס ועשה סדר. יכול להיות שגם בעזה לא יהיה מנוס מכך. אבל לא אופציה מלבבת.

  אהבתי

 17. אמת, אנשים שונים אלו מאלו וקבוצות אוכלוסיה שונות אלו מאלו. הדוגמאות שנתת מלמדות על כך. עם זאת, יהיה זה מסוכן למהר להניח שכל הבדל שהוא הוא גנטי, נצחי ובלתי ניתן לשינוי. למשל הפערים בין אשכנזים למזרחיים הצטמצמו מאוד עם השנים, אף שלא נמחקו.

  אהבתי

 18. בהחלט. אבל הכוונה שלי היתה שקצת הקצנו בזהירות שלנו שלא להגיד או לחשוב משהו שלא פוליטיקלי קורקט וזה פוגע בשיקולים שלנו ובדיוק. אנחנו מבזבזים כל כך הרבה אנרגיה על דברים של רגישות. זה גם מנוצל למניפולציות. אם ישראלי אומר לך שהפלסטיני כמו שויצרי באופי הוא גם יצביע בבחירות מעמדה מוטעה.

  אולי זה יתן לאלדד רעיון http://bit.ly/1qQIXhr

  אהבתי

 19. מי שמכיר אותי וגם לפי כלל התגובות שלי יודע שהדבר האחרון בעולם שאפשר להגיד עלי זה שאני פוליטקלי קורקט.
  אותי מעניינת האמת נטו.
  יהודים זה משהו אחר,יהודים זה לא גזע.
  היהודים הם גרעין האנושות הם היחידים שמתגלגלים בתוך אותה קבוצה ולכן יתרונם בשכל לכאורה – זה לא שהם יותר חכמים יש להם ניסיון רב יותר ולכן מצליחים בדברים שקשורים בניסיון כמו בכלכלה.
  אפשר להסביר את הכושים באמריקה בזה שהכושים החזקים הובאו מאפריקה בספינות העבדים – החלשים מתו בדרך.
  ז"א גם בחרו את החזקים והבריאים ביותר למסע וגם בסוף עוד מתו הרבה בדרך.
  לכן הכושים באמריקה במיוחד חזקים פיזית יחסית ללבנים.
  שימו לב שהם לא טובים במרתונים כמו הכושים מאפריקה.
  וזה אותו גזע – רק מראה לכם.
  לגבי הערבים אפשר להסביר הכל במצב בכלכלי.
  אם היה מספיק כסף באירופה אז סבבה אבל כיון שהמצב מדרדר אז מחפשים את מי להאשים…

  רוצה לומר אין הבדל מהותי בין הגזעים בטח לא בנטיות רצחניות וכד'.
  עשו כסר ניסוי מפורסם שאתם בטח יודעים על האנשים שהוכנסו לכלא ואנשים שהוכנסו בתור שומרים לכלא – ניסוי באוניברסיטה בשנות ה 70.
  ואתם יודעים מה קרה שם.
  אז אנחנו הסוהרים והם הכלואים.

  אורי דיבר על בעיה דתית כיון שרוב הערבים הם מוסלמים ולמוסלמים יש נטיה להתפשטות וחוסר התפשרות.
  אני כבר הזכרתי כאן שאל קעידה שהוא ארגון שנתמך ע"י הcia שהפיל את התאומים ועשה דברים שונים בעולם.
  המוסלמים זה פשוט סיפור הכיסוי להסביר את הדברים הרעים בעולם.
  פעם זה היה היהודים היום זה לא פוליטקלי קורקט היום מאשימים את הדת המוסלמית. זה תרנגול הכפרות.

  אחרי שאמרתי את כל זה ברור שיש איזה שהוא גרעין של אמת.
  בכל שקר טוב יש גרעין של אמת אחרת לא יאמצו את השקר.
  כן,כמו שאנחנו יודעים הערבים(ולכן רוב המוסלמים) פרימיטיבים יותר.
  וכידוע שככל שהאדם פרימיטיבי יותר כך הוא נוטה לפתור בעיות בצורה פיזית ופחות לקבל קידמה.
  אז אם נוסיף למתבל התיחסות קשה לנשים,הומואים וכד',חוסר רצון לשתף פעולה עם האח הגדול(המצלמות שלא קולטות את הפרצופים בגלל הרעלות),והאחזות במנהגי העבר – למשל חוסר רצון לגור במגדלים והתייחסות מקודשת מידי לקרקע בעידן שבו הקרקע היא יקרה ואוכלוסית כדוה"א עדיין מתרחבת אז קל להבין את בחירת השעיר לעזעזל.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s