האשמה של ביל גרוס מטופשת

על פי גלובס, מנהל ההשקעות ביל גרוס מרגיש אשם על עושרו.

אם ביל גרוס חש אשם על הכסף שיש לו, זו אשמה מטופשת. הכסף הזה אינו על חשבון העניים, וממשלת ארה"ב לא צריכה אותו כדי לעזור לעניים או למעמד הביניים. לממשלת ארה"ב יש את מדפסת הדולרים והיא יכולה לתת לעניים כסף בטריליונים, עם ביל גרוס או בלעדיו.

אם ביל גרוס זכאי לחוש אשמה, הרי זה רק אם הוא מנצל כספו לחיות בצורה חזירית, ומנצל במידה לא סבירה משאבים אמיתיים, מעבר לביטים במחשבים של הבנק.
אין לי מושג איזה אורח חיים ביל גרוס מנהל – אבל אם הוא חי באחוזה ענקית ובזבזנית באנרגיה, ומחזיק צי של עשרות מכוניות ומטוס פרטי וצוות משרתים, אז הוא זכאי לרגשי האשמה שחש, ואולי מוטב שלא יסתפק ברגשי אשמה אלא יעבור לנהל אורח חיים אחר, ובפרט יקטין את צריכת האנרגיה שלו, שהיא המשאב החסר ביותר בימים אלו. מנגד, אם גרוס מנהל אורח חיים צנוע יחסית, אז הוא  זכאי להיות גאה בעצמו, בהנחה שהיטיב עם משקיעיו שבזכותם קיבל את הכסף, בלי שמץ אשמה.
בקיצור, החזקת כסף בחשבון בנק היא אקט חסר משמעות חברתית שלא מצדיק רגשי אשמה. החזקת כסף אינה דבר שמכלה את משאבי החברה, מעבר לכמה ביטים במחשבים של הבנק. לעומת זאת, ניהול אורח חיים של עושר חזירי – זה כן דבר שמצדיק רגשי אשמה. אם ביל גרוס חש אשמה על כספו, ולא על אורח חייו – אז הוא חש אשמה מטופשת, על הדבר הלא נכון והלא רלוונטי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s