שינוי אפשרי בקצבאות הילדים – עדיף מהמצב הקיים

לבוז'י הרצוג היה פעם רעיון מעניין – במקום לתת את הכסף של קצבאות הילדים להורים, יש להקים קרן חיסכון שתשמור את הכסף עבור הילדים, לכשיתבגרו.

היחס שלי להצעה הזו אמביוולנטי. מצד אחד, מערכת התמריצים שהשינוי הזה יוצר היא מעולה. אנשים יפסיקו להביא ילדים בשביל להתפרנס מקצבאותיהם. מצד שני, אפשר בקלות להשיג את אותו אפקט בצורה טובה יותר – על ידי הגדלת משכורות החיילים. הרי כל ילד במדינה אמור להתגייס או לפחות לעשות שירות לאומי, בוא נגדיל לו את המשכורת על חשבון קצבאות הילדים. על הדרך נימנע מלתגמל מגזרים שבאופן שיטתי משתמטים מחובת הגיוס או השירות הלאומי.

יש עוד דביליות מסוימת בהצעה של הרצוג שאני חייב לציין – הרעיון שהמדינה תחסוך עבור מישהו. חיסכון הוא אקט שאינדיבידואלים עושים עבור עצמם. מדינה אינה אמורה לחסוך (ליתר דיוק, מדינה אינה אמורה לחסוך תוך שימוש במטבע שלה עצמה. עם זאת היא יכולה לחסוך במט"ח – כמו קרן הנפט הנורבגית שחוסכת לדורות הבאים על ידי קניית נכסים בארצות נכר).

6 תגובות על ״שינוי אפשרי בקצבאות הילדים – עדיף מהמצב הקיים״

  1. אורי, לא אמרתי שלא צריך לעזור לאנשים. אפשר למשל להגדיל קצבאות הזקנה או משכורות החיילים וכו'. אבל החלק שבו הכסף יישכב בחשבון חיסכון כלשהו לאורך שנים מיותר. אין הגיון בחיסכון בידי המדינה.

  2. בסדר גמור, הרעיון שלך מצויין, שישקיעו את הכסף בחו"ל, שיקנו בעזרתו נכסים מניבים. למרות שאפשר למצוא פתרונות גם בישראל. לאזרח תהיה מניה שהוא יוכל לממש אותה כשהוא יוצא לפנסיה. נראה לי שעדיף לתת את המענק לאדם ששירת את המדינה בצעירותו בצורה שתהיה אחראית ותתגמל אותו בעתיד. אני לא חושב שללכת ולבזבז את הכסף זו תרומה לכלכלה שלנו. במדינות אחרות המענק נעשה בקרנות לחילים משוחררים, בדרך כלל בעזרה בבעיות בריאות חינוך משפט וכו

  3. עם חיסכון בחו"ל אין לי בעיה. אני אפילו בעד.
    אני מסכים שלפעמים כדאי לדאוג לאזרחים כי אינם יודעים לדאוג לעצמם. פטרנליזם אינו בהכרח נוראי. עד גבול מסוים. פעם קראתי ספר שבו שני כלכלנים קראו לא להיות ממש פטרנליסטים אלא לתת לאנשים ברירות מחדל טובות ובמילא הרוב לא סוטים מברירת המחדל.

  4. אני מסכים בתנאי שאחת מברירות המחדל תהיה לראות את הכסף מזומן.
    מצידי שיעשו איזה מבחן כשירות אבל לא משהו דמות קנס.
    פרט חכם/מיומן לא צריך להיענש קולקטיבית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s