משכנתא למאה שנה?

בווינט התפרסם רעיון מעניין – האם אפשר להקל על עול ההחזר החודשי של זוגות צעירים שרוכשים בית, באמצעות פריסת המשכנתא על טווחים ארוכים מאוד? אולי אפילו ניתן לדבר על משכנתא למאה שנה?

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4423838,00.html

ובכן, אם רוצים להקל על מצוקת הזוגות הצעירים, זהו רעיון נורא ואיום. אם יתקבלו משכנתאות של מאה שנה, יהיה יותר קל לעמוד בתשלומים על דירות ולכן מחירי הדירות יעלו עד ששוב לא יהיה קל לעמוד בתשלומים. בקצרה, עוד דלק לבועה ועם תוצאת לוואי אכזרית – קוני הדירות לא יוכלו לחלום על היפטרות מהמשכנתא בימי חייהם.

בעולם שבו שחרור קרקעות לבנייה נתון באמת בידי השוק החופשי ולא בידי מפלצת ביורוקרטית איטית להחריד, ייתכן שעלייה דרמטית במחירי הדירות הייתה מתמרצת בנייה מסיבית שבאמת הייתה פותרת את המחסור במקום מגורים. אבל מאחר שהחסם העיקרי לבניית עוד דירות הוא הביורוקרטיה התכנונית, אין טעם בעליית מחירים שתהווה תמריץ מוגבל בלבד לשיפור הביורוקרטיה.

אם כך, האם נסכם ונאמר שמשכנתא למאה שנה היא רעיון נוראי וזהו? לאו דווקא. זהו רעיון שדי דומה להפחתת ריבית. אסון לקוני הדירות, אבל ברכה למשק בכללותו.

מחירי הנכסים עולים, והדבר מגדיל רווחי חברות הנדל״ן, מנפח המניות בבורסה, מגדיל תקבולי המס של המדינה ויוצר עלייה בתמ״ג ובעקיפין מגדיל מספר מקומות העבודה.

זה מה שעושים נגידי הבנקים המרכזיים בעולם בשנים האחרונות – משקמים את הכלכלה על ידי ניפוח מחירי נכסים והפחתות ריבית. מדוע שלא יתמרצו את הכלכלה על ידי העברות כספים הישר לצרכן? כי הם מיושנים, עקשנים ותקועים בפרדיגמה שאבד עליה כלח. ועדיין, עדיף שיקום הכלכלה באמצעות ניפוח מחירי נכסים על הימנעות משיקום הכלכלה בכלל.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s