כיצד העלאת שכר המינימום מאיימת על האסכולה האוסטרית

באחד הפוסטים הקודמים הסברתי מדוע לדעתי העלאת שכר המינימום היא רעיון טוב. בארה"ב נושא העלאת שכר המינימום הוא נושא חם מאוד. הליברטריאנים-אוסטרים, אלו שחושבים שכל התערבות ממשלתית בכלכלה היא הרת אסון, מתחלחלים מהאפשרות ששכר המינימום יעלה. מאחר שיש להם השפעה רבה בחוגי המפלגה הרפובליקנית בקונגרס האמריקני, הם מצליחים להרים מכשולים ותהליך העלאת שכר המינימום יהיה כנראה איטי ומייסר ויתרחש ביוזמת המדינות ולא הממשל הפדרלי.

בלוגר אמריקני ניתח היטב את העניין. כל כך טוב שאני מרגיש צורך לתרגם חופשית ולצטט פה את עיקר דבריו:

לפי התיאוריה הכלכלית הליברטריאנית, הכנסתו של כל אחד זהה לערך שהוא מייצר.  אנשים שמרוויחים פחות מ-10$ מרוויחים כך, משום שהם יוצרים ערך השווה פחות מ-10$. במצב זה, העלאת שכר המינימום ל-10$ לשעה תגרור אבטלה עצומה שכן אף אחד לא ישלם 10$ לשעה לעובד כדי שייצר עבורו ערך שנופל מ-10$ לשעה. על כן מרוויחי שכר המינימום יפוטרו בהמוניהם ותיווצר אבטלה עצומה.

המציאות כמובן היא ששיעור האבטלה כמעט שלא ישתנה בעקבות העלאת שכר המינימום. כך יוכח שהתיאוריה הליברטריאנית היא מופרכת לגמרי והליברטריאניים יחוו דיסוננס קוגניטיבי רציני. זו הסיבה שהם חוששים מהעלאת שכר המינימום ודוחקים ברפובליקנים לצאת נגדה למלחמה שערה.

מודעות פרסומת

21 תגובות to “כיצד העלאת שכר המינימום מאיימת על האסכולה האוסטרית”

 1. mementoil Says:

  אוקי.

  ונניח וכן תהיה העלאת שכר מינימום, והדבר אכן יגרור לאבטלה.
  האם אז תמיר את "דתך" לכלכלה אוסטרית?
  או שזה עובד רק בכיוון אחד?

  אהבתי

 2. orihippo Says:

  זה לא יגרור אבטלה אבל זה יביא להעלאת מחירים עד אשר היצור יהיה שווה ל 10 דולר לשעה. כמובן שבהתאם השכר של כולם יעלה, וכמות הכסף במשק ואם ערך הדולר לא ירד אז כוח הקנייה של מוצרי יבוא יגדל. אבל היצוא יקטן. זה מה שההגיון שלי אומר. אבל מכיוון שממילא עד עכשיו הדפיסו כסף והרבה לא קרה אולי זה רעיון טוב יותר מהדפסת כספים.

  אהבתי

 3. תמריץ Says:

  אצל כולנו זה עובד רק לכיוון אחד :-).

  ברצינות, אני משתדל להיות פתוח לעובדות חדשות. אם אראה שכן תיווצר אבטלה משמעותית, הדבר לא יהפוך אותי בין לילה לאוסטרי אדוק, אך יזיז את השקפת עולמי בכמה אינצ'ים לכיוון האוסטרי, שכבר היום יש בו דברים שאני מסכים איתם.

  אהבתי

 4. תמריץ Says:

  אמת. נראה שהעלאת שכר המינימום די דומה להדפסת כסף וצפויה ליצור אינפלציה. עם זאת כדבריך הניסיון מעיד שאנו בתקופה שבה האפקט האינפלציוני של הדפסת כסף הוא חלש ולא מסוכן ולכן אפשר להדפיס כסף. ואם להדפיס כסף, עדיף כבר להעלות שכר מינימום.

  אהבתי

 5. Yoav Says:

  השאלה היא הכנסות של אנשים שמרוויחים מעל שכר המינימום ישתנו באותו יחס.
  אני מניח שלא, וככל שהם מרוויחים יותר, השכר שלהם יעלה פחות.

  למשל, אם העלו את שכר המינימום מ 3000 ל 4000 ש"ח, אז מי שהרוויח קודם 12,000 ש"ח לא ירוויח עכשיו 16,000 ש"ח. גם אם כן, מטעמי מס, הוא יישאר עם פחות כסף נטו.

  לכן יש כן לא רק הדפסת כסף (אינפלציה), אלא גם חלוקה מחדש של משאבים לטובת עובדי שכר מינימום.

  אהבתי

 6. תמריץ Says:

  לכאורה, בעולם שמתנהל לפי חוקים כלכליים קלאסיים, אפשר היה לטעון שאין כאן ממש חלוקה מחדש של משאבים לטובת עובדי שכר מינימום, כי הרי לא כופים להעסיק אותם. אלו מהם שלא שווים את הכסף פשוט יפוטרו. הנזק שייגרם הוא בכך שהמשק לא יוכל להפיק תועלת מעבודתם של אלו ששווים 9 ש"ח לשעה, כי לא יהיה משתלם להעסיקם, והם יישבו בבית מובטלים.

  כפי שכתבתי בפוסט, אני לא חושב שכך יקרה, כי העולם כיום לא מתנהל לפי חוקים כלכליים קלאסיים. הסיבה העיקרית לכך בעיניי היא שיש עודף גדול של היצע בהרבה תחומים שאינו מנוצל.

  אהבתי

 7. אלדד Says:

  אני ליברטריאן-אוסטרי ובשיטה הנוכחית אין משמעות לשמור את שכר המינימום נמוך כי במילא אין שוק חופשי.

  אהבתי

 8. תמריץ Says:

  זה כמו להגיד שלא היה צריך לצפות שיהיה הבדל בין מזרח גרמניה למערבה כי גם המערב לא היה לחלוטין קפיטליסטי.

  אהבתי

 9. אלדד Says:

  אם תיקח גלגל שיניים אחד ממכונה מושלמת(או לפחות מצוינת) ותשים אותו במכונה אחרת לגמרי זה חייב לעבוד?

  אהבתי

 10. תמריץ Says:

  כל אחד יכול לבחור מטאפורות כרצונו, אבל קשה להתייחס ברצינות לטענה שאומרת – תנו לי לממש את התוכנית שלי ב-100%, אבל לפני זה לא אוכל לתת שום אינדיקציה שהיא אפקטיבית, כי היא לא עובדת כשמממשים אותה חלקית.

  אהבתי

 11. ג'וש Says:

  ממליץ לקרוא :
  http://mida.org.il/2014/05/07/%d7%97%d7%95%d7%a7-%d7%a9%d7%9b%d7%a8-%d7%9e%d7%99%d7%a0%d7%99%d7%9e%d7%95%d7%9d-%d7%90%d7%a4%d7%9c%d7%99%d7%94-%d7%91%d7%9e%d7%a1%d7%95%d7%95%d7%94-%d7%a9%d7%9c-%d7%a6%d7%93%d7%a7%d7%a0%d7%95%d7%aa/

  פוגע בחלשים ומפלה אוכלוסיות, משרת בעיקר את העובדים החלשים.

  אהבתי

 12. ג'וש Says:

  תיקון- החלשים= הכוונה החזקים.

  אהבתי

 13. תמריץ Says:

  גלעד אלפר הוא בדיוק סוג האנשים שהפוסט הזה מכוון אליהם. התיאוריה שלו היא שהאבטלה תזנק בעקבות העלאת שכר המינימום, אבל מנסיון העבר ברור שזה לא יקרה. למעשה חלק מטיעוניו, שלפיהן בעקבות העלאת שכר המינימום תבוא התייעלות ואוטומציה, יכולים להוות את הטיעונים הטובים ביותר בעד העלאת שכר המינימום.

  אהבתי

 14. אלדד Says:

  צודק ב 100 אחוז.
  זה גם הביקורת שלי על שיטת צייטגיסט(פרויקט ונוס יותר נכון).
  עם זאת צריך לקחת גורם משמעותי בשיטה.
  אם אתה כ"כ מתעקש שצריך להעלות את שכר המינימום וזה יפתור את הבעיה(סוציאליסט) אז רוברט רייך יגיד לך מה יקרה.
  בסרטו Inequality.For.All.2013
  http://videomega.tv/iframe.php?ref=XTYfaZDeFg&width=740&height=500
  הסרט רגשני עם הרבה שטויות אבל שים לב לדברים החשובים:
  דקה 25 ההסבר הכללי.
  דקה 39 המעגל החיובי
  דרה 59 המעגל השלילי.

  מה שיקרה זה שיעשו מעקפים בשביל לא לשלם שכר גבוה:
  יפטרו ויקחו בחו"ל,
  יפתחו רובוטיקה.
  יעשו שמיניות באויר ולא יתנו הרבה כסף.
  בגדול ברגע שיש גלובאליזציה אין משמעות לשכר המינימום.
  שכר המינימום יכול להיות אפקטיבי רק איפה שאין תחרות לעובדים מצד עובדים זולים.

  מרכיב מרכזי בשיטה הליברטנית/אוסטרית זה תחרות בנושא יצירת הכסף.
  כרגע רק הש"ח מותר בתור כסף ואני לא מדבר על תשלום מיסים שזה מקובל לחלוטין אלא על מערכות כסף שמבוססות על משהו פיזי כמו כסף וזהב.

  מרכיב מרכזי אחר הוא שליטה ישירה של העם – דמורטיה ישירה ולא נציגותית
  או רפובליקה להבדיל(הגבלת כוחו של השלטון המרכזי).

  לסיכום אחתום בסרט הקונספירציה הטוב ביותר לטעמי.
  "הקונספירציה הקפיטליסטית",שמסכם את רעיון הליברטניות.

  אהבתי

 15. תמריץ Says:

  לפי דבריך גם היום הייתה צריכה להיות אבטלה גדולה, כי יש שכר מינימום של 4,300 ש"ח בחודש, ומן הסתם יש עובדים ששווים רק 2,000 ש"ח בחודש. אבל עובדה שאין אבטלה גדולה. יש הרבה יותר ביקוש לעובדים במשרות זוטרות מאשר היצע. עובדה שהסודנים נהרו לכאן לשטוף כלים ובעלי המסעדות לא השתמשו במדיחים.

  כל משנה אידיאולוגית, קשיחה ככל שתהיה, צריכה להתכתב עם המציאות, והמציאות תמיד הרבה יותר מורכבת. זה מה שניסיתי להגיד.
  אני האחרון להגיד שתמיד אפשר להרעיף כספים על עניים והכול יהיה בסדר, אבל גם ההיפך לא נכון. תמיד צריך לנסות ללמוד בזהירות מהמציאות.

  אהבתי

 16. על ההתנגדות להעלאת שכר המינימום | תמריץ Says:

  […] בלוג הקפיטליסט היומי של אורי רדלר ורותם סלע מתנגד כצפוי להעלאת שכר המינימום. על הפסיכולוגיה של ההתנגדות הזו לפי דעתי כבר כתבתי בפוסט אחר. […]

  אהבתי

 17. אברהם רוזנבלום Says:

  הסיבה שאין כיום אבטלה המונית היא מפני שרוב האנשים בשוק העבודה הם בעלי פריון גבוה משכר המינימום.
  הנפגעים העיקריים מהעלאת שכר המינימום הם אלו שמתחרים במכונות (למשל 4 מנקי ספונג'ה שמוחלפים בעובד אחד על מכשיר מהסוג שמסתובב בקניון) וכאלו שמתחרים בעובדים זרים (לדוגמא עובדות טכסטיל ערביות בגליל שהמפעלים שלהם עברו לירדן או מצרים. או מפעל בריל שמאוים ע"י יבוא זול יותר)
  נפגעים נוספים הם בני הנוער שעליהם אף פעם לא תשמע בנתוני אבטלה מכיון שהם לא יפוטרו אלא פשוט לא יועסקו מלכתחילה ולא יחשבו כמשתתפים בכח העבודה.

  אהבתי

 18. תמריץ Says:

  איש לא יחלוק על כך שאם יעלו את שכר המינימום ל-100 ש"ח לשעה אז תהיה אבטלה עצומה, צריך להקפיד על מידתיות. העלאת שכר מינימום מידתית לא בהכרח מזיקה, אבל צריך לנסות כמיטב יכולתנו לנחש גבול כזה שמעבר לו תתחיל להזיק ולעקוב בזהירות אחרי הממצאים בשטח.

  באופן כללי פריון הוא לא משהו סטטי. העלאת שכר המינימום עצמה יכולה לשפר פריון, משום שמגדילה את הביקושים במשק. בלשון אחר הפריון של זבן בחנות יעלה, כי יותר אנשים יהיו מוכנים להיכנס ולקנות, כי גם משכורתם שלהם עלתה.

  עובדה שהמשק התגבר על משבר הטקסטיל ועדיין יש עבודה לנשים ערביות.
  אני מסכים שהטענה לגבי בני נוער הגיונית, אבל יש להם שכר מינימום שונה לפי חוק. לא חייבים להעלותו גם באותה מידה.

  אהבתי

 19. אברהם רוזנבלום Says:

  אז זהו שלא, לנשים ערביות אין עבודה.
  המשק התגבר על קריסת ענף הטקסטיל מפני שתכנית החשיפה של תחילת שנות ה90 גרם לכך שיכולנו לייצא יותר, בעיקר הייטק (שגם נתמך בעליה הרוסית), המגזר הערבי לא התגבר.
  בכוונה כתבתי שהמקום בו העלאת שכר המינימום פוגעת הוא בענפים שמתחרים בארצות אחרות אם בייבוא ישיר ואם בתחרות במכונות. בשירותים רגילים (למשל, ניקוי יבש, חנויות פרחים וכדומה) אני מסכים שהעלאת שכר המינימום לא גורם לאבטלה אלא פשוט מעלה את המחירים ככל אינפלציה.
  הפריון לא תלוי כלל בכמות הכסף הזמין בשוק, פריון מתקיים גם בכלכלות ללא כסף, כסף הוא רק אמצעי חליפין שמייעל את המסחר, את חישוב כמות הייצור ומאפשר צבירת הון על פני זמן. כמות הכסף אינה רלוונטית. כמובן ששינויים חדים בהיצע הכסף משבשים את הייצור בשל הפגיעה בערך הכסף שמייצג הון.

  אהבתי

 20. תמריץ Says:

  הפריון כמושג תיאורטי לא אמור להיות תלוי בכסף. בפועל מודדים פריון בדרך מאוד פשוטה – לוקחים תוצר כפי שנמדד בכסף ומחלקים בשעות עבודה. מכיוון שהתוצר מאוד מושפע מכמות הכסף הזמין, כך גם הפריון.

  בניגוד לדבריך, חיפשתי נתונים ומצאתי ששיעור התעסוקה של נשים ערביות בעלייה מתמדת
  http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m01983.pdf

  אהבתי

 21. אוטומציה היא עוד סיבה לשמוח בשכר המינימום | תמריץ Says:

  […] כתבתי כמה פעמים בעד העלאת שכר המינימום. העלאת שכר המינימום היא דוגמה למדיניות שאף שאינה מעוררת התלהבות בתומכי השוק החופשי, יכולה ליצור תמריצים מעולים. היא מעודדת העברת כסף לעניים שזקוקים לכסף יותר וגם משתמשים בו לצריכה וכך מגבירים הצמיחה. אחת הטענות השכיחות בסוגיה זו היא שהעלאת שכר המינימום מעודדת מעבר לאוטומציה. זו בדרך כלל טענה שמועלית כהתנגדות להעלאת שכר המינימום, אבל למעשה היא טיעון מעולה בעדה. פיתוח תהליכים אוטומטיים שמסוגלים להחליף בני אדם במלאכתם הוא התהליך העיקרי שמאפשר לחברה להתעשר בכללותה. זה סוד קסמם של שואב האבק, מדיח הכלים, מכונת הכביסה ועוד המון טכנולוגיות מופלאות שמקלות לנו על החיים. החדשות האחרונות בנושא מגיעות מסן פרנסיסקו: מסעדה מתכוונת להגיש מנות קינואה שיוזמנו באייפדים על ידי מלצרים רובוטים, וכותבי החדשות תוהים האם אין זו בשורה לעידן חדש של אוטומציה במסעדנות. […]

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: