ההצעה המטורפת של מיכאל שראל

מיכאל שראל, שהיה הכלכלן הראשי במשרד האוצר, מציע אלטרנטיבה משלו לרעיון של יאיר לפיד בדבר הורדת המע"מ. במקום להוריד מסים על דיור מציע שראל להעלותם בצורה קיצונית – למסות כל מכירת דירה במס שבח, גם אם מדובר בדירתו היחידה של המוכר.  זו הצעה שהשלכותיה די מדהימות – אדם שמחזיק בדירה אחת ורוצה לעבור לדירה אחרת באותה רמה פשוט לא יוכל, מאחר שישלם מס על מכירת הדירה האחת ולא יוותר לו מספיק כסף לקנות דירה שנייה מאותה רמה. כל החלטה לשנות מקום מגורים תהיה כרוכה בקנס עצום, ותגרום לכך שמעבר ממקום למקום יהיה כרוך בירידה ברמת המגורים. אפשר לרחם על ההורים שרוצים לעבור לעת זקנה קרוב לילדיהם ויתקשו לעשות זאת, או על מישהו שמצא מקום עבודה חדש ורוצה לגור בקרבתו. תחשבו למשל על הטרגדיה שתהיה נחלת חלקם של אלו שבורחים משכונה מתחרדת שאינה מתאימה עוד לסגנון חייהם, או שעובדים זרים ממלאים אותה. לא די בכך שגירשו אותם מהשכונה, הם גם יצטרכו לרדת משמעותית ברמת הדיור שיוכלו להרשות לעצמם (או שישכירו דירתם ויעברו לשכור דירה אחרת. כך יצטרכו להתעסק עם שוכרים ובעצמם יהיו נתונים לחסדי בעל דירה).

ההצעה של שראל נותנת תמריץ לחוסר יעילות קיצוני מבחינה כלכלית. למשל, במקום שמישהו יגור ליד מקום עבודתו החדש ויחסוך כך נסיעות, פקקים, זמן, דלק וזיהום, הוא יצטרך להישאר בדירה הישנה ולנסוע ממנה. או, גרוע מכך, יישאר במקום העבודה הישן שבו אינו ממצה את הפוטנציאל שלו, כדי להישאר קרוב לדירה.

בכל העולם מבינים כל זאת. לא ידוע לי על מדינה מערבית אחת שאינה נותנת פטור משמעותי ממס במכירת דירת המגורים. אבל מי שהיה הכלכלן הראשי של משרד האוצר לא מבין. לא ייאמן. בכל העולם היהודים ידועים במיומנות הכלכלית המזהירה שלהם, אבל במדינת היהודים אנשי הכלכלה הם כה מאכזבים.

6 תגובות על ״ההצעה המטורפת של מיכאל שראל״

 1. אני מסכים איתך.

  מה דעתך על מס רכוש על נדל"ן? לא כזה שתלוי במכירה, אלא בערך של הנכס / קרקע?

  אהבתי

 2. במילים אחרות – להגדיל משמעותית את הארנונה. כתבתי על הרעיון בעבר באהדה. אני חושב שזה רעיון טוב כשמדובר על דירות גדולות במיוחד ויתרום להגדלת השוויון בצריכת משאבי נדל"ן. http://bit.ly/1kF2ieO

  בלוגרים כלכליים הציעו זאת כדרך לעודד גורדי שחקים ולהביא לפתרון המחסור בדיור בערים גדולות. המס ייגבה לפי כמות הקרקע שיחידת הדיור תופסת. ברור שיחידת דיור במגדל גבוה תופסת חלק יחסי קטן מאוד מהקרקע ולפיכך מגורים במגדל צפוף יביאו להקלה בנטל המס. אין ספק שרעיון זה יכול להפוך פרויקטים של פינוי בינוי להרבה יותר משתלמים.

  אתן שני קישורים לבלוגרים אמריקניים מאוד מאוד חכמים שדנו בנושא ומעניין לקרוא אותם –
  http://slate.me/1qjgfqz
  http://bit.ly/1dYkVeq

  אהבתי

 3. אם מישהו רוצה לברוח משכונה מתחרדת או שעובדים זרים עברו לגור שם, כנראה ממילא הוא לא ישלם מס שבח כי ערך הדירה יצלול.

  אהבתי

 4. אסף, המחירים לא בהכרח נמוכים בגלל התחרדות או סודניזציה. יש ביקוש רב אבל פשוט לא של אוכלוסיה שתרצה לחיות איתה.

  אהבתי

 5. גם מירב ארלוזורוב מתייחסת ברצינות להצעה ההזויה של שראל. היא אף כותבת:
  "גם בעולם מתחבטים בשאלה הזאת, והמדינות הממסות דירות למגורים באופן מלא לעומת אלה הממסות דירות למגורים באופן חלקי (או פוטרות ממס) נחלקות כמעט שווה בשווה".
  דגמתי עוד ועוד מדינות OECD ולא הצלחתי למצוא אפילו אחת שממסה דירת מגורים באופן מלא. מעניין מאיפה ארלוזורוב לקחה את הטענה המפוקפקת הזו. עם זאת ראיתי שבשוודיה אכן יש מיסוי משמעותי של בית המגורים במכירתו (גם אם לא שקול למס רווחי ההון המלא). אבל כמעט בכל מדינה אחרת או שיש פטור מלא, או שיש פטור לפחות עבור מחיר הבית הממוצע.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: