להגן על המאיון העליון

גרגורי מנקיב הוא כלכלן חשוב מאוניברסיטת הרווארד, המשתייך לצד הימני של המפה הפוליטית האמריקנית. הוא חיבר לאחרונה מאמר בשם "להגן על המאיון העליון", המגן על זכותם של אנשים להחזיק בעושר מופלג, על אף הפערים ואי השוויון שהדבר יוצר. לדעתו, החברה אינה צריכה לחתור לכך שהעושר יחולק באופן שימקסם את הרווחה הציבורית, אלא להותיר את חלוקת העושר בידי השוק ולהתמודד רק עם כשלי שוק ברורים (למשל, חבילות פיצוי לא סבירות שמתקבלות בסקטור הפיננסי או כאלו שמרוויחים ממידע פנים).

אני לא לגמרי מסכים לכך. ההגנה שלי על אי השוויון הנוכחי היא שלדעתי יש הגזמה פראית בעוצמתו ובפועל איני חושב שהוא כל כך נורא. אם היינו חוזים באמת באי שוויון מפלצתי, הרבה מעבר למה שנחוץ כדי שמערכת כלכלית קפיטליסטית תתפקד באופן סביר, זה היה נראה לי הגיוני שהמדינה תתערב כדי לטפל בכך.

אומנם בארצות הברית יש להערכתי שני תחומים שבהם אי השוויון הוא באמת קטסטרופלי. האחד הוא בתחום הבריאות, ולמרבה השמחה הנושא בא על פתרונו, פחות או יותר, ברפורמת הבריאות של הנשיא אובמה. השני הוא בתחום החינוך, שם הוא עוד רחוק מלהיפתר. מחירי החינוך הגבוה האיכותי בארה"ב הם כה גבוהים, שסטודנטים יוצאים מהלימודים עם חובות עתק, ולעתים קרובות הם מגלים שאין להם כל דרך להחזיר אותם. אותה בועה בלימודי המשפטים שקיימת פה, קיימת גם שם, אבל שם היא מלווה בשכר לימוד הרבה יותר גבוה.

בכל אופן, מאחר שהמאמר של מנקיב באמת מעניין ומרשים, אקדיש עוד פוסטים לכמה מן הנושאים העולים ממנו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s