מה הייתי רוצה לומר לשר האוצר החדש

הייתי מצטט לשר האוצר החדש, יאיר לפיד, את המשפט שאמר לאחרונה ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, כשהצדיק קיצוצים והעלאות מס: "אין עץ קסמים שמצמיח כסף". אבל לא הייתי מצטט לשר האוצר את המשפט הזה כדי שילמד ממנו, אלא להיפך – כדי להזהיר אותו לאיזה סוג של הבלים עליו לאטום את אוזניו. בניגוד למה שדיוויד קאמרון חושב בסיכלותו, בהחלט יש לו עץ קסמים שמצמיח כסף. קוראים לו "הבנק של אנגליה", בעל סמכויות הדפסת הכסף הבלתי מוגבלות. כמה אומללות מיותרת הייתה נחסכת מהציבור הבריטי, אם קמרון ושר האוצר שלו היו מוכנים רק להואיל בטובם לקטוף מעץ הקסמים הזה.

4 תגובות על ״מה הייתי רוצה לומר לשר האוצר החדש״

 1. איזה כתבה דינוזארית.
  לא מבינים מה זה מטבע ריבוני.

  א. כסף שממשלה מנפיקה או רושמת באקסל אצל הדודה ק.פלוג הוא זיכוי ממס עתידי.
  ב. הסקטור הלא ממשלתי לא יכול בכלל לשלם את המיסים שלו אם הממשלה לא מוציאה כספים תחילה על ידי הדפסת כסף(והיא נכנסת לגרעון גדול עד שהיא מקבלת את חלק מהכסף בחזרה מהמיסים ).
  ג. מה שהממשלה לא גובה המיסים בחזרה הוא החסכון של הסקטור הפרטי
  (כשהכסף היה מוצמד לזהב היה אפשר לקבל זהב(וגם תיאורטית וגם רק עד1934) מהבנק המרכזי (מ1934 עד 1971 רק מדינות יכלו לקבל(תיאורטית) זהב מהפד ..למעשה כשצרפת ביקשה זהב ב1971 ארהב ירדה ממנו ולא נתנה) …. בקיצור היום אפשר לקבל בכסף פיאט (כסף בצו) פטור ממס עתידי – לכן זה דבילי בכלל שהממשלה לחסום אותו.
  ד. כל עוד אין אינפלציה יש מקום לגירושין נוספים במשק שאם הסקטור הפרטי לא מבקשם זו אחריות הממשלה ליצור את הביקושים דרך הגדלת הוצאותיה או החזר מס לאזרחים.

  אהבתי

 2. לגבי סעיף ג' – זה דבילי שהממשלה תחסוך אותו כי הוא מיוצר בצו של עצמה ושקול לנתינת פטור ממס – הרי היא תמיד תוכל לתת צו ולייצר אותו – אז יש פה לחסוך לחסוך מה?!
  ה. אם יש פחד שמתי שהוא הסקטור הפרטי יחסוך יותר מידי כסף מקומי ויחליט פתאום שהוא רוצה תמורתו משהו – הוא לא יכול לקבל תמורתו זהב מהממשלה – אלא רק פטור ממס שלה כאמור. אז השוק הפרטי יוצף פתאום בביקושים בגודל הגרעון. במקרה קיצוני כזה בגלל שבימינו אין כמעט בעיית היצע השוק יכול לספק חלק גדול מהביקוש ואבטלה תרד עוד יותר למינימום אבל נניח שעדיין תהיה אינפלציה…. אז הממשלה תוכל לעלות מיסים ולהוריד את הביקוש או להקטין הוצאותיה ….ולהוריד א האינפלציה עד שדברים ירגעו …. זה התסריט הקיצוני שיכול לקרות – אבל בנתיים נתקרב למקסימום היעילות של המשק הפיזי ולא נתעסק בחסכון של ביטים באקסל.

  לצומת לב מירב.

  אהבתי

 3. בקיצור , ננסה פעם נוספת. כסף של ממשלה זה פתק של פטור ממס עתידי או זיכוי ביט במחשב הבנק המרכזי.
  אנשים סוחרים בזה עד שזה משמש את יעודו הסופי ונשרף במרתפי הפד או שהביט נמחק בגיליון האקסל אצלו.
  אין לממשלה מה לחסוך את זה כי היא תמיד יכולה להדפיס פתקי פטור ממס כשהיא צריכה. לחשוב שממשלה צריכה לחסוך את זה זה פשוט מגוחך ומראה על חוסר הבנה מביך. זה כמובן לא אומא שממשלה לא צריכה להוציא הוצאותיה בתבונה.

  כשיש דיפלציה אין מספיק ביקושים. אם הם לא באים מהסקטור הפרטי הממשלה צריכה או להוציא בעצמה או לגרום לסקטור הפרטי להוציא על ידי הקלות מס.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: