"צוק איתן" כהתמקחות

נראה שאנחנו נמצאים בשלבים ראשונים של עימות הולך ומסלים בעזה. עימותים צבאיים ניתן להבין לעתים כסוג של כהתמקחות. הקונה רוצה לשלם כמה שפחות ולקבל כמה שיותר, ואילו המוכר רוצה בדיוק את ההיפך – לקבל סכום כסף רב ככל האפשר ולוותר על סחורה מעטה ככל האפשר. במקרה של מבצע "צוק איתן" שאנו מצויים במהלכו, אפשר להסתכל על מהלך העניינים כאילו ישראל נכנסה לחנות של הנהגת החמאס ומבקשת לקנות ממנה שקט מרקטות. אנשי החמאס המוכרים מוכנים למכור שקט לזמן מוגבל, אבל תובעים על כך מחירים שנראים לישראל מופרזים ביותר.

המצב של ישראל, הצד הקונה בהתמקחות הזו, אינו טוב כלל וכלל. הכוח הגדול של הקונה במהלך התמקחות בא מיכולתו פשוט לקום וללכת. לישראל אין את היכולת הזאת. אם תנתק מגע עם החמאס, ימשיכו רקטות למרר את חייהם של תושבי הדרום, ולישראל לא תיוותר ברירה אלא לכבוש את עזה במאמץ סיזיפי להפסיק את הירי, מהלך שבסיומו ישראל תצטרך לחזור לממשל הצבאי בעזה על מיליון וחצי ערבים.

כאן ישנו הפרדוקס הרגיל של תורת המשחקים – אם אפשר היה להוליך שולל את המוכר ולגרום לו לחשוב שהאופציה לקום וללכת קיימת, הוא היה ממהר לסגור על מחיר נמוך ונסבל. אבל החמאס קורא היטב את נפשה של ישראל ומבין שאינה מסוגלת לכך בשלב הזה ולפיכך יש לו מרחב תמרון גדול. ההערכה שלי היא שחמאס לא יוותר עליו במהרה. כדי לסיים את העימות יצטרכו ישראל, הרשות הפלסטינית או מצרים לתת לו דברים שהוא מאוד חושק בהם ושיוכל להציגם כניצחון גדול. אם לא, האלטרנטיבה עלולה להיות מלחמה מאוד משמעותית.

2 תגובות על ״"צוק איתן" כהתמקחות״

 1. יש לישראל אפשרויות להפר את כללי המשחק. במקום להזהיר את משפחותיהם של רבי מחבלים לפני שמפוצצים את הבתים אפשר לפוצץ על יושביהם, זה יזעיק את המערב להתערב כמו ששני הצדדים יודעים שיקרה בסוף. ישראל יכולה לנתק חשמל לחלק את הרצועה לשתיים לצאת למבצע שינקה את הרצועה הרי כיום הם לא יוכלו לחדש מלאים היות והמצרים לא משתפים פעולה. יתכן מאד שכניסה קרקכית תהיה סוף החמס שממילא אבד פופולריות ברחוב
  החמס יוצא למערכה כי אין לו ברירה אחרת. הוא על הקרשים כלכלית וצריך את אהדת העולם. עבורו זה להיות או לחדול
  בשלב זה זו התמקחות ערבית עדינה ואף צד לא רוצה להחריף. למוכר יש הרבה יותר מה להפסיד

  אהבתי

 2. התקבעה הנורמה שישראל לא עושה את הפעולות שאתה מציע. אולי אם המצב יחריף מאוד בטווח הטילים ובמספר הנפגעים, דברים ישתנו. כרגע זה לא מה שצפוי לקרות.

  זה נכון שבשביל החמאס זה להיות או לחדול, ולכן הוא לא יוותר בלי הישג משמעותי עבורו.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s