נס נומרולוגי

בשורות טובות מאוד מגיעות מכיוון הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. היא שינתה את חישוביה, וגילתה שיש סיבות לשערך את התמ"ג ולהפחית את משקל הגרעון. ועתה החוב של ישראל עומד על 68% מהתמ"ג ולא על 73%, כפי שסברו קודם.

מדוע אלו בשורות טובות? הרי לכאורה זה סתם חארטה. הרי זה לא שגילו בלמ"ס שיש יותר גז בים או יותר פוספט בים המלח או שטבע לא תאבד את הפטנט על הקופקסון או שצ'ק פוינט תביס את המתחרים. גם לא גילו שרמת החינוך הטכנולוגי בישראל השתפרה או שאירן תפסיק את התחמשותה הגרעינית ותקל על תקציב הביטחון.  בלמ"ס בסך הכול הגדירו דרכים חדשות להציג חשבונאית את מה שהיה ידוע כבר מזמן. התעסקות משמימה במספרים שלא משנה שום דבר ומעניינת רק רואי חשבון.

כל זה אמת.

בעולם שבו קובעי המדיניות היו בעלי שכל ישר, השיערוכים האלו של הלמ"ס היו נטולי כל חשיבות. אבל אנחנו לצערנו לא חיים בעולם כזה, אלא חיים בעולם שבו קובעי המדיניות, כמו יאיר לפיד, קרנית פלוג ונערי האוצר, הם מאמינים פנאטים בנומרולוגיה. בעולם הזה אסור שחלילה החוב יעלה על 3% מהתוצר, לא משום שיש איזו הוכחה מהמציאות שלמספר 3 יש בהקשר זה השפעה מהותית, אלא בשל אמונה טפלה נומרולוגית.   לפיד מזהיר מפשיטת הרגל שישראל הייתה אוטוטו מגיעה אליה אלמלא צעדיו המכאיבים. אבל הוא אינו יכול להצביע על שום מחקר או עבודה אמפירית שירמזו על פשיטת רגל כזו דווקא בסף השלוש, ולא בסף הארבע, החמש או השש, וגם קשה לצפות ממנו לכך – הוא לא באמת מבין משהו במקרו כלכלה.  ההצדקה היחידה שהוא יכול לגייס לקיצוציו היא האמונה התמימה אך המגוחכת שהמספר שלוש מייצג איזה סף קדוש, כאילו למספר שלוש יש איזו סגולה פלאית או שנשפכו עליו מים קדושים.

עתה מצאו בלמ"ס, כנראה שלא במכוון, דרך שגם תאפשר הרחבה תקציבית שנחוצה בימים אלו וגם תשמור על האמונות הטפלות היקרות ללבם של אנשי האוצר. הם הגדילו את התמ"ג באמצעות חישובו מחדש, ועתה הסף הנומרולוגי הקדוש, העומד על 3% מהתמ"ג, עלה משמעותית, ואפשר להרחיב את הגירעון עד לסף זה, מה שאולי אף יאפשר להוריד מסים. נס נומרולוגי.

מודעות פרסומת

3 תגובות על ״נס נומרולוגי״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s