על ההתנגדות להעלאת שכר המינימום

בלוג הקפיטליסט היומי של אורי רדלר ורותם סלע מתנגד כצפוי להעלאת שכר המינימום. על הפסיכולוגיה של ההתנגדות הזו לפי דעתי כבר כתבתי בפוסט אחר.

הטיעון של "הקפיטליסט היומי" הוא כצפוי הטיעון הקלאסי נגד העלאת שכר המינימום – תחזיות זוועה על אבטלה המונית של עובדים חלשים כתוצאה מנקיטת הצעד הזה.  אבל אני תוהה – הרי באותו טיעון בדיוק היו מתנגדים להעלאת שכר המינימום, גם אם הוא היה עומד כיום על ארבעה שקלים לשעה, ודב חנין היה רוצה להעלותו לשבעה.  ובכל אופן ברור שכיום העובדה ששכר המינימום עומד על 23 ש"ח ולא על 7 ש"ח, אין בה כדי ליצור אבטלה המונית. אז מי אמר ששכר מינימום של 30 ש"ח כן ייצור אבטלה המונית?

24 תגובות על ״על ההתנגדות להעלאת שכר המינימום״

 1. לא קשור לכתבה,מצאתי כאן אמירה מאחד הסוחרים הגדולים בעולם.
  14:38 בסרט.
  בגדול מה שהוא אומר זה שכמות החוב קובעת את המחזור הכלכלי:
  http://howtotradeorinvest.blogspot.co.il/2014/04/blog-post_2459.html

  ולכן בעצם ניתן להסיק מכך ששיעור החוב הוא הפקטור החשוב ביותר,
  ובהסתכלות רחבה יותר – החוב הוא בסיס השיטה הכלכלית שלנו ולא סוציאליזם,קפילטליזם או כל ניואנס אחר.

  אהבתי

 2. להגיד "החוב הוא בסיס השיטה הכלכלית שלנו ולא סוציאליזם, קפיטליזם" זה כמו להגיד "המטוס הוא בסיס התיירות, ולא התשוקה לטייל". מטוס (או חוב) הוא אמצעי טכני. לעומת זאת התשוקה לטייל (או הרצון להקים חברה שוויונית בקומוניזם\לצבור הון בקפיטליזם) היא המוטיבציה היסודית שגורמת לאנשים להשתמש בכלי הטכני.
  נשאלת השאלה היא האם חוב הוא כלי טכני טוב או גרוע, והתשובה היא שבנסיבות הנוכחיות יש אכן באג קטלני בחוב – המחיר של החוב נקוב בריבית, אולם הריבית אינה גמישה מספיק. היא יכולה להיות רק חיובית ואינה שלילית. כך שיהיו מצבים שהם החוב יישא מחיר שאינו הולם את התנאים הכלכליים.
  למשל היום התפרסם מדד נמוך להחריד ובעולם מתוקן הוא היה גורם לקרנית פלוג להוריד את הריבית לריבית שלילית, אבל זה לא יקרה, וזו בעיה קשה שכרוכה בשימוש בחוב.

  אהבתי

 3. -אתה מכיר עוד מוצר שעלה ב-30% (23 ל-30)?
  -למה להעלות ל-30 ₪, למה לא ל-50 ₪?
  -איפה זה ייעצר?
  -נניח אני מעסיק (יזם)- למה העלאה תגרום?

  אהבתי

 4. העלאה צריכה להיות הדרגתית. ההעלאה תיעצר במקום שבו יראה שהנתונים המקרו-כלכליים אינם תומכים יותר בהעלאה (התפרצות אינפלציונית, ריבית גבוהה, שער מטבע חלש, עלייה באבטלה).

  אם אתה בעל עסק, העלאת שכר המינימום נותנת תמריץ להתייעלות מצד אחד, ומצד שני מגדילה את מספר הלקוחות שלך ואת הכסף שביכולתם להוציא. למשל אם הייתי מנהל מקדונלד'ס והיו מעלים את שכר המינימום הייתי מצפה ליותר לקוחות, ומצד שני מנסה לחסוך בעובדים. אולי לתת ללקוחות עמדות שירות אוטומטיות. להנהיג יותר אוטומציה במטבח. חלק מסוים מההעלאה יגולגל על הצרכן ויתבטא כאינפלציה. לאור המדדים הנמוכים להחריד שנרשמו לאחרונה, אפילו זו התפתחות חיובית. האינפלציה צריכה לעמוד לפחות על 2%.

  אהבתי

 5. למה אתה חושב שמקדונלדס או כל עסק אחר לא עובדים על התייעלות בלי קשר לשכר המינימום? הם הרי רוצים להגדיל את הרווח.

  אני לא מבין את ההגיון בפוסט שאומר שעכשיו השכר או 23 שח ולא 7, אז מי יודע, אולי גם 30 זה אחלה. מאין לך שלו שכר המינימום היה קטן יותר לא היו פחות מובטלים? או יותר מקומות עבודה היו נפתחים כי הם היו יכולים להרשות לעצמם לשכור עובדים עם עבודה שתאכלס שווה פחות משכר המינימום?

  אהבתי

 6. המטרה של העלאת שכר המינימום זה להוציא מהמשק לחו"ל את המשרות הזולות,כמו שרוצים לעשות בשוויץ.

  אהבתי

 7. יכול להיות שלא משתלם להתייעל כשהעובדים זולים. המכונות יותר יקרות או ששילובן נראה מסובך וכו'. תמריצים משפיעים והעלאת שכר משנה את התמריצים.

  אהבתי

 8. אנחנו יודעים שאין במדינה אבטלה משמעותית ברמות השכר הנמוכות. אין על כך חולק. יעידו האפריקאים שהגיעו לפה ומצאו עבודה. יעידו הפיליפינים בסיעוד והסינים בבנייה (שמשכורתם אפילו כבר אינה נמוכה כל כך).

  אהבתי

 9. מהי אבטלה משמעותית? יש אחוז מדוייק שאנחנו מכוונים אליו?
  העובדה שיש הרבה מאוד עובדים זרים רק מחזקת את העמדה שלא צריך שכר מינימום; אם עבודה שווה את שכר המינימום, ישלמו את השכר הזה עם או בלי החוק, אם העבודה לא שווה את השכר הזה, בעל העסק פשוט יקח עובדים זרים וישלם להם בצורה לא חוקית את השכר שהעבודה שווה.

  מעבר להתפלפלויות כלכליות, העלאת שכר המינימום פוגעת בחסרי ההכשרה שרק רוצים להכנס לשוק העבודה להרוויח קצת כסף וניסיון. זה מה שעשו ברחבי העולם בכל מקום כשרצו להדיר מעבודה אוכלוסיות מופלות, כמו שעשו לשחורים בארה"ב, באפרטהייד בדרום אפריקה, או אפילו בארץ בתחילת הדרך, כדי להכריח אנשים להצטרף להסתדרות

  אהבתי

 10. העובדות כפי שנמדדו במקומות רבים הן שהעלאה מתונה בשכר המינימום לא גרמה לאבטלה.
  זה אומר שההסבר התיאורטי שלך אינו ממצה. יש עוד רכיבים. מהם? אנסה לשער באחד הפוסטים הבאים.

  אהבתי

 11. להוריד את הריבית לשלילית ? להמשיך לנפח את בועת הנדלן ? תקבל ירידה נוספת בכח הקניה של הציבור ותקבל מדדים עוד יותר שליליים.
  מה יקרה בסוף

  אהבתי

 12. אשמח לשמוע את התייחסותך למקור הבא:
  http://ideas.repec.org/p/irv/wpaper/060708.html

  אוסף מחקרים על השפעות העלאת שכר המינימום שמראות תמונה ברורה: ההשפעה של העלאת שכר המינימום היא שלילית.
  בסוף התיאור הכללי הם מסכמים ואומרים שכאשר מסתכלים על הקבוצות החלשות ביותר, שהן חסרי ההכשרה, העובדות מוכיחות שההשפעה היא בוודאות שלילית.

  אהבתי

 13. אני לא חושב שהתמונה ברורה כלל וכלל.. לקט המחקרים שלהם רק מראה כמה הממצאים סותרים ולא עקביים ותלויים בשיטות הסטטיסטיות המדויקות. גם העלייה באבטלה שמצביעים עליה היא קטנה ובקבוצה מוגבלת. בכל אופן כפי שכתבתי באחד הפוסטים הקודמים איני טוען שהעלאת שכר המינימום נכונה תמיד אבל היא מאוד הולמת את הנסיבות הנוכחיות.

  אהבתי

 14. לא הבאת שם בחשבון הרבה דברים בעיקר את קריסת כל המערכת הפנסיונית
  הגדלת הפערים, ועוד ועוד.
  לא פלא שאף אחד לא משתמש בה למרות שהמערכת הבנקאית הייתה שמחה לאמץ את הרעיון שלך

  אהבתי

 15. אני מעדיף בהרבה את הרחבת הגרעון על פני הנהגת ריבית שלילית. אבל אם במישור של הגרעון התקבעה מוסכמה שגויה שאסור להרחיבו, אזי הריבית השלילית היא פיתרון חלופי אפשרי.

  ריבית שלילית מוחקת חובות ומצמצמת אבטלה ועל כן האפקט המיידי שלה נאוד מצמצם פערים.

  אהבתי

 16. למה לא לדון על ביטול שכר המינימום?
  כי אז הערווה של השיטה הכלכלית תיחשף.
  האיזון יופר(עד למציאת איזון חדש) והאמת תצא לאור.

  אהבתי

 17. שכר מינימום של 90 ש"ח לשעה, כמו שהשוויצרים דחו, הוא לא מה שמוצע כאן. מוצע שכר מינימום של 30 ש"ח לשעה. יש הבדל.

  אהבתי

 18. אבל הדיון הוא על עיקרון ולא סכום כזה או אחר

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: