מי שמתנגד לקיצוץ בקצבאות הילדים הוא שונא חרדים אנטישמי?

יש לי חיבה לבעלי השקפות ליברטריאניות. חבל שבמדיניות מוניטרית הם לא מבינים שום דבר, אבל בנושאים אחרים יש להם ברוב המקרים דעות לעניין.

כך, כותב ליברטרייאני מובהק כמו רותם סלע, על הקיצוץ בקצבאות הילדים

בטיעוניהם של המתנגדים לקיצוץ מובלעת הנחה לא נעימה. המשפחה החרדית הממוצעת, הם טוענים, מורכבת מאבא מר בטטה ואמא תפוח-אדמה, שאינם מסוגלים לנקוט בפעולה כלשהי אל מול שינוי במערך התמריצים: הם יכולים רק לשכב בסל הירקות ולהצטמק בשקט. ברגע שמדינת ישראל תחליט להפסיק להזין אותם בקצבה אוניברסלית נדיבה, החרדים העניים פשוט ישבו בכולל ויגוועו לאיטם.

הטענה הזו היא סוג של 'אנטישמיות ישראלית' חדשה. האנטישמים הישראליים סבורים כי תת-התעסוקה בציבור החרדי אינה פרי ביאושים של מדיניות ממשלתית הכולאת אותם בעוני, אלא גזירת גורל הנובעת מהחרדיות ומהאופי החרדי כשלעצמם. האנטישמיות המודרנית גרסה כי היהודים בכלל, והמהגרים היהודים העניים והמזוקנים מערבות רוסיה ופולין בפרט, הם טפילים מטבעם. האנטישמי הנאוריסט סבור כי החרדים העניים (והמזוקנים), עם הלבוש שייבאו מערבות רוסיה ופולין, הם טפילים ופושטי יד מטבעם. ההבדל העיקרי, סמנטי.


יש כאן טענת "הפוך על הפוך" נחמדה. לפי סלע, דווקא הסוציאליסט שמתנגד לקיצוץ הקצבאות, הוא אנטישמי שעושה עוול לחרדים. למה הוא מתנגד לקיצוץ לחרדים? כי הוא ממעיט ביכולותיהם ובכישרונותיהם וחושב שהם נידונו לחיות לנצח בעוני מפירורים שהמדינה תשליך להם בטובה, ועל כן תומך בהרעפת קצבאות עליהם במקום לשלוח אותם למצוא פרנסתם בהצלחה בשוק החופשי.

הטענה של סלע קצת מפותלת, אבל תכל'ס, יש בה משהו. קצבאות הרווחה שהסוציאליסטים מרעיפים על ציבורים חלשים מבטאות קידוש של המסכנות. מצד אחד זה נחמד לקבל צ'ק ממישהו שרואה בך מסכן, כי צ'ק זה כסף, וכסף זה אוכל במכולת. מצד שני, יש בזה גם משהו מעליב. תארו לעצמם שמישהו היה מציע להעניק קצבת נכות להומואים, כי הם נכים ומסכנים? ספק אם הקהילה הגאה הייתה מקבלת זאת בברכה. גם חרדים אינם נכים, ואין סיבה לדחוף אותם לתרבות של קבצנות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s