רק אל תחזירו חוב

דה מרקר מביא כלכלנים שדנים בשאלה מה עושים עם 12 מיליארד השקלים העודפים בתקציב

http://www.themarker.com/news/1.2165122

ובכן, רוב ההצעות הן טובות – להוריד מסים זה טוב, לעזור לעניים זה טוב (בתנאי שעושים זאת בדרך שלא מעודדת בטלה), לתמוך בשירותים לאזרח זה טוב, אפילו לקדם את ביטחון ישראל זה טוב.   אבל יש הצעה אחת ממש ממש רעה – להשתמש בכסף כדי להחזיר חוב.  זו הצעה שמבוססת על הנחה פשוטה – כפי שחוב חונק משק בית, כך הוא חונק מדינה, וכפי שמשק בית צריך לחתור להחזר חוב מהיר כדי להיחלץ מהריביות שהוא משלם ומסכנת חדלות הפירעון, כך צריכה לעשות גם מדינה. אבל ההנחה הזו לא מחזיקה מים כשאנחנו מדברים על מדינה ולא על משק בית פרטי. המדינה לווה מאזרחיה שלה במטבע שלה, ולכן הריביות שהיא נותנת להם לא מעיקות עליה, אלא להיפך מסייעות לה להסדיר את החסכונות ואת הפנסיה של האזרחים, שזו אחת ממחויבויותיה. עם הריביות האלו יוכלו האזרחים לקנות את מה שחפץ בו לבם, על רווחי הריבית הם ישלמו מס, על הרווחים מקניותיהם ישלמו בתי עסק מס ואיתם יממנו משרות למועסקים חדשים, וכך הכסף יתגלגל חזרה למדינה ועל הדרך יתניע את המשק.

כל זה אם המדינה תלווה כסף ותשלם עליו ריבית. לעומת זאת, משמעותו של  החזר חוב בידי המדינה היא המשך ההרס של יכולת החיסכון, ובפרט החיסכון הפנסיוני, בישראל.   אם יהיו פחות אג"ח מדינה, יהיה פחות מהאג"ח שהאזרחים יוכלו לקנות לצורך חיסכון. המשמעות היא שהיצע האג"ח יקטן ולכן מחירו יעלה – כלומר הריביות ירדו, וכך יכולת החיסכון תיפגע עוד יותר משהיא כבר נפגעה בריביות הנמוכות היום.

אכן, אם היינו נמצאים בסיטואציה שבה הריבית והאינפלציה גבוהות, סילוק החוב היה מועיל להפחתת שני דברים אלו, אבל מאחר שאנחנו בדיוק בסיטואציה ההפוכה, הורדת חוב באמצעות העודף התקציבי, למרות שאולי נשמעת לאוזניו הנבערות של יאיר לפיד כדבר הכי אחראי ורציני לעשות, היא פשוט רעיון עיוועים שלא יתואר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s