האם הרשות הפלסטינית תפורק?

בחודש האחרון עלתה האפשרות שהרשות הפלסטינית תפורק בידי אבו מאזן וההנהגה הפלסטינית. זאת מתוך ההשערה המתוחכמת שפירוק הרשות יקלע את ישראל לסבך ללא מוצא, מאחר שאינה מעוניינת להקים מחדש את הממשל הצבאי.

כהרגלי אנסה להתבונן בסוגייה מהזווית של התמריצים הכלכליים. לעתים התשובה שעולה כשמנסים לבחון תרחישים אפשריים מהזווית של התמריצים היא מורכבת ומסובכת. אבל במקרה הנידון להערכתי התשובה היא פשוטה להפליא. אין שמץ סיכוי שהרשות הפלסטינית תפורק בידי מנהיגותה. קשה להעלות על הדעת תמריץ שיגרום לאלו העומדים בראש הרשות לפרק מיוזמתם את המנגנון שמקנה להם סטטוס גבוה וטובות הנאה כלכליות. כל זאת לטובת הרפתקה משונה כזו שנראית הגיונית רק לאליטת אנשי שמאל ישראליים מתוחכמים ומתחכמים במיוחד.

אומנם חשוב להבין שתמריצים כלכליים אישיים אינם מכתיבים את תגובתו של אדם לאתגרים המוצבים בפני העם שלו. בניגוד למחשבה הפופוליסטית המטופשת, לא העשירים המחזיקים במניות יצרניות נשק הם אלו המעוניינים במלחמה, ולא העניים הרעבים ללחם הם דווקא אלו שחשוב להם לחסוך בתקציב הביטחון.   הטבע או האבולוציה תיכנתו את האדם לתת קדימות למה שנראה לו כאינטרס הלאומי על פני האינטרס הפרטי בסוגיות של מלחמה ושלום. על כן אין לנחש מה תעשה אומה משקלול האינטרסים הפרטיים של בניה. כל זאת כשמדובר במצב שבו האומה מתמודדת עם דילמות קדומות ופשוטות – מלחמה או שלום, לכבוש או לסגת. לעומת זאת, כשהשאלה על הפרק מקורה ברעיונות כה חדשניים, מורכבים ומתוחכמים כמו ההצעה שיש לפעול לפירוק הרשות ושצעד זה דווקא יועיל לפלסטינים, אין אינסטינקטים קדמונים שיביאו  את אלו שנהנים מקיומה של הרשות לתמוך ברעיון זה ולוותר על מה שטוב להם באופן אישי. על כן הרשות הפלסטינית לא תפורק בעתיד הנראה לעין מיוזמתה שלה.

9 תגובות על ״האם הרשות הפלסטינית תפורק?״

 1. כנראה שאתה צודק.
  האם בהיסטוריה האנושית היה מקרה בו ממשל ויתר על ממשלו בשם הטענה שזה יחזק אותו? כנראה שלא.

  חוץ מזה, במקרה של פירוק עצמי, לדעתי ממשלת ישראל לא תקים ממשל צבאי.

  אהבתי

 2. כן. כל היסטריית פירוק הרשות היא מקרה משעשע שבו אליטה צרה והיסטרית שוכחת ש-99% מהישראלים ו-100% מהפלסטינים אינם חושבים על העולם כמוה.

  גם אני לא רואה את הממשל הצבאי חוזר.

  אהבתי

 3. ומה משמעות ההסכם המחודש עם החמס מעזה שיאפשר לו להשתתף שנית בבחירות בהן הוא זכה ויזכה פעם נוספת ויקח את השילטון?
  אולי אין להם ברירה ?
  יש פרסומים שהסלאפים מתחזקים בגדה המערבית בעקבות המלחמה בסוריה והלך הרוחות ברחוב שונה משל מנהיגי הרשות. מי יודע אולי מנהיגי הרשות החליטו לעשות נסיגה מסודרת ולעביר את השלטון ולפרוש עם כספם מאשר להרצח? משתפי פעולה לא חיו הרבה אצל הפלסטינים ועדיף להם לצאת מהמשחק כל עוד הם יכולים.
  אנחנו צריכים תמיד לחשוב גם על האחוז הקטן של הלא מתקבל על הדעת. מה יקרה אם ישראל כן תצטרך להקים ממשל צבאי?

  אהבתי

 4. להערכתי ההסכם הזה הוא מעין הצגה שנוחה לשני הצדדים. לא ייצא ממנו שום דבר של ממש. ממה שאני קורא אני לא מתרשם שאבו מאזן נתפס כבעל מעמד כה שפל של משתף פעולה כמו שאתה מציג זאת.

  אהבתי

 5. גם אם יהיה פירוק עצמי כדבריך זה לא אומר חזרה לממשל צבאי

  אהבתי

 6. ההסכם חמאס-פתח הוא בעיקר בגלל שאיסלאם קיצוני (חמאס) קיבל מכה כמעט בכל העולם (חיזבאללה נחלש, סאלפים במצרים הודחו מהשלטון, חמאס בעזה חנוק כספית ופיזית ללא תמיכה מבחוץ). ולכן היו צריכים לחזור למרכז הבמה איכשהו.

  אהבתי

 7. http://www.haaretz.co.il/news/politics/.premium-1.3120421
  ג'קי חורי קורא לפלסטינים לאמץ את פיתרון פירוק הרשות והמדינה האחת. כמובן שמבחינת הפלסטינים הרעיון לא יעלה על הדעת בכלל. כשהם מדמיינים מדינה אחת בשליטת היהודים הם לא מדמיינים דמוקרטיה שיוכלו להשפיע עליה באמצעות קולם בבחירות, אלא מדינה שבה היהודים ידכאו אותם כפי שסאדם הסוני דיכא בעירק את הרוב השיעי.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s