זקנתו של זליכה מביישת את בחרותו

בשנת 2003 לירון זליכה הייתה תרומה חשובה להוצאת כלכלת ישראל מהבוץ הנוראי שבו הייתה שרויה, להפחתת מסים ולרפורמות חשובות שהתניעו את המשק מחדש והשפעתן לא סרה עד עצם היום הזה.

אבל מאז הוא דיבר ומדבר כל כך הרבה שטויות, שכל הקרדיט הזה כבר נגוז ואיננו.

4 תגובות על ״זקנתו של זליכה מביישת את בחרותו״

 1. כקורא אדוק של הבלוג אשמח לדעת למה דברי זליכה הינם בגדר שטות..
  סה"כ הוא כתב דברים מאוד הגיוניים ,
  למשל, מה רע בלמנוע הפחתה במיסוי לחברות ענק ולהמיר אותה בהפחתת מיסוי לעסקים קטנים? , הרי העסקים הקטנים הם אלו שמניעים את הכלכלה והפחתה במיסוי שלהם תוכל לגרום לגידול בצריכה הפרטית. דבר שלכשעצמו חשוב ותורם לגידול בתוצר.

  אהבתי

 2. אין לי גישה להארץ – כמו לרוב הגולשים, אז אשמח שתסכם בקצרה מה טענותיו לפני שאתה מתקיף אותו.

  אהבתי

 3. ראשית, אני לא מאמין שניתן ברמת המאקרו להמיר כסף מתחום לתחום. לא מאמין שניתן לקחת כסף מחברות הענק ולהעביר אותו באופן חלק ופשוט לעסקים קטנים. במקרה הרע, חברות הענק יברחו והעסקים הקטנים שמספקים להם שירותים ייפגעו. במקרה הטוב, כדי לשלם מס בארץ חברות גדולות יצטרכו לקנות ש"ח ולמכור מט"ח, והדבר יעלה את שער השקל, שכבר היום הוא גבוה מדי, וכך כולם ייפגעו – גם העסקים הקטנים.
  .
  אנחנו חיים בעולם שבו עובדים חוקי שימור פיזיקליים – האנרגיה והחומר משתמרים. אבל כסף הוא פיקציה דמיונית שבני אדם מייחסים לה חשיבות. הוא לא עצם פיזיקלי, ואין חוקי שימור שתקפים לגביו. אי אפשר סתם להעביר כסף ולשמר אותו כמו שאי אפשר להעביר את הארי פוטר לעלילת מלחמה ושלום ולצפות שישמור על תפקידו בעלילה.

  שנית, מה שבאמת מרגיז בזליכה זו תמיכתו הנוכחית בשלי יחימוביץ, אישה שהקו הכלכלי שלה הוא הותרת עובדים לא יעילים, הותרת מפעלים לא יעילים והתנגדות לכל התייעלות שיטתית בשל הנזק שתגרום לעובדים (למשל הסתייגות ממחאת הקוטג', מפתיחת תחרות ליבוא וכיוצא באלו) הנימוק שלה הוא שהצרכן הוא קודם כל עובד, אז צריך לדאוג לעובד ולא לצרכן. אבל מה יעשה עובד עם הכסף שלו, אם בעטייה של ההשקפה היחימוביצ'ית יווצר מחסור בכל מה שאפשר לצרוך?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s