צ'ק לכל אזרח – השיטה המוניטרית המתאימה לזמננו

באחד הפוסטים הראשונים בבלוגי הצעתי שיטה חדשה להתמודדות עם המיתון העולמי הגדול שעדיין לא יצאנו ממנו. כיום, בסיטואציה של אינפלציה אפסית וצמיחה אפסית לצד אבטלה גבוהה, הבנק המרכזי עוסק בהקלות כמותיות ובהורדות ריבית, שהן לא כל כך אפקטיביות בסביבת ריבית אפס ובעיקר מנפחות בועות נכסים. לדעתי מוטב שפשוט היה מדפיס כסף יש מאין ושולח צ'ק לכל אזרח בוגר, אפשר היה לקרוא לזה "דיבידנד בנק מרכזי".

זו שיטה שבמהירות עצומה הייתה מגבירה את הצריכה, מקטינה את החובות ומוציאה אותנו מהמשבר, במקום כל ההתעסקויות עם ריביות וקניית אג"ח ממשלתי, היינו מקבלים משהו הרבה יותר מהיר, מובן לציבור, וגם, וזה חשוב מאוד, משהו שטוב לעניים, שהיו מקבלים את הדיבידנד מהבנק המרכזי שווה בשווה כמו העשירים.

אני לא תומך בתוכניות "לדפוק את העשירים" נוסח שלי יחימוביץ והסוציאליסטים, שבאות להגדיל את השוויון ובסופו של דבר מגבירות עוני ואבטלה, משום שהן הורסות את התמריצים שמעודדים יזמות והשקעות. מנגד, אם יש לנו דרך לתמרץ יזמות והשקעות ולעשות זאת בצורה יותר שוויונית – זהו דבר נפלא.

לשמחתי, הרעיון הזה תפס תאוצה בשנה האחרונה, אף שכבר הועלה קודם לכן. כמה מהכותבים הכלכליים המוכשרים ביותר העלו אותו, או רעיונות דומים לו.

למשל מאט איגלסיאס, אחד האנשים החכמים ביותר שכותבים על כלכלה (יהודי כמובן, אבל לצערי לא ידיד גדול של ישראל) כתב רעיון זהה ממש.

הרעיון גם הועלה על ידי פרשן כלכלי של האקונומיסט שמגלגל הצעה של כלכלן אמריקני. מועלת גם האפשרות, אולי אפילו הטובה יותר, להעביר את הכסף לאזרחים על ידי זה שהבנק המרכזי יקבע בעצמו הפחתות מס.

אחד מבכירי הביורוקרטיה הפיננסית בבריטניה גם דיבר בסגנון הזה. נוטים לקרוא לסגנון כזה של יצירת כסף יש מאין והרעפתו על הציבור – "זריקת כסף ממסוקים", וכמדומני שמילטון פרידמן כבר טען שאין מניעה שבנק מרכזי יהיה מסוגל לעשות כזה דבר בשעת הצורך.

נ.ב רק עכשיו ראיתי בלוג כלכלי שבו הרעיון הזה נדון באהדה, בצורה המעמיקה והיסודית ביותר

10 תגובות על ״צ'ק לכל אזרח – השיטה המוניטרית המתאימה לזמננו״

 1. "הליקופטר בן" הוא הרעיון שנתן ברננקי לממשלת יפן בשנות התשעים להרחיב את הגרעון שלה, ולממנו על ידי הדפסת כסף של הבנק המרכזי. בארה"ב עצמה ברננקי לא יכול היה לקדם את הרעיון הזה בעת כהונתו כי הקונגרס נשלט רוב הזמן בידי הרפובליקנים שהתנגדו להרחבת הגרעון בתוקף.

  לרעיון "הליקופטר בן" בצורתו המקורית יש שני חסרונות. חסרון אחד הוא שכאמור, הבנק המרכזי לא יכול לממשו באופן עצמאי והוא צריך הסכמת הממשלה והפרלמנט.

  חיסרון שני הוא שברעיון "הליקופטר בן" המקורי ניתן לממשלה מרחב תימרון רחב בשימוש בהרחבת הגרעון, והיא עלולה לנצלו לשימושים בזבזניים ומושחתים. לעומת זאת, ברעיון שאני מציע יהיה רק שימוש אחד לכסף – הישר לחשבונות הבנק של האזרחים.

  אהבתי

 2. ואולי החיסרון הכי גדול הוא ששיטת "הליקופטר בן" מציעה לממן את התשלומים מהגרעון הממשלתי, ואילו אני מציע לממנם ישירות בהדפסת כסף שלא תירשם כגרעון בשום מקום. לא שזה באמת כל כך חשוב מה רשום איפה ובאיזה אקסל, אבל כל מיני מפחידי הפחדות יכולים להשתמש בגרעון שרשום במאזן רשמי כדי להחדיר פחדי שווא שטותיים לציבור, כפי שקרה פה בארץ בפאניקת הגרעון בתחילת כהונת לפיד.

  אהבתי

 3. הרעיון של צ'ק לכל אזרח שהיה אזוטרי לחלוטין בזמן כתיבת הפוסט מתחיל לעורר עניין גם אצל כלכלנים שהם חסידים נלהבים של צעדים מוניטריים כמו הורדת ריבית והקלה כמותית. ניתוח מעניין ואף משעשע – http://tinyurl.com/sumner76

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: