עוד הזדמנות ליאיר

אלוהים כנראה אוהב את יאיר לפיד, או לפחות מחבב פלוס. שוב ושוב מוצבות לפתחו הזדמנויות גדולות להוביל את כלכלת ישראל קדימה. בפעמים הקודמות הוא החמיץ אותן.

הייתה לו הזדמנות לשמור על הגרעון ברמתו הגבוהה, אך הנחוצה למשק, והוא פספס אותה ונשמע להפחדות השווא של סטנלי פישר, קרנית פלוג ויתר הנומרולוגים.

הייתה לו הזדמנות למנות מועמד פנטסטי לבנק ישראל, ויקטור מדינה, שבו ראש הממשלה נתניהו רצה, והוא פספס אותה, כנראה בשל סיכסוך עבר טיפשי בין מדינה לבין יעקב פרי.

אבל הבוקר ראיתי בדה מרקר שלפתחו של לפיד יש הזדמנות גדולה נוספת, לאמץ את התוכנית השאפתנית של גיל בפמן, להנפיק כבר היום אג"חים כנגד הכנסות המדינה העתידיות מגז, ובאמצעותם להמיר סכומי עתק משקלים לדולרים, כך ערך השקל יירד לעומת הדולר, והפיחות יציל את ענפי היצוא ויאושש את הכלכלה.  זו יכולה להיות הזדמנות גדולה נוספת עבור לפיד, ואולי הפעם לא יפספס. לאחרונה עשה כמה צעדים נכונים – האיץ בפלוג להמשיך עם קניות הדולרים, ביטל העלאת מס ההכנסה – אולי סוף סוף עלה על הדרך הנכונה.

גם אם לכל תוכנית כזו יהיו מתנגדים ויידרש אומץ כדי לקדמה, כדאי שלפיד יחשוב בראש ובראשונה על מובטלי ענף היצוא המבוגרים המסכנים. התוכנית של מיקי חיימוביץ עליהם הייתה מאוד נוגעת ללב.

6 תגובות על ״עוד הזדמנות ליאיר״

 1. בפמן ער למניפולציות שכולם עושים בשערי המטבע, אבל הפתרון שלו זה לעשות עוד מניפולציות נוכחיות בעזרת קרן העושר העתידית.

  עושר זה לא מספר הדולרים שיש לך בבנק. עושר זה נכסים ממשיים ולא-ממשיים שמאפשרים לך רמת חיים גבוהה ורווחה. לפעמים שווי הדולרים גבוה ולכן הם מאפשרים לקנות הרבה נכסים שמקיימים רמת חיים גבוהה, ולפעמים שווי הדולרים נמוך והם מאפשרים קניית פחות נכסים כנ"ל. אבל דולרים הם לא מטרה בפני עצמה, והם בוודאי לא כלי ליצירת עושר אלא רק לשימור עושר (וגם זה בספק אם ערכם נחלש).

  עושר ציבורי זה לא המאזן של מדינת ישראל או מאזני הבנק המרכזי. כל אלו הם רק כלים.
  עושר ציבורי זה מערכת חינוך טובה שתאפשר התמודדות עתידית של ילדינו בעולם הגדול – כולל גם פיתוח מדעי וגם פיתוח אזרחי של ערכי קהילה ותרבות.
  עושר ציבורי זה מערכת תחבורה משוכללת שמאפשרת ניידות ונגישות, ומסחר ותרבות וכדומה – תחבורה ציבורית עירונית ובינעירונית טובה לאזרחים, מחלפים למכוניות ומשאיות ואוטובוסים, רכבת שתוביל מטענים מאילת לאשדוד ועוד ….
  עושר ציבורי זה מערכת בריאות טובה.
  וכו'…

  ולשם כך אמורה לקום קרן עושר בעתיד. לא לשם קניית דולרים שהם כלי אחד מני רבים ליצירת עושר.

  קניית דולרים היא סתם פיקציה של משחק בשערי חליפין בשביל להחליש את השקל. הבעיה המרכזית היא לא שקל חזק, כי הכלכלה הישראלית בסה"כ לא השתנתה בחמש שנים האחרונות ואם היא השתנתה זה לטובה – ובוודאי לא נבוא לפגוע בה בשביל להחליש את השקל.
  הבעיה האמיתית היא דולר חלש ואת זה אנחנו לא יכולים לפתור – רק לנצל לשם קניית נכסים ממשיים טובים במחיר נמוך (!!)

  בפמן צודק שצריך להפסיק במניפולציות מוניטריות שעולות לנו הרבה (0.5% תוצר זה הרבה מאוד) ולפתור נקודתית במשק היכן שיש פגיעה בגלל הדולר החלש, אבל יש לבפמן טעות:
  אם הדולר חלש בגלל מניפולציה שהפד עושה לדולר [בצורה של ריבית אפסית ובצורה של הדפסת כסף], אז עכשיו אנחנו נשים את כספינו הציבורי ("קרן העושר") על ניירות שהפד עושה בהם מניפולציה? ואם הדולר חלש בגלל כלכלה אמריקאית חלשה, אז עכשיו נשקיע בדולר? זה הרי אבסורד.
  אם הוא מתנגד למניפולציות מוניטריות שלא ממש עולות לנו אז הוא מתכוון לקחת את קרן העושר שמכילה נכסים של ממש (תמלוגים מגז שהם תשומה אמיתית והכרחית) ולקנות בהם דולרים לטווח ארוך?

  אם רוצים להוציא מכאן כסף בשביל להחליש את השקל אז אסור שזה יהיה בצורה של קניית דולרים או אג"ח של משרד האוצר האמריקאי, רק בצורה של קניית נכסים ממשיים בחו"ל: חברות, מניות של חברות יצרניות, מכרות, סחורות וכדומה.
  חוץ מזה, בקניית דולרים אתה משקיע רק בארה"ב. למה להשקיע רק בארה"ב? מה בדבר העולם המתפתח? אפריקה? מזרח אסיה? דרום אמריקה? וגם בשכנינו (ירדן/מצרים/לבנון). זאת מדיניות שקולה לשים את כל קרן העושר שלך בארה"ב?
  בנוסף, הנכסים הללו (מלבד סחורות) מחזירים תשואה שניתן דרכה לממן את ריבית האיגוח של קרן העושר העתידית.

  אסור לקנות דולרים, זאת טעות.

  הערה כללית:
  נראה שמרוב מספרים וגרפים ושאר נגזרים, אנחנו שוכחים את הבייסיק של כלכלת מדינה. כל הדיבורים על דולרים/אירו/שקלים, ושערי החליפין שבניהם – הם באים אחר-כך והם רק מנגנונים, ואסור להם למנוע מאיתנו את התמונה הכוללת:
  ת'כלס יש לנו גז וצריך להחליף את חלקו (זה שלא נשאר לצריכה מקומית) בשוק הבינלאומי בצורה אופטימלית עם סחורות אחרות שאנחנו צריכים. סחורות שאין לנו מהם, כאלו שחשובות לנו ושיספקו לנו יציבות למשק.

  מאות בשנים סחרו בסחורות ללא צורך בכלל במטבעות כי זה הבסיס וכי סחורות הם הצרכים והתשומות של כל משק, וגם היום ניתן לסחור בגז ישירות (בחלק הממשלתי שלהם), בדיוק כפי שעשו מאות שנים.

  אהבתי

 2. אני מבין שהטענה העיקרית שלך היא שאסור לקנות בכספים שבפמן מדבר עליהם אג"ח דולריות של ממשלת ארה"ב, כי אז בעצם אנחנו מחליפים נכס אמיתי (גז טבעי) בנזיד עדשים, אלא נכסים ריאליים – דהינו מניות, נדל"ן וכו'.

  אני מסכים עם טענה זו לחלוטין. לטווח הארוך אין כמעט ספק שהתשואה על נכסים ריאליים תעלה על התשואה של אג"ח דולרית.

  עם זאת, אני פחות סקפטי ממך לגבי החשש לאובדן הערך של הדולר האמריקני. ממשלת ארה"ב והבנק המרכזי שלה ערבים לכך שהוא יישחק בקצב שלא יעלה על 2-3% בשנה, ובנסיבות הפוליטיות בארה"ב ובעולם קשה לי להאמין שהם יעזו לסגת מערבות זו, או שיהיה בכך צורך – כי הלחצים האינפלציוניים כפי שדיברנו בעבר חלשים מאוד.

  אהבתי

 3. מה שאני אומר זה כך:
  1. לא הייתי רץ לאג"ח את זרם ההכנסות העתידיות של קרן העושר. מדובר בביצה שלא נולדה ואין סיבה לאג"ח ביצה שלא נולדה.

  2. אם בכל זאת רוצים למנוע את התחזקות השקל מול הדולר אז במקום הצעתו של בפמן עדיף שבנק ישראל, במקום לקנות דולרים, שיקנה מניות של חברות יצרניות ומבוססות (כפי שהוא כבר עשה בעבר).

  3. אם בכל זאת הולכים לאג"ח ביצה שלא נולדה אז שלפחות יקנו בכסף משהו ממשי ולא דולרים.

  בשביל להבין את השפעת קניית הדולרים צריך לפנות לפרסום שפורסם היום של בנק ישראל על תחזית האינפלציה:
  http://www.boi.org.il/he/NewsAndPublications/PressReleases/Pages/18-12-2013.aspx

  כמות הכסף במשק (M1) גדלה ב-11 החודשים האחרונים מתחילת השנה ב- 12.7% (!!) מ- 126.7 מיליארד ש"ח ל-142.8 מיליארד ש"ח. זהו שיעור שנתי בלתי נתפס 5 שנים אחרי תחילת המשבר, כשהכלכלה האמריקאית מראה סימני התאוששות. ואני לא מגיע ממקום של נומרולוגיה אלא שאם הכסף הזה יצא על קניית דולרים זה מעיד בעיני על חסרון בהבנה מה הבעיה ומה הפתרון.

  ערכו העתידי של הדולר האמריקאי לא ידוע. הוא יכול להתרסק בגלל אובדן אמון, והוא יכול גם להתחזק בגלל אובדן אמון במטבעות אחרים, והוא יכול גם תחילה להתחזק בגלל אובדן אמון במטבעות אחרים, ואח"כ להחלש בגלל שאובדן אמון הוא עניין מדבק (בדיוק כפי שקרה ליורו, שתחילה עלה במהלך המשבר בארה"ב ושנה לאחר מכן הוא נפל כשהתברר שהמצב באירופה חמור בהרבה מארה"ב), ובתסריט "עסקים כרגיל, הוא ישמור על ערכו.

  אבל כל זה לא רלוונטי. אין שום סיבה להמר על ערכו של הדולר ואין שום סיבה להשקיע בריבונות של מדינה אחרת, קרי המטבע שלה, עדיף להשקיע ישירות במי שיוצר ערך אמיתי ומייצר מוצרים ושירותים אמיתיים.

  אהבתי

 4. מסכים להכול, בהסתייגות מסוימת.
  בעיקרון כן ראוי שחלק מנכסי בנק ישראל יהיו בדולרים, כי ייתכן שנצטרך את היתרות בעת קשה שבה, כמו ב-2009, מחירי הנכסים הריאליים יהיו בשפל, ו"המזומן הוא המלך", ומלך המזומן הוא בעיקר הדולר.
  עם זאת, בשלב הנוכחי שבו כבר כל כך הרבה מנכסי בנק ישראל הם בדולרים ובמטבעות אחרים – הגיע הזמן גם לדעתי להתמקד מעתה ואילך אך ורק בקניית נכסים ריאליים.

  פעם סבר פלוצקר אפילו הציע שבנק ישראל יקנה את מאגרי הגז הטבעי בכמה מיליארדי דולרים.

  אהבתי

 5. מסכים.
  אתה רושם "בשלב הנוכחי שבו כבר כל כך הרבה מנכסי בנק ישראל הם בדולרים ובמטבעות אחרים".
  וזאת נקודה חשובה:
  אין לנו שום ידע באילו מטבעות אחרים מחזיק בנק ישראל.
  הוא מדווח על יתרותיו בערכים דולריים בלבד.
  למשל, אני חושד שבנק ישראל מחזיק בהרבה יותר אירו מאשר החלק היחסי שלו בקשרי המסחר בין ישראל לאירופה, וזאת בגלל ששער האירו חזק הרבה יותר משער הדולר יחסית לשקל, כאשר בעולם המצב הוא הפוך.
  הרבה פעמים האירו נחלש מול הדולר אולם הוא לא נחלש ואף מעט מתחזק מול השקל. במערכת ללא התערבות של בנק ישראל זה לא סביר שיקרה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: