הטעות באקסל שהרסה למיליונים את הפרנסה

שני כלכלנים בשם רוגוף וריינהרט חיברו בעשור הקודם ספר מפורסם שטען כי מדינות שמגיעות לרמות חוב של 90% חוב לתמ"ג עולות על מסלול התדרדרות הרסני. הספר הזה היה המניפסט של מדיניות הצנע ההרסנית שהונהגה במהלך המשבר האחרון באירופה, ועכשיו סטנלי פישר רוצה להנהיג אותה גם פה. כאילו צריך לנהל מלחמה שערה בחוב פן יפרוץ בהשתוללות, לא משנה כמה חורבן, אבטלה ועוני תוליד המלחמה הזו.

כשקראתי את הספר הוטרדתי מאוד מחוסר האבחנה בין חוב שנקוב במט"ח לבין חוב שנקוב במטבע מקומי, שני סוגי חובות שהיחס אליהם צריך להיות שונה לגמרי. אבל מתברר שיש עם נתוני הספר בעיה בסיסית בהרבה – טעות פשוטה באקסל הולידה את הטענה המפוקפקת הגלומה בו. כשמחשבים כמו שצריך, מסתבר שגם חוב של 90% ביחס לתמ"ג אינו הרסני ומדינות עם חוב כזה עדיין מסוגלות לצמיחה של מעל 2%.

הטענה של הספר, שחוב גורם להעדר צמיחה, הייתה מטופשת בכל מקרה, כי בלבלה בין מתאם לבין סיבתיות – זו שגיאה שמתרגל בקורס סטטיסטי זניח במכללה פריפריאלית היה נותן עליה "נכשל", אבל הפרופסורים הנכבדים חטאו בה. הרי ברור שמן הראוי לשאול – אולי לא החוב גורם להעדר צמיחה, אלא העדר צמיחה גורם לחוב? ואם כך הפיתרון להעדר הצמיחה אינו הקטנת החוב, אלא טיפול בגורמים היסודיים שעומדים מאחורי חוסר הצמיחה?

אבל פרט לבלבול בין מתאם לסיבתיות, מתברר כאמור שהשגיאה הייתה יסודית עוד בהרבה. פיקששו עם האקסל.

כאן ניתן לקרוא עוד בנוגע לסיפור הזה

http://www.forexlive.com/blog/2013/04/16/seminal-debt-sustainability-book-this-time-is-different-is-under-fire/

לאלו מאיתנו שעוסקים בנתונים סטטיסטיים שיש להם השלכות חשובות – הסיפור הזה קצת מנחם באיזה דרך. שום שגיאה שנעשה כנראה לא תהיה הרת אסון ועם השלכות עגומות כמו זו שעשו צמד הכלכלנים.

2 תגובות על ״הטעות באקסל שהרסה למיליונים את הפרנסה״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: