העלאת שכר המינימום – דבר בעתו

ביולי שעבר שרר בסיביר שרב כבד. לאחרונה קרה דבר נדיר לא פחות – חבר הכנסת דב חנין הציע הצעה כלכלית נבונה. חנין קורא להעלאה משמעותית של שכר המינימום. כיום שכר המינימום הוא 23 ש"ח בשעה, 4,300 ש"ח בחודש. חנין תומך בשכר מינימום שיעמוד על 30 ש"ח בשעה, 5,600 ש"ח בחודש.  בעיניי ההצעה טובה. איני יכול להתחייב על כך ש-30 ש"ח בשעה הוא השכר האופטימלי, ייתכן שהוא גבוה מדי, ובכל מקרה תהליך של העלאת שכר מינימום צריך להיות מדוד ומדורג – אבל כל הסימנים מראים שחנין צודק באופן עקרוני – צריך להעלות את שכר המינימום.

לא בכל הנסיבות העלאת שכר מינימום היא דבר נכון. בנסיבות שבהן האינפלציה גבוהה מדי, העלאת שכר מינימום היא רעיון רע כי היא עלולה לתרום לסחרור האינפלציוני. אבל כיום האינפלציה נמוכה מדי, ולכן העלאת שכר המינימום יכולה דווקא להועיל להציב את האינפלציה באמצע היעד שקבעה לה הממשלה.

במצב שבו הריבית גבוהה מדי העלאת שכר המינימום עלולה להיות רעיון גרוע, מאחר שהיא מגבירה את הלחצים האינפלציוניים ולוחצת על בנק ישראל להעלות את הריבית, אבל כיום הריבית נמוכה מדי, ולכן העלאת שכר המינימום יכולה דווקא לתרום לייצוב הריבית על רמות רצויות יותר וגבוהות יותר.

במצב שבו עובדים בשכר נמוך מתקשים למצוא עבודה ונשארים מובטלים, העלאת שכר המינימום היא מסוכנת – היא עלולה להגביר את האבטלה בקרבם. הבעיה כיום היא הפוכה – יש יותר מדי עבודות בשכר נמוך שישראלים פשוט אינם מוכנים לעבוד בהן, ובשל כך ישראל הפכה לארץ חפץ למהגרים מאפריקה, ונראה שכל אפריקאי שהגיע לפה, נטול השכלה וידיעת שפה, לא התקשה למצוא עבודה. תמורת שכר גבוה יותר יהיו גם ישראלים שיסכימו לעבוד בעבודות בשכר נמוך. כך יתרום שכר המינימום גם ליציאתם לעבודה של גברים חרדים ונשים ערביות, שבתנאים הקיימים אולי משתלם להם יותר להסתמך על קצבאות.

להעלאת שכר המינימום יש תרומה ידועה לצמיחה – זו שיטה להעביר מזומנים אל אלו שישתמשו בהם לצרוך ובכך יניעו את גלגלי המשק.

וכמובן, בראש ובראשונה העלאת שכר המינימום היא כלי לשפר את חייהם של עניים שהחיים לא היטיבו איתם ולאפשר להם רמת חיים גבוהה יותר, בכך זו שיטה אפקטיבית באמת, כאשר מאפשרים אותה התנאים, לקדם צדק חברתי, בניגוד לאובססיות העלאת המס וצעקנות "אי שוויון" בניחוח קומוניסטי עקר שמאפיינות את שיח הצדק החברתי הנוכחי.

 

 

7 תגובות על ״העלאת שכר המינימום – דבר בעתו״

 1. שאלה:
  מצד אחד ייטב מצבם של עניים עובדים ומחוסרי עבודה מרצון אך מה לגבי אלו שיוצאו ממעגל העבודה, כמו צעירים, נוער ואנשים שהתועלת השולית שהמעסיקים מפיקים מהם תואמת את השכר הנמוך וכעת יפוטרו?

  אהבתי

 2. העלאת שכר מינימום בדרך כלל מטיבה עם המקצועיים ששכרם גבוה יותר, הוא מיד עולה גם כן. אם שכר המינימום עולה ב 30 אחוז מה יהיה לשאר המשתכרים? ומה יהיה בכל המקומות שמעסיקים בשכר מינימום? יעלו את המחירים. מסעדות מזון מהיר שליחויות

  אהבתי

 3. אין כיום חוסר במשרות עבור אנשים כאלו. העובדה שסיפקנו פה עבודה לכל אפריקני מדברת בעד עצמה לדעתי. אבל לא חייבים להיות שוטפי כלים במסעדות – יש לי קצת היכרות עם השוק של המשרות מסוג זה – שירות לקוחות, טלמרקטינג, סקרים וכו'. הביקוש גדול מההיצע, לפחות באזור המרכז. בל נשכח שהכסף שיילקח מהמעבידים לטובת המועסקים לא ייעלם לו, הוא יחזור לסקטור העסקי באמצעות הוצאות המחיה של מרוויחי שכר המינימום.

  יהיו כאלו שייפגעו, ואי אפשר להבטיח שלא יהיו מפוטרים או משרות שיאבדו, אבל מהסתכלות מאקרו על מצב המשק נראה ששכר המינימום יכול להיות גבוה יותר.

  לנוער יש באמת שכר מינימום משלו, שלא בהכרח חייב לעלות. אני לא מכיר את המצב בתחום העסקת הנוער.

  אהבתי

 4. יכול להיות שמסעדות מסוימות יתייעלו ויעסיקו פחות אנשים ויסתמכו יותר על אוטומציה. יותר מדיחי כלים ופחות שוטפי כלים למשל. יותר מכונות ממכר אוטומטיות ופחות מוכרים.
  מה עשו במסעדות לפני שנהרו לכאן המון אפריקאים?

  נראה לי שדווקא מוכרי מזון מהיר פחות ייפגעו, כי לצרכנים של מזון מסוג זה יהיה יותר כסף. בניגוד למסעדת גורמה למשל שלא יהיה שינוי אצל קהל הצרכנים שלה, אבל יהיה שינוי בעלות ההעסקה שלה.

  השאלה מה יקרה עם שאר המועסקים היא שאלה פתוחה..

  אני לא מכחיש שחלק מהעלויות יגולגלו לצרכן אבל זה לא בהכרח רע. האינפלציה בישראל נמוכה. יוקר המחיה בישראל לא מתבטא בכך שהמחירים עולים כל הזמן, אלא בכך שהמשכורות נמוכות. אם המשכורות של חלק ניכר מהעובדים יעלו משמעותית, אפשר יהיה לומר שיוקר המחייה ירד, גם אם חלק מהמחירים יעלו.

  אהבתי

 5. נק' לויכוח:
  1.שכר המינימום הפדרלי בארה"ב הוא 7.25$ לשעה (25 ₪)
  השכר הממוצע בארהב הוא 40000$ לשנה (כ-11700 שח לחודש).
  2.אנחנו כנראה לא הולכים לתקופה של העלאות שכר בשוק הפרטי…
  3.כתבת כי לעבודות דחק יש ביקוש גדול מהיצע. נכון. כלומר: אין בעייה עם כמות המשרות אך יש בעייה גדולה עם איכותן.
  4.מצד המעסיקים: יעדיפו להעסיק נוער או עובדים זרים ולא-חוקיים בשכר נמוך יותר מאשר להגדיל את השכר.
  5.אינפ' זה דבר מתפרץ, ולא עולה לאט…
  6."אבל כיום הריבית נמוכה מדי, ולכן העלאת שכר המינימום יכולה דווקא לתרום לייצוב הריבית"- לפי מה אתה קובע שהריבית נמוכה מדי (הרי עלייתה תפגע בתמריצים רבים למשק)? תעלה את הריבית- שער חליפין יירד- יצואנים והייטק יצרחו לשמיים.
  7.דווקא להעלאת שכר המינימום יש ריח קומוניסטי (עמיר פרץ, חנין,יחימוביץ) או שאני טועה (אני באמת תתרן…)

  אהבתי

 6. 1) אובמה מאוד רוצה להעלות את שכר המינימום. בכל מקרה ישראל נבדלת מארה"ב בכך שיש אצלה סקטורים משמעותיים שהחליטו שלא נאה להם לעבוד. אני לא חושב שבארה"ב זו בעיה כה קשה.
  וחוץ מזה, באוסטרליה שכר המינימום הוא 60 ש"ח לשעה.. בצרפת – 42 ש"ח, בבלגיה 40 ש"ח, באירלנד 38 ש"ח, בבריטניה 35 ש"ח.. המספר שחנין מציע אינו מופרך.
  נ.ב בארה"ב עצמה יש מדינות שהנהיגו שכר מינימום גבוה מהפדרלי – למשל בוושינגטון ובאורגון הוא מתקרב ל-10 דולר. במדינת ניו יורק הוא 8 דולר (28 ש"ח).
  2) זו לא גזירת גורל שהשכר קפוא. זו תוצאה של ביקושים נמוכים במשק. בדיוק מה שהעלאת שכר המינימום יכולה לפתור.
  5) כמה שנים אנחנו יכולים לחכות להתפרצות האינפלציה שחלק מהכלכלנים (בפרט מהאסכולה האוסטרית) הבטיחו לנו.. המגמה הברורה היא בדיוק הפוכה – מתחילה באיטיות דיפלציה.
  בישראל יש בעיה ספציפית אחת – דיור, שצריכה להיפתר על ידי רפורמה ברשויות התכנון והמקרקעין. בכל תחום אחר המחירים קופאים, כמו בכל העולם.

  6) הריבית נוגעת באפס. היא נמוכה מדי כי בבירור היא מנפחת את מחירי הדיור וגם כי הגיעה לרצפה שלא ניתן לרדת ממנה, בשל הקושי להנהיג ריבית שלילית. אולי אני לא מדגיש זאת מספיק בבלוג אבל יש הסכמה בקרב כלכלנים רבים שרוב הצרות של הכלכלה העולמית נובעות מהגעת הריבית לאזור האפס.
  מכאן ברור שדברים שיוציאו אותה משם יהיו מבורכים.

  בנק ישראל יכול לשלוט בשערו של השקל ללא קשר לשיעור הריבית, ובכל מקרה העלאת שכר המינימום היא מתכון לפיחות, כי ערכו הריאלי של השכר יחתור להישאר זהה – דהיינו אם הנהגת משכורת מינימום בשווי 1000 דולר ואתה מעלה אותה באופן שרירותי ל-1300 דולר, צפוי שתהיה אינפלציה ושערך הדולר יגיב בכך שיעלה וכך שוב יקרב את שווי המשכורת ל-1000 דולר. כמובן מאחר שכלכלה מושפעת מאינספור גורמים, זה לא באמת מה שבדיוק יקרה אבל כן ייווצר לחץ מסוים לכיוון פיחות. אולי הוא יאוזן על ידי העלאת הריבית, ואולי העלאת הריבית תשפיע יותר. קשה לדעת בדיוק.

  7) המושג של "שכר מינימום" אינו קומוניסטי.. הוא מונהג ברבות מאוד מהכלכלות הקפיטליסטיות. מי קבע ששכר מינימום של 23 ש"ח לשעה אינו קומוניסטי בעוד שכר מינימום של 26 ש"ח לשעה למשל הוא כן קומוניסטי?
  השאלה היא תמיד עלות מול תועלת. ועל כן צריך לבחון בזהירות את הנתונים בשטח, ואני חושב שכולם מורים לכיוון של העלאת שכר המינימום.

  הרעיון של שכר מינימום אינו בא לפגוע בבסיס של הקפיטליזם – היכולת של אנשים פרטיים ליזום ולהשקיע ולהרוויח תשואה נאה על השקעתם. לעומת זאת, ניסיון לכפות שוויון בין בני אדם בתוצאות (להבדיל מחתירה לשוויון בהזדמנויות) כן פוגע בבסיס הקפיטליזם. אם מבטיחים מראש שכולם יהיו שווים בסוף, אז מה הטעם לקחת סיכונים. מכאן שהתמרמרות על אי שוויון בעצם חותרת תחת בסיס הקפיטליזם (אם כי איני פוסל ניסיון לצמצם אי שוויון אם הוא מרוכז בהפחתת צריכה חזירית, כפי שכתבתי בעבר).

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: