בועת הנדל"ן בישראל הולכת להתפוצץ?

יש אתר מעניין בשם "בועת נדל"ן" שמקיים דיונים על מצב הנדל"ן בארץ מתוך נקודת מבט שלפיה הבועה או טו טו תתפוצץ. אני סקפטי.

בוא נסתכל פשוט על נתוני הילודה של הלמ"ס, נזניח לצורך העניין יורדים מהארץ, עולים חדשים ואת המגזר הערבי שגר לרוב ביישובים משלו. נניח הנחה פשטנית אך הגיונית, שצעירים יהודים שעוברים את גיל 21 נכנסים לשוק מחפשי הדירות.

אז מה מוצאים בנתוני הילודה של הלמ"ס?

הדור הנוכחי של מחפשי הדירות כולל את ילידי 1992.  זו שנה שנולדו בה 78 אלף ילדים יהודים. בעוד חמש שנים יצטרפו אליהם עוד חמישה שנתונים, ביניהם כבר ילידי 1997. זו שנה שנולדה בה 86 אלף ילדים. ב-2002 נולדו 94 אלף ילדים, ואילו בשנים האחרונות אנו מצויים בכלל בבום דמוגרפי מטורף.  ב-2011 נולדו יותר מ-120 אלף ילדים יהודים.  למי שחושב שעלייה במקרי המוות מאזנת את התמונה נספר שבעוד מספר הלידות עלו מ-1992 ל-2011 ביותר מ-40 אלף בשנתון, מספר הפטירות עלה רק ב-5,000 לשנתון.

בנוסף, בהנחה שהצמיחה בישראל תימשך ורמת החיים תגדל, אזי כמות המ"ר לנפש שמשפחות יזדקקו לה, רק תלך ותגדל. רק הגדלה דרמטית של צד ההיצע, או עלייה משמעותית בריבית, צפויים לשנות את פני הדברים, ושניהם לא נראים לעין.

4 תגובות על ״בועת הנדל"ן בישראל הולכת להתפוצץ?״

 1. בעשור האחרון מספר הילדים החרדים גדל ב 57% ומספר החילונים ב 0%
  הנתונים של הלמ"ס ומרכז טאוב
  אם כך אני לא בטוח שהחרדים הולכים לרכוש נדלן יקר במרכז תל אביב, וגם לא בטוח שבערים מסביב לה.

  אהבתי

 2. החרדים אולי לא יגורו בתל אביב, אבל הם גרים ברבות משכונותיה החילוניות לשעבר של ירושלים, ואיפה גרים החילונים שגרו שם? הם כן גרים בתל אביב.

  שלא יהיה לאף אחד ספק – ילד חרדי שהגיע לפרקו יוצר לחץ על מחירי הנדל"ן לא פחות מילד חילוני. גם מי שלא מתעניין באפקטים עקיפים יגלה שירושלים, אשדוד ופתח תקווה, וכמובן חריש כיום, הן דוגמאות לערים שבהם יש תחרות ישירה בין חרדים לחילונים ולדתיים על נדל"ן.

  בהקשר החרדי צריך לציין שהעובדה שמסיבות מדיניות אין אפשרות כיום לבנות להם ערים חדשות מעבר לקו הירוק כמו שנבנו ביתר ומודיעין עילית, בהחלט מוסיפה ללחץ על המחירים כלפי מעלה.

  אהבתי

 3. בכל שנה נבנות בישראל מעל 40 אלף דירות חדשות. אם נניח שבכל דירה גרים מעל 2 דיירים (בממוצע גם מעל שלושה) אז הגידול בביקוש קטן מהגידול בהיצע. לכן, הסיבה המרכזית לעליה במחירי הנדלן היא הריבית הנמוכה שיצרה ביקושים גדולים לדירות כאלטרנטיבת השקעה סולידית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: